more_horiz
Wiadomości

Senat USA zatwierdził środki dla Ukrainy. Ogromny pakiet pomocy

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 22:25
Amerykański Senat zatwierdził pakiet pomocy wojskowej, humanitarnej i ekonomicznej dla Ukrainy o wartości 40 miliardów dolarów. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta Joe Bidena, który zapowiedział jej podpisanie.
USA. Senat zatwierdził pomoc dla Ukrainy
USA. Senat zatwierdził pomoc dla UkrainyFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Zatwierdzony przez Senat pakiet obejmuje 6 miliardów na sprzęt wojskowy, 8 miliardów 700 milionów na uzupełnienie uzbrojenia już przekazanego Ukrainie i 3 miliardy 900 milionów na zwiększoną obecność sił USA w regionie.

8 miliardów 800 milionów przeznaczono na pomoc ekonomiczną dla Ukrainy, 4 miliardy na zakup uzbrojenia przez Ukrainę i sojuszników USA oraz 900 milionów na pomoc uchodźcom ukraińskim, którzy osiedlą się w USA.

Pakiet pomocy dla Ukrainy. Zapowiedzi Joe Bidena

W głosowaniu pakiet poparło 86 senatorów: wszyscy demokraci i większość republikanów. 11 republikanów głosowało przeciw. Wcześniej przytłaczającą większością głosów ustawę zatwierdziła Izba Reprezentantów. Tam również grupa 57 republikanów z tak zwanego izolacjonistycznego skrzydła tej partii była przeciw. Pakietowi sprzeciwiał się były prezydent Donald Trump.

Posłuchaj
00:54 11748539_1.mp3 USA: Senat zatwierdził pomoc dla Ukrainy. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Prezydent Joe Biden pochwalił Kongres za uchwalenie ustawy o pomocy dla Ukrainy i podkreślił, że zapewni ona bezpieczeństwo, pomoc gospodarczą, żywnościową i humanitarną dla Ukrainy i w regionie, a także wzmocni Ukrainę - zarówno na polu bitwy, jak i przy stole negocjacyjnym.

Joe Biden wyraził zdecydowane poparcie dla "dzielnych obywateli Ukrainy, którzy bronią swojego kraju przed trwającą agresją Rosji".

Zobacz także:

Zobacz także: szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Jakub Kumoch w Programie 3 Polskiego Radia

jp

Zobacz także

Zobacz także