more_horiz
Wiadomości

Napięcia w Gruzji. Prorosyjscy separatyści szykują prowokację

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 11:35
Separatyści z Osetii Południowej przygotowują prowokację wymierzoną w Gruzję. W lipcu w tej samozwańczej republice ma odbyć się referendum o przystąpieniu do Rosji. 
17 lipca ma się odbyć referendum ws. przyłączenia Osetii Płd. do Rosji
17 lipca ma się odbyć referendum ws. przyłączenia Osetii Płd. do RosjiFoto: Valery Sharifulin / TASS / Forum

W Osetii Południowej - nieuznawanej przez społeczność międzynarodową republice na terytorium Gruzji - zaplanowano na 17 lipca referendum w sprawie jej przyłączenia do Rosji. 

Dokument o przeprowadzeniu referendum podpisał ustępujący po przegranych wyborach, samozwańczy prezydent separatystycznego regionu Anatolij Bibiłow.

Tbilisi i większość światowych stolic traktuje Osetię Południową jak integralną część terytorium Gruzji. W 2008 roku po gruzińsko - rosyjskiej wojnie Rosja uznała niepodległość separatystycznego regionu i rozlokowała na jego terytorium swoje bazy wojskowe.

Czytaj również:

W ocenie części gruzińskich analityków, prorosyjskie referendum w separatystycznej Osetii Południowej może doprowadzić do wzrostu napięcia na Kaukazie. Ich zdaniem, jeśli Kreml przyłączy te ziemie do Rosji tak, jak w 2014 roku Krym, to może dojść do incydentów zbrojnych.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem