Polityka energetyczna UE. Szefowa KE: pracujemy nad tym, by zmniejszyć import gazu z Rosji
Unia Europejska musi się uniezależnić się od rosyjskiego gazu - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, występując za pośrednictwem łącza wideo na konferencji zorganizowanej przez niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Podkreśliła, że "Moskwa nie jest już wiarygodnym partnerem".
2022-05-06, 11:01
- Musimy uwolnić się od naszej zależności od rosyjskiego gazu. Europa importuje 90 proc. swojego gazu. 45 proc. tego importu pochodzi z Rosji. Pamiętacie państwo, że Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski i Bułgarii - stało się ostatecznie dla wszystkich jasne, że dalej tak nie może być z tą zależnością - zaznaczyła Ursula von der Leyen.
Szantaż Europy przez Rosję
Szefowa KE przyznała, że "Rosja nie jest już partnerem godnym zaufania". - W dodatku Kreml wykorzystuje swoją pozycję rynkową, by grozić Europie, by nas dzielić i żeby nas szantażować. Nie możemy dalej być zależni od takiego dostawcy i nie możemy umożliwiać miliardowych zysków krajowi, który napada na swojego sąsiada - oceniła przewodnicząca KE.
- Polityka energetyczna była i jest polityką bezpieczeństwa. Dlatego od kilku miesięcy ciężko pracujemy nad tym, by zmniejszyć import gazu z Rosji. (...) Najskuteczniejszym sposobem na uniezależnienie się, jaki mamy, jest odejście od paliw kopalnych, od gazu, na rzecz energii odnawialnej - wskazała von der Leyen.
Mówiąc o wojnie na Ukrainie, zadeklarowała, że miejsce UE jest u boku tego kraju, który "odważnie i zaciekle stawia czoła agresorowi". - Chcemy, żeby Ukraina wygrała tę wojnę - oświadczyła przewodnicząca KE.
REKLAMA
Miliony euro pomocy dla Ukrainy
5 maja przewodnicząca Komisji Europejskiej zadeklarowała kolejne 200 milionów euro pomocy dla Ukrainy i przyznała, że uruchomiony szósty pakiet sankcji będzie niósł poważne konsekwencje dla rosyjskiej gospodarki.
Podczas Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy, która odbyła się w Warszawie, Ursula von der Leyen mówiła też o dotychczasowej unijnej pomocy dla Ukrainy. - W czasie 10 tygodni wojny przekazaliśmy pomoc ekonomiczną w wysokości 4 miliardów euro, zmobilizowaliśmy 3,5 miliarda euro na rzecz uchodźców w Unii Europejskiej, a 3 tygodnie temu tu w Warszawie zobowiązaliśmy do przekazania 1,8 miliarda euro na rzecz uchodźców wewnętrznych na Ukrainie, ale to z pewnością nie wystarczy - zaznaczyła.
Po odcięciu Polski i Bułgarii od dostaw gazu, Rosja wciąż dostarcza paliwo innym krajom europejskim.
Czytaj również:
- Prezydent Litwy: mówimy zdecydowane "nie" gazowi i ropie z Rosji
- Polsko-litewski gazociąg otwarty. Ekspert ds. energetycznych: nasza pozycja w regionie wzrośnie
- Marek Balt: UE chce odejść od zakupów surowców energetycznych z Rosji
» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «
REKLAMA
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
nt
REKLAMA