more_horiz
Wiadomości

Zaginęła ukraińska dziennikarka. Rozpowszechniała na Krymie informacje o rosyjskiej inwazji

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 17:18
Rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa przekazała w mediach społecznościowych, że na Krymie pod koniec kwietnia zaginęła pielęgniarka i dziennikarka Iryna Daniłowycz. Działaczka społeczna - jak czytamy - rozpowszechniała na okupowanych terenach prawdziwe informacje o rosyjskiej inwazji. 
Na Krymie zaginęła dziennikarka Iryna Daniłowycz
Na Krymie zaginęła dziennikarka Iryna DaniłowyczFoto: Facebook/Людмила Денісова

Iryna Daniłowycz została zatrzymana przez rosyjskie służby 29 kwietnia. Od tamtej pory jej los nie jest znany.

"Rosjanie podczas przeszukania jej domu przekazali jedynie rodzicom, że została aresztowana na 10 dni za rozpowszechnianie »nietajnych informacji« publicznej organizacji" - napisała ukraińska rzeczniczka praw człowieka.

Jak informuje Denisowa, ojciec i prawnik działaczki złożyli skargi do władz okupacyjnych w sprawie uprowadzenia, ale dotąd nie otrzymali odpowiedzi.

Od rozpoczęcia okupacji Krymu w 2014 roku Rosja uwięziła co najmniej 13 krymskich dziennikarzy - podała rzeczniczka praw człowieka.

Wojna na Ukrainie. Sytuacja na Krymie i w innych okupowanych regionach

Podczas briefingu dla mediów w stolicy Ukrainy rzecznik ukraińskiego MON szczegółowo informował o sytuacji na froncie.

Jak mówił, wojska rosyjskie kontynuują bombardowanie, ostrzał rakietowy i artyleryjski dzielnic mieszkalnych i infrastruktury cywilnej w ukraińskich miastach. Poinformował, że ostatniej doby ataki miały miejsce w obwodach: zaporoskim, ługańskim, mikołajowskim, odeskim i charkowskim.

Aleksander Motuzjanyk wskazał ponadto, że "rosyjski rząd podejmuje kroki w kierunku włączenia okupowanych terytoriów do Rosji". - Na okupowanych terytoriach zwiększono liczbę punktów kontrolnych i patroli. Wprowadzono godzinę policyjną, a także ograniczenia w przemieszczaniu się miejscowej ludności - powiedział.

Zobacz także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

jp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem