more_horiz
Wiadomości

Władze: w obwodzie donieckim każda miejscowość była już ostrzelana, co dzień giną ludzie [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 23:59
- W obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, nie ma już ani jednej miejscowości, która nie zostałaby ostrzelana przez wojska rosyjskie; codziennie ludzie giną bądź są ranni w ostrzałach - poinformował szef regionu Pawło Kyryłenko. Tak relacjonowaliśmy kolejny dzień wojny na Ukrainie.
Zniszczenia w obwodzie donieckim
Zniszczenia w obwodzie donieckimFoto: PAP/Vladyslav Karpovych

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

IAR/PAP/Twitter.com/Facebook.com/PolskieRadio24.pl

Zapis relacji:

01:48

Uwięzieni w zakładach Azowstal Ukraińcy poprosili o pomoc Elona Muska - podaje agencja Ukrinform. "Pomóż nam wyjechać" - zaapelowali.

01:06

Agresja Rosji na Ukrainę i blokada ukraińskich portów może doprowadzić do masowej śmierci z głodu na świecie - ocenił prezydent USA Joe Biden, cytowany przez "Europejską Prawdę".

00:53

Wołodymyr Zełenski powiedział, że jest osobiście wdzięczny prezydentowi USA za podpisanie ustawy lend-lease dla Ukrainy. W swoim codziennym wystąpieniu ukraiński prezydent podkreślił, że walka z rosyjską inwazją jest walką z tyranią zagrażającą całemu światu.

Posłuchaj
00:19 11734533_1.mp3 Wołodymyr Zełenski: jestem osobiście wdzięczny Joe Bidenowi za tę decyzję oraz za jej symbolizm. W tej chwili w wojnie z Rosją bronimy wolności i prawa do życia dla wszystkich narodów. Walczymy z tyranią, której nie było w Europie od 80 lat (IAR) 
00:49

W Kijowie płonie kino - poinformowała "Ukrainska Prawda".

00:44

The Institute for the Study of War opublikował mapy obrazujące aktualną sytuację na ukraińskim froncie.

00:34

W Odessie żołnierze z 126. samodzielnej brygady Obrony Terytorialnej przypadkiem odnaleźli starożytne amfory podczas budowy okopów. Znaleziska przekazano do miejskiego Muzeum Archeologicznego.

00:29

W centralnych i wschodnich regionach Ukrainy rozbrzmiał alarm lotniczy.

00:26

Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Ukraina stale rozmawia o gwarancjach bezpieczeństwa ze swoimi partnerami. Jak wskazał, kwestia ta była przedmiotem "bardzo merytorycznych" rozmów na spotkaniu przywódców grupy G7 (8 maja).

- Negocjujemy z czołowymi państwami świata na temat zapewnienia Ukrainie bezpieczeństwa na nadchodzące dziesięciolecia - oświadczył. Zaznaczył, że po raz pierwszy w historii kraju pojawiła się możliwość udzielenia takich gwarancji.

00:18

Zdaniem kanclerza Niemiec Olafa Scholza, Ukraina będzie musiała zmagać się z konsekwencjami rosyjskiej inwazji jeszcze przez "sto lat" z powodu pozostających wszędzie ładunków wybuchowych - przekazała telewizja ARD.

- Każdy, kto mieszka w Niemczech wie, że bomby, które spadły tu w czasie II wojny światowej są odkrywane jeszcze teraz - powiedział kanclerz po spotkaniu z prezydentem Argentyny Alberto Angelem Fernandezem w Berlinie. - Dlatego też będziemy wspólnie pracować nad postępami w odbudowie Ukrainy - zapewnił.

00:12

Organizacja Narodów Zjednoczonych szkoli ukraińskich lekarzy na wypadek użycia przez Rosję broni biologicznej lub chemicznej - poinformował szef parlamentarnej komisji ds. zdrowia, opieki medycznej i ubezpieczeń zdrowotnych Mychajło Raducki.

00:09

W obwodach donieckim i ługańskim ukraińskie wojsko odparło w środę dziewięć ataków Rosjan - poinformował sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających w Donbasie.

00:04

- Wyzwolimy naszą ziemię i naszych ludzi - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odnosząc się do pojawiających się głosów, że okupowany obwód chersoński ma zostać przyłączony do Rosji.

23:16

- Jeśli Rosja zdecyduje się na atak na cele w Polsce, NATO stanie w jej obronie jako koalicja - powiedział w Kongresie amerykański minister obrony Lloyd Austin. Jak dodał, USA mają plany na taką ewentualność i byłyby gotowe odpowiedzieć.

"To jest walka, której oni naprawdę by nie chcieli i która bardzo szybko eskalowałaby w inny typ rywalizacji, jakiego nikt nie chce widzieć" - powiedział szef Pentagonu.

Występujący obok niego najwyższy rangą amerykański dowódca wojskowy generał Mark Milley dodał, że USA mają plany odpowiedzi na rosyjską agresję.

"Powiedziałbym, że to zależałoby od sytuacji, typu użytej broni, natury eskalacji, gdzie by to się wydarzyło (...), ale krótka odpowiedź brzmi: tak, oczywiście, że jesteśmy gotowi. Militarnie jesteśmy zdolni odpowiedzieć w jakiejkolwiek formie, jaką rozkaże prezydent" - powiedział generał.

22:57

22:54

Organizacja Narodów Zjednoczonych szkoli ukraińskich lekarzy na wypadek użycia przez Rosję broni biologicznej lub chemicznej - poinformował w środę szef parlamentarnej komisji ds. zdrowia, opieki medycznej i ubezpieczeń zdrowotnych Mychajło Raducki

22:49

W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy nie ma już ani jednej miejscowości, która nie zostałaby ostrzelana przez wojska rosyjskie, codziennie ludzie giną bądź są ranni w ostrzałach - poinformował w środę szef regionu Pawło Kyryłenko w telewizji państwowej.

"Na całej linii frontu jest gorąco; ostrzeliwane są wszystkie miejscowości wzdłuż linii frontu. Dochodzi też do ostrzałów, rakietowych i lotniczych, miejscowości dość oddalonych od frontu - mam na myśli Słowiańsk, Kramatorsk, Bachmut, Pokrowsk. Nie ma praktycznie żadnej miejscowości, której rosyjscy okupanci by nie ostrzelali" - powiedział Kyryłenko.

Jego słowa przekazała agencja Interfax-Ukraina.

"Niestety, ludzie masowo giną bądź są ranni. Faktycznie codziennie odnotowujemy rannych i zabitych" - podkreślił Kyryłenko. Dodał, że zniszczenia wzdłuż linii frontu dotyczą nie tylko pozycji armii ukraińskiej, ale i infrastruktury cywilnej.

22:47

We Włoszech doszło w środę do ataku hakerskiego na strony internetowe Senatu i Sztabu Generalnego sił zbrojnych oraz innych instytucji. Przyznała się do niego grupa Killnet, która według ekspertów - jak podkreśla agencja Ansa - powiązana jest z siłami zbrojnymi Rosji.

Sprawcy ogłosili na kanałach jednego z komunikatorów, że jest to "atak na Włochy". Wśród zaatakowanych instytucji jest zajmujący się technologią Instytut Studiów Zaawansowanych z miasta Lukka oraz Krajowy Instytut Służby Zdrowia.

Łącznie zaatakowanych zostało siedem instytucji. Strona Senatu Włoch zaczęła wieczorem działać, a przewodnicząca izby wyższej parlamentu Maria Elisabetta Alberti Casellati napisała na Twitterze, że nie wyrządzono tam żadnych szkód.

Wyjaśniła, że zaatakowana została zewnętrzna sieć. Dodała zarazem: "To poważne incydenty, których nie można lekceważyć. Będziemy dalej zachowywać czujność".

Do pracy przystąpiła krajowa agencja ds. cyberbezpieczeństwa, by przywrócić funkcjonowanie stron.

Strona Sztabu Generalnego sił zbrojnych, jak wyjaśniono, jest nieczynna z powodu planowanych prac.

Zaatakowano też profil na Instagramie deputowanej Forza Italia Marty Fasciny, partnerki byłego premiera Silvio Berlusconiego.

22:44

Rosja wielokrotnie straszyła, nie wierzę jednak, aby wtargnęła militarnie do Finlandii czy na terytoria innych krajów – powiedział prezydent Estonii Alar Karis, odnosząc się do reakcji Kremla na ewentualne przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO.

Możliwe przystąpienie Finlandii i Szwecji do Sojuszu to dobra wiadomość dla Estonii – ocenił Karis w wywiadzie dla fińskiej telewizji.

Prezydent złożył w środę wizytę w Helsinkach i spotkał się z szefem fińskiego państwa Saulim Niinisto.

Karis podkreślił, że w razie przystąpienia do NATO dwóch kolejnych krajów nordyckich sytuacja wokół Morza Bałtyckiego zmieni się całkowicie.

22:29

Gubernator rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow poinformował, że w ataku na region 6 osób zostało rannych, a jedna zginęła. Według niego atak przeprowadzili Ukraińcy.

"Doszło do ostrzału wsi Solokhi. Częściowo zniszczono jednen budynek mieszkalny. Palą się także trzciny rosnące poza zabudowaniami. Na miejscu pracuje straż pożarna" - napisał na Telegramie.

21:50

We wszystkich rozmowach w Waszyngtonie przebijały się dwa tematy: uznanie dla Polski za przyjmowanie uchodźców z Ukrainy oraz za przygotowanie się w sferze bezpieczeństwa energetycznego - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz po spotkaniach w Departamencie Stanu USA i Białym Domu.

W środę Przydacz spotkał się z doradcą sekretarza stanu USA Derekiem Cholletem oraz urzędnikami Biura Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu, dyrektorką ds. Europy Amandą Sloat oraz dyrektorem ds. strategii Tomem Wrightem, a także z szefową polskiego zespołu parlamentarnego w Izbie Reprezentantów Marcy Kaptur. Wiceminister podkreślił, że jego wizyta - kolejna już przedstawiciela polskiego rządu w ciągu ostatnich tygodni - pokazuje bardzo dobry stan stosunków polsko-amerykańskich.

21:45

Sposoby skutecznego współdziałania służb w Polsce: policji, straży granicznej i wojska - były wśród tematów posiedzenia Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności, które odbyło się w środę w Belwederze.

Jak przekazała na stronie internetowej Kancelaria Prezydenta RP, w posiedzeniu wzięli udział m.in. przewodniczący Rady Przemysław Żurawski vel Grajewski, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik oraz doradca prezydenta Andrzeja Dudy prof. Andrzej Zybertowicz.

W zamieszczonym w internecie nagraniu o efektach dyskusji opowiedział generał Roman Polko. Podkreślił, że posiedzenie Rady odbywało się w kontekście wojny w Ukrainie, a także zagrożeń hybrydowych na granicy polsko-białoruskiej.

21:42

Z płatków tulipanów powstał w poznańskim parku Adama Mickiewicza dywan kwiatowy. Przedstawia serce, w którym krzyżują się dłonie dwóch osób. Dywan wieńczy napis "Podaj rękę Ukrainie".

W tym roku powstałe w trakcie IX edycji Poznańskich Dywanów Kwiatowych dzieło nawiązuje do uchodźców z Ukrainy, którzy schronienia przed wojną poszukują także w Poznaniu i Wielkopolsce.

21:22

Doktor Jerzy Rohoziński z Instytutu Pileckiego powiedział, że powołane przez jego instytucję Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich na Ukrainie ma posłużyć jako materiał badawczy dla naukowców, reportażystów czy dziennikarzy. Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że pojawia się szansa na rozliczenie totalitaryzmu sowieckiego, który po II wojnie światowej nie został rozliczony, gdyż znalazł się po zwycięskiej stronie.

"Teraz otwiera się okazja do takiej sowiecko-rosyjskiej Norymbergi. Nikt nie ma wątpliwości, że Rosja jest w każdym względzie sukcesorem Związku Radzieckiego - nie tylko prawnym, ale też mentalnym i po prostu czerpie z najgorszych czekistowskich metod" - podkreślił.

Doktor Jerzy Rohoziński dodał, że w ramach działalności Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich pracownicy Instytutu chcą przybliżyć światu podstawowe pojęcia związane z sowieckimi represjami, jak deportacja, czy obozy filtracyjne, "które są obecnie narzędziami rosyjskiego okupanta na Ukrainie, a które Polacy doskonale znają ze swojej historii".

Misją jednostki jest zbieranie świadectw ludności cywilnej w celu utrwalenia dowodów zbrodni popełnionych przez wojska rosyjskie, aby świat nigdy nie zapomniał o wydarzeniach, do których dochodzi podczas wojny toczącej się na terytorium Ukrainy.

21:08

Ukraina zaproponowała Rosji wymianę poważnie rannych obrońców huty Azowstal w Mariupolu za rosyjskich jeńców - poinformowała wicepremier Ukrainy, minister do spraw terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk. "Nie ma jeszcze porozumienia. Negocjacje trwają" - ogłosiła polityk w mediach społecznościowych.

20:48

W Trościańcu w obwodzie sumskim na północy Ukrainy odnaleźliśmy ważne rosyjskie dokumenty wojskowe, z których jasno wynika, że wróg zamierzał opanować całe terytorium naszego kraju - przekazał w środę na Telegramie dyrektor ukraińskiego Państwowego Biura Śledczego (DBR) Ołeksij Suchaczow.

20:48

Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy Piorun cieszy się coraz większym zainteresowaniem na świecie.
20:24

W miejscowości Ołeniwka w obwodzie donieckim wojska rosyjskie przetrzymują na terenie byłej kolonii karnej około 3 tys. mieszkańców Mariupola i okolic, którzy nie przeszli "filtracji" rosyjskiej i uznani są za "nieprawomyślnych" - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"Pomieszczenia więzienne są przeładowane. Z wypowiedzi świadków wynika, że dziś jest tam co najmniej 3 tys. ludzi, głównie z Mariupola i rejonu, podczas gdy planowy limit kolonii wynosił 850 osób" - dodał Andriuszczenko.

Według doradcy mera Mariupola w Ołeniwce przetrzymywani są krewni wojskowych ukraińskich, aktywiści, dziennikarze i ludzie, którzy "po prostu wzbudzili podejrzenia", na przykład z powodu tatuaży o wydźwięku patriotycznym. "Minimalny termin uwięzienia to 36 dni. Okupanci przeznaczyli na procedurę filtracji 36 dni, więc oficjalnie ludzie nie są więzieni" - dodał Andriuszczenko.

Podał także, że więzieni nie mogą położyć się z powodu tłoku w celach, a mogą tylko stać bądź siedzieć. Brakuje wody i jedzenia, nie ma spacerów, a do toalety można pójść raz dziennie. "Wszystkiemu temu towarzyszą wielogodzinne przesłuchania, tortury, groźby i zmuszanie do współpracy" - poinformował Andriuszczenko.

Przekazał też, powołując się na świadków, że zdarza się, iż po przesłuchaniach więźniowie znikają. Nie jest jasne, co się z nimi dzieje. Świadkowie domyślają się, że ludzie ci mogą trafiać do cięższego więzienia w Doniecku. 

19:58

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Wśród tematów była m.in. współpraca w sektorze energetycznym i zaostrzenie sankcji wobec Rosji.

19:47

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że oblanie polskiej ambasady w Moskwie czerwoną substancją może być odwetem za oblanie czerwoną cieczą rosyjskiego ambasadora w Warszawie. Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył w TVP Info, że taka odpowiedź nie jest zaskoczeniem.

"Tak samo należy odczytywać wezwanie przez rosyjski MSZ polskiego ambasadora. My się tego spodziewaliśmy, natomiast wiele osób chciałoby, żebyśmy dyskutowali o tych incydentach - chciałoby odciągnąć uwagę od istoty sprawy. Dzisiaj istotą sprawy jest rosyjska agresja na Ukrainę i ludobójstwo, które widzieliśmy w Buczy, Irpieniu czy Hostomelu" - podkreślił wiceminister.

19:46

Jeśli rosyjskie wojska umocnią się na Wyspie Węży na Morzu Czarnym, to będą mogły rozmieścić tam systemy obrony powietrznej i kontrolować niebo nad południowo-zachodnią Ukrainą; ma to kluczowe znaczenie dla zabezpieczenia rosyjskiej operacji desantu w kierunku Naddniestrza - ocenił w środę ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow.

"Po zatopieniu krążownika Moskwa przez ukraińskie wojsko (14 kwietnia) rosyjska Flota Czarnomorska posiada ograniczone możliwości zabezpieczenia się przed naszymi atakami z powietrza. Dlatego Rosjanie chcą postawić na Wyspie Węży systemy obrony powietrznej dalekiego zasięgu, aby kontrolować podejścia do portów i przestrzeń powietrzną w ukraińskiej części Besarabii (w Budziaku, południowej części obwodu odeskiego)" - wyjaśnił Żdanow na antenie telewizji Nastojaszczeje Wriemia.

W ocenie Żdanowa, po umocnieniu się na wyspie Rosjanie mogą spróbować przeprowadzić operację desantową w Budziaku w celu przebicia się do Naddniestrza (separatystycznego, kontrolowanego przez Moskwę regionu na wschodzie Mołdawii) i wzmocnienia tamtejszego zgrupowania rosyjskich wojsk, liczącego 1,5 tys. żołnierzy.

"Wyspa Węży ma kluczowe znaczenie. (...) Nie można pozwolić wrogowi zamknąć przestrzeni powietrznej nad południowo-zachodnią Ukrainą" - dodał ekspert.

Wcześniej w środę podobne oceny przedstawiło brytyjskie ministerstwo obrony. "Jeśli Rosja umocni swoją pozycję na Wyspie Węży, może zdominować północno-zachodnią część Morza Czarnego dzięki strategicznej obronie przeciwlotniczej i pociskom manewrującym obrony wybrzeża" - wyjaśniono w porannej aktualizacji wywiadowczej. 

19:44

Wstrzymanie przepływu rosyjskiego gazu przez kluczowy punkt tranzytowy na wschodzie Ukrainy doprowadziło do spadku o 25 procent dostaw surowca do Niemiec.

Kijów wczoraj wieczorem zapowiedział, że zawiesi przepływ rosyjskiego gazu przez wschodni węzeł Sochraniwka w środę nad ranem, ponieważ tamtejsza infrastruktura nie jest już pod kontrolą Ukrainy. Jednak - jak zaznaczyli Ukraińcy - tuż przed tym rosyjski Gazprom sam odciął dostawy. Przepływ gazu przez Sochraniwkę, przez którą płynie jedna trzecia rosyjskich dostaw gazu do Europy, spadł do zera.

Niemcy poinformowały, że ograniczenia w tranzycie wpłynęły na spadek wolumenu dostaw gazu płynącego do Niemiec o 25 procent w porównaniu z wtorkiem. Niedobory mają być wyrównane zwiększeniem dostaw z Norwegii i Holandii, a dostawy gazu mają być zapewnione.

Ukraiński Naftogaz poinformował Gazprom, że Kijów nie jest już odpowiedzialny za przepływ gazu przez terytorium okupowane przez siły rosyjskie. Prezes firmy Yuriy Vitrenko zaznaczył jednak, że to nie Ukraina wstrzymała przepływ gazu, a doprowadzili do tego okupanci.

19:16

- Rodziny i przyjaciele obrońców obleganego przez wojska rosyjskie Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, wezwali w środę "cały świat", by pomógł w uwolnieniu ich bliskich.

W nagraniu zamieszczonym na Telegramie przez Petra Andriuszczenkę, doradcę mera Mariupola, rodziny zwracają się m.in. do Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża o pomoc w leczeniu rannych obrońców miasta."Razem uratujmy naszych bohaterów, potrzebujemy ewakuacji!" - wezwała jedna z kobiet. "Wyciągnijmy ich stamtąd, uratujmy im życie" - dodała kolejna.

Andriuszczenko poinformował w środę, że oblegane zakłady metalurgiczne Azowstal, ostatni bastion ukraińskiego oporu w Mariupolu, płoną na skutek rosyjskiego bombardowania. Sytuacja mieszkańców Mariupola jest katastrofalna; według ostrożnych szacunków w mieście mogło dotychczas zginąć ponad 20 tys. osób.

19:03

Armia ukraińska wyzwoliła miejscowość Pytomnyk, leżącą około 20 km na północ od Charkowa - poinformował w środę sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. W komunikacie ocenił, że w obwodzie charkowskim oddziały rosyjskie przeszły teraz do obrony."Oddziały okupantów przeszły do obrony w celu spowolnienia tempa natarcia naszych wojsk" - ocenia sztab sytuację w obwodzie charkowskim w wydanym wieczorem komunikacie.

Na terenach w obwodzie charkowskim zajętych przez oddziały rosyjskie, jak podaje sztab, "okupanci zagłuszają sieć łączności komórkowej, by uniemożliwić przekazanie informacji o przemieszczaniu się wojsk rosyjskich". W wielu miejscowościach ludzie nie mają prądu i wody. "Wyjazd na tereny kontrolowane przez Ukrainę jest zabroniony" - czytamy w komunikacie.

Sztab informuje, że wojska rosyjskie nie przerywają działań ofensywnych "we wschodniej strefie operacyjnej", w tym w obwodzie donieckim. W kierunku Słowiańska - miasta w obwodzie donieckim - Rosjanie "koncentrują się na stworzeniu warunków do wznowienia ofensywy", m.in. uzupełniając zapasy. Wojska rosyjskie dążą też do pełnego przejęcia miasta Rubiżne i "przeprowadzenia ofensywy w kierunku miejscowości Łyman".

Sztab generalny ostrzegł też, że "utrzymuje się zagrożenie uderzeń rakietowych i lotniczych z terytorium Białorusi" na obiekty na Ukrainie

19:02

- Finlandia i Wielka Brytania podpisały w środę deklarację o zacieśnieniu współpracy w kwestii bezpieczeństwa - podała agencja Reutera.

Dokument głosi, że oba kraje są gotowe udzielić sobie pomocy militarnej na wypadek ataku

19:02

Władze Naddniestrza, separatystycznego regionu Mołdawii, wydłużyły do 25 maja obowiązujący od kwietnia alert antyterrorystyczny. Decyzji tej nie towarzyszą jednak żadne ruchy rosyjskich wojsk w tej enklawie - zauważają miejscowe media.

Jak poinformował w środę mołdawski portal Telegraph, powołując się na informacje ukraińskiej straży granicznej, w Naddniestrzu, gdzie stacjonuje około 1500 rosyjskich wojskowych, nie zaobserwowano w ostatnich dniach żadnych prowokacji czy przemieszczania sił zbrojnych lub sprzętu wojskowego.

Tymczasem według przywódcy Naddniestrza Wadima Krasnosielskiego przedłużenie alertu jest konieczne z uwagi na ostatnie incydenty w regionie.

Naddniestrzańskie media w sobotę podały, że we wsi Varancau przy granicy z Ukrainą drony zrzuciły ładunki wybuchowe i doszło do czterech eksplozji, które nie wyrządziły one szkód. Kilka dni wcześniej lokalna prasa informowała o rzekomej strzelaninie na granicy.

Pod koniec kwietnia w regionie doszło do kilku incydentów, m.in. wybuchów w siedzibie tzw. ministerstwa bezpieczeństwa państwowego oraz wysadzenia wieży radiowo-telewizyjnej. Zdarzenia te służby ukraińskie określiły mianem prowokacji.

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę rząd tego kraju nakazał zamknięcie wszystkich punktów kontrolnych na naddniestrzańskim odcinku granicy z Mołdawią. Wstrzymano tam również ruch osób i pojazdów. 

19:01

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę (24 lutego) wróg przeprowadził 487 ataków rakietowych z terytorium Rosji i Białorusi, wystrzeliwując 788 różnego rodzaju rakiet; wykonano też 4917 lotów bojowych - poinformował w środę Ołeksij Hromow, zastępca szefa Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wojskowy podkreślił, że łączna liczba pocisków obejmuje zarówno rakiety balistyczne, jak też manewrujące - m.in. 213 rakiet balistycznych krótkiego zasięgu Iskander, 61 rakiet Toczka-U (o podobnej charakterystyce) oraz 235 pocisków manewrujących wystrzelonych ze stanowisk morskich i lotniczych.

Statystyki przytoczone przez Hromowa podała agencja Interfax-Ukraina.

We wtorek wysoki rangą urzędnik Pentagonu oświadczył, że Rosja użyła dotychczas na Ukrainie "prawdopodobnie od 10 do 12" rakiet hipersonicznych. Tego rodzaju pociski poruszają się z prędkością kilka razy większą niż prędkość dźwięku, mogą manewrować i są trudne do wykrycia przez systemy obrony powietrznej. Oprócz Rosji broń hipersoniczną rozwijają USA i Chiny.

19:00

Żołnierze rosyjskich wojsk powietrznodesantowych, którzy zginęli na Ukrainie, zostali w ubiegłym tygodniu po kryjomu pochowani w Kraju Stawropolskim; większości wojskowych nie zidentyfikowano, a ich rodzin nie powiadomiono o pogrzebie - poinformował w środę na Facebooku dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk.

19:00

Rosja nie jest w stanie wyposażyć swoich żołnierzy w najbardziej podstawowe rzeczy - podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), publikując nagranie przechwyconej rozmowy, w której rosyjski wojskowy prosi matkę o pieniądze na hełm i kamizelkę kuloodporną.

19:00

Premier Włoch Mario Draghi powiedział w środę w Waszyngtonie, dzień po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem, że Waszyngton i Moskwa powinny podjąć rozmowy w sprawie pokoju na Ukrainie i wszyscy muszą podjąć wysiłki, by pomóc w zakończeniu tego konfliktu.

Zanim podjęte zostaną inne kroki na rzecz rozwiązania konfliktu, szczególnie ważne jest, by "Rosja i USA usiadły do stołu" negocjacyjnego - oznajmił Draghi podczas konferencji prasowej.

Jak dodał, prezydent Biden zdaje sobie sprawę, że droga do pokoju jest "bardzo skomplikowana". "Wszystkich nas kusi, by nie usiąść przy stole z (prezydentem Rosji Władimirem) Putinem podczas (spotkania) G20, ale problem polega na tym, że będzie tam też reszta świata" - powiedział włoski premier.

W kwietniu szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen powiedziała, że USA nie wezmą udziału w szczycie G20, który ma się odbyć w Indonezji, jeśli będzie w nim uczestniczyć Rosja.

18:59

W najbliższym czasie Rosjanie zmienią taktykę prowadzonych działań wojennych i przestaną atakować na całej linii frontu, skupiając się na wybranych punktach - przewiduje doradca szefa ukraińskiego MSW Wiktor Andrusiw, cytowany w środę przez portal informacyjny RBK.

"Użyli już wszystkich środków, jakie mieli do dyspozycji i nie osiągnęli szczególnie namacalnych rezultatów. Natarcie posuwa się kosztem ścierania miejscowości z powierzchni ziemi, gdy nasi żołnierze nie mają już gdzie się bronić. Rosjanie nie będą mogli długo fizycznie tak walczyć. Dlatego za tydzień czy 10 dni wojska rosyjskie zmienią taktykę. Nazywam to pełzającą okupacją. Przestaną atakować na całej linii frontu i bardzo powoli będą skupiać się na każdym konkretnym punkcie" - powiedział Andruiw.

"Ich kluczowym zadaniem jest dokończenie okrążania naszych sił, ale ich wojska są już dość wyczerpane. Generalnie spodziewam się, że za tydzień, maksymalnie za 10 dni, będą mieli krytyczną sytuację. Mają dużą liczbę takich, którzy odmawiają walki. Już przenoszą (na pole bitwy) wyższych dowódców, by motywować żołnierzy do pójścia do ataku" – zauważył przedstawiciel MSW

18:56

Ukraina używa już na froncie amerykańskich haubic kalibru 155 mm - potwierdziła wiceminister obrony Hanna Malar na briefingu w Kijowie. Wcześniej o stosowaniu broni tego kalibru, czyli ultralekkich haubic M777 mówiła strona amerykańska.

Pentagon mówił wcześniej, że niemal wszystkie z obiecanych wcześniej 90 haubic M777 trafiło z USA na Ukrainę. Dostarczono też znaczną część stosowanych do nich pocisków kalibru 155 mmm. Z obsługi dział przeszkolono już ponad 300 żołnierzy ukraińskich. W poniedziałek w internecie pojawiły się pierwsze filmy wideo mające pokazywać działanie haubic na froncie w Donbasie.

18:55

Kreml wciąż planuje zająć Kijów, zorganizować nowy twór państwowy, by następnie przyłączyć go do Federacji Rosyjskiej - powiedział w środę Ołeksij Hromow, zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

"Za prawdopodobne następne działania nieprzyjaciela uważamy próby przejęcia kontroli nad terytorium obwodów odeskiego, mikołajowskiego i częściowo zaporoskiego, utworzenie korytarza lądowego do regionu naddniestrzańskiego Republiki Mołdawii, zajęcie terytorium centralnej Ukrainy, zdobycie Kijowa, inscenizowanie wyborów do władz ustawodawczych i wykonawczych z doprowadzeniem do władzy sił prorosyjskich, utworzenie nowego podmiotu państwowego i włączenie go do Rosji" - oświadczył Hromow.

"W ten sposób wróg będzie próbował osiągnąć swój strategicznie polityczny cel. Ale to są jego pomysły, (...) które napotykają na nasze przeciwdziałanie" - zastrzegł przedstawiciel dowództwa ukraińskiej armii

18:53

Główne założenia projektu przepisów przygotowanego przez Komisję Europejską przewidują konieczność wypełnienia magazynów gazu w unijnych krajach w 80 procentach do najbliższej zimy. W kolejnych latach ma to być 90 procent. Polska obecnie w Unii wypada najlepiej -magazyny na wypełnione w 84 procentach. Natomiast w niektórych krajach stan zapełnienia magazynów nie przekracza jednej trzeciej, najgorzej sytuacji wygląda między innymi w Bułgarii, Austrii i Niemczech.

Są też państwa, które w ogóle nie mają magazynów. Zgodnie z projektem przepisów będą miały dostęp do zasobów błękitnego paliwa zgromadzonych w innych krajach, ale będą też ponosiły część kosztów magazynowania.

W Niemczech z kolei rezerwy gazowe są utrzymywane nie przez państwo, a przez Gazprom, który ostatnio celowo utrzymywał niskie rezerwy, próbując wymusić zgodę na uruchomienie Nord Stream 2.

Co nowe przepisy będą oznaczać dla takich dostawców jak Gazprom? „Dla takich jak Gazprom koniec współpracy dlatego, że wszyscy dostawcy zewnętrzni muszą przestrzegać europejskich reguł” - odpowiada europoseł Jerzy Buzek. W projekcie przepisów zapisana jest konieczna certyfikacja dostawców spoza Unii i są też zobowiązania na nich nakładane.

Przedstawiciele polskich władz z kolei podkreślają, że ta procedura powinna zagwarantować, że Gazprom straci wszelką kontrolę nad magazynami w Unii Europejskiej.

18:53

W grupie negocjacyjnej europarlamentu w sprawie nowych przepisów zasiada także europoseł Zdzisław Krasnobębski. „To będzie oznaczało większe bezpieczeństwo i większą solidarność. Jak wiadomo, nie wszystkie kraje mają wypełnione w tej chwili magazyny gazu. Wszyscy obawiają się najbliższej zimy” - powiedział europoseł Zdzisław Krasnodębski. W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia deputowany zastrzegł, że otwarte pozostaje pytanie skąd wziąć gaz do magazynów. „Ja uważam, że byłoby czymś niezrozumiałym dla opinii publicznej gdybyśmy uznali, że w najbliższym czasie musimy intensywnie zwiększyć zakupy gazu rosyjskiego. Na co słyszę argumenty, że jeśli nie miałby to być gaz rosyjski, to osiągniecie celu 80-90 procent byłoby niemożliwe” - powiedział polski europoseł. Stanowisko Parlamentu Europejskiego jest takie, że magazyny nie będą mogły być wypełnione gazem z państw, które są objęte unijnymi sankcjami gospodarczymi, czyli w tym przypadku Rosji.

18:51

Obowiązkowe magazynowanie gazu w Unii Europejskiej to gwarancje bezpieczeństwa energetycznego - podkreślają polscy europosłowie, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Negocjacje przedstawicieli unijnych krajów i Parlamentu Europejskiego dotyczące przepisów w tej sprawie rozpoczną się w najbliższy poniedziałek. Dziś mandat do rokowań przyjęły państwa członkowskie. W Europarlamencie, na czele grupy negocjacyjnej stoi były premier Jerzy Buzek.

„Pojemność magazynów w Unii Europejskiej to jest ok. 150 miliardów metrów sześciennych. Jak je napełnimy, to będziemy mieli dwa, trzy miesiące, właściwie połowę zimę nawet bez jakichkolwiek dostaw gazu z zewnątrz. To jest nadzwyczajne bezpieczeństwo jeśli rzeczywiście zapełnimy, a jestem przekonany, że tak się stanie i zapełnimy magazyny do 1 listopada tego roku” - podkreślił w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką były premier Jerzy Buzek.

18:00

- Znalezienie przez Rosję nowych rynków zbytu na gaz ziemny, który dotychczas był dostarczany do Polski będzie trudne - powiedział rumuńskiemu portalowi Press Hub kierownik Zespołu Rosyjskiego w warszawskim Ośrodku Studiów Wschodnich Marek Menkiszak.

17:59

Hanna opuściła bunkier w Azowstalu 30 kwietnia wieczorem. Mówi o szoku, jaki przeżyła, gdy okazało się, że cywilów odwozi nie Czerwony Krzyż, a wojskowi rosyjscy, i ewakuowani muszą jechać twarzą w twarz wraz z nimi. "Radość mieszała się ze strachem i niewiedzą, dokąd nas wiozą" - opowiada. W miejscowości Bezimenne cywile przechodzili rosyjską "filtrację": "w pierwszym namiocie kazali się nam rozebrać. Wybrali kobiety szczupłe, myśleli, że możemy być żołnierkami (...), zdejmowali wszystko, w tym bieliznę, szukali tatuaży i szram" - opowiada Hanna. Rosjanie wypytywali ją o to, skąd ma medalion z tryzubem, symbolem Ukrainy.

W drugim namiocie wojskowi rosyjscy przeglądali na komputerze całą zawartość odbieranych cywilom telefonów komórkowych: zdjęcia (łącznie z usuniętymi), kontakty i SMS-y. Skanowali paszporty. Przesłuchiwali ludzi, pytając o związki z wojskowymi. "Jeśli takie były, to zaczynała się presja psychologiczna. Mówili, że lepiej dla nas będzie, jak wszystko im opowiemy. Coś na kształt KGB" - wspomina Hanna.

Po filtracji zachowała swój medalion z tryzubem, a także zapałki z rysunkiem Kozaka i ukraińskiej flagi narodowej, które ukryła. "Potem dowiedziałam się, że przez takie pudełeczko zatrzymali syna moich znajomych, gdy przechodził filtrację" - dodaje.

Hanna ma nadzieję, że żołnierzy z Azowstalu uda się uratować, np. dzięki ich ekstradycji przez państwo trzecie, niewymagającej zgody Rosji. "Zawdzięczamy im życie: ja, moja rodzina i cała Ukraina" - mówi w wywiadzie.

17:58

- Najbardziej baliśmy się ciszy; kiedy ciągle słyszysz strzały, wiesz, skąd dochodzą, a gdy zapada cisza, to po niej zawsze była mina albo bomba - opowiada 24-letnia Hanna, ewakuowana z Azowstalu, gdzie była ze swym kilkumiesięcznym dzieckiem.

Wywiad z Hanną opublikowała w środę agencja Ukrinform. Wraz z mężem i synkiem kobieta trafiła do podziemnych schronów zakładów metalurgicznych Azowstal pod koniec lutego. Sądzili wówczas, że spędzą tam kilka dni, przeczekując atak wojsk rosyjskich na Mariupol.

Opowiada o różnych próbach ewakuacji: "Kiedy wyszliśmy do holu (...) z drona zobaczyli nas wojskowi rosyjscy i rzucili minę wprost pod nasze drzwi. Czterech naszych wojskowych zostało rannych. Kilka razy próbowaliśmy wyjść na górę, nawet myśleliśmy, że to może była pomyłka, ale nie. Jak tylko ktoś wychodził z bunkra, reagował dron - wysyłali nam minę".

Hanna wspomina, że 30 marca ostrzały umilkły na cały dzień. "Część ludzi nastawionych prorosyjsko tego dnia samodzielnie wyszła przez otwór w parkanie. (...) Było wielu robotników, którzy dobrze znają Azowstal. Później wielu z tych ludzi ujawniło wszystkie pseudonimy, wszystkie pozycje naszych" - opowiada. Mówi, że nie może uwierzyć, "jak można być tak podłym" wobec ukraińskich żołnierzy, którzy oddawali cywilom jedzenie i pod ostrzałami przekradali się do miejsc, z których mogli wysłać ich krewnym SMS

17:20

W ocenie mera Mariupola Wadyma Bojczenki nie ma pewności, czy z terenu fabryki wyprowadzono już wszystkie osoby cywilne.

"Tylko kiedy nastąpi zupełne wstrzymanie ognia, będziemy mogli odpowiedzieć na pytanie, czy wszyscy cywile zostali ewakuowani. Są jednak niepewne szacunki, zgodnie z którymi są tam jeszcze ludzie czekający na ewakuację" – powiedział we wtorek Bojczenko.

17:20

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko opublikował film, przedstawiający kłęby czarnego dymu na bombardowanym przez Rosjan Azowstalem. W zakładach zablokowani są obrońcy Mariupola. Petro Andriuszczenko przekazał, że Rosjanie bombardują Azowstal. "Piekło zeszło na ziemię" - dodał.

17:10

- Prezydent Joe Biden zakomunikował Polakom, że będziemy bronić każdej piędzi terytorium NATO, w tym Polski, ponieważ Polska reprezentuje krainę wolności. To są słowa nienaruszalne - zapewnił w środę w Poznaniu w czasie kongresu Impact'22 ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Pytany w czasie kongresu o to, czy USA zamierzają raz jeszcze "stać się kapitanem wolnego świata" i są w stanie poznosić koszty takiego przywództwa ambasador Brzezinski przypomniał, że na początku wojny na Ukrainie podkreślił, iż "Polska jest bezpieczna i zabezpieczona".

Dodał, że poprosił wówczas prezydenta, wiceprezydenta i sekretarza obrony USA o przybycie do Polski tak szybko jak tylko mogli, zaznaczając, że wszyscy ci politycy w ciągu ośmiu tygodni odwiedzili nasz kraj.

"Prezydent zakomunikował Polakom, że będziemy bronić każdej piędzi terytorium NATO, w tym Polski, ponieważ Polska reprezentuje krainę wolności, jest suwerennym krajem wolności. To są słowa nienaruszalne" – zaznaczył.

Ambasador przypomniał, że obecnie w Polsce przebywa 12,5 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy "gwarantują bezpieczeństwo" naszego kraju. Przypomniał również, że Izba Reprezentantów przegłosowała we wtorek wart 40 mld dol. pakiet pomocy amerykańskiej dla Ukrainy.

Mówiąc o wojnie na Ukrainie ocenił, że ten konflikt "ma możliwość zdestabilizowania całego regionu, całego kontynentu". "Pracujemy intensywnie z naszymi europejskimi partnerami, aby upewnić się, że do czegoś takiego nie dojdzie. Natomiast takie rzeczy zawsze mają lokalne pochodzenie, a globalny zasięg. Jest ważne dla społeczeństwa międzynarodowego, aby było w stanie się zjednoczyć, aby się nimi zająć" - powiedział.

17:07

Gwardia Narodowa Ukrainy po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji podała wielkość strat wojennych w swoich szeregach. Jak dotąd zginęło 501 żołnierzy naszej formacji, a 1697 zostało rannych - poinformował w środę Ołeksij Nadtoczyj, naczelnik Zarządu Operacyjnego Gwardii Narodowej Ukrainy.

Nadtoczyj zaznaczył na briefingu prasowym, że Gwardia Narodowa bierze udział w działaniach obronnych na kierunkach operacyjnych: donieckim, charkowskim, sumskim, we wschodniej części taurydzkiego oraz w rejonie rzeki Boh. Prócz tego realizuje działania na granicy z Białorusią. 

Gwardia Narodowa Ukrainy to formacja zbrojna podporządkowana resortowi spraw wewnętrznych

17:07

Rząd Kanady ogłosił w środę uruchomienie pierwszych lotów czarterowych dla przebywających w Polsce ukraińskich uchodźców wojennych, którzy otrzymali już kanadyjskie wizy. Wyczarterowane samoloty będą odlatywać z Warszawy.

Znajdujący się w Polsce uchodźcy, którzy otrzymali wizy w programie uproszczonych formalności podróżnych dla Ukraińców (Canada-Ukraine authorization for emergency travel - CUAET) w najbliższych dniach otrzymają powiadomienia o zasadach rejestracji przed wylotem.

23 maja będzie odlatywał samolot do Winnipeg (Manitoba), 29 maja do Montrealu (Quebec) i 2 czerwca do Halifaksu (Nowa Szkocja) – poinformował cytowany w komunikacie minister imigracji, uchodźców i obywatelstwa Sean Fraser.

Dotychczas w ramach ogłoszonego w drugiej połowie marca programu CUAET zostało złożonych ponad 204 tys. wniosków, a Kanada pozytywnie rozpatrzyła ok. 91,5 tys. Minister transportu Omar Alghabra powiedział tydzień temu, że kanadyjscy przewoźnicy są gotowi do lotów czarterowych. W kwietniu rząd Kanady w partnerstwie z liniami lotniczymi i organizacjami charytatywnymi utworzył fundusz pomagający w opłaceniu biletów lotniczych dla uchodźców z Ukrainy, których nie stać na kupno biletu. Celem jest ufundowanie biletów dla 10 tys. osób.

Jedna z kanadyjskich prowincji, Nowa Fundlandia i Labrador, zorganizowała własny czarter z Polski, w poniedziałek samolot ze 160 uchodźcami wylądował w St. John's.

17:06

- Odblokowanie obrońców Mariupola w kombinacie Azowstal przy pomocy działań wojskowych byłoby trudne i mogłoby doprowadzić do znacznych strat - oświadczył zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksij Gromow, cytowany przez agencję informacyjną UNN.

Obecnie operacja odblokowania wymagałaby "znacznego wysiłku, znacznej liczby żołnierzy", ponieważ jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy znajdują się w odległości od 150 do 200 km od Mariupola; wróg stworzył również "rozbudowany inżynieryjny system barier i linii obronnych", które doprowadziłyby do znacznych strat po stronie naszych wojsk - powiedział Gromow.

Przypomniał, że wojska rosyjskie wciąż ostrzeliwują znajdujących się na terenie zakładu Azowstal ukraińskich żołnierzy.

16:39

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował w środę, że oblegane zakłady metalurgiczne Azowstal w tym mieście płoną na skutek rosyjskiego bombardowania.

„Azowstal atakowany jest nie tylko z nieba i ostrzeliwany przez artylerię, ale wróg znów próbuje się wedrzeć czołgami. Zakłady znów płoną na skutek bombardowania” - napisał Andriuszczenko na Telegramie. 

Podkreślił, że przywódca tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Denys Puszylin zapowiedział, że dzięki temu, iż w zakładach Azowstal nie ma już cywilów, to Rosjanie i oddziały separatystów mają „wolną rękę” w działaniach.„Nie wiem, jakich jeszcze nieludzkich poczynań można oczekiwać, (...) biorąc pod uwagę oświadczenie Puszylina. Jeżeli jest piekło na Ziemi to właśnie tam. Wszyscy mamy niespłacalny dług wobec obrońców Mariupola” – dodał Andriuszczenko.

16:38

Władze Ukrainy przywróciły kontrolę nad odcinkiem granicy państwowej o długości 1200 km; dwie trzecie tego odcinka to granica z Rosją - poinformował Łeonid Baran, dyrektor Departamentu Ochrony Granicy Państwowej w Państwowej Służbie Granicznej Ukrainy.

"Ponownie kontrolujemy granicę w obwodach kijowskim, czernihowskim i sumskim na północy Ukrainy. (...) Nadal utrzymuje się jednak zagrożenie (rosyjskimi atakami, red.), dlatego wciąż nie mówimy o klasycznej ochronie granicy, która obowiązywała do czasu inwazji" - podkreślił Baran, cytowany przez agencję UNIAN.

"Obecnie prowadzone są szczegółowe kontrole strefy przygranicznej. Powstają placówki, punkty obserwacyjne i kontrolne oraz inne miejsca niezbędne dla służby" - doprecyzował.

Dyrektor przekazał alarmujące doniesienia o coraz częstszych rosyjskich atakach wymierzonych w personel i infrastrukturę graniczną. "Od kilku dni wzrasta liczba takich ostrzałów, przeprowadzanych z terytorium Rosji. Mowa nie tylko o atakach artyleryjskich, ale też lotniczych" - powiedział Baran.

16:38

Prezydent Czech Milosz Zeman zezwolił 103 obywatelom swego kraju na wstąpienie do armii ukraińskiej - poinformował w środę rzecznik głowy państwa Jirzi Ovczaczek. Decyzja wymaga jeszcze kontrasygnaty premiera Petra Fiali.

„Pan Prezydent popiera wszelkie formy pomocy dla Ukrainy stojącej w obliczu rosyjskiej agresji” – napisał na Twitterze Ovczaczek.

Decyzję Zemana musi jeszcze podpisać premier Fiala. Obywatele czescy mają zakaz służby w obcych armiach. Jeśli chcą do nich wstąpić, muszą zwrócić się do prezydenta o zgodę.

Zeman i Fiala uzgodnili na początku marca, że osoby, które pojadą na Ukrainę walczyć z wojskami rosyjskimi, będą zwolnione z odpowiedzialności karnej za ten krok. Według wcześniejszych informacji o zgodę na wstąpienie do armii ukraińskiej występowało prawie 400 obywateli Czech. Ochotnicy mieli już wcześniej brać udział w walkach na Ukrainie. W prasie pojawiły się zdjęcia, na których widać Czechów np. w Irpieniu koło Kijowa.

Cudzoziemcy walczą na Ukrainie z Rosjanami w składzie Legionu Międzynarodowego.

16:37

Rząd Rumunii planuje zakup okrętów podwodnych z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i pojawienia się na Morzu Czarnym licznych jednostek floty wojennej Rosji - poinformował rumuński minister obrony Vasile Dincu.

W wywiadzie dla telewizji Realitatea Plus szef resortu obrony nazwał jednostki pływające marynarki wojennej Rosji mianem “rekinów”.

“W ostatnim czasie jest ich bardzo dużo na Morzu Czarnym (...), dlatego musimy mieć więcej łodzi podwodnych” - powiedział Dincu, przypominając, że obecnie Rumunia ma tylko jedną taką jednostkę - szkoleniowy okręt podwodny Delfin.

Minister Dincu poinformował, że docelowo planowana jest produkcja okrętów podwodnych na terenie Rumunii.

“Jako członkowie NATO mamy parasol ochronny, który naprawdę działa. (…) Dzięki temu udaje nam się stworzyć optymalną obronę, ale warto też mieć własną" - dodał Dincu. 

15:57

Amerykański dziennik "Washington Post" poinformował w środę na swoim portalu, że otworzy nowe biuro w Kijowie, aby dokładniej relacjonować toczącą się na Ukrainie wojnę z Rosją.

"Ten ruch sygnalizuje długoterminowe zaangażowanie Washington Post w relacjonowanie wojny z Rosją na Ukrainie i historie ludzi dotkniętych tą wojną" - przekazano.

15:56

Przed Rosją pojawiło się widmo największego od 1994 roku spadku gospodarczego. Bloomberg powołując się na anonimowe źródła w Rosji podaje, że spadek może być na poziomie 12 proc. 

15:51
15:39

W Trościańcu w obwodzie sumskim na północy Ukrainy odnaleźliśmy ważne rosyjskie dokumenty wojskowe, z których jasno wynika, że wróg zamierzał opanować całe terytorium naszego kraju - przekazał w środę na Telegramie dyrektor ukraińskiego Państwowego Biura Śledczego (DBR) Ołeksij Suchaczow.

15:28

Wszyscy cywile, którzy ukrywali się dotąd w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, zostali już ewakuowani. Pojawiające się doniesienia o 100 osobach na terenie fabryki nie są potwierdzone - poinformował w środę na antenie telewizji Sky News Illa Samojłenko, przedstawiciel walczącego w Azowstalu pułku Azow.

15:14

Zniszczony rosyjski czołg na drodze do Charkowa. 

13:55

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oraz premier Szwecji Magdalena Andersson podpisali w środę w Harpsund, 120 km na zachód od Sztokholmu, "polityczną deklarację solidarności". Porozumienie oznacza obietnicę brytyjskiego wsparcia Szwecji w przypadku agresji ze strony Rosji.

Szwecja także zadeklarowała pomoc Wielkiej Brytanii, łącznie z zasobami wojskowymi, "w przypadku konfliktu lub kryzysu".

13:54

Pierwszy rosyjski żołnierz stanie przed sądem na Ukrainie za zabójstwo cywila w obwodzie sumskim na północy kraju - poinformowała w środę prokuratur generalna Iryna Wenediktowa na Facebooku. Akt oskarżenia dotyczy żołnierza 4. dywizji pancernej obwodu moskiewskiego Wadima Szyszymarina.

"Na razie podejrzany Szyszymarin jest w areszcie. Prokuratura i śledczy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zebrali wystarczająco dużo dowodów świadczących o złamaniu przez niego praw i zwyczajów wojny, połączonych z umyślnym zabójstwem" - oznajmiła Wenediktowa. Dodała, że Rosjaninowi grozi od 10 do 15 lat pozbawienia wolności albo dożywocie.

13:53

Niepowodzenia rosyjskiej armii na Ukrainie pogłębiły istniejące od dawna podziały w elitach na Kremlu, szczególnie w sztabie generalnym sił zbrojnych - poinformował w środę na Telegramie ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Inne rosyjskie ośrodki władzy chcą zrzucić całą odpowiedzialność na wojsko - dodano w komunikacie służby.

13:51

Nie słabnie propaganda Kremla przeciwko Polsce, Ukrainie i Zachodowi - ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. We wpisach na Twitterze wskazał podstawowe wątki i przykłady dezinformacyjnych ataków.

13:50

Z powodu rosyjskiej inwazji liczba miejsc pracy na Ukrainie zmniejszyła się o 30 procent. W związku z działaniami zbrojnymi zawieszona została działalność firm, wstrzymany został eksport, wiele osób zostało zmuszonych do emigracji.

Międzynarodowa Organizacja Pracy poinformowała, że zniknęło około 4,8 miliona stanowisk pracy. Przy czym organizacja ta przewiduje, że jeżeli wojna będzie trwać nadal, to liczba ta może wzrosnąć do 7 milionów.

13:49

Żołnierze rosyjscy torturują i zabijają proukraińskich działaczy w obwodach chersońskim i mikołajowskim na południu Ukrainy - poinformowało w środę dowództw operacyjne Południe na Facebooku.

13:47

Wszyscy cywile, którzy ukrywali się dotąd w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, zostali już ewakuowani. Pojawiające się doniesienia o 100 osobach na terenie fabryki nie są potwierdzone - poinformował w środę na antenie telewizji Sky News Illa Samojłenko, przedstawiciel walczącego w Azowstalu pułku Azow.

- Podczas walk w Azowstalu zginęło już i zostało rannych bardzo wielu ukraińskich żołnierzy. Ci ludzie zasługują na właściwą opiekę. Nikt nie spodziewał się, że tak długo będziemy stawiać opór Rosjanom, ale wciąż walczymy. Nasze zasoby są jednak bardzo ograniczone, a każdy kolejny dzień może być dla nas ostatnim - powiedział Samojłenko.

W ocenie mera Mariupola Wadyma Bojczenki nie ma pewności, czy z terenu fabryki wyprowadzono już wszystkie osoby cywilne. - Tylko kiedy nastąpi zupełne wstrzymanie ognia, będziemy mogli odpowiedzieć na pytanie, czy wszyscy cywile zostali ewakuowani. Są jednak niepewne szacunki, zgodnie z którymi są tam jeszcze ludzie czekający na ewakuację - powiedział we wtorek Bojczenko.

13:47

Wnioskując z doświadczeń międzynarodowych, należy przyjąć, że rozminowywanie Ukrainy może zająć od 5 do 10 lat - poinformował w środę na briefingu prasowym Ołeh Bondar, szef ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

13:46

Rosjanie zaczęli rozwijać biznes narkotykowy w okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformował przedstawiciel władz obwodowych Jurij Sobolewskij, cytowany w środę przez agencję UNIAN.

Do przestępstw popełnianych przez Rosjan w obwodzie chersońskim doszedł jeszcze biznes narkotykowy: rosyjscy wojskowi i ich kolaboranci w rejonie geniczewskim rozpoczęli uprawę licznych plantacji konopi - powiedział Sobowlewskij, pierwszy zastępca przewodniczącego Chersońskiej Rady Obwodowej.

13:45

Mianowane przez rosyjskich okupantów "władze" obwodu chersońskiego poinformowały, że zwrócą się do prezydenta Rosji Władimira Putina o włączenie obwodu w skład Rosji - poinformował w środę portal Ukrainska Prawda, powołując się na doniesienia rosyjskich agencji, m.in. TASS.

Powiadomiła o tym także agencja RIA Nowosti, powołując się na kolaboranta Kyryła Stremousowa.

13:44

W Niemczech rozpoczyna się szkolenie ukraińskich żołnierzy na samobieżnych haubicach Panzerhaubitze 2000. Jak poinformował rzecznik federalnego ministerstwa obrony, żołnierze przybyli do szkoły artyleryjskiej Bundeswehry w Idar-Oberstein w Nadrenii-Palatynacie.

Szkolenie trwa zwykle 40 dni, ale może być skrócone, jeśli żołnierze posiadają odpowiednią wiedzę - informuje telewizja ARD.

13:43

Trzy osoby zginęły i trzy odniosły obrażenia w ciągu ostatniej doby na skutek rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego - poinformowała w środę policja obwodu donieckiego w Telegramie.

We wtorek wojsko rosyjskie ostrzelało 5 miejscowości: Mariupol, Awdijiwkę, Siewiersk, Bachmut i Konstantynówkę. Zniszczono 45 obiektów cywilnych, w tym domy mieszkalne, budynki administracyjne i firmy. Ostrzały prowadzono przy użyciu lotnictwa, czołgów i ciężkiej artylerii.

13:42

Jeżeli władze rosyjskie ogłoszą powszechną mobilizację, rządy Putina będzie można liczyć w godzinach - poinformowała w środę ukraińska agencja informacyjna UNIAN na podstawie własnego badania opinii publicznej.

Rosjanie w wieku poborowym negatywnie odnoszą się do perspektywy mobilizacji. Niektórzy mówili nawet o wojnie, że jest zbrodnicza - wynika z rozmów przeprowadzonych przez agencję z młodymi Rosjanami na ulicach rosyjskich miast.

13:41

Ukraina liczy na to, że już w czerwcu uzyska status państwa kandydującego do UE i że Litwa pomoże jej w przygotowaniu odpowiedniego wniosku - oświadczyła przebywająca w Wilnie wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Ołena Kondratiuk.

13:40

Papież Franciszek podczas spotkania z żonami dwóch ukraińskich oficerów z pułku Azow, broniącego się na terenie huty Azowstal w Mariupolu, zapewnił o swej modlitwie i o tym, że "uczyni, co możliwe". Tak kobiety zrelacjonowały spotkanie, do którego doszło w środę po audiencji generalnej na placu Świętego Piotra.

13:39

Niemiecka minister środowiska Steffi Lemke ostrzegła przed wpływem wojny na Ukrainie na działania na rzecz ochrony klimatu. - Mimo wojny na Ukrainie nie możemy stracić z oczu kryzysu klimatycznego i kryzysu związanego z wymieraniem gatunków - powiedziała w środę dziennikowi "Augsburger Allgemeine".

13:32

Pracownicy warsztatu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania naprawili ambulans neonatologiczny, który już niebawem będzie mógł ratować noworodki z Ukrainy. Usuwanie usterek trwało niecałe dwa tygodnie. W pełni sprawna karetka opuści warsztat przy Tatarskiej i zostanie odebrana przez Fundację Wsparcia Ratownictwa RK w najbliższy czwartek - przekazał stołeczny ratusz.

13:31

Węgry nie są w stanie zgodzić się na zapisy dotyczące sankcjonowania rosyjskiej ropy, mimo że uzyskały ze strony Komisji Europejskiej obietnice wieloletniej derogacji - powiedział w środę dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

13:29

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu trwa zbiórka nasion warzyw do uprawy w przydomowych ogródkach. Trafią one do osób starszych na Ukrainie, które mimo trwającej wojny zostały w swoich domach.

13:29

Obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus lub o rodzinny kapitał opiekuńczy i planują wyjazd z Polski, powinni poinformować o tym ZUS - wskazuje rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

13:29

Pod koniec marca br. w lubuskich oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych było ubezpieczonych 33,8 tys. obcokrajowców, 83 proc. z nich to obywatele Ukrainy - poinformowała rzeczniczka lubuskiego ZUS Agata Muchowska.

- Na koniec 2021 r. ubezpieczeniem w naszych oddziałach ZUS było objętych niemal 32 tys. cudzoziemców. To oznacza, że w ciągu trzech miesięcy ich liczba wzrosła o 5,6 proc., głównie za sprawą napływających do naszego kraju obywateli Ukrainy. Pod koniec grudnia ub. roku było ich ubezpieczonych ponad 26,6 tys., a na koniec marca już 28 tys. - powiedziała Muchowska.

13:27

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, poinformował, że polski ambasador w Moskwie Krzysztof Krajewski został wezwany do rosyjskiego MSZ.

Posłuchaj
00:25 Rau IAR.mp3 Rau zaznaczył, że MSZ podtrzymuje swoje stanowisko wydane po zdarzeniu (IAR)
Posłuchaj
00:14 Rau IAR (2).mp3 Szef MSZ podkreślił, że każdemu dyplomacie przysługuje ochrona (IAR)
Posłuchaj
00:12 Rau IAR (3).mp3 Minister odniósł się również do przyszłości relacji dyplomatycznych na linii Polska-Rosja (IAR)
13:24

"Przyszłość świata po pandemii koronawirusa oraz dalsze działania wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie" - to temat wykładu, który rozpoczął tegoroczny kongres Impact '22 w Poznaniu. Wygłosił go izraelski filozof i historyk, profesor Yuval Noah Harari. W swoim przemówieniu podkreślił, że wyzwania społeczne ostatnich lat muszą łączyć się z odważnym i silnym przywództwem władz.

- Wciąż nie mamy światowego planu, jak walczyć z takimi zagrożeniami jak pandemia - także w przyszłości. Można odnieść wrażenie, że zabrakło osób, które podjęłyby dojrzałe, odpowiedzialne decyzje - mówił.

Posłuchaj
00:30 Harari IAR.mp3 Harari: to doprowadziło też do wojny na Ukrainie. Putin śledził upadek światowego porządku i doszedł do wniosku, że właśnie nie ma tych dojrzałych osób, nie ma "dorosłych w pokoju". Nie będzie w związku z tym komu interweniować, by powstrzymać realizację jego planów (IAR)
12:43

Rosjanie przestają wierzyć kremlowskiej telewizji - podał portal Meduza. Badania na ten temat przeprowadzili na próbie 1700 osób socjologowie z międzynarodowej firmy "GroupM".

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, władze Rosji zablokowały około 3 tysięcy portali i serwisów internetowych, pozbawiając Rosjan dostępu do alternatywnych źródeł informacji.

Posłuchaj
00:38 Jastrzębski IAR (3).mp3 Z najnowszego sondażu wynika, że zaufanie Rosjan do kremlowskiego przekazu telewizyjnego spadło w ciągu dwóch miesięcy o 10 pkt. proc. W marcu wynosiło 33 proc., a na przełomie kwietnia i maja 23 proc. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
12:24

Spotkanie unijnych ambasadorów w Brukseli ponownie zakończyło się bez porozumienia w sprawie sankcji wobec Rosji i embarga na import ropy. Węgry nadal blokują uzgodnienia. Domagają się przede wszystkim unijnego dofinansowania inwestycji, które pozwolą na odłączenie od rosyjskiego ropociągu i podłączenie do chorwackiego.

12:23

Rząd Węgier będzie stał na stanowisku, że spod sankcji naftowych wobec Rosji należy wyłączyć transport rurociągami – oświadczył w środę szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

12:22

Ukraiński wywiad wojskowy poinformował w środę w swoim kanale na Telegramie, że rosyjscy żołnierze starają się ukryć swój udział w zbrodniach wojennych, by uniknąć odpowiedzialności karnej.

Rosyjscy żołnierze zaczynają sobie uświadamiać swoją porażkę. Wiedząc o nieuchronności kary za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie, domagają się od dowództwa utajnienia ich udziału w inwazji.

Część oczekuje, by wydano im fałszywe dokumenty świadczące, że byli na zwolnieniu lekarskim lub urlopie. Niektórzy lotnicy domagają się zaświadczenia, że w chwili rozpoczęcia wojny nie służyli już w tej jednostce.

12:15

Gdybyśmy nie musieli czekać na dostawy sprzętu wojskowego z Zachodu, nie stracilibyśmy czasu i nie pozwolilibyśmy Putinowi na zdobycie na tej wojnie tego, czego nie powinien był zdobyć - powiedział ukraiński szef dyplomacji Dmytro Kułeba w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla Politico, w którym mówi m.in. o próbach zdobycia sprzętu wojskowego z Zachodu od początku wojny z Rosją i zmianie podejścia Ukrainy do tego konfliktu ze względu na okrucieństwa, jakich doświadczył jego kraj ze strony Rosji.

12:13

38 ataków z powietrza przeprowadzili Rosjanie w ciągu minionej doby na zakłady Azowstal, ostatni w mieście punkt oporu sił ukraińskich - poinformował w środę w Telegramie pułk Azow Gwardii Narodowej Ukrainy.

Wśród 38 ataków rosyjskiego lotnictwa, cztery przeprowadzono przy użyciu bombowców strategicznych - powiadomili wojskowi.

- Przeciwnik stale próbuje zdobyć ukraińską fortecę i codziennie podejmuje szturmy przy wsparciu piechoty - podano w komunikacie.

12:05

Delegacja Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego rozpocznie w środę trzydniową misję w Polsce, podczas której europosłowie spotkają się z ministrami, politykami i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.

- Chcemy pokazać, jak Polska radzi sobie z integracją uchodźców z Ukrainy - mówi europosłanka Elżbieta Rafalska.

11:36

Ukraińskie wojsko informuje, że wyparło Rosjan z północnych przedmieść Charkowa. Kilkanaście dni temu rosyjska armia rozpoczęła ofensywę na Donbas i Charków, aby zająć te tereny. Teraz jednak ukraińskie wojsko rozpoczęło kontrofensywę i wypiera Rosjan z zajętych wcześniej miejscowości.

Posłuchaj
00:52 Cegielski IAR.mp3 Ukraińskie wojsko rozpoczęło kontrofensywę i wypiera Rosjan z zajętych wcześniej miejscowości. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Amerykański wywiad twierdzi, że Rosja nie tylko chce zdobyć Donbas, ale przygotowuje się do dłuższej wojny. Kreml chce bowiem utworzyć połączenie lądowe poprzez południe Ukrainy aż do separatystycznego Naddniestrza, które jest częścią Mołdawii.

11:08

Niemal co trzeci budynek w Siewierodoniecku w obwodzie donieckim nie nadaje się do użytku, a uszkodzonych jest ok. 70 proc. - poinformował kierownik miejskiej administracji Ołeksandr Striuk.

Striuk powiedział, że w ostatnich dniach liczba ostrzałów miasta rośnie. - Ucierpiały i nowe dzielnice, wczoraj płonął dziesięciopiętrowy budynek. 70 proc. domów jest uszkodzonych, ok. 30 proc. nie nadaje się do mieszkania w nich - powiedział urzędnik.

11:03

Rosjanie ostrzelali miasto Słowiańsk w obwodzie donieckim na Ukrainie. Szef miejskiej administracji wojskowej Wadym Lach poinformował, że na szczęście nie ma ofiar.

Posłuchaj
00:12 Słowiańsk IAR.mp3 Szef miejskiej administracji wojskowej Wadym Lach: chłodny i niezbyt dobry poranek mamy dziś w Słowiańsku. Wcześnie rano miasto znalazło się pod ostrzałem rakietowym. Uszkodzone zostały dwa mikrorejony. Nie ma ofiar. Straty są szacowane. Dobrego dnia wszystkim i uważajcie na siebie (IAR)
11:01

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę na Słowacji. Spotka się między innymi z prezydent Zuzaną Czaputową. Tematem rozmów będzie koordynacja wsparcia dla Ukrainy.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział, że Słowacja jest jednym z najbliższych sojuszników Polski, który podziela stanowisko naszego kraju w sprawie Ukrainy - również jeśli chodzi o możliwie szybkie dołączenie tego kraju do Unii Europejskiej.

Posłuchaj
00:25 Kumoch IAR (2).mp3 Jakub Kumoch krytycznie ocenił postawę niektórych polityków zachodnich, którzy w ostatnich dniach mówili, że nie powinno być przyspieszonej ścieżki dla członkostwa Ukrainy w Unii (IAR)
Posłuchaj
00:22 Kumoch IAR (3).mp3 Prezydent Andrzej Duda ze słowackimi władzami będzie również rozmawiał o współpracy energetycznej oraz o odejściu od rosyjskich surowców. Słowacja jest jednym krajów europejskich najbardziej uzależnionych od rosyjskiej ropy (IAR)

Andrzej Duda i Zuzana Czaputowa mają również rozmawiać o większej obecności NATO w naszej części Europy.

Polski prezydent na Słowacji spotka się również z Przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Słowackiej Borisem Kollárem i premierem Słowacji Eduardem Hegerem.

Posłuchaj
00:58 Surówka IAR (2).mp3 Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę na Słowacji. Relacja Karola Surówki (IAR)
10:45

Mówiąc o rozwoju technologii, innowacji, przedsiębiorczości pamiętajcie, że Ukraina jest obok - powiedział w Poznaniu ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca do uczestników kongresu Impact’22.

Deszczyca, otwierając kongres, podkreślił, że naród ukraiński, który był w stanie powstrzymać jedną z największych armii świata, będzie w stanie rozbudować swoje państwo do takiego poziomu, jak inne kraje europejskie. Jak dodał, Ukraina będzie jednak potrzebować przy tym wsparcia.

10:39

Reżim Władimira Putina doprowadzi do rozpadu Rosji - ostrzega rosyjski opozycjonista Dmitrij Gudkow w rozmowie z kanałem internetowym "Utro Fiewralia".

W jego ocenie, uratować państwo przed upadkiem i rozpadem może tylko odrzucenie przez Rosjan dyktatury Kremla. Według opozycyjnego polityka, Władimir Putin od dawna żyje w innej rzeczywistości, w której to on ratuje świat i odbudowuje imperium.

Posłuchaj
00:36 Jastrzębski IAR (2).mp3 Rosyjski opozycjonista: reżim Władimira Putina doprowadzi do rozpadu Rosji. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
10:36

Papież Franciszek po środowej audiencji ogólnej na Placu Świętego Piotra spotkał się z żonami dwóch ukraińskich oficerów z ukraińskiego pułku Azow, walczących w oblężonej hucie Azowstal w Mariupolu.

Młode Ukrainki napisały w ostatnich dniach do papieża i w odpowiedzi otrzymały zaproszenie na audiencję generalną - wyjaśniła agencja Ansa.

Posłuchaj
00:52 Kowalczuk IAR.mp3 Papież nawiązał do obchodzonej w Polsce w poniedziałek uroczystości świętego Stanisława, biskupa i męczennika, patrona naszego kraju. Franciszek spotkał się z wiernymi na Placu świętego Piotra na audiencji ogólnej. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

Ansa podała, że do Watykanu przybyły Kateryna Prokopenko, żona dowódcy pułku Azow Denysa Prokopenko i Julia Fedosiuk, żona oficera Arsenija Fedosiuka. Ich obecność, jak podkreślono, miała przede wszystkim charakter humanitarny ze względu na sytuację, jaka panuje na terenie zakładu metalurgicznego w Mariupolu.

10:20

Sytuacja lwowskich szpitali, które leczą dzieci ranne w bombardowaniach i ostrzałach rakietowych staje się coraz trudniejsza. - Mamy placówki, mamy dobrych specjalistów, ale brakuje nam sprzętu. A czekamy właśnie na dzieci z Mariupola - mówi dr Zoriana Iwaniuk, wicedyrektor jednego z tych szpitali.

10:20

Od początku swojej agresji na Ukrainę Rosja użyła "prawdopodobnie między 10 a 12" pocisków hipersonicznych - przekazał wysoki urzędnik Pentagonu.

Jednocześnie nie potwierdził podawanych wcześniej przez stronę ukraińską informacji o użyciu takiej broni w poniedziałek w ataku na Odessę.

10:17

Kremlowska propaganda pozbawiła Rosjan własnego zdania na tematy sytuacji wokół Ukrainy - stwierdził w rozmowie z Radiem Svoboda analityk Andriej Kolesnikow. W ocenie eksperta, w rosyjskiej polityce nie ma już miejsca na "szarości" i ludzie podzielili się na tych, którzy popierają Władimira Putina i na jego przeciwników.

Rosyjskie media niezależne alarmują, że taka sytuacja powoduje nienotowany od czasów stalinowskich wzrost represji w stosunku do przeciwników Kremla.

Posłuchaj
00:38 Jastrzębski IAR.mp3 Rosyjski analityk o kremlowskiej propagandzie dotyczącej wojny. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
10:07

Magazyny gazu mamy napełnione w 84 proc. - przekazał W TVP1 wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zaznaczył, że Polska obywa się dziś bez gazu rosyjskiego.

Jacek Sasin podkreślił, że stopień napełnienia wzrósł po odcięciu gazu rosyjskiego do Polski. - Jesteśmy najlepiej przygotowanym krajem na ten kryzys gazowy w Europie - stwierdził. Przypomniał, że średnia europejska to ok. 30 proc. napełnienia magazynów.

- Gdybyśmy używali tylko i wyłącznie gazu zgromadzonego w magazynach, to mniej więcej do 1,5 miesiąca nam wystarczy - powiedział.

10:05

Współpraca kolejowa, transport drogowy, korytarze logistyczne oraz bieżąca sytuacja geopolityczna były tematami rozmów ministrów infrastruktury Polski i Ukrainy 10 maja 2022 r. w Medyce. W spotkaniu z inicjatywy strony polskiej wzięli udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury Ukrainy Oleksander Kubrakow oraz wiceministrowie Andrzej Bittel, Rafał Weber, Mustafa Naiiem i Jurij Vaskov.

09:42

Prawie 800 hektarów lasów płonie w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Walkę z żywiołem utrudnia okupacja tych terenów oraz działania bojowe - poinformował w środę doradca ministra ds. ochrony środowiska i zasobów naturalnych Serhij Własenko. - Dokładną powierzchnię pożaru będzie można określić po jego zakończeniu - powiedział Radiu Swoboda.

Podkreślił, że leśnikom i służbom ratunkowym okupanci uniemożliwiają gaszenie ognia. - Niestety z powodu godziny policyjnej są zabierani z terenu pożaru i wpuszcza się ich z powrotem dopiero rano. Nie mogą więc w pełnym zakresie wykonywać swoich obowiązków - oznajmił Własenko.

Zaznaczył, że lasy, które płoną, zostały specjalnie zasadzone, co kosztowało wiele wysiłku, straty będą zatem ogromne.

09:40

Do końca roku, z powodu chorób i złych warunków życia, może umrzeć ponad 10 tysięcy mieszkańców oblężonego Mariupola nad Morzem Azowskim, gdzie wciąż przebywa między 150 a 170 tysięcy osób - poinformowała w środę w mediach społecznościowych rada miejska.

"Okupanci zrobili z Mariupola średniowieczne getto. Śmiertelność będzie współmierna do sytuacji. Bez leków i pomocy lekarskiej, przywrócenia wodociągów i sprawnej kanalizacji, w mieście wybuchnie epidemia. Obecnie większość populacji to osoby starsze i chore. Bez odpowiednich warunków życia śmiertelność wśród najsłabszych grup będzie wzrastać" - powiedział mer Mariupola Wadym Bojczenko.

09:38

Prezydent Andrzej Duda uda się na Słowację, aby rozmawiać o pomocy dla Ukrainy. W Bratysławie spotka się między innymi ze swoją słowacką odpowiedniczką Zuzaną Czaputową.

Posłuchaj
00:23 Kumoch IAR.mp3 Przed wylotem do Bratysławy szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch mówił dziennikarzom, że rozmowy będą dotyczyły także wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej i zbliżającego się szczytu NATO (IAR)
09:27

Ponad 9,4 tys. osób wyjechało we wtorek z Polski na Ukrainę przez przejścia graniczne w województwie lubelskim, podczas gdy do naszego kraju przyjechało 8,1 tys. osób.

Od początku wojny, na przejściach granicznych w regionie odprawiono ponad 1,4 mln osób z Ukrainy do Polski.

09:26

Jacht Luna, należący kiedyś do Romana Abramowicza, a obecnie do innego oligarchy Farchada Achmedowa, pozostanie w porcie w Hamburgu do odwołania. Według informacji gazety "Sueddeutsche Zeitung", w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję, władze niemieckie "zamroziły" wart ok. 400 mln euro jacht.

09:24

Od początku inwazji na Ukrainę zginęło 26 350 rosyjskich żołnierzy. Poinformowało o tym ukraińskie ministerstwo obrony. Od 24 lutego Rosjanie stracili 2 856 pojazdów opancerzonych, 1 187 czołgów, 199 samolotów i 160 helikopterów.

Ponadto ukraińska armia zniszczyła 528 rosyjskich systemów artyleryjskich, 185 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i 87 systemów obrony przeciwlotniczej.

Ukraińcy zestrzelili 94 pociski rakietowe i 390 bezzałogowych statków powietrznych. Zatopili 12 okrętów wojennych i zniszczyli 1 997 pojazdów wojskowych oraz cystern z paliwem.

09:06

Rząd Nowej Zelandii nałożył w czwartek nowe sankcje na łącznie osiem rosyjskich podmiotów gospodarczych i obywateli odpowiedzialnych za cyberataki skierowane przeciwko Ukrainie i rozpowszechnianie dezinformacji, o czym poinformowano w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej nowozelandzkiego parlamentu.

Wśród ukaranych znalazł się m.in. rzecznik rosyjskiego resortu obrony Igor Konaszenkow.

09:01

Niderlandy pomogą w odbudowie przynajmniej jednego ukraińskiego miasta - zadeklarował minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra po wtorkowej wizycie na Ukrainie.

Szef resortu spraw zagranicznych powiedział dziennikowi "De Telegraaf", że opowiada się również za odpowiednikiem Planu Marshalla dla Ukrainy.

09:00

Trwają walki na Wyspie Węży, gdzie Rosja próbuje wzmocnić znajdujący się tam odsłonięty garnizon. Umocnienie przez nią tam swojej pozycji pozwoliłoby jej zdominować północno-zachodnią część Morza Czarnego - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

08:59

Do godziny 7.00 Straż Graniczna odprawiła 5,7 tys. osób, wjeżdżających do Polski z Ukrainy.

Wczoraj granicę z Polską przekroczyło 18 100 obywateli Ukrainy - jest to wzrost w porównaniu z poprzednim dniem o 6,6 procent.

Od 24 lutego, czyli od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, Straż Graniczna odprawiła 3,296 mln osób przybywających do Polski z zaatakowanego kraju.

Wczoraj z Polski na Ukrainę wyjechało 21,8 tys. osób, a od początku wojny - 1,160 mln.

08:35

Pewne kanały komunikacji należy podtrzymywać i też mieć możliwość dalszych działań - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia szef KPRM Michał Dworczyk, pytany o ewentualne wydalenie z Polski ambasadora Rosji Siergieja Andriejewa.

08:34

Przyszły tydzień może mieć przełomowe znaczenie w wojnie z Rosją - ocenił w środę ukraiński dziennikarz Dmytro Hordon, powołując się na opinie przedstawicieli sił zbrojnych. Wywiad z nim przeprowadził kanał YouTube Ukraina 24.

- Dużo rozmawiam z chłopakami z frontu, z dowódcami. Mówią, że wojsko już ma zachodnią broń, musi ją tylko wypróbować i postrzelać. Z tego, co mi wiadomo, właśnie przyszły tydzień powinien mieć decydujące znaczenie - powiedział.

Za strategiczne kierunki Hordon uznał Donbas, w tym Mariupol, a także Zaporoże, obwód mikołajowski, odeski i charkowski. - To będzie ważny tydzień z punktu widzenia naszych postępów na froncie i kontrataku - ocenił.

08:20

Kontrofensywa ukraińska wyparła wojska rosyjskie w kierunku granicy z Rosją - podaje w kolejnym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną.

Ukraińska kontrofensywa skutecznie odpycha rosyjskie wojska w kierunku granicy z Rosją - podał ISW w raporcie z 10 maja. Jak podano, Ukraińcom udało się wyzwolić kolejnych kilka miejscowości na północ od Charkowa i kontynuują działania w kierunku północno-wschodnim.

ISW powołuje się również na rosyjskie źródło, że siły ukraińskie znajdują się już ok. 10 km od granicy z Rosją. Eksperci zaznaczają jednak, że nie są w stanie niezależnie zweryfikować tej informacji.

07:53

Amerykańskie służby wywiadowcze oceniają, że tocząca się na Ukrainie wojna nie ośmieli Chin do ataku na Tajwan - powiedziała we wtorek w Senacie Dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines. Szef wywiadu wojskowego (DIA) Scott Berrier dodał, że Chiny wolałyby pokojowo zająć Tajwan.

07:52

Jedna osoba zginęła, a osiem zostało przewiezionych do szpitala po kolejnym ostrzelaniu przez siły rosyjskie cywilnej infrastruktury w mieście Orichiw w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy - poinformowały w środę władze obwodowe.

Do ostrzału doszło we wtorek. W związku z zaostrzeniem działań bojowych i wzrostem intensywności ostrzałów tymczasowo wstrzymano działanie punktu pomocy humanitarnej.

07:13

Kiedy ruch w centrach handlowych mocno spadł z powodu pandemii, z pomocą ruszyli uchodźcy. Ukraińcy stanowią już ponad 7 proc. gości galerii - poinformowała "Rzeczpospolita".

Dziennik przypomina, że "od ataku Rosji na Ukrainę do Polski wjechało ok. 3,3 mln uchodźców z napadniętego kraju".

"To zmienia gruntownie sytuację w wielu sektorach gospodarki. Handel najszybciej odczuł ten napływ - w wielu miastach zaczęła się znacząco zwiększać sprzedaż, zwłaszcza żywności i produktów chemicznych, ale to dopiero początek i ten efekt pojawi się w innych kategoriach produktów" – zauważa.

07:11

Zbrodnie rosyjskie dokonywane w czasie napaści na Ukrainę prawdopodobnie przyczynią się przy okazji do osłabienia wciąż obecnej narracji o sowieckim "wyzwoleniu" Europy Środkowo-Wschodniej - mówił brytyjski historyk Roger Moorhouse.

 - Można zaryzykować twierdzenie, że obecne spustoszenia dokonywane przez wojska rosyjskie na Ukrainie przyspieszą zmianę narracji i przyczynią się do powszechnego uświadomienia sobie, że metody wojenne Kremla - czy to w 1945, czy w 2022 roku - charakteryzują się okrucieństwem, grabieżą i powszechną przestępczością - stwierdził.

06:56

Z dzisiejszej perspektywy brak silnej reakcji Niemiec w przeszłości był błędem, po 2014 r. powinniśmy sięgnąć do znacznie silniejszych sankcji - mówi ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven w środowej rozmowie w "Gazecie Polskiej Codziennie".

Pytany, co będzie dalej z Nord Streamem 2, ambasador Niemiec odpowiedział: "nie jestem sobie w stanie wyobrazić, abyśmy kiedykolwiek wykorzystali infrastrukturę Nord Streamu 2 i wrócili do dawnych interesów". - Dla mnie temat jest zamknięty i w tej chwili robimy wszystko, by jak najszybciej odciąć się od surowców z Rosji - zapewnił.

06:49
06:27

WŁOCHY

Luksusowy hotel w Toskanii został kupiony przez córkę objętego sankcjami UE rosyjskiego biznesmena i deputowanego - podała włoska prasa. Hotel nazywa się "Pace" i znajduje się w miejscowości Montecatini Terme.

06:23

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że siły rosyjskie kontynuują ofensywę na wschodzie kraju. Jej celem jest uzyskanie pełnej kontroli nad okręgami donieckim, ługańskim i chersońskim oraz stworzenie korytarza łączącego wschód Ukrainy z okupowanym Krymem.

Według danych ukraińskiej armii największą aktywność sił rosyjskich zanotowano w okolicach Doniecka i Charkowa. Operują tam duże zgrupowania armii rosyjskiej, które odpierają kontrofensywę sił ukraińskich.

06:22

Prezydent Andrzej Duda poleci dziś na Słowację, w Bratysławie spotka się między innymi ze swoją słowacką odpowiedniczką, Zuzaną Czaputową.

Wizyta Andrzeja Dudy na Słowacji ma być w całości poświęcona współpracy na rzecz pomocy Ukrainie. Kancelaria Prezydent zaznacza, że Andrzej Duda odbywa w tej sprawie serię podróży zagranicznych - niedawno był w Czechach, a w piątek leci do Estonii.

Posłuchaj
00:40 Surówka IAR.mp3 Prezydent Andrzej Duda poleci dziś na Słowację, spotka się z Zuzaną Czaputową. Relacja Karola Surówki (IAR)
06:20

W Brukseli ok. godz. 10.00 spotykają się dziś unijni ambasadorowie, a jednym z tematów są sankcje wobec Rosji, w tym embargo na import ropy, które blokują Węgry. Jest oczekiwanie, że Komisja Europejska poinformuje, w jaki sposób chce rozwiązać ten problem i zmienić swoje propozycje.

Posłuchaj
00:51 Płomecka IAR.mp3 Bruksela - spotkanie ambasadorów UE między innymi nt. sankcji wobec Rosji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
06:18
Posłuchaj
00:53 Wałkuski IAR.mp3 USA: 40 miliardów dolarów na pomoc Ukrainie. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
05:39

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu zatwierdziła pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 40 miliardów dolarów, o 7 miliardów więcej, niż wnioskował Biały Dom. Wydatki musi zatwierdzić jeszcze Senat, który w najbliższych dniach zajmie się ustawą.

04:52

Bezpieczeństwo żywnościowe jest tematem numer jeden 33. sesji Regionalnej Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa dla Europy - poinformował  wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Organizatorem wydarzenia jest Łódź, uczestniczą w nim przedstawiciele resortów rolnictwa z 50 krajów.

04:51

Z obwodu zaporoskiego okupanci wywożą zboże i warzywa na Krym - informuje "Ukraińska Prawda" za Zaporoską Administracją Wojskową.

02:46

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock o wsparciu dla jego kraju i o przyszłej odbudowie Ukrainy.

00:24 zelenski baerbock .mp3 - Rozmawialiśmy o wsparciu Ukrainy i o szybszym zakończeniu wojny. Omówiliśmy też w szczegółach to, jak nasi przyjaciele mogliby się włączyć w powojenną odbudowę Ukrainy. Jestem wdzięczny Niemcom za wznowienie pracy ambasady w naszej stolicy. To ważny gest, który potwierdza wiarę Europy w przyszłość Ukrainy - powiedział Zełenski w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych (IAR)

 

01:59

Rosyjscy gubernatorzy masowo rezygnują z dalszego prowadzenia swoich urzędów z powodu sankcji nałożonych na Federację Rosyjską przez Zachód - podaje "Ukraińska Prawda".

01:54

"To nie jest szaleństwo, ale przemyślana strategia, która już otworzyła bramy do ludobójstwa. »Russkij Mir« to rak, który trawi nie tylko większość rosyjskiego społeczeństwa, ale stanowi śmiertelne zagrożenie dla całej Europy, dlatego nie wystarczy wspierać Ukrainę w jej militarnej walce z Rosją. Musimy całkowicie wykorzenić tę nową, potworną ideologię" - pisze w "Daily Telegraph" premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj także: "»Russkij Mir« to rak, trzeba go wykorzenić". Premier o zbrodniczej ideologii Rosji Putina

01:51

Pełniący obowiązki mera Odessy Ołeh Bryndak powiedział, że Rosjanie chcą ustanowić w tym mieście stolicę "Noworosji" lub innego marionetkowego państewka. Dodał, że takie plany ma Władimir Putin. Podkreślił jednak, że Ukraińcy nie dopuszczą do ich realizacji.

Posłuchaj
00:26 11732452_1.mp3 Ołeh Bryndak: ukraińska armia utrzymuje twardą obronę Odessy, a w razie konieczności odeprze także desant morski (IAR)
01:49
01:48

Prezydent Andrzej Duda opublikował w mediach społecznościowych wpis upamiętniający zmarłego pierwszego prezydenta Ukrainy Łeonida Krawczuka.

01:47

Blisko jedna trzecia rosyjskiego gazu płynącego przez Ukrainę zostanie odcięta - poinformował ukraiński operator sieci gazowej GTS, który wyjaśnił, że nie ma już kontroli nad stacją Sohranowka, ale podejmie próby przekierowania surowca do punktu Sudża.

01:45

Wołodymyr Zełenski ocenił, że były prezydent Ukrainy Łeonid Krawczuk był mądrym przywódcą. - Był osobą, która zawsze potrafiła znaleźć mądre słowa i wyrazić je w taki sposób, by usłyszeli je wszyscy Ukraińcy. Świetnie zadziałał w 1991 r. i teraz tylko wydaje nam się, że było to wtedy łatwe - wskazał.

Łeonid Krawczuk był pierwszym prezydentem wolnej Ukrainy. W 1991 roku, wraz z przywódcami ówczesnej Rosji i Białorusi, rozwiązał Związek Sowiecki. Zmarł w wieku 88 lat.

01:43

Do amerykańskiego Senatu wpłynął projekt rezolucji, uznającej Rosję za sponsora terroryzmu - poinformował "Forbes". Współautorami dokumentu są Demokrata Richard Blumenthal i Republikanin Lindsey Graham.

Według Departamentu Stanu, gdy kraj zostaje uznany za państwowego sponsora terroryzmu, grozi mu zawieszenie pomocy USA, embarga na broń, ograniczenia handlowe oraz inne sankcje.

01:43

Jak poinformowało ukraińskie dowództwo operacyjne "Południe", we wtorek armia na południu kraju zniszczyła 12 jednostek rosyjskiego sprzętu i zabiła 79 Rosjan.

01:31

Zdjęcia ukazujące zniszczenia w Mariupolu.

01:25

Wiedzieliśmy, że Rosja może nas szantażować dostawami gazu i byliśmy na to przygotowani - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz w wywiadzie dla telewizji MSNBC. Jak dodał, Polska chciałaby, aby inne kraje UE poszły za jej przykładem i uniezależniły się od rosyjskich surowców energetycznych.

01:24

Sejmowa komisja poparła pilny projekt ustawy dotyczący utworzenia systemu teleinformatycznego, ułatwiającego kontakty uchodźców z Ukrainy z pracodawcami. Projekt da możliwość uruchomienia w przyszłości tego systemu dla Polaków - powiedział sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.

01:23

W wyniku walk obwód ługański został pozbawiony łączności, a w wielu miejscowościach nie ma elektryczności, wody, gazu ani telefonii komórkowej - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Zobacz także

Zobacz także