more_horiz
Wiadomości

Konfiskata rosyjskich majątków. Kiedy pojawi się propozycja KE? Wiceminister wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 17:17
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński poinformował, że w przyszłym tygodniu możliwa jest propozycja Komisji Europejskiej w sprawie konfiskaty rosyjskich rezerw i majątków, aby sfinansować odbudowę Ukrainy.
Możliwa propozycja KE w sprawie konfiskaty rosyjskich rezerw i majątków
Możliwa propozycja KE w sprawie konfiskaty rosyjskich rezerw i majątkówFoto: Hadrian/ Shutterstock

Chodzi o konfiskatę zamrożonych w ramach unijnych sankcji rezerw Banku Centralnego Rosji oraz majątków oligarchów i kluczowych rosyjskich polityków.

Wiceszef MSZ przypomniał, że taki pomysł zgłosiła Polska i że premier Mateusz Morawiecki pisał w tej sprawie kilka tygodni temu do Komisji Europejskiej. - Mamy wstępne sygnały, że w przyszłym tygodniu jakaś propozycja ma się w tej sprawie pojawić. Bardzo na to liczymy. Mamy nadzieję, że odważna decyzja polityczna zostanie podjęta. My też jesteśmy gotowi do podjęcia odważnych decyzji na poziomie krajowym i do zmiany konstytucji - powiedział wiceminister spraw zagranicznych i podkreślił, że dodatkowe pieniądze są niezbędne na pomoc dla ukraińskich uchodźców, na stabilizację gospodarczą i odbudowę Ukrainy.

"Sytuacja egzystencjalnego zagrożenia"

- Jesteśmy w sytuacji absolutnie bezprecedensowego, egzystencjalnego zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa, dla stabilności, i to dodatkowe wsparcie musi się znaleźć - powiedział wiceszef MSZ.

Przedwczoraj wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis poinformował, że Bruksela bada możliwości prawne skonfiskowania rosyjskich majątków i rezerw bankowych, które zostały zamrożone w ramach unijnych sankcji.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem