more_horiz
Wiadomości

Minister obrony Niemiec odrzuca prośby Ukrainy o dostawy broni. "Wyślemy szpital polowy"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 22:38
Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht podtrzymała stanowisko swojego rządu, który sprzeciwia się dostawom broni na Ukrainę. Socjaldemokratka dodała jednak, że w lutym Niemcy wyślą władzom w Kijowie szpital polowy. Wcześniej ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk kolejny raz prosił RFN o pomoc i dostawy uzbrojenia.
Zdjęcie udostępnione przez Ministerstwo Obrony Białorusi: rosyjskie pojazdy wojskowe przybywają na lutowe manewry wojskowe
Zdjęcie udostępnione przez Ministerstwo Obrony Białorusi: rosyjskie pojazdy wojskowe przybywają na lutowe manewry wojskowe Foto: PAP/EPA/BELARUS DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE / HANDOUT

Szefowa MON powtórzyła, że rząd federalny jest "mocno zaangażowany" w działania dyplomatyczne wokół kryzysu na granicy z Ukrainą.

Współpracujemy na rzecz deeskalacji tego konfliktu, tyle że dostawy niemieckiej broni na Ukrainę dolałyby oliwy do ognia - stwierdziła w rozmowie z gazetą "Welt am Sonntag".

Christine Lambrecht oznajmiła jednak, że w lutym Niemcy dostarczą Ukrainie szpital polowy.

- Już jakiś czas temu wysłaliśmy tam respiratory, złożyliśmy też propozycję leczenia rannych ukraińskich żołnierzy w szpitalach Bundeswehry - powiedziała.

Prośby ambasadora Ukrainy

Swój apel o większe wsparcie w obliczu konfliktu między Kijowem a Moskwą ponowił wcześniej ambasador Ukrainy w Berlinie, Andrij Melnyk. Kilka państw NATO dostarczyło już ukraińskim władzom broń strzelecką i przeciwpancerną. Niemcy odmówiły, tłumacząc to argumentami historycznymi i polityką rozbrojeniową SPD.

Posłuchaj
00:50 Relacja Wojciecha Osińskiego z Berlina (IAR) aaaaaaaa.mp3 Szefowa niemieckiego MON: "wyślemy Ukrainie szpital polowy". Relacja Wojciecha Osińskiego z Berlina (IAR)

Ukraiński ambasador w Niemczech, Andrij Melnyk, powiedział w sobotę dziennikowi "Handelsblatt", że "powaga sytuacji" wymaga od rządu niemieckiego "natychmiastowego przemyślenia i zmiany kursu w kwestii dostaw broni na Ukrainę". W tej chwili Ukraina nie prosi nawet o broń z Niemiec, ale "o 100 000 hełmów i kamizelek ochronnych dla ochotników", którzy będą "wspólnie z siłami zbrojnymi bronić ojczyzny".

Czytaj także:

Jednak Ukraina "nie spocznie w przekonywaniu niemieckiego rządu i opozycji do dostarczenia broni defensywnej na Ukrainę".

Niemcy nie powinny "dłużej stać na uboczu" wobec niedawnych zobowiązań Wielkiej Brytanii, Kanady, Czech i krajów bałtyckich - uważa Melnyk. Ostatnio Estonia, Łotwa i Litwa zapowiedziały dostawy broni na Ukrainę, podobnie jak wcześniej inni członkowie NATO. Tymczasem kanclerz Niemiec Olaf Scholz po zamkniętym posiedzeniu swojego koalicyjnego rządu w piątek ponownie odrzucił takie żądania - pisze w sobotę "Handelsblatt".

Kijów liczy również na pomoc Niemiec we wznowieniu negocjacji między Ukrainą a Rosją. "Dla wznowienia formatu normandzkiego bardzo ważne byłoby, aby kanclerz Scholz teraz mocno osobiście się w to zaangażował" - wyjaśnił Melnyk. Niemcy i Francja od 2014 roku prowadzą negocjacje z Rosją i Ukrainą w formacie normandzkim. Jednak od miesięcy nie doszło do spotkania tej czwórki.

Czytaj także:


PAP/IAR/in./

Ukrainie zagraża nie tylko 100 tys. rosyjskich wojskowych, zgromadzonych przy jej granicach, lecz prawie milionowa armia Rosji - oświadczył w poniedziałek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny. Grafika: PAP/Maciej Zieliński Ukrainie zagraża nie tylko 100 tys. rosyjskich wojskowych, zgromadzonych przy jej granicach, lecz prawie milionowa armia Rosji - oświadczył w poniedziałek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny. Grafika: PAP/Maciej Zieliński

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem