Kreml reaguje na antywojenne protesty. Kilka tysięcy wniosków o ukaranie demonstrantów

2022-05-16, 10:42

Kreml reaguje na antywojenne protesty. Kilka tysięcy wniosków o ukaranie demonstrantów
Rosyjska policja i służby śledcze złożyły do sądów około 2 tys. wniosków o ukaranie uczestników antywojennych akcji. Foto: Konstantin Lenkov/Shutterstock

Rosyjska policja oraz służby śledcze złożyły do sądów około dwa tysiące wniosków o ukaranie uczestników antywojennych akcji. W sumie od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę zatrzymano już ponad 17 tysięcy osób; wszystkim grożą grzywny lub kary więzienia.

Najczęściej przeciwko wojnie protestowali mieszkańcy: Moskwy, Petersburga, Kraju Krasnodarskiego, Kaliningradu, Tomska, Permu, Niżnego Nowogrodu oraz zaanektowanego przez Rosję Krymu.

Wnioski o ukaranie za antywojenne akcje trafiły do sądów w 82 regionach. Jak podaje portal OWD-info, ani jednego protokołu policja nie spisała w Czeczenii, obwodzie magadańskim oraz w Tuwie.

Rosjanie wychodzą na ulice z plakatami "Nie dla wojny", a także organizują happeningi, żądając przerwania działań zbrojnych na Ukrainie. Z kolei w dziewięciu miejscowościach próbowali podpalić wojskowe komendy, aby sprzeciwić się poborowi do armii.

Sprzeciw wobec wojny

W Rosji od początku wojny odbywały się protesty antywojenne. Według informacji niezależnych rosyjskich mediów, władze stosują represje wobec przeciwników wojny z Ukrainą.

Ponadto mają także miejsce prześladowania niezależnych mediów - władze blokują strony internetowe gazet, stacji radiowych i kanałów telewizyjnych, które publikują informacje inne, niż głosi oficjalna propaganda Kremla. Znaczna część rosyjskiego społeczeństwa odcięta jest też od alternatywnych źródeł informacji.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

Posłuchaj

Kilka tysięcy wniosków o ukaranie za antywojenne akcje w Rosji - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

 ***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

ng

Polecane

Wróć do strony głównej