more_horiz
Wiadomości

Kolejne próby ewakuacji cywilów z Azowstalu nieudane. O ich życiu mogą decydować godziny

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 16:21
Ukraińska rzecznik praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała na Telegramie, że wbrew wszystkim obietnicom Rosjanie nie pozwalają na ewakuację ludzi z Azowstalu. Dodała, że uwięzieni mieszkańcy potrzebują natychmiastowej pomocy a o ich życiu decydują już tylko godziny. 
Ukraińska rzecznik praw człowieka: wbrew wszystkim obietnic Rosjanie nie pozwalają na ewakuację ludzi z Azowstalu
Ukraińska rzecznik praw człowieka: wbrew wszystkim obietnic Rosjanie nie pozwalają na ewakuację ludzi z AzowstaluFoto: shutterstock.com/Vladys Creator

"Mieszkańcy Mariupola potrzebują pilnej ewakuacji! To nie jest kwestia dni, lecz godzin. Wczoraj na zakład (Azowstal) trwały naloty. Operowały czołgi, miały miejsce ataki piechoty. Agresor dosłownie wypala Mariupol. Nie pozostał ani jeden cały budynek" - napisała Denisowa.

Według jej relacji w mieście brakuje żywności, wody i lekarstw. "W schronach jest dużo kobiet, dzieci, osób starszych. Ich dokładna liczba nie jest znana. Nie da się policzyć schronów, które jeszcze się nie zawaliły i ile jest tam osób. Od ponad 60 dni nie było zawieszenia broni" - przypomniała Denisowa.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

Katastrofa humanitarna w Mariupolu

W mieście panuje katastrofa humanitarnaMychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, powiedział w sobotę, że rosyjski prezydent Władimir Putin ignoruje propozycje przywódców zachodnich dotyczące uruchomienia korytarza humanitarnego z oblężonego Mariupola. 

"Niektórzy przywódcy polityczni zwracali się do Putina poprzez swoje osobiste kanały. Przekonując, że ze względów humanitarnych trzeba to zrobić (uruchomić korytarz humanitarny). Niestety, ze strony rosyjskiej nie ma żadnej reakcji" - powiedział Podolak, cytowany przez agencję Ukrinform. Wyraził jednocześnie przekonanie, że dla Rosji "zniszczenie Mariupola i zakładów Azowstal jest symboliczne". "Każdego dnia trwają ataki w celu zniszczenia Azowstalu, przy maksymalnym użyciu całej ciężkiej artylerii i lotnictwa. Rosjanie wiedzą, że tam są dzieci, cywile, ale kontynuują bombardowania" - oświadczył Podolak.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem