more_horiz
Wiadomości

Wykluczenie instytucji finansowych z systemu ETS. Znamy decyzję komisji Parlamentu Europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 16:10
Komisja Parlamentu Europejskiego za wykluczeniem instytucji finansowych z systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Europosłowie z komisji przemysłu, badań i energii przyjęli poprawkę w tej sprawie zgłoszoną przez byłego premiera Jerzego Buzka do opinii dotyczącej reformy handlu emisjami.
Na spekulacyjny charakter systemu ETS wskazywał przed kilkoma miesiącami polski rząd argumentując, że to jeden z powodów wysokich cen energii.
Na spekulacyjny charakter systemu ETS wskazywał przed kilkoma miesiącami polski rząd argumentując, że to jeden z powodów wysokich cen energii.Foto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock

"Ma to zapobiec spekulacyjnemu podnoszeniu cen uprawnień do emisji CO2, co na końcu zawsze odbija się na portfelach obywateli. ETS - TAK, spekulacje - NIE" - napisał na Twitterze europoseł Jerzy Buzek.

Teraz opinia komisji przemysłu, badań i energii zostanie przekazana komisji środowiska, która jest wiodącą w pracach nad reformą handlu emisjami. Współpracownicy byłego premiera powiedzieli brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że będą zabiegać, by europosłowie z komisji środowiska utrzymali ten zapis w głosowaniu nad wspólnym stanowiskiem.

Jakie będzie stanowisko PE?

Następnie sprawa trafi na sesję plenarną i dopiero po przyjęciu stanowiska przez cały Parlament Europejski jego przedstawiciele rozpoczną negocjacje z przedstawicielami unijnych krajów w sprawie ostatecznego kształtu reformy systemu handlu pozwoleniami na emisję CO2.

Na spekulacyjny charakter systemu ETS wskazywał przed kilkoma miesiącami polski rząd argumentując, że to jeden z powodów wysokich cen energii.

Europejski system handlu emisjami

Unijny system EU ETS jest systemem pułapów i handlu. Polega na wprowadzeniu limitu łącznych emisji niektórych gazów cieplarnianych emitowanych przez instalacje objęte systemem. Z czasem limit ten jest obniżany, co sprawia, że łączne emisje spadają.

W ramach wyznaczonego pułapu firmy otrzymują lub kupują uprawnienia do emisji, którymi mogą handlować zgodnie ze swoimi potrzebami. Mogą też kupować ograniczone ilości międzynarodowych jednostek emisji pochodzących z projektów mających na celu ograniczenie zużycia energii na całym świecie. Ograniczenie całkowitej liczby dostępnych uprawnień do emisji gwarantuje, że mają one pewną wartość.

Emisja CO2 na świecie

W 2021 roku światowa emisja CO2 wzrosła o 6 proc. - do najwyższego jak dotąd poziomu 36,3 mld ton - podała Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Wzrost zużycia węgla podniósł w ubiegłym roku emisję CO2 o 2 mld ton w porównaniu do roku poprzedniego. To największy jak dotąd roczny wzrost.

Za wzrost emisji CO2 w dużej mierze odpowiadają Chiny, gdzie ilość produkowanego dwutlenku węgla w latach 2019-2021 zwiększyła się o 750 mln ton. Zdaniem ekspertów świat musi upewnić się, że ubiegłoroczny skok emisji był jednorazowy i że zmiany w sposobach produkcji energii przyczynią się do podniesienia energetycznego bezpieczeństwa i zmniejszenia cen.

Czytaj również:

nt

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także