more_horiz
Wiadomości

Rosja rozczarowana rozmowami w OBWE. USA chwalą polską inicjatywę ożywienia dialogu ws. bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 19:54
Rosja rozczarowana rozmowami w ramach OBWE. Natomiast Stany Zjednoczone po spotkaniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu chwalą polską inicjatywę odbudowy dialogu w sprawie bezpieczeństwa na Starym Kontynencie. Rozmowy w Wiedniu oficjalnie zainaugurowały roczne przewodnictwo Polski w ramach OBWE.
W ocenie stałego przedstawiciela USA przy OBWE słyszymy głośno wojenne bębny, a retoryka stała się dość przeraźliwa
W ocenie stałego przedstawiciela USA przy OBWE "słyszymy głośno wojenne bębny, a retoryka stała się dość przeraźliwa"Foto: maradon 333/shutterstock.com

Stały przedstawiciel Rosji przy OBWE Aleksander Łukaszewicz oświadczył, że podczas spotkania w Wiedniu Moskwa przedstawiła swoje propozycje dotyczące bezpieczeństwa, ale - jak dodał - nie otrzymała "satysfakcjonującej" odpowiedzi.

Staramy się przedstawić nasze różnice za pomocą dyplomacji. Jeśli to nam się nie uda, powinniśmy spróbować znaleźć sposoby, by zapewnić gwarancje [bezpieczeństwa] innymi środkami. Wiem, że chcą państwo mnie wciągnąć w dyskusję na gruncie wojskowym, ale nie jestem gotowy, by o tym mówić. Nie jestem generałem, jestem dyplomatą - powiedział Aleksander Łukaszewicz.

Zupełnie inaczej przebieg Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oceniają Stany Zjednoczone. Stały przedstawiciel USA przy OBWE Michael Carpenter ocenił aktualną sytuację jako kryzys europejskiego bezpieczeństwa.

"Retoryka stała się dość przeraźliwa"

Według amerykańskiego ambasadora "słyszymy głośno wojenne bębny, a retoryka stała się dość przeraźliwa". Dyplomata docenił polską propozycję ożywienia dialogu o bezpieczeństwie w ramach OBWE. - Angażując się w ten dialog, musimy jasno określić, że nie będziemy rozważać sfer wpływów, ograniczenia prawa narodów do wyboru sojuszy, nie będziemy też rozważać uprzywilejowania wymogów bezpieczeństwa jednego państwa kosztem innego. Jest tylko jeden kraj w OBWE, który zaatakował swych dwóch sąsiadów i utrzymuje swe wojska na terytorium innych państw wbrew ich woli - i to jest Rosja - mówił Michael Carpenter.

Posłuchaj
00:24 11499769_2 (1).mp3 Aleksander Łukaszewicz: staramy się przedstawić nasze różnice za pomocą dyplomacji (IAR) 

Przyznał jednocześnie, że nie wiadomo czy Rosja naprawdę zaangażuje się w negocjacje. - Jeśli Rosjanie odejdą od tych rozmów, stanie się jasne, że nigdy nie traktowali dyplomacji poważnie - ocenił stały przedstawiciel USA przy OBWE. Amerykański dyplomata mówił również, że przed polskim przewodnictwem w Organizacji stoi szereg wyzwań. Jak dodał, to nie tylko sytuacja na Ukrainie, ale też "bezprecedensowe represje" na Białorusi, a także zamrożone konflikty w Gruzji, Naddniestrzu czy armeńsko-azerski spór o Górski Karabach.

Posłuchaj
00:29 11499769_1 (1).mp3 Michael Carpenter: angażując się w ten dialog, musimy jasno określić, że nie będziemy rozważać sfer wpływów (IAR) 

Rau z wizytą na Ukrainie 

Priorytety naszego kraju w OBWE przedstawił szef MSZ Zbigniew Rau, który jest jednocześnie przewodniczącym Organizacji. Minister zapowiedział, że swą pierwszą wizytę zagraniczną w roli przewodniczącego OBWE złoży na Ukrainie, w tym także na wschodzie tego kraju, by na miejscu ocenić aktualną sytuację, w tym tę dotyczącą ludności cywilnej.

Zobacz także: Dr Cezary Mech w Trójkowym komentarzu dnia

Czytaj również:

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem