more_horiz
Wiadomości

Małpia ospa rozprzestrzenia się w Europie. Potwierdzono przypadek w kolejnym kraju

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 16:24
W Szwecji odnotowano pierwszy przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy. Choroba wystąpiła u osoby mieszkającej w regionie Sztokholm. Wcześniej zakażenia wykryto w Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii. 
W Szwecji wykryto pierwszy przypadek zakażenia małpią ospą
W Szwecji wykryto pierwszy przypadek zakażenia małpią ospą Foto: Shutterstock/Jeppe Gustafsson

Jak podkreśliła Klara Sonden z Urzędu Zdrowia Publicznego, "zakażona osoba nie jest poważnie chora, ale przebywa pod opieką lekarską". Nie wiadomo, gdzie doszło do transmisji wirusa, trwa w tej sprawie dochodzenie.

Małpia ospa - co to?

Urząd zapowiedział złożenie wniosku do rządu o zakwalifikowanie małpiej ospy jako choroby "niebezpiecznej dla społeczeństwa". Ma to umożliwić wprowadzenie obowiązku zgłaszania zachorowań oraz izolacji.

Małpia ospa jest bardzo rzadką chorobą zakaźną odzwierzęcą, endemiczną na kontynencie afrykańskim, gdzie niektóre gryzonie przenoszą je na małpy, a te na ludzi. Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z chorą osobą, jej płynami ustrojowymi, w tym śliną.

Przypadki w kolejnych krajach

W czwartek w Madrycie, po potwierdzeniu siedmiu przypadków ospy małpiej u młodych homoseksualnych mężczyzn, ogłoszono alert sanitarny. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wiosną tego roku podobne infekcje zgłoszono w Wielkiej Brytanii oraz Portugalii. 

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także