more_horiz
Wiadomości

Amerykańskie media dotarły do informacji wywiadowczych. "Rosja szykuje na Ukrainie kampanię aresztowań i zabójstw"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 14:06
Według służb USA Rosja przygotowała listę osób do aresztowania lub zabicia po wkroczeniu na Ukrainę - donosi w piątek portal dwumiesięcznika Foreign Policy. Lista ma obejmować m.in. ukraińskich polityków, a także rosyjskich i białoruskich opozycjonistów przebywających w tym kraju. Powołując się na źródła wywiadowcze, portal pisze, że amerykańskie służby zdobyły informacje o możliwej "kampanii aresztowań i zabójstw".
Gen. Kowalski: Rosja jest mistrzem gry informacyjnej
Gen. Kowalski: Rosja jest mistrzem gry informacyjnejFoto: Shutterstock.com

Na sporządzonych przez Rosję listach osób mają znajdować się prominentni ukraińscy politycy, działacze antykorupcyjni oraz rosyjscy i białoruscy dysydenci, którzy znaleźli schronienie na Ukrainie. Amerykanie mieli podzielić się tymi informacjami z Ukrainą i innymi sojusznikami.

Ostrzeżenia wywiadów USA i Wielkiej Brytanii

O możliwych zabójstwach "grup Ukraińców" ostrzegał w czwartek podczas wystąpienia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ szef dyplomacji USA Antony Blinken, przedstawiając możliwy plan rosyjskiej agresji.

Wcześniej o podobnym zagrożeniu pisali analitycy brytyjskiego think-tanku RUSI (Royal United Services Institute), którzy stwierdzili, że na Ukrainie już teraz są obecni rosyjscy żołnierze służb specjalnych, badając, którzy ukraińscy oficjele władz lokalnych będą skłonni do współpracy z rosyjskimi siłami, a których należy wyeliminować.

Według USA inwazja, jeśli do niej dojdzie, będzie poprzedzona fałszywym pretekstem. W czwartek Blinken ostrzegał, że może nim być fikcyjny lub prawdziwy atak chemiczny, zamach terrorystyczny wewnątrz Rosji czy odkrycie masowego grobu. W piątek o rzekomym, powstrzymanym ataku na zakłady chemiczne poinformowały władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Czytaj także:

***

Potencjał militarny Rosji i Ukrainy (opr. Maciej Zieliński/PAP) Potencjał militarny Rosji i Ukrainy (PAP)

Zobacz także

Zobacz także