Koniec nadzwyczajnego szczytu UE. Jedną ze spornych kwestii było odcięcie Rosji od systemu SWIFT

W Brukseli po godzinie 2:00 zakończył się nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej w sprawie nałożenia sankcji na Rosję za jej atak na Ukrainę.

2022-02-25, 02:20

Koniec nadzwyczajnego szczytu UE. Jedną ze spornych kwestii było odcięcie Rosji od systemu SWIFT
Trwa unijny szczyt nt. sankcji na Rosję za jej atak na Ukrainę. Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL

Jak poinformował rzecznik szefa Rady Barend Leyts, wkrótce ma odbyć się konferencja przewodniczącego Rady Unii Charlesa Michela, szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Planowana jest również konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego.

Nadzwyczajny szczyt

W Brukseli od około pięć godzin trwał szczyt Unii Europejskiej, który zdecyduje o nałożeniu sankcji na Rosję za jej atak na terytorium Ukrainy. Tuż po rozpoczęciu obrad przywódcy 27 krajów Wspólnoty przyjęli ogólne konkluzje, w których potępili atak Rosji podkreślając, że agresja to złamanie prawa międzynarodowego a Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności.

Źródło Polskiego Radia przekazało, że ogólne konkluzje przyjęto szybko, by pokazać, że Unia Europejska nie waha się i wprowadzi daleko idące sankcje, ale obecnie trwa dyskusja nad szczegółami restrykcji, które później formalnie akceptuje Rada Unii Europejskiej.

"Te sankcje dotyczą sektora finansowego, energetycznego, transportu, towarów podwójnego zastosowania, a także kontroli eksportu, finansowania eksportu" - napisali przywódcy 27 krajów dodając, że będą także restrykcje wizowe i indywidualne, dyplomatyczne. Zapewnili, że są one przyjęte i wdrożone bardzo szybko. Sankcje gospodarcze dotkną także Białoruś, która wsparła Rosję w inwazji. Przywódcy państw Unii wezwali do przyspieszenia prac w tej sprawie.

REKLAMA

System SWIFT

Nie ma jednak zgody wśród przywódców na odcięcie Rosji od systemu SWIFT, pozwalającego na wykonywanie transferów międzynarodowych do dowolnego banku i w dowolnej walucie. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ocenił, że taki ruch byłby przedwczesny. Według doniesień medialnych, podobne stanowisko zajmują Włochy.

Z kolei Polska i kraje bałtyckie apelowały o zdecydowane sankcje wobec Rosji. - Nie możemy pozwolić Putinowi przekroczyć kolejnego Rubikonu. Trzeba to zatrzymać - wzywał Mateusz Morawiecki". O tym, że Unia nie może sobie pozwolić "na luksus bycia klubem dyskusyjnym" - mówił prezydent Litwy Gitanas Nauseda. - Nie możemy prowadzić dyskusji w nieskończoność. Musimy podejmować decyzje teraz, bo jutro może być za późno - powiedział litewski przywódca.

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej