more_horiz
Wiadomości

Wołodymyr Zełenski: chcę, żeby na zawsze zachowało się braterstwo Ukraińców i Polaków

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 02:30
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu, że stosunki ukraińsko-polskie są obecnie oparte na "czystych i szczerych podstawach" - bez kłótni i starego, konfliktowego dziedzictwa. Przywódca wyraził także nadzieję, aby na zawsze zachowało się braterstwo obu narodów.
Wołodymyr Zełenski: chcę, żeby na zawsze zachowało się braterstwo Ukraińców i Polaków
Wołodymyr Zełenski: chcę, żeby na zawsze zachowało się braterstwo Ukraińców i PolakówFoto: facebook.com/zelenskiy.official

W tradycyjnym wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski mówił o wizycie w Kijowie prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Ukraiński przywódca podkreślił, że głowy obu państw osiągnęły porozumienie w sprawie rewolucyjnej zmiany w ruchu granicznym.

- Wprowadzamy wspólną z Polską kontrolę celną. To znacznie przyspieszy procedury graniczne, usunie większość zagrożeń korupcyjnych - zaznaczył. Powiedział, że to także początek integracji Ukrainy ze wspólną przestrzenią celną Unii Europejskiej. - To prawdziwie historyczny proces - stwierdził Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński przywódca przypomniał słowa, które wypowiedział w czasie wizyty Andrzeja Dudy w Radzie Najwyższej: "chcę, żeby na zawsze zachowało się braterstwo Ukraińców i Polaków". Wyraził też wdzięczność polskiemu prezydentowi i wszystkim Polakom za pomoc, wsparcie militarne i działanie na rzecz przyspieszenia wprowadzenia kolejnych unijnych sankcji przeciwko Rosji.

Relacje polsko-ukraińskie

Wcześniej prezydent Ukrainy ogłosił, że wniesie do parlamentu projekt ustawy przyznającej Polakom specjalny status prawny na UkrainieWedług Wołodymyra Zełenskiego projekt ustawy wpłynie do Rady Najwyższej w najbliższej przyszłości - podał portal Hromadske.

- Jedność naszych narodów musi pozostać niezmienna; ani teraz, ani w przyszłości nikt nie ma prawa łamać tej jedności - podkreślił Wołodymyr Zełenski.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem