more_horiz
Wiadomości

"Ludzie chcą pokoju, nie eskalacji". Papież ponownie apeluje o wielkanocny rozejm

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022 13:57
Papież zwrócił się z apelem o wielkanocny rozejm w wojnie na Ukrainie. Franciszek spotkał się z wiernymi na placu świętego Piotra na południowej modlitwie Do Królowej Niebios.
Papież ponawia apel o rozejm wielkanocny na Ukrainie
Papież ponawia apel o rozejm wielkanocny na UkrainieFoto: PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Po modlitwie papież złożył życzenia wiernym obrządku wschodniego, katolikom i prawosławnym, którzy dziś obchodzą Wielkanoc. Przypomniał również, że dziś mijają dwa miesiące od początku wojny na Ukrainie. Wyraził żal, że na Ukrainie eksplozje zagłuszają dzwony obwieszczające Zmartwychwstanie.

Wezwał do powstrzymanie ataku i zaprzestania walk, w których giną niewinni ludzie: "Ponawiam apel o wielkanocny rozejm. O gest minimum, który wyraża pragnienie pokoju. Niech przywódcy polityczni wsłuchają się w głos ludzi, którzy chcą pokoju, a nie eskalacji konfliktu".

W homilii Franciszek powiedział, by nie obawiać się kryzysu wiary i trudnych chwil w życiu, bo uczą one pokory. Podkreślił, że Jezus chce być z nami zawsze, gdy Go szukamy i wzywamy.

"Niech Twoje miłosierdzie Panie"

Papież powiedział także, że nie wolno zapominać o przebaczeniu i pokoju otrzymanych od Jezusa. Podkreślił, że cały Kościół jest szafarzem miłosierdzia, znakiem i narzędziem pojednania ludzkości. Zaznaczył, że otrzymanym miłosierdziem trzeba się dzielić. Zaapelował do wiernych, by zadali sobie szereg ważnych pytań: "Czy tu gdzie żyję, w rodzinie, w pracy, w mojej wspólnocie, promuję komunię, czy jestem twórcą pojednania? Czy staram się rozładować konflikty, nieść przebaczenie tam, gdzie panuje nienawiść?". Franciszek dodał, że nawet gdy jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, nie możemy zapominać o cierpiących bliźnich.

Modlitwę wiernych odmówiono podczas mszy świętej w bazylice watykańskiej po francusku, chińsku, portugalsku, niemiecku i polsku. - Niech Twoje miłosierdzie, Panie, dotrze do ludów ziemi rozdartych wojną, aby dar pokoju, który płynie od Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, dosięgnął serca każdego człowieka, a wśród narodów zapanowała zgoda i sprawiedliwość - tak modlono się w naszym języku.

Audiencja u papieża 

W mszy w Watykanie wzięło udział 400 misjonarzy miłosierdzia, w tym kilku z zachodniej Ukrainy. Biorą oni udział w rozpoczętym wczoraj Światowym Spotkaniu Misjonarzy Miłosierdzia. Franciszek przyjmie ich jutro na audiencji.

Spotkanie w Rzymie miało się pierwotnie odbyć w 2020 roku, ale pandemia koronawirusa spowodowała konieczność jego przełożenia. Papież Franciszek ustanowił posługę "Misjonarzy Miłosierdzia" dla kapłanów w Roku Świętym Miłosierdzia 2016. Mają oni specjalne uprawnienia do udzielania sakramentu pojednania, a także udają się do miejsc, gdzie mieszka niewielu katolików. Według danych Papieskiej Rady doi spraw Nowej Ewangelizacji, na świecie jest coraz więcej Misjonarzy Miłosierdzia - obecnie jest ich 1040.

Posłuchaj
00:57 11703502_1.mp3 Papież ponawia apel o rozejm wielkanocny na Ukrainie (IAR)

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem