Ukraińcy ewakuują się z oblężonych miast. Działają niektóre korytarze humanitarne
Korytarzami humanitarnymi z oblężonych przez Rosjan ukraińskich miast udało się ewakuować ponad 80 tysięcy cywilów. Kobiety, dzieci i osoby chore wydostały się m.in. z Trościanca, Sum, Iziumu i kilku podkijowskich miast.
2022-03-10, 20:22
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że korytarze humanitarne działają od wczoraj w niektórych oblężonych miastach. Jak mówiła, z Sum, Trościanca i Krasnopila w kierunku Połtawy wywieziono 60 tysięcy osób, z Iziumu do Łozowej zaś - trzy tysiące osób.
Do Iziumu przywieziono 100 ton pomocy humanitarnej. Bucza, Hostomel, Irpień, Worzel - stamtąd, jak zaznaczyła, jedynie wczoraj do Kijowa ewakuowano 20 tysięcy cywilów. Akcja trwa.
Nie udało się wywieźć cywilów z Wołnowachy ani z Mariupola. W mieście nad Morzem Azowskim panuje prawdziwa humanitarna katastrofa, a leki, woda i jedzenie nie trafiają do cywilów, którzy kolejny dzień znajdują się pod bezustannym ostrzałem.
Atak w trakcie ucieczki cywilów
Rosyjskie siły rozpoczęły nalot podczas ewakuacji cywilów z miasta Izium w obwodzie charkowskim. Jak poinformowało biuro prasowe ukraińskiej policji, nikt nie został ranny. Funkcjonariusze przekazali, że z miasta ewakuowano ponad 40 autobusów z obywatelami. O stworzenie korytarza humanitarnego do Mariupola zaapelował także szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba podczas spotkania z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.
REKLAMA
Od początku ataku Rosji na Ukrainę zginęło 71 dzieci, a ponad 100 zostało rannych. Poinformowała o tym na Telegramie komisarz Rady Najwyższej ds. praw człowieka Ludmyła Denisowa.
Jak dodała, w mieście Małyn w obwodzie żytomierskim w wyniku nalotu zniszczono siedem prywatnych domów. W wyniku ataku zginęło pięć osób, w tym troje dzieci (pięciolatka i dwoje rocznych dzieci). Podczas ostrzału targu we wsi Żukowski w obwodzie charkowskim zginął 16-letni chłopiec.
Posłuchaj
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
- "Nałożone na Rosję restrykcje zdewastowały jej gospodarkę". Sekretarz skarbu USA mówi o kolejnych sankcjach
- Zbigniew Rau rozmawiał z Antonym Blinkenem. Padły słowa podziękowania dla Polski
- Liczba ukraińskich uchodźców w Polsce stale rośnie. SG pokazała najnowsze dane
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
nt
REKLAMA