Nie tylko Polska. Kilkanaście państw UE chce elastycznych umów na szczepionki
- Kilkanaście państw UE, podobnie jak Polska, wyraża chęć uelastycznienia kontraktów szczepionkowych zawartych przez Komisję Europejską - poinformował, po spotkaniu z przedstawicielami państw UE, minister zdrowia Adam Niedzielski.
2022-05-18, 15:28
Szef MZ spotkał się w środę z przedstawicielami państw UE, które są zainteresowane renegocjacją kontraktów szczepionkowych.
Nie tylko Polska
"Kilkanaście państw UE, podobnie jak Polska, wyraża chęć uelastycznienia kontraktów szczepionkowych zawartych przez Komisję Europejską. Jako Polska staramy się uspójnić stanowisko zainteresowanych stron" - napisał szef MZ na Twitterze.
Minister zdrowia powiedział PAP pod koniec kwietnia, że wraz ze zmianą sytuacji epidemicznej i geopolitycznej, zmienić muszą się kontrakty na szczepionki przeciw COVID-19. - Nie chcemy zrywać umów, tylko je uelastycznić, wydłużyć terminy dostaw, a tym samym terminy płatności – powiedział Adam Niedzielski.
Argumenty resortu zdrowia za zmianami to wyhamowanie epidemii, obciążenie Polski finansowaniem opieki medycznej uchodźców z Ukrainy szukających w Polsce schronienia po inwazji Rosji, a także fakt, że producenci mieli dostarczać od początku tego roku coraz nowsze, zmodyfikowane szczepienia multiwariantowe.
REKLAMA
Za dużo dawek
Jak poinformował pod koniec kwietnia minister zdrowia, pod koniec ubiegłego tygodnia Polska skorzystała z klauzuli siły wyższej i poinformowała Komisję Europejską i firmę Pfizer, że odmawia przyjmowania kolejnych szczepionek przeciw COVID-19 i wykonywania za nie płatności. W ten sposób odniósł się w TVN24 do informacji, że w magazynach w Polsce przechowywanych jest obecnie 25 mln szczepionek przeciw COVID-19, a Polska ma zamówione ok. 67-70 mln dawek.
O sprawie pod koniec kwietnia pisał także "Dziennik Gazeta Prawna". Zwrócono uwagę, że u wszystkich zamówienia przekraczają potrzeby. "Słowacja, gdzie poziom wyszczepienia jest jeszcze niższy niż w Polsce, ma na rok 2022 zakontraktowanych ponad 7 mln dawek szczepionki – czyli więcej niż liczba obywateli. Kilka dni temu minister zdrowia Vladimír Lengvarský przekazał 124 tys. dawek szczepionki Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech karaibskiemu państwu Belize" - czytamy w "DGP".
- Zniesienie stanu epidemii. Dr Sutkowski: nie żegnamy się z koronawirusem
- Szczepienia przeciwko COVID-19. Prof. Horban: dotychczasowa praktyka bez zmian
as
REKLAMA
REKLAMA