more_horiz
Wiadomości

"Der Spiegel": na Ukrainie walczą rosyjscy prawicowi ekstremiści

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 22:37
Tygodnik "Der Spiegel" w wydaniu internetowym poinformował, że w wojnie na Ukrainie po stronie rosyjskiej walczą co najmniej dwie grupy prawicowych ekstremistów. Niemiecka gazeta powołuje się na poufny raport Federalnej Służby Wywiadowczej, z którego wynika, że są to ugrupowania Rosyjska Liga Imperialna oraz Rusicz.
Der Spiegel: na Ukrainie walczą rosyjscy prawicowi ekstremiści
"Der Spiegel": na Ukrainie walczą rosyjscy prawicowi ekstremiściFoto: ALEXANDER ERMOCHENKO/Reuters/Forum

Pierwsze z nich, które jest częścią większej organizacji o nazwie Rosyjski Legion Cesarski, walczyło po stronie rosyjskiej w Donbasie w 2014 r. oraz w 2015 r. Zaledwie dzień po rosyjskim ataku na Ukrainę, szef legionu Denis Gariejew napisał na Telegramie, że "nie ma wątpliwości, iż jesteśmy za likwidacją separatystycznego podmiotu, jakim jest Ukraina".

Zgodnie z raportem, do bojówki rekrutowano bojowników z doświadczeniem wojskowym oraz absolwentów ośrodka szkoleniowego organizacji "Partizan" w Petersburgu. Według dostępnych informacji, zastępca Denisa Garijewa zginął w walkach na Ukrainie, a on sam został ranny.

Rosyjscy prawicowi ekstremiści

Najpóźniej od początku kwietnia w walkach na terytorium Ukrainy miała też uczestniczyć grupa Rusicz. Często jest ona wiązana z grupą Wagnera, a w latach 2014 i 2015 działała również w Donbasie.

Według Federalnej Służby Wywiadowczej Rusicz była wówczas znana ze szczególnej brutalności. Grupa ma także reputację takiej, która nigdy nie bierze jeńców.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem