more_horiz
Wiadomości

Prezydent USA rozmawiał z premierem Szwecji i prezydentem Finlandii o rozszerzeniu NATO

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 21:21
Biały Dom poinformował, że prezydent USA Joe Biden rozmawiał w piątek z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto w sprawie przystąpienia obu tych europejskich krajów do NATO. 
Joe Biden rozmawiał z przywódcami Szwecji i Finlandii
Joe Biden rozmawiał z przywódcami Szwecji i FinlandiiFoto: Shutterstock/M. Cantille

Według komunikatu Białego Domu, prezydent USA rozmawiał z przywódcami Szwecji i Finlandii o współpracy w dziedzinie obronności oraz o wzmocnieniu bezpieczeństwa transatlantyckiego.

"Prezydent Joe Biden podkreślił swoje poparcie dla polityki otwartych drzwi NATO oraz prawa Finlandii i Szwecji do decydowania o własnej przyszłości, polityce zagranicznej i ustaleniach dotyczących bezpieczeństwa" - napisano w komunikacie.

Według Białego Domu przywódcy USA, Szwecji i Finlandii rozmawiali też o współpracy opartej na wspólnych interesach i wartościach, w tym dalszym wsparciu Ukrainy i dotkniętego wojną narodu ukraińskiego.

Stanowisko Turcji 

Z kolei rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki potwierdziła wcześniejsze słowa asystentki sekretarza stanu USA ds. europejskich Karen Donfried, która oświadczyła, że Stany Zjednoczone pracują nad wyjaśnieniem stanowiska Turcji w sprawie potencjalnego członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO.

Była to reakcja na wypowiedź tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który stwierdził, że Turcja nie może pozytywnie rozpatrywać próby dołączenia do NATO przez Szwecję i Finlandię, ponieważ kraje te są schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych.

W czwartek Jen Psaki powiedziała, że USA poprą wniosek Szwecji i Finlandii o członkostwo w NATO. Podkreśliła również, że "nawet bez członkostwa w NATO nasze armie współpracują ze sobą od lat. Z pewnością znajdziemy sposoby (...) na rozwianie wszelkich obaw, jakie te dwa kraje mogą mieć" w okresie poprzedzającym oficjalne przyjęcie do Sojuszu.

Posłuchaj
00:33 11738161_1.mp3 Joe Biden rozmawiał z przywódcami Szwecji i Finlandii (IAR)

 

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także