more_horiz
Wiadomości

Ukraina w UE. Jest poparcie dla wyboru, nie ma wzmianki o statusie kandydata

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 09:51
W projekcie deklaracji na unijny szczyt w Paryżu jest poparcie dla europejskiego wyboru i europejskiej perspektywy Ukrainy, ale nie ma wzmianki o szybkim nadaniu statusu kraju kandydującego do Wspólnoty.
Co z wejściem Ukrainy do Unii Europejskiej?
Co z wejściem Ukrainy do Unii Europejskiej?Foto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała dokument przygotowany na rozpoczynający się jutro, dwudniowe spotkanie z udziałem europejskich liderów we francuskiej stolicy. W projekcie deklaracji jest też zapowiedź kolejnych sankcji wobec Rosji, jeśli będzie taka potrzeba.

Uniezależnienie od Rosji

Komisja Europejska opublikowała plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiego gazu. Powodem jest napaść Rosji na Ukrainę. Przed 2030 rokiem Wspólnota ma całkowicie być niezależna od rosyjskiego błękitnego paliwa. Obecnie prawie 40 procent gazu sprowadzanego do Unii pochodzi z Rosji.

To największe w historii przedefiniowanie strategii bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. Po wielu latach polegania na dostawach z Rosji teraz Wspólnota robi zwrot, w ciągu tego roku chce zmniejszyć import rosyjskiego gazu o dwie trzecie.

"Nie możemy po prostu polegać na dostawcy, który wyraźnie nam grozi. Musimy działać teraz, aby złagodzić wpływ rosnących cen energii, zdywersyfikować dostawy gazu na przyszłą zimę i przyspieszyć przejście na czystą energię" - napisała w oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««

W sprawie przygotowań do zimy Bruksela ma wyznaczyć na 90 procent obowiązkowy poziom zapełnienia gazem magazynów do października. A ponadto plan uniezależnienia się od Rosji zakłada zróżnicowanie dostaw, kładzie nacisk na LNG i umowy z wiarygodnymi partnerami. Wśród nich są USA, Katar, Algieria i Egipt. Rezygnacja z dostaw rosyjskiego gazu ma być zrekompensowana energią odnawialną. Komisja podkreśla też konieczność poprawy efektywności energetycznej i wdrożenia Zielonego Ładu.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

as

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem