more_horiz
Wiadomości

Papież ujawnił treść swojej rozmowy z Orbanem. Padła data zakończenia wojny

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 10:38
Papież Franciszek powiedział włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że usłyszał od premiera Węgier Viktora Orbana, iż Rosja planuje zakończyć wojnę na Ukrainie 9 maja. Tak w opublikowanym we wtorek wywiadzie papież przywołał swoje spotkanie z szefem węgierskiego rządu, którego przyjął na audiencji 21 kwietnia.
Papież: Viktor Orban powiedział mi, że wojna skończy się 9 maja
Papież: Viktor Orban powiedział mi, że wojna skończy się 9 majaFoto: PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek powiedział, że jest gotów spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie. Deklarację tę złożył w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera". Przyznał, że wciąż czeka na odpowiedź Putina i obawia się, że nie chce on tego spotkania.

W rozmowie z włoską gazetą papież poinformował, że po 20 dniach wojny na Ukrainie poprosił sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina o przekazanie Putinowi wiadomości, iż jest gotów pojechać do Moskwy.

Putin nie chce spotkania z papieżem 

- Oczywiście konieczne było to, by przywódca Kremla "wyciągnął w jakiś sposób rękę". Nie otrzymaliśmy dotąd odpowiedzi i wciąż nalegamy, choć obawiam się, że Władimir Putin nie może i nie chce tego spotkania - stwierdził Franciszek. Następnie dodał: - Jak można nie zatrzymywać takiej brutalności?.

Jednak jak zaznaczył papież, "do Kijowa na razie nie jadę". Przypomniał, że wysłał na Ukrainę dwóch kardynałów: Michaela Czerny'ego i Konrada Krajewskiego. - Czuję, że nie powinienem jechać. Najpierw muszę pojechać do Moskwy, aby spotkać się z Putinem. Robię to, co mogę, jako ksiądz. Gdyby Putin otworzył drzwi... - zaznaczył.

"Usprawiedliwienia wojny"

Przywołując swoją marcową rozmowę wideo z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem, Franciszek stwierdził: - Przez pierwszych 20 min z kartką w ręku przeczytał mi wszystkie usprawiedliwienia wojny. Słuchałem go i powiedziałem mu: "Ja z tego nic nie rozumiem". - Patriarcha nie może stać się ministrantem Putina - dodał. Papież Franciszek potwierdził, że było zaplanowane spotkanie z Cyrylem 14 czerwca w Jerozolimie. - Ale teraz także on zgadza się, by się wstrzymać - przyznał.

9 maja wszystko się skończy?

Ujawnił też, co usłyszał od premiera Węgier Viktora Orbana podczas audiencji 21 kwietnia: - Kiedy go spotkałem, powiedział mi, że Rosjanie mają plan, iż 9 maja wszystko się skończy. Mam nadzieję, że tak będzie; zrozumiałoby się w ten sposób eskalację w tych dniach". - Ponieważ teraz to już nie tylko jest Donbas, jest Krym, Odessa, ale i odcięcie Ukrainy od portu nad Morzem Czarnym, wszystko. Ja jestem pesymistą, ale musimy zrobić, co możliwe, by wojna się zatrzymała - zaznaczył papież.

Według Franciszka jednym z możliwych powodów rosyjskiej napaści na Ukrainę i postawy Putina mogła być "polityka NATO w stosunku do Rosji". - To złość, nie wiem, czy została sprowokowana, ale może tak ułatwiona - dodał.

Czytaj również:

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Zobacz także

Zobacz także