Ukraina, Gruzja i Mołdawia w UE? Komisja Europejska poproszona o opinię

Unijne kraje poprosiły Komisję Europejską zaopiniowanie wniosków Ukrainy, Gruzji i Mołdawii o przyjęcie do Wspólnoty. Rozpoczęła się tym samym procedura rozpatrzenia próśb władz w Kijowie, Tbilisi i Kiszyniowie. Polska nalega na przyspieszoną procedurę w sprawie Ukrainy.

2022-03-08, 06:54

Ukraina, Gruzja i Mołdawia w UE? Komisja Europejska poproszona o opinię
Będą kolejne sankcje wobec Rosji?. Foto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Państwa członkowskie są już po pierwszych dyskusjach w sprawie rozszerzenia Unii na Wschód. W ubiegłym tygodniu dyskutowali o tym ministrowie do spraw europejskich, wczoraj ambasadorowie. Dyskusja potwierdziła, że są różnice zdań i nie wszystkie kraje są, jak Polska, za przyspieszeniem procedur. Warszawa uważa, że Unia powinna przyznać Ukrainie status kandydata tak szybko, jak to możliwe.

- Nie ma mowy o tym, żeby traktować w sposób standardowy, który obowiązywałby w normalnych, pokojowych warunkach. Musimy wypracować odpowiednie środowisko prawne - mówił kilka dni temu w Brukseli ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś.

Ukraina w UE? Apel do Komisji Europejskiej

Wczoraj na zamkniętym spotkaniu przedstawicieli 27 krajów, polski ambasador ponowił ten apel - tak wynika z relacji unijnych dyplomatów, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia. Zaapelował do Komisji o jak najszybsze zaopiniowanie wniosku Ukrainy. Przygotowanie takiej opinii przez Komisję trwało zwykle półtora roku.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

REKLAMA

Sprawa członkostwa Ukrainy w Unii będzie jednym z tematów dwudniowego szczytu z udziałem europejskich przywódców w Paryżu, który rozpoczyna się w czwartek. I po tym szczycie wielu dyplomatów spodziewa się pozytywnego sygnału wysłanego do Ukrainy. Niektórzy jednak zastanawiają się, czy rozpatrywanie wniosków wspólnie z Gruzją i Mołdawią nie opóźni całego procesu nadawania Ukrainie statusu kandydata do Unii.

Posłuchaj

KE poproszona o opinię do wniosków Ukrainy, Gruzji i Mołdawii o przyjęcie do Unii - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:

REKLAMA

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej