Ukraina w UE? Premier: wszyscy zgadzają się, żeby przystąpiła do Wspólnoty
- Chcemy zobaczyć Ukrainę w UE - wszyscy zgadzają się, żeby przystąpiła do Unii - powiedział premier Mateusz Morawiecki po szczycie UE, który odbył się w podparyskim Wersalu. Zwracał uwagę, że są kraje - m.in. Holandia - które chcą spowolnić proces integracji Ukrainy z UE.
2022-03-11, 10:31
- Po kilku godzinach dobrej, ożywionej debaty, stało się jasne dla wszystkich, że chcemy zobaczyć Ukrainę w Unii Europejskiej - oświadczył szef rządu po unijnym szczycie.
Zwracał uwagę, że niektóre państwa - w tym Polska - chciałyby integracji Ukrainy z UE szybciej, ale są też kraje - jak Holandia - które chciałyby ten proces spowolnić.
- Z przyjętych zapisów deklaracji jasno wynika, że wszyscy zgadzamy się z tym, żeby Ukraina przystąpiła do UE. Ważne jest też zdanie, które znalazło się w deklaracji, które wskazuje na to, że chcemy wspierać Ukrainę w jej wysiłkach, aby przyłączyła się do naszej Europy - powiedział Mateusz Morawiecki.
Posłuchaj
Pomoc humanitarna
- Polacy wiedzą, że znajdujemy się w krytycznym momencie, w którym należy zostawić dla Ukrainy otwarte drzwi. Podczas konferencji prasowej, szef polskiego rządu podkreśli, że podczas nieformalnego szczytu UE w Wersalu oprócz dołączenia Ukrainy do Wspólnoty, poruszony został także temat pomocy humanitarnej i wsparcia finansowego dla krajów, które uchodźców z Ukrainy przyjmują - w tym Polski.
REKLAMA
- Otwarte dla Ukrainy drzwi Polaków zostały tutaj dostrzeżone. Apelowałem o dyskusję o środkach, które będą płynęły do Polski szerokim strumieniem, gdyż jest głównym krajem, który przyjmuje uchodźców i ta strona finansowa została zabezpieczona - podkreślił premier. Jednocześnie dodał, że cała dyskusja "ogniskowała się wokół aspektów wojny na Ukrainie, w tym uchodźców wojennych".
- Dziennie z Ukrainy wyjeżdża do Polski, Słowacji czy Węgier 100-200 tysięcy osób - dodał.
Posłuchaj
Wczoraj, podczas pierwszego dnia szczytu unijni, liderzy omawiali też kwestię uniezależnienia się Wspólnoty od rosyjskich źródeł energii. Plan Komisji Europejskiej zakłada, że stanie się to do 2027 roku.
Ponad 1,5 mln uchodźców
"Już ponad 1,5 mln uchodźców wjechało z Ukrainy do Polski. Wczoraj tj.10.03 #funkcjonariuszeSG odprawili 87 tys. osób z Ukrainy" - poinformowała w piątek na Twitterze Straż Graniczna.
REKLAMA
SG dodała, że od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych 1,52 mln osób, które wyjechały z Ukrainy do Polski. Do godz. 7 w piątek do Polski przyjechało z Ukrainy 25,4 tys. osób.
- "Atak na jednego członka NATO jest atakiem na wszystkich". Kamala Harris na spotkaniu z polskimi żołnierzami
- Ilu uchodźców przybyło do Polski z Ukrainy? Straż Graniczna podała nowe dane
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy mogą łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl
PAP/Twitter
REKLAMA
as
REKLAMA