more_horiz
Wiadomości

Sytuacja w Górskim Karabachu. Armenia i Azerbejdżan zgadzają się na rozmowy pokojowe

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 05:36
Rządy w Erywaniu i Baku zgodziły się na przeprowadzenie rozmów pokojowych ws. sporu o Górski Karabach.
Armenia i Azerbejdżan zgodziły się na rozmowy pokojowe ws. Górskiego Karabachu
Armenia i Azerbejdżan zgodziły się na rozmowy pokojowe ws. Górskiego KarabachuFoto: Vera Larina/Shutterstock

Tak ustalili premier Armenii Nikol Paszynian i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew na spotkaniu w Brukseli. Gospodarzem spotkania była Unia Europejska, która zgodziła się być mediatorem między skonfliktowanymi państwami.

Obie strony zgodziły się na powołanie komisji dwustronnej. Jej zadaniem będzie wytyczenie na nowo granicy między Armenią a Azerbejdżanem. Komisja będzie również zajmowała się zapewnieniem bezpieczeństwa i stabilności wzdłuż granicy. Ma powstać do końca kwietnia. Informację o ustaleniach w Brukseli podało biuro premiera Paszyniana. Azerbejdżan dotychczas nie skomentował sprawy.

Spór o Górski Karabach

Górski Karabach to separatystyczny region Azerbejdżanu, który od połowy lat 90. XX wieku był kontrolowany przez Ormian. Jesienią 2020 roku po raz kolejny doszło do walk o ten sporny region. Konflikt zakończyło zawieszenie broni z listopada 2020 roku. Na mocy tego porozumienia do Karabachu wprowadzono rosyjskie siły pokojowe, a Armenia zobowiązała się przekazać Azerbejdżanowi okupowane tereny.

Mimo to sytuacja pomiędzy Azerbejdżanem i Armenią wciąż jest napięta, a na granicy dochodzi do starć. Dwa tygodnie temu Armenia i Rosja oskarżyły Azerbejdżan o naruszenie zawieszenia broni. Według Ormian, siły azerskie zajęły jedną z wsi w regionie, a w starciach zginęło trzech armeńskich żołnierzy.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także