more_horiz
Wiadomości

Trzeci lider w ciągu trzech lat. CDU ma nowego przewodniczącego

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 17:02
Na nowego szefa CDU wybrany został Friedrich Merz. Podczas wirtualnego zjazdu chadeków otrzymał on około 95 procent głosów. Jednak wynik musi zostać jeszcze zatwierdzony głosowaniem listowym i ostatecznie zostanie on ogłoszony pod koniec stycznia. 
CDU ma nowego szefa
CDU ma nowego szefa Foto: PAP/EPA/Joerg Carstensen / POOL

Nowy lider CDU uzyskał 915 z 983 głosów delegatów. Friedrich Merz zastąpił Armina Lascheta, zdaniem wielu jej członków odpowiedzialnego za porażkę w ostatnich wyborach do Bundestagu. 66-letni polityk był dziś jedynym kandydatem, gdyż w grudniowej wewnątrzpartyjnej rozgrywce wygrał już w pierwszej turze.

Friedrich Merz zapowiedział, że pod jego egidą CDU będzie silną opozycją, celnie punktującą błędy rządu Olafa Scholza. Już dziś zarzucił kanclerzowi bierność w sprawie napięć między Kijowem a Moskwą. - Prawie wszyscy poprzednicy Olafa Scholza, nawet podziwiany przez niego Helmut Schmidt, wykazaliby się w tej kwestii prawdziwym przywództwem - zaznaczył.

Trzeci lider w ciągu trzech lat

Konserwatywni wyborcy nie kryją nadziei, że silne poparcie dla Friedricha Merza przyda skrzydeł popadającej w polityczną apatię CDU. Nadreńczyk kojarzy się z epoką byłego kanclerza Helmuta Kohla. W 2000 roku został liderem frakcji CDU/CSU. Gdy Angela Merkel objęła fotel szefowej partii, selekcjonując swoich posłów pod względem lojalności, Friedrich Merz wycofał się chwilowo z polityki.

Przez niemal dwie dekady (2000-2018) liderką chadeków była Angela Merkel. Od czasu jej ustąpienia z tego stanowiska, CDU będzie miało trzeciego lidera w ciągu trzech lat. Annegret Kramp-Karrenbauer rządziła partią w latach 2018-2021. Zastąpił ją Armin Laschet, miejsce którego zajął właśnie Merz.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:53 11515275_1.mp3 Friedrich Merz został wybrany na nowego szefa CDU (IAR)

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem