more_horiz
Wiadomości

"To duży krok naprzód". Kraje Afryki otrzymają technologię do produkcji szczepionek przeciwko COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 12:07
Sześć krajów Afryki otrzyma technologie mRNA do produkcji szczepionek przeciw COVID-19. Unia Europejska otworzy tam huby transferowe, aby zwiększyć produkcje preparatów. Ogłosili to na konferencji prasowej w Brukseli szef Światowej Organizacji Zdrowia, przewodniczący Rady i Komisji Europejskiej, prezydent Francji sprawującej przewodnictwo w Unii oraz prezydent Republiki Południowej Afryki - Cyril Ramaphos.
UE wspomaga Afrykę w walce z pandemią. Sześć krajów otrzyma technologie do produkcji szczepionek przeciw COVID-19
UE wspomaga Afrykę w walce z pandemią. Sześć krajów otrzyma technologie do produkcji szczepionek przeciw COVID-19Foto: Shutterstock/l i g h t p o e t

W Afryce 80 procent obywateli nie otrzymało nawet jednej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Transfer technologii ma rozwinąć produkcję szczepionek na miejscu. Jako pierwsze technologie otrzymały Egipt, Kenia, Nigeria, Senegal, RPA i Tunezja.

Prezydent Francji mówił, że najpierw Unia Europejska przekazywała dawki szczepionek do Afryki, teraz uruchamia centra transferu technologii.

- To duży krok naprzód w strategicznej suwerenności Afryki. Obecnie tylko 1 procent szczepionek podawanych w Afryce zostało tam wyprodukowanych - powiedziała z kolei przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Posłuchaj
00:55 11566211_1.mp3 Sześć krajów Afryki otrzyma technologie do produkcji szczepionek przeciw COVID-19. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Współpraca z WHO

Transfer technologii odbędzie się we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia, która w ubiegłym roku w RPA stworzyła pierwsze centrum szczepionkowe. - Światowa Organizacja Zdrowia wysłuchała naszego wspólnego apelu, aby w krajach rozwijających się stworzyć zakłady produkujące szczepionki przeciw COVID-19 - podkreślał prezydent RPA Cyril Ramaphosa.

Transfer technologii nie spełnia jednak wszystkich postulatów krajów Afryki, które od dłuższego czasu domagają się od Unii zniesienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19.

Zobacz także:

Zobacz także: wiceszef MZ Waldemar Kraska w PR24

Beata Płomecka/jp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem