more_horiz
Wiadomości

Rosja odcięta od japońskiej technologii. Kraj zaostrza sankcje

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 12:50
Rząd Japonii ogłosił w tym tygodniu nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji. Obejmuje on m.in. zakaz eksportu zaawansowanych technologii, takich jak drukarki 3D i komputery kwantowe - podała publiczna japońska stacja NHK.
Zakaz eksportu do Rosji obejmie m.in. drukarki 3D i komputery kwantowe
Zakaz eksportu do Rosji obejmie m.in. drukarki 3D i komputery kwantoweFoto: Shutterstock/asharkyu

Według portalu Kyiv Independent zakaz wejdzie w życie 20 maja i obejmie ponadto katalizatory do rafinerii ropy naftowej, kontrolery do maszyn i części zamienne do komputerów kwantowych.

Japońskie sankcje

Rozszerzenie sankcji odzwierciedla przekonanie rządu w Tokio o konieczności współpracy z pozostałymi państwami grupy G7 na rzecz zwiększenia presji na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie - podała NHK.

- Jesteśmy skrajnie wstrząśnięci, widząc dewastację, powagę kryzysu humanitarnego i rozmiar zniszczeń w każdym ukraińskim mieście - mówił wcześniej w tym tygodniu główny sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno, cytowany przez agencję Jiji Press.

"Czarna lista"

Rozszerzony pakiet sankcji obejmuje również zakaz eksportu do 71 rosyjskich instytucji powiązanych z przemysłem zbrojeniowym, wśród których są stocznie i placówki badawcze.

Przewidziano też zamrożenie aktywów łącznie 141 osób, w tym premiera Rosji Michaiła Miszustina oraz osób związanych z prorosyjskimi separatystami z Donbasu - wynika z informacji NHK.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem