more_horiz
Wiadomości

Ukraina w UE? Niemiecka minister spraw zagranicznych kolejny raz gasi jej oczekiwania

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 14:02
Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock odniosła się do starań Ukrainy, aby wejść do Wspólnoty. - Ukraina należy do rodziny europejskiej, ale nie wiadomo, kiedy i w jaki sposób będzie można przyjąć ją do Unii Europejskiej, bo obecnie znajduje się w stanie wojny - podkreśliła niemiecka minister.
Ukraina w UE? Annalena Baerbock: Nie wiemy, kiedy i jak można będzie podjąć taki krok, ponieważ teraz kraj ten jest w stanie straszliwej wojny
Ukraina w UE? Annalena Baerbock: Nie wiemy, kiedy i jak można będzie podjąć taki krok, ponieważ teraz kraj ten jest w stanie straszliwej wojnyFoto: PAP/Marius Becker

Niemiecka agencja dpa pisze, że tą wypowiedzią Baerbock "zgasiła" oczekiwania kraju zaatakowanego przez Rosję co do szybkiego przystąpienia do UE.

- Ukraina należy do rodziny europejskiej - potwierdziła Baerbock w poniedziałek we Frankfurcie nad Odrą. Zapytana o członkostwo Ukrainy w UE, dodała: "Nie wiemy, kiedy i jak można będzie podjąć taki krok, ponieważ teraz kraj ten jest w stanie straszliwej wojny".

Ukraina w UE. "Taka procedura trwa latami"

Krótko po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji 24 lutego Ukraina wystąpiła z wnioskiem o szybkie przystąpienie do Unii Europejskiej. Już wtedy Baerbock zgłaszała zastrzeżenia, wskazując, że "taka procedura zwykle trwa latami". Szefowa niemieckiej dyplomacji ponownie wezwała Rosję do natychmiastowego zakończenia wojny w Ukrainie. - Rosyjska agresja neguje wszystko, co nasza Europa stworzyła po 1945 i 1989 roku: pokój i wolność, demokrację i godność człowieka - podkreśliła. 

Potwierdziła , że "Niemcy zdecydowanie stoją po stronie swoich sojuszników z Europy Środkowo-Wschodniej",  a także poważnie traktują swoją odpowiedzialność poprzez wysłanie większej liczby żołnierzy na wschodnią flankę NATO.

Niemcy zapowiadają pomoc

Z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie Olaf Scholz wygłosił przemówienie do obywateli  i podkreślił niemieckie wsparcie dla Ukrainy, która została zaatakowana przez Rosję. Nieudzielenie pomocy Ukrainie w walce z agresorem oznaczałoby "kapitulację wobec czystej przemocy".  - Putin nie wygra tej wojny. Ukraina wytrwa - powiedział Scholz. 

Wystąpienie telewizyjne kanclerza Niemiec, ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk ocenił jednak jako mało konkretne. Zwłaszcza w odniesieniu do realizacji dostaw broni ciężkiej - podała agencja dpa.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

ASP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem