more_horiz
Wiadomości

Omikron w stolicy Chin. Pekin obawia się wzrostu zakażeń przed IO

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 17:15
Jak poinformowały władze Pekinu, w mieście wykryto pierwszy przypadek wariantu omikron koronawirusa. Chiny obawiają się wzrostu zakażeń przed rozpoczynającymi się w lutym Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi.
W obawie przed gwałtownym wzrostem zakażeń przed nadchodzącymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie w całym kraju wprowadzono dotąd szereg restrykcji
W obawie przed gwałtownym wzrostem zakażeń przed nadchodzącymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie w całym kraju wprowadzono dotąd szereg restrykcjiFoto: PAP/EPA/WU HONG

- W badaniach laboratoryjnych wykryto u zakażonej osoby "mutacje charakterystyczne dla wariantu omikron" - powiedział dziennikarzom przedstawiciel miejskiego urzędu ds. walki z pandemią Pang Xinghuo, cytowany przez agencję Reutera.

Zakażenie odkryto w Haidian, dzielnicy Pekinu, w której znajduje się wiele siedzib firm technologicznych. Obecnie przeprowadzane są masowe testy wśród mieszkańców i pracowników budynku, w którym przebywała zakażona omikronem osoba. Jak przekazały władze pekińskiej dzielnicy Haidian, zamknięto osiedle, na którym mieszka zakażona osoba, oraz miejsce, w którym pracuje. Do badań pobrano ponad 2,4 tys. próbek od osób związanych z tymi miejscami.

Czytaj także:

Dwa tygodnie do Igrzysk

W obawie przed gwałtownym wzrostem zakażeń przed nadchodzącymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie w całym kraju wprowadzono dotąd szereg restrykcji. Chińskie miasta zacieśniły w ostatnich tygodniach kontrole przeciwepidemiczne w związku ze rozpoczynającymi się 4 lutego Igrzyskami. Kilka miast mierzy się z nowymi ogniskami wariantów delta i omikron.

Po wykryciu ognisk zakażenia omikronem w innych chińskich miastach mieszkańcom zalecono pozostać w domach. Ponadto odwołano dziesiątki krajowych lotów i zamykano fabryki. Władze centralne apelowały też o utrzymanie dotychczasowych restrykcji i środków zapobiegawczych w miejscach o spadku liczby zakażeń, by nie zwiększać ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa.

Rygorystyczne zasady

Lokalne przypadki omikronu wykryto dotąd również w co najmniej czterech innych prowincjach i miastach wydzielonych ChRL: w Tiencinie na północy, w Liaoningu na północnym wschodzie, w Guangdongu na południu i w Henanie w środkowej części kraju. Łączna liczba infekcji omikronem nie jest znana.

Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych wykryto łącznie 165 nowych przypadków COVID-19, w tym 104, w których do zakażenia doszło na terenie kraju. Zdiagnozowano ponadto 25 bezobjawowych infekcji koronawirusem, w tym dwie lokalne - poinformowała w sobotę państwowa komisja zdrowia.

Czytaj także:

Od początku pandemii Chiny prowadzą bardzo rygorystyczną politykę antycovidową. Zgodnie z zasadą "zero COVID-19'' w Chinach wykonywane są masowo testy przesiewowe, a wykrycie nawet niewielkiego ogniska zakażeń skutkuje natychmiast lokalnym lockdownem. Ponadto Chiny są zamknięte dla zagranicznych turystów.


. .

st

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem