more_horiz
Wiadomości

Rosjanie ostrzeliwują dziennikarzy na Ukrainie. Coraz więcej ofiar

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 16:34
Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa poinformowała we wtorek rano, że na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji zginęło 3 dziennikarzy, a co najmniej 35 zostało poszkodowanych. Tragiczny bilans jest już niestety większy. Telewizja FOX News podała, że wczoraj we wsi Horenka pod Kijowem zginął operator kamery Pierre Zakrzewski, a ranny został reporter stacji Benjamin Hall.
Zabijanie i ostrzeliwanie dziennikarzy jest naruszeniem konwencji haskich.
Zabijanie i ostrzeliwanie dziennikarzy jest naruszeniem konwencji haskich.Foto: Forum/Carlos Barria/Archiwum: Reuters

Dziennikarze, którzy od początku rosyjskiej inwazji zginęli na Ukrainie to: operator kamery telewizji FOX News Pierre Zakrzewski (zginął we wsi Horenka pod Kijowem), ukraiński korespondent wojenny Wiktor Dudar (zginął pod Mikołajowem), operator ukraińskiego kanału telewizyjnego Live Jewhen Sakun (zginął podczas ostrzału rakietowego w Kijowie) oraz amerykański dziennikarz Brent Renaud (zabity w Irpieniu w obwodzie kijowskim).

Wśród rannych są m.in. dziennikarz ze Szwajcarii, dwoje czeskich dziennikarzy, dwóch korespondentów duńskich i dziennikarz brytyjski. W poniedziałkowym ataku na samochód ekipy FOX News ranny został reporter Benjamin Hall.

Naruszenie konwencji haskiej

Ludmyła Denysowa podkreśliła, że zabijanie i ostrzeliwanie dziennikarzy jest naruszeniem konwencji haskich, i zaapelowała do międzynarodowych organizacji praw człowieka użycie wszelkich możliwych środków, by wzmocnić nacisk na Rosję i skłonić ją do zaprzestania agresji na Ukrainie.

List od prezydenta Zełenskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wysłał list kondolencyjny do rodziny zabitego na Ukrainie amerykańskiego dziennikarza Brenta Renauda. "Niech jego życie i poświęcenie będzie inspiracją dla świata, by stanął do walki (...) z siłami mroku" - napisał Zełenski, którego cytuje CNN.

"Z głębokim smutkiem pragnę wyrazić państwu płynące z głębi serca kondolencje po stracie waszego syna i brata, Brenta Renauda" - czytamy w liście Zełenskiego. "Z odwagą i determinacją podróżował on do najbardziej niebezpiecznych stref wojennych, aby sfilmować bezprecedensowe okrucieństwo i zło, również to, z którym spotyka się mój naród" - napisał prezydent Ukrainy.

Brent Renaud zginął w niedzielę w Irpieniu pod Kijowem, gdzie pracował nad filmem dokumentalnym dla TIME Studios, siostrzanej redakcji amerykańskiego magazynu "Time".

Redaktor naczelny "Time'a" Edward Felsenthal i prezes TIME Studios Ian Orefice napisali w komunikacie, że Renaud był "nagradzanym filmowcem i dziennikarzem, który poruszał najtrudniejsze tematy na całym świecie".

Felsenthal i Orefice podkreślili, że "jest sprawą najwyższej wagi, aby dziennikarze mogli bezpiecznie relacjonować informacje o inwazji i kryzysie humanitarnym na Ukrainie". 

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

paw/

Zobacz także

Zobacz także