more_horiz
Wiadomości

Rosjanie zabijają coraz więcej dzieci. Zatrważający raport

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 09:45
Ukraińska Prokuratura Generalna w komunikatorze Telegram poinformowała, że dotychczas co najmniej 90 dzieci zginęło, a ponad 100 odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Dotychczas co najmniej 90 dzieci zginęło, a ponad 100 odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę
Dotychczas co najmniej 90 dzieci zginęło, a ponad 100 odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiej inwazji na UkrainęFoto: PAP/EPA/VASILIY ZHLOBSKY

- Najwięcej ofiar w obwodach kijowskim, charkowskim, donieckim, czernihowskim, sumskim, chersońskim, mikołajowskim i żytomierskim – podała prokuratura.

Tylko w niedzielę w wyniku ostrzału infrastruktury cywilnej w obwodzie mikołajowskim zginęło dwoje dzieci, a dwoje odniosło obrażenia.

Zbrodnie wojenne

Po rozpoczętej 24 lutego rosyjskiej agresji na Ukrainę prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Khan na początku marca poinformował, że MTK wszczął śledztwo "obejmujące zarzuty o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości lub ludobójstwa dokonane w którymkolwiek regionie Ukrainy". Kilka dni później szef MSZ Zbigniew Rau, po spotkaniu w Rzeszowie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem poinformował, że Polska powołuje centrum dokumentowania zbrodni wojennych na Ukrainie i liczy na współpracę w tym zakresie z USA.

O sprawę pytana była wiceprezydent USA Kamala Harris, która oświadczyła, że jeśli chodzi o zbrodnie i pogwałcenie zasad międzynarodowych - bardzo jasne jest to, że jakikolwiek celowy atak na niewinnych cywilów stanowi naruszenie, pogwałcenie tych zasad. Przypomniała, że ONZ ustanowiła proces, na podstawie którego nastąpi śledztwo. - My również będziemy w tym uczestniczyć w sposób konieczny i odpowiedni - zadeklarowała wiceprezydent USA.

Ukraińskie władze, ale także organizacje praw człowieka i dziennikarze wielokrotnie alarmowali, że Rosjanie popełniają na Ukrainie zbrodnie wojenne. Chodzi przede wszystkim o bombardowanie dzielnic mieszkalnych, szpitali i szkół, ale także o stosowanie zabronionej traktatami amunicji kasetowej.

Śledztwo w związku z wojną na Ukrainie rozpoczęły zarówno Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, jak i Międzynarodowy Trybunał Karny.

Czytaj także: 

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dz

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także