more_horiz
Wiadomości

Rosyjskie wojska wracają do bazy po ćwiczeniach. Wciąż nie wiadomo w jakich regionach

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 10:57
Rosyjskie wojska po zakończeniu ćwiczeń rozpoczęły załadunek i będą wracać do garnizonów - poinformował rzecznik ministerstwa obrony Rosji Igor Konaszenkow. Chodzi o siły Południowego i Zachodniego Okręgu Wojskowego
Rosyjskie wojska rozpoczęły powrót do garnizonów po ćwiczeniach
Rosyjskie wojska rozpoczęły powrót do garnizonów po ćwiczeniachFoto: PAP/Russian Defence Ministry

Nie podano, w jakich regionach rozpoczął się odwrót tych wojsk. Od 10 lutego odbywały się ćwiczenia rosyjsko-białoruskie, a 13 lutego rozpoczęły się manewry na Morzu Czarnym. Wszystkie te działania miały zakończyć się 20 lutego. Rosja zapewniała, że żołnierze biorący udział na Białorusi powrócą po ćwiczeniach do jednostek w Rosji.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział w poniedziałek prezydentowi Władimirowi Putinowi, że trwające obecnie ćwiczenia sił zbrojnych mają dużą skalę i odbywają się praktycznie we wszystkich okręgach wojskowych Rosji.

Rosja zgromadziła ponad 100 tysięcy żołnierzy na swoim terytorium przy granicy z Ukrainą, a także na Białorusi. Kraje zachodnie są nadzwyczaj zaniepokojone koncentracją wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą i ostrzegają Moskwę przed skutkami ewentualnej agresji wobec tego kraju. Rosja twierdzi, że nie ma takich planów, jednocześnie żądając od USA i NATO "gwarancji" o nierozszerzaniu Sojuszu o Ukrainę oraz wycofania jego infrastruktury "od swoich granic".

Ćwiczenia Ukrainy

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozpoczęła we wtorek wieloetapowe ćwiczenia kontrdywersyjne w graniczącym z Rosją obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy.

"Ćwiczenia potrwają do początku marca w obwodzie charkowskim ze szczególnym uwzględnieniem obszarów przygranicznych. Ich celem jest usprawnienie współpracy międzyagencyjnej organów ścigania, wzmocnienie bezpieczeństwa infrastruktury oraz możliwości identyfikacji akcji sabotażowych" - podano w komunikacie SBU.

Podkreślono, że szkolenie odbędzie się w warunkach jak najbardziej zbliżonych do bojowych, przy użyciu specjalnego sprzętu i broni. W niektórych rejonach możliwe jest czasowe ograniczenie ruchu osób i pojazdów, weryfikacja dokumentów tożsamości oraz kontrola pojazdów. "Wszelkie działania będą prowadzone w ramach obowiązujących przepisów i z poszanowaniem praw i wolności człowieka" - dodano.

SBU poprosiło o zgłaszanie przypadków "nieuzasadnionego zainteresowania" infrastrukturą transportową, obiektami wojskowymi i budynkami rządowymi na objętych ćwiczeniami obszarach.

Czytaj także:


as

Zobacz także

Zobacz także