more_horiz
Wiadomości

Szwedzkie media: Turcja chce wykorzystać wejście Szwecji do NATO. Chodzi o Kurdów

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 23:05
Szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" pisze, że tureckie władze chcą wykorzystać fakt, iż Szwecja potrzebuje zgody Turcji na przystąpienie do NATO, do wpłynięcia na Sztokholm, aby przestał wspierać mniejszość kurdyjską i nie angażował się w ochronę praw człowieka w Turcji. 
Dagens Nyheter: Turcja chce wykorzystać wejście Szwecji do NATO, by kraj ten przestał wspierać Kurdów
"Dagens Nyheter": Turcja chce wykorzystać wejście Szwecji do NATO, by kraj ten przestał wspierać KurdówFoto: PAP/Abaca

W piątek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan nieoczekiwanie negatywnie wypowiedział się o wejściu Szwecji oraz Finlandii do NATO, wskazując, że kraje te stały się schronieniem dla organizacji terrorystycznych.

"Szwecja jest problematycznym krajem"

"W oczach tureckiego reżimu Szwecja jest problematycznym, jeśli nie wrogim krajem, obrońcą organizacji terrorystycznych i zdominowanej przez Kurdów partii HDP, która jest w Turcji systematycznie prześladowana" - zauważa gazeta.

Jak przypomina gazeta, gdy w ubiegłym roku szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde obiecała wesprzeć syryjskich Kurdów kwotą 376 mln dolarów (w latach 2016-2023), spotkało się to z negatywnym przyjęciem w Turcji.

Ponadto jednym z uchodźców, którego wydalenia ze Szwecji chciałyby władze tureckie, jest Abdullah Bozkurt, do 2014 roku komentator polityczny gazety "Zaman", organu powiązanego wówczas z islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem, który jest oskarżany przez Erdogana o próbę zamachu stanu.

Według szacunkowych danych do Szwecji wyemigrowało ponad 100 tys. Kurdów.

Wiceszef MSZ Polski zapowiada rozmowy z Ankarą

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk zapowiada, że Polska będzie przekonywała Turcję co do tego, jakie kroki są potrzebne, by zwiększyć bezpieczeństwo w naszym regionie.

- Ostatni czas to okres intensyfikacji kontaktów z Turcją. Prezydenci Polski i Turcji, w ciągu ostatniego roku rozmawiali trzykrotnie. Rozmawiają również regularnie telefonicznie - zaznaczył Szymon Szynkowski vel Sęk. Dodając, że sam uczestniczył w spotkaniu w Ankarze w kwietniu.

- Nasz kontakt z Turcją jest intensywny i oczywiście będziemy go wykorzystywać także do tego, żeby przekonywać naszych partnerów, do tego jakie kroki są potrzebne, by wspólnie wzmacniać bezpieczeństwo w regionie - dodał wiceminister. 

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem