more_horiz
Wiadomości

Makabryczne zbrodnie Rosjan w Irpieniu. Po ciałach kobiet przejechali czołgami

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 16:33
- Rosyjscy żołnierze rozstrzelali w podkijowskim Irpieniu kobiety i dziewczęta, a potem przejechali czołgami po ich ciałach - powiedział mer miasta Ołeksandr Markuszyn w nagraniu dla niemieckiego nadawcy Deutsche Welle, które w niedzielę zostało udostępnione przez serwis Nexta.
Mer Irpienia: Rosjanie rozstrzelali kobiety i przejechali czołgami po ciałach
Mer Irpienia: Rosjanie rozstrzelali kobiety i przejechali czołgami po ciałachFoto: Daniel Ceng Shou-Yi / Zuma Press / Forum

Markuszyn mówi w filmiku, że wielu mieszkańców Irpienia zginęło z powodu min, wielu zostało rozstrzelanych, w tym dziewczęta i kobiety, których ciała zostały przejechane czołgami. 

Irpień został odbity przez Ukraińców z rąk rosyjskich w piątek. Mer ocenił, że w wyniku działań Rosjan połowa miasta uległa zniszczeniu.

Rosyjskie zbrodnie

Gwałt to zbrodnia wojenna i narzędzie wojny wykorzystane przez Rosjan w trakcie wojny na Ukrainie - napisała w sobotę na Twitterze ambasador Wielkiej Brytanii na Ukrainie Melinda Simmons.

"Gwałt to narzędzie wojny. Chociaż nie znamy jeszcze pełnego zakresu jego wykorzystania na Ukrainie, jest już jasne, że stanowił część rosyjskiego arsenału" - napisała Simmons.

Ambasador dodała, że kobiety na Ukrainie "były gwałcone na oczach dzieci, dziewczynki - na oczach rodzin".

"Gwałt to zbrodnia wojenna" - podkreśliła Simmons.

W mieście Bucza pod Kijowem, które opuścili Rosjanie, ukraińscy żołnierze odkryli zbiorowy grób, w którym pogrzebano około 300 cywilów. Część z nich miała ręce związane na plecach. Z kolei przy drodze, w odległości 20 kilometrów od Kijowa, znaleziono nagie ciała kilku kobiet, które Rosjanie próbowali wcześniej spalić. "To byli cywile, to była egzekucja" - powiedział rzecznik prezydenta Ukrainy Serhij Nikiforow.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:

as

Zobacz także

Zobacz także