Polityk SPD krytykuje Merkel. "Osłabiła suwerenność Niemiec, kontynuowała kontakty z Rosją Putina"
- Angela Merkel celowo, poprzez Nord Stream 2, kontynuowała kontakty z Rosją Putina po tym, jak osłabiła energetyczno-polityczną suwerenność Niemiec przez przedwczesną rezygnację z atomu - mówi w "Die Welt" Jan Claas Behrends, historyk Centrum Badań nad Historią Współczesną w Poczdamie i polityk partii SPD.
2022-03-17, 11:02
Behrends zarzuca Merkel brak zmiany kursu wobec polityki Putina po aneksji w 2014 roku Krymu przez Rosję. - Zamiast tego (Merkel) celowo, poprzez Nord Stream 2, kontynuowała kontakty z Rosją Putina po tym, jak osłabiła energetyczno-polityczną suwerenność Niemiec przez przedwczesną rezygnację z atomu. Dlatego Angela Merkel wprawdzie nie ponosi winy, ale odpowiedzialność poprzez swoją politykę ustępstw, która tę wojnę umożliwiła. Nie chciała niemieckiej opinii publicznej wyrwać z letargu, dlatego uważam Merkel za cichą populistkę - powiedział.
"Jawne uwikłanie"
Pytany o powtarzaną w Niemczech tezę, że sytuacja w Ukrainie eskalowała, ponieważ NATO nie odrzuciło kategorycznie żądań Ukrainy o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim, przyznał, że "w tym wyraża się fiksacja niemieckiej polityki wschodniej wobec pozycji Kremla". - Do ludzi takich jak Klaus von Dohanyi (polityk SPD) nie dotarło jeszcze, że po 1991 roku nie ma już jednego sowieckiego bloku z centralą w Moskwie, ale istnieje kilkanaście suwerennych państw. To sprawia, że sprawy w Europie Wschodniej stały się bardziej zagmatwane - mówił.
Behrends opowiedział się także za utworzeniem wewnątrzpartyjnej komisji, która miałaby wyjaśnić "jawne uwikłanie" części SPD we współpracę z Kremlem, tak "charakterystyczne po 2000 roku".
- Schroeder z aktem oskarżenia. Prokuratura: chodzi o zbrodnie przeciwko ludzkości
- Schröder lobbuje na rzecz Rosji, a za jego biuro płacą niemieccy podatnicy. Oburzenie nawet w SPD
- "FAS" o rosyjskiej sieci wpływów w Niemczech. Na jej czele były kanclerz
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl
dn/dw.com/Die Welt
REKLAMA