more_horiz
Wiadomości

Tysiące pozasłonecznych planet. Nowe odkrycia NASA

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 13:13
NASA poinformowała, że liczba znanych planet krążących wokół innych gwiazd przekroczyła 5 tys. Stało się to 21 marca, dzięki niedawnym odkryciom 65 nowych egzoplanet.
Pierwsze planety pozasłoneczne zostały odkryte przez polskiego astronoma Aleksandra Wolszczana
Pierwsze planety pozasłoneczne zostały odkryte przez polskiego astronoma Aleksandra WolszczanaFoto: Dima Zel/ Shutterstock

Amerykańska agencja kosmiczna przypomniała, że pierwsze planety pozasłoneczne zostały odkryte przez polskiego astronoma Aleksandra Wolszczana. Publikacja na ten temat ukazała się w "Nature" w 1992 roku. Planety te okrążają pulsara, czyli szybko obracającą się gwiazdę neutronową, będą pozostałością po ewolucji masywnej gwiazdy. Kilka lat później odkryto planetę okrążającą normalną gwiazdę (51 Pegasi). Dokonali tego szwajcarscy astronomowie Michel Mayor i Didier Queloz, laureaci Nagrody Nobla z fizyki w 2019 roku.

W kolejnych latach odkryć przybywało. 21 marca br. liczba planet uwzględnionych w NASA Exoplanet Archive przekroczyła 5 tys. Druga główna baza planet pozasłonecznych (egzoplanet), czyli The Extrasolar Planets Encyclopaedia prowadzona pod adresem exoplanet.eu, podaje bardzo podobną liczbę 4980 obiektów, według stanu na 21 marca. Bazy te gromadzą informacje o odkryciach planet opublikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych.

Co już wiemy o kosmosie?

Wśród tego mrowia planet jest wielka różnorodność tego typu obiektów. Znamy zarówno niewielkie skaliste światy o rozmiarach porównywalnych z Ziemią, ich większe wersje zwane superziemiami, a także mniejsze wersje gazowych planet takich jak Neptun, zwane minineptunami. Są też planety takie jak olbrzymi Jowisz, ale krążące bardzo blisko swoich gwiazd - ta kategoria nazywa się gorącymi jowiszami. Niedawno ogłoszono, że w obszarze pomiędzy superziemienia a minneptunami mogą też istnieć wodne planety z wodorowymi atmosferami.

NASA podała także rozkład procentowy obecnie znanych planet. Procentowo 30 proc. gazowe olbrzymy, 31 proc. stanowią superziemie, 35 proc. planety podobne do Neptuna i Urana, a 4 proc. planety typu ziemskiego (niewielkie i skaliste).

Oszacowania odnośnie liczby planet w Drodze Mlecznej wskazują, że są ich tam setki miliardów. Astronomowie prowadzą obecnie intensywne poszukiwania kolejnych planet, starają się jak najlepiej poznać własności już znanych oraz szykują nowe projekty obserwacyjne, zarówno naziemne, jak i teleskopy kosmiczne dedykowane badaniom egzoplanet.

Czytaj także:

st

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem