more_horiz
Wiadomości

Wołodymyr Zełenski: o zakończeniu wojny mogę rozmawiać tylko z Władimirem Putinem [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 22:20
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że jest gotów do rozmów z Władimirem Putinem jedynie w wypadku, jeżeli będą dotyczyć one zakończenia wojny. Zachęcamy do zapoznania się z zapisem relacji z 89. dnia wojny na Ukrainie.
Prezydent Wołodymyr Zełenski: z Putinem mogę rozmawiać tylko o zakończeniu wojny
Prezydent Wołodymyr Zełenski: z Putinem mogę rozmawiać tylko o zakończeniu wojnyFoto: AA/ABACA/PAP

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Zapis relacji:

01:21

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w cowieczornym wystąpieniu w mediach społecznościowych ponownie dziękuje za dostawy broni i amunicji do jego kraju, by mógł skutecznie bronić się przed inwazją rosyjską.

01:06
00:51

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym w poniedziałek wieczorem dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził , że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki".

Wicekanclerz Niemiec powiedział, że tylko kilka krajów ma z tym problem, przede wszystkim Węgry, ale jak dodał: "myślę, że w ciągu kilku dni osiągniemy przełom".

Niemiecki polityk zasygnalizował uwzględnienie argumentów Węgier, gdyż jak stwierdził, państwa członkowskie Unii Europejskiej są w różnym stopniu uzależnione od rosyjskich źródeł energii. - Między Węgrami a Portugalią jest po prostu inny stosunek do Rosji - to oczywiste - powiedział Habeck. Według ministra można to wziąć pod uwagę, ale jak określił: "wtedy musi się także na Węgrzech coś wydarzyć".

00:32

Od 24 lutego armia rosyjska przeprowadziła 1474 ataki rakietowe na Ukrainę. Odnotowano również ponad 3000 nalotów rosyjskich samolotów i śmigłowców - przekazuje Nexta.

00:18

Konsekwencje wojny na Ukrainie to główny temat rozmów i wystąpień, jakie w Davos mają dziś (24.05) zaplanowane prezydent Andrzeja Duda i premier Mateusz Morawiecki. Przewodniczą oni polskiej delegacji podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim kurorcie.

23:46

W pobliżu miasta Merefa odnotowano eksplozje - podaje portal Suspline.

23:41

Zdjęcia obrazujące zniszczenia w Mariupolu.

23:36

Lloyd Austin - sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych - poinformował, że około dwadzieścia krajów, w tym Polska, ogłosiło nowe pakiety pomocy wojskowej dla Ukrainy. Deklaracje padły podczas zorganizowanego przez Pentagon wirtualnego spotkania Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy.

Czytaj także: Wsparcie wojskowe dla Ukrainy. Szef Pentagonu: około 20 krajów zadeklarowało nowe pakiety pomocy

23:31

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska ogłosiła rozpoczęcie rządowego programu na rzecz poprawy zdrowia psychicznego.

23:28

Rosyjskie media twierdzą, że ukraińscy obrońcy wzięci do niewoli z huty Azowstal będą sądzeni przez trybunał w okupowanym Mariupolu - podaje "The Kyiv Independent".

23:17

- Rosyjska inwazja na Ukrainę, poprzedzona pandemią koronawirusa, doprowadziła do zmniejszenia wzrostu gospodarczego oraz wzrostu inflacji i grozi światowej gospodarce katastrofą - ostrzega Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

23:02

- Rosyjscy okupanci bardzo starają się pokazać, że nie chcą oddać okupowanych terenów obwodu charkowskiego; że nie oddadzą obwodu chersońskiego ani okupowanych terytoriów w obwodzie zaporoskim i Donbasie. Gdzieś tam nacierają, gdzieś tam ściągają posiłki, starają się umocnić pozycje. Najbliższe tygodnie wojny będą ciężkie, nie mamy jednak wyboru - musimy walczyć - powiedział prezydent Ukrainy.

22:56

- Najcięższa sytuacja na froncie jest teraz w Donbasie - Bachmut, Popasna, Siewierodonieck. Na tym odcinku okupanci są obecnie najbardziej aktywni. Urządzili tam rzeźnię i starają się zniszczyć wszystko, co żyje. Nikt nie burzył Donbasu tak, jak robią to dziś rosyjscy żołnierze - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr w swoim codziennym wieczornym wystąpieniu.

22:48

Prezydent Ukrainy zapytany o wyzwolenie Krymu spod rosyjskiej okupacji, odparł, że "jest pewien, że na dzień dzisiejszy kosztowałoby to śmierć setek tysięcy ukraińskich żołnierzy".

22:38

Wołodymyrowi Zełenskiemu zadano pytanie, czy są planowane jakieś działania na wypadek, gdyby któraś z prób zamachu na niego (a według danych wywiadu ukraińskiego było ich dużo - red.) powiodła się.

"Zgodnie z naszym ustawodawstwem są osoby wyznaczone do kierowania państwem. Byliśmy przygotowani na różne ewentualności i nasze pełnomocnictwa są rozdzielone - moje, premiera i przewodniczącego parlamentu. Jesteśmy republiką parlamentarno-prezydencką. Wiedzieliśmy, że musimy być gotowi do wszystkiego, by niezależnie od rozwoju wypadków państwo mogło istnieć" - odpowiedział prezydent.

22:30

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że jest gotów do rozmów z Władimirem Putinem jedynie w wypadku, jeżeli będą dotyczyć one zakończenia wojny.

22:15

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba ocenił, że przeformatowanie Rady Bezpieczeństwa ONZ jest możliwe jedynie w rezultacie wielkiej wojny albo upadku Federacji Rosyjskiej jako państwa. "Jeżeli Rosja jako państwo przestanie istnieć, wówczas niewątpliwie pojawi się pytanie, co zrobić z pustym miejscem" - skomentował.

22:11

Szef agencji analiz wywiadowczych fińskich sił zbrojnych zauważył, że z punktu widzenia Rosji bezpieczeństwo militarne jej sąsiadów oznacza albo wyraźne bycie pod wpływami politycznymi i wojskowymi, albo bycie w sojuszu z Rosją. "To właśnie jest ta polityka strefy wpływów, i tak tu Finlandii żyje się w niepewnych czasach, czekając na NATO" - podsumował. 

22:10

Płk Esapekka Vehkaoja przyznał, że "fińska służba wywiadu wojskowego ma wyjątkową zdolność obserwacji tego, co dzieje się w bliskim sąsiedztwie Finlandii, i tego co jest planowane".

Podkreślił, że Rosja podczas wojny na Ukrainie poniosła znaczące straty, a działania rosyjskich oddziałów na polu bitwy "nie były na tak wysokim poziomie, jaki wcześniej zakładano".

22:08

"Trudno spodziewać się, aby w najbliższych latach Rosja zdołała znacząco wzmocnić swoje oddziały przy granicy z Finlandią" - oświadczył szef agencji analiz wywiadowczych fińskich sił zbrojnych płk Esapekka Vehkaoja.

"W Rosji mówi się i planuje jedno, ale praktyka i rzeczywistość są jednak zupełnie różne" - wskazał podczas zorganizowanego w Pori nad Zatoką Botnicką seminarium Komitetu Planowania Obrony Narodowej.

22:05

Mykoła Łukaszuk podkreślił, że w poniedziałek w regionie było najwięcej alarmów przeciwlotniczych od początku wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

Zaznaczył, że na terenie obwodu dniepropietrowskiego "nie ma i nie będzie" rosyjskich wojsk.

22:04

Wojska rosyjskie przeprowadziły cztery ataki rakietowe na obwód dniepropietrowski - poinformował szef władz tego regionu Mykoła Łukaszuk.

Dodał, że pierwsza rakieta trafiła w miasto Pawłohrad. Kolejne trzy ataki przeprowadzono w rejonie synelnykiwskim. Weryfikowane są informacje o ofiarach i zniszczeniach.

Wcześniej tego dnia ostrzelano też rejon krzyworoski. Nie było tam zabitych ani rannych.

21:51

Premier zaznaczył, że Polska jest solidarna i stara się pomagać swoim sąsiadom południowym i zachodnim w uniezależnieniu się od importu rosyjskiej ropy. - Jeśli nie dziś, jutro, to przynajmniej pojutrze Putin straci swoje wielkie dochody związane z ropą - ocenił Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał też, że niemiecka polityka polegała "na zmianie poprzez handel". Zauważył, że "zmiana nie nastąpiła a Putin dostał więcej pieniędzy".

21:50

- Nasi sąsiedzi patrzą na nas, jak na bezpieczną wyspę w morzu ryzyk związanych z presją rosyjską - ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że "wszystkie działania po stronie infrastrukturalnej, jak również napełnienie magazynów gazem, powodują, że dziś jesteśmy bezpieczni".

21:48

Ukraiński premier Denys Szmyhal przekazał, że jest wdzięczny premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za wsparcie pomysłu finansowania odbudowy Ukrainy przez zagraniczne firmy i państwa.

"Byłoby fair, gdyby państwa przekazały zajęte rosyjskie aktywa, a firmy dzieliły się częścią nadzwyczajnych zysków, zarobionych przypadkiem dzięki koniunkturze na światowych rynkach" - napisał.

21:42

Szef rządu ocenił, że tematyka związana z uchodźcami jest czasem "niepotrzebnie podkręcana" przez "partie skrajnie prawicowe". Dodał, że Ukraińcy walczą u siebie w kraju, po to, żeby Polska "nie wpadła w niewolę rosyjską".

21:41

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, iż Polska nie traci w związku z przyjęciem uchodźców z Ukrainy. Według niego, jeśli policzyć wydawane przez nich pieniądze w naszym kraju i płacone podatki, to można powiedzieć, że Ukraińcy pracują dla Polski.

21:40

- Rosja popełnia straszne zbrodnie, niszcząc nasze miasta, zabijając ludzi. Jak świat może nam pomóc wygrać tę wojnę? Odpowiedź jest prosta - dajcie nam więcej broni, wzmocnijcie sankcje wobec Federacji Rosyjskiej - mówiła wiceprzewodnicząca Komitetu Polityki Humanitarnej i Informacyjnej Jewhenia Krawczuk na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

21:33

- Apelujemy do Niemiec, aby do końca roku zamknąć Nord Stream 1 - powiedział premier Mateusz Morawiecki, przebywający w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym.

- Trzeba zamknąć ten gazociąg, którym płynie strumień pieniędzy do Rosji - zaznaczył. Jak dodał, na to "trzeba zwracać uwagę naszym sojusznikom, bo w bardzo wielu sprawach się mylili".

21:29

Prawdziwy autor słynnych słów wypowiedzianych pod adresem załogi rosyjskiego okrętu wojennego wrócił z niewoli - poinformowała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy. 

21:27

"Oddzielnie kraje unijne, zwłaszcza małe, nie mogą poradzić sobie z Gazpromem. Powinniśmy walczyć o wspólne warunki, mieć wspólne stanowisko i jednolite ceny" - wskazał premier Bułgarii.

Wyjaśnił też, że Gazprom dał Włochom i Niemcom możliwość płacić za gaz w euro lub dolarach, podczas gdy Bułgaria, która miała płacić w rublach, musiała się liczyć z poważnym ryzykiem strat w związku z wymianą euro na ruble.

21:24

Premier Bułgarii Kiriłł Petkow oznajmił, że Unia Europejska powinna wypracować wspólne stanowisko w sprawie zakupu rosyjskiego gazu. "Nie można pozwolić Gazpromowi, by kpił z poszczególnych krajów członkowskich, proponując im odmienne warunki" - podkreślił.

21:19

Zdaniem Mateusza Morawieckiego pierwsze dane z Rosji pokazują, że sankcje zaczęły odnosić skutek i że rosyjska baza podatkowa gwałtownie zmalała. - Niestety z kolei przychody z ropy i z gazu wzrosły ze względu na wzrosty cen - zwrócił uwagę premier.

21:14

- Niektórzy chcieliby cały czas takiego powrotu do stanu sprzed wojny, jak gdyby nigdy nic się nie stało. To jest niemożliwe. Nie ma powrotu do stanu sprzed wojny. Można przywrócić pokój, ale tylko wtedy, kiedy rosyjscy żołnierze jak najszybciej wyjdą z Ukrainy i kiedy Ukraina rozpocznie być odbudowywana - podkreślił szef polskiego rządu.

21:11

- Unijne pakiety sankcji powinny być konstruowane pod kątem zatrzymania machiny wojennej prezydenta Rosji Władimira Putina - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. - Powiedziałem szefowi Rady Europejskiej, abyśmy już dziś zaczęli pracować nad siódmym pakietem - dodał szef rządu.

21:04

W obwodzie donieckim wskutek rosyjskiej zbrojnej agresji zginęło trzech cywilów, a sześciu zostało rannych - poinformował szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.

Gubernator podkreślił, że niemożliwe jest ustalenie liczby ofiar w miastach Mariupol i Wołnowacha znajdujących się na terenie obwodu donieckiego.

20:59

Iryna Wereszczuk wskazała, że utworzono tzw. fundusz wymiany, a obecnie na terenach okupowanych przez Rosję przebywa ok. 2500 ukraińskich żołnierzy. Wicepremier zwróciła uwagę, że Rosja przetrzymuje więcej osób niż liczba jeńców wojennych - są to nie tylko kombatanci - ale także bezpodstawnie uwięzionych ponad 1500 cywilów, w tym kilkaset kobiet. Zapowiedziała poruszenie tej sprawy w rozmowach z organizacjami międzynarodowymi, w tym z Czerwonym Krzyżem.

20:57

- Wiem, że Rosja nie dotrzymuje słowa, ale wierzę w presję świata - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk odnosząc się do perspektywy wymiany jeńców. Dodała jednocześnie, że trzeba negocjować z Rosją, bo w ten sposób udało się uwolnić kilkaset osób.

20:55

Jak podają korespondenci Suspline, w okolicach Mikołajowa słychać eksplozje.

20:44

Jak poinformowała ukraińska telewizja 24, w obwodzie kirowohradzkim obrona powietrzna zestrzeliła rosyjski pocisk.

20:35

- Nie było alarmu ani ewakuacji podczas wystąpienia prezydenta Dudy w Kijowie - powiedział Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Zapewnił, że prezydent był bezpieczny podczas swej wizyty w Ukrainie.

20:21

Według Międzynarodowego Centrum Rozminowywania Humanitarnego w Genewie (GICHD) oczyszczanie terenów Ukrainy z min i niewypałów potrwa lata i problem ten - już zagrażający życiu milionów ludzi - utrudni proces odbudowy kraju i powrót osób, które uciekły przed wojną.

W opublikowanym 13 maja raporcie zaznaczono, że ukraińscy specjaliści przy pomocy zagranicznych ekspertów zneutralizowali już 80 tys. min i innych materiałów wybuchowych.

20:20

W rejonie Czernihowa podczas prac polowych traktor wjechał na pozostawioną przez Rosjan minę; kierowca nie żyje - poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

"Pirotechnicy sprawdzili  okolicę pod kątem innych materiałów wybuchowych i znaleźli jeszcze jedną minę przeciwpancerną" - napisano. Ratownicy ponowili apel o unikanie poruszania się po niesprawdzonych polach, drogach leśnych czy działkach.

20:15

W komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ocenił, że "moralno-psychologiczny stan składu osobowego okupantów pozostaje niski". Systemowo spożywany jest alkohol i dochodzi do dezercji - czytamy.

"Skład osobowy wroga skarży się na nieefektywność swoich ataków na pozycje sił obrony Ukrainy" - dodano.

20:14

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że w północno-zachodniej części Krymu siły przeciwnika rozmieszczają dwa dodatkowe dywizjony systemu przeciwrakietowego i przeciwlotniczego S-400, by wzmocnić obronę powietrzną.

20:13

Na okupowanych terytoriach obwodu chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy wojska rosyjskie utworzyły 19 tzw. komendantur - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

20:06

Agencja Nexta informuje o niedoborach gazu w rejonie Doniecka i Ługańska. Jak dodano, "główny gazociąg przechodzący przez te tereny został uszkodzony w wyniku ostrzału Rosjan".

19:54

"Białoruś, która udostępnia swoje terytorium Rosji do agresji na Ukrainę, jest wspólnikiem tej międzynarodowej zbrodni" - skomentowało ukraińskie Ministerstwo Obrony.

Resort odniósł się w ten sposób do słów przywódcy Białorusi Aleksandra Łukaszenki, który ocenił, że jego kraj "nie jest agresorem".

19:43

Ewakuacja z obwodu ługańskiego jest obecnie bardzo trudna i niebezpieczna - poinformował szef regionu Serhij Haidai i poradził mieszkańcom, aby przebywali w schronach.

19:38

"Ukraina będzie importować sól, ponieważ ogromna fabryka w Donbasie została zamknięta z powodu wojny" - podaje "The Kyiv Independent".

Artemsil - jedno z największych przedsiębiorstw solnych na świecie - wstrzymało działalność w kwietniu z powodu ciężkich walk w regionie. Firma wydobywa ponad 70 proc. soli na Ukrainie.

19:30

- Mamy sytuację taką, jak w 1920 r., kiedy armia bolszewicka szła, żeby zaprowadzić nowy porządek w całej Europie. Teraz Europy bronią Ukraińcy i dlatego trzeba im pomóc - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o wojnie na Ukrainie kmdr por. rez. Maksymilian Dura. Publicysta portalu Defence24.pl zaapelował o amunicję dla ukraińskiego wojska.

Czytaj także: "Ukraina broni naszej wolności". Maksymilian Dura o wojnie na Wschodzie

19:20

Radzie Najwyższej Ukrainy przedłożono projekt ustawy dotyczącej obowiązku wyposażania nowo budowanych domów w schrony przeciwlotnicze - podaje Interfax-Ukraina.

Projekt przewiduje wniesienie zmian do szeregu ukraińskich aktów prawnych, dotyczących wymogów obrony cywilnej podczas planowania i zabudowy terenów.

19:15

Wśród państw gotowych zbroić Kijów są m. in. Włochy, Dania, Grecja i Norwegia. Wiadomo, że Dania chce dostarczyć rakiety do zwalczania celów nawodnych Harpoon.

Sekretarz Lloyd Austin poinformował, że Ukraina dostanie również dodatkowe zapasy amunicji artyleryjskiej, systemy obrony wybrzeża, czołgi i wozy opancerzone.

19:12

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że 20 państw zaoferowało nowe pakiety pomocowe dla Ukrainy - wśród nich Polska. Przedstawiciele krajów składali propozycje podczas wirtualnego spotkania, którego tematem było zapewnienie Ukraińcom dostaw sprzętu wojskowego do walki z rosyjską inwazją.

19:07

- Rosja nie powinna zasiadać w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a sama organizacja nie radzi sobie z postawionymi jej zadaniami - oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, przemawiając online do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

19:01

Ukraińska rzecznik praw człowieka Ludmyła Denisowa powiedziała w Davos, że wieś Ołeksandriwka na południu Ukrainy stała się "nową Buczą". Według niej Rosjanie gwałcili tam dzieci. Poinformowała, że niektóre ofiary tych brutalnych zbrodni zmarły.

Rzecznik, występując w Russia War Crimes House w Davos, poinformowała, że zbrodni tych dokonano w kwietniu podczas okupacji wsi przez Rosję.

18:55

Szef litewskiej dyplomacji proponuje międzynarodową koalicję, by usunąć blokadę portu w Odessie. Statki ze zbożem miałyby być chronione przez okręty i samoloty innych krajów.

Zdaniem Gabrieliusa Landsbergisa blokada Odessy oznaczać będzie głód. Największe problemy przewiduje w Afryce oraz na Bliskim Wschodzie.

18:48

Obywatele Federacji Rosyjskiej w celu obejścia międzynarodowych sankcji podróżują na Białoruś, gdzie korzystają z kart bankowych Visa i MasterCard - podaje Ukrinform.

18:43

Zachodni polityk ocenił, że korytarz żywnościowy z Odessy może powstać tylko za zgodą Rosji - relacjonuje Reuters. O utworzenie takiego korytarza zabiega wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko.

- To jasne, że Rosjanie zdominowali ten region. Wymagałoby to ich zgody i jakiejś formy porozumienia, by utworzyć korytarz żywnościowy - powiedział przedstawiciel zachodnich władz, zastrzegając sobie anonimowość.

18:39

Rosyjski obrońca praw człowieka, który chciał postawić przed sądem Władimira Putina, wkrótce sam zasiądzie na ławie oskarżonych. W Rosji każdemu, kto ma inne zdanie, niż rozpowszechniane przez kremlowską propagandę grozi grzywna lub więzienie.

18:36

Prokuratura generalna Rosji uznała niemiecką Fundację im. Heinricha Boella za "organizację niepożądaną" i tym samym zakazała jej działalności w tym kraju. Według władz, jej funkcjonowanie stanowi "zagrożenie dla porządku konstytucyjnego i bezpieczeństwa" Rosji - informuje portal dziennika "Bild".

18:31

Litwa podjęła decyzję o wycofaniu swojego ambasadora z Rosji. Zgodnie z dekretem podpisanym przez prezydenta Eitvydas Bajarunas zostanie wycofany z urzędu 1 czerwca. Nie podano nazwiska następcy.

18:26

Jak podaje agencja Ukrinform, ukraiński sąd uwzględnił wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości o delegalizację partii politycznej Platforma Opozycji dla Życia, która przedstawia prorosyjskie poglądy.

17:55

Goście Światowego Forum Ekonomicznego w Davos mogą zwiedzać "Dom zbrodni rosyjskich", czyli wystawę zdjęć, dokumentujących zbrodnie Rosji dokonane na Ukrainie. Wystawa znajduje się w budynku, który podczas wcześniejszych edycji forum był wykorzystywany do promowania Rosji.

Poza zdjęciami, głównie ukraińskich fotografów, można zobaczyć mapę z oficjalnymi statystykami, w tym liczbą zabitych cywilów, a także inne informacje.

17:54

"Rosyjscy okupanci włamali się do mieszkania Siergieja Szvetsa, pracownika jednostki naprawy energii zaporoskiej elektrowni jądrowej, a następnie strzelali do niego z broni automatycznej" - podaje Ukrinform.

Mężczyzna z licznymi ranami postrzałowymi trafił do szpitala miejskiego w Enerhodarze. Lekarze walczą o jego życie.

17:49

Bp. Edward Kawa z Lwowa weźmie udział w sobotę w pikniku polsko-ukraińskim w Harmężach k. Oświęcimia organizowanym przez Centrum św. Maksymiliana - poinformował franciszkanin o. Jan Maria Szewek z OFMConv.

"Po inwazji Rosji na Ukrainę żony z dziećmi ukraińskich strażaków znalazły dach nad głową w Centrum św. Maksymiliana. Obecnie przebywa tam ok. 60 osób" - przekazał. Wspomniał, że "część uchodźców powróciła już do swojej ojczyzny".

17:47

Maryna Khonda, zastępczyni mera Kijowa ds. społecznych, spotkała się w Warszawie z władzami miasta oraz odwiedziła punkt pobytowy dla uchodźców i miejski punkt pośrednictwa pracy dla Ukraińców - przekazał stołeczny ratusz.

Wicemer spotkała się z wiceprezydent Warszawy Renatą Kaznowską odpowiedzialną za wsparcie uchodźców. Maryna Khonda podziękowała za pomoc udzielaną przez Warszawę uchodźcom z Ukrainy.

17:41

Jedyny sposób zakończenia wojny to wygrana Ukrainy i przegrana Rosji, nie może być mowy o ukraińskich ustępstwach terytorialnych na rzecz przeciwnika - oświadczył premier Łotwy Kriszjanis Karinsz.

17:37

Ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii i Litwy podpisali w Londynie deklarację o współpracy w zakresie obronności i bezpieczeństwa w obliczu zagrożeń ze strony wrogich reżimów. Obydwoje potępili rosyjską napaść na Ukrainę.

17:34

W obwodzie charkowskim wojska ukraińskie wyzwoliły już 24 osady - poinformował Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walery Załużny.

17:28

Ołena Zełenska przypomniała o napiętej sytuacji w charkowskim metrze, gdzie ludzie ukrywają się przed bombami i ostrzałem. Wskazała, że niektórzy nie wyszli ze schronienia od początku rosyjskiej inwazji.

Pierwsza dama zaapelowała do społeczności międzynarodowej o dynamiczną pomoc z uwagi na troskę o obywateli. "Mamy ambicję, aby zrobić to szybko (...), tak abyśmy wraz ze zwycięstwem w wojnie odnieśli również zwycięstwo nad żalem, szokiem i stresem naszych obywateli" - podkreśliła.

17:24

Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska wezwała Światową Organizację Zdrowia do pomocy w walce z kryzysem zdrowia psychicznego na Ukrainie.

"Po tym, co Ukraińcy przeżyli w czasie okupacji, na froncie, w schronach przeciwbombowych, pod ostrzałem, potrzebują rehabilitacji w taki sam sposób, jak ci, którzy odnieśli obrażenia fizyczne" - powiedziała.

17:20

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau złoży we wtorek roboczą wizytę w Berlinie, gdzie spotka się z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock. Rozmowy będą dotyczyły między innymi sytuacji na Ukrainie oraz polityki rządu federalnego wobec Rosji.

17:14

- Utworzenie lądowego korytarza prowadzącego na anektowany przez Rosjan Krym jest jednym z głównych celów sił przeciwnika - powiedział rzecznik ukraińskiego resortu obrony Ołeksandr Motuzianyk.

Dodał, że wzdłuż całej linii rozgraniczenia i w głąb pozycji ukraińskiej obrony Rosja prowadzi intensywny ostrzał z wykorzystaniem taktycznych zestawów rakietowych i lotnictwa.

17:10

W mediach rosyjskich i kanałach informacyjnych pracujących na rzecz Kremla wciąż identyfikowane są elementy kampanii oczerniania prezydenta RP - wskazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że promowane są kłamstwa dotyczące rodziny prezydenta Andrzeja Dudy.

17:07

- Niedzielna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie miała bardzo mocny symboliczny, ale też praktyczny wymiar - podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem kijowski politolog Wołodymyr Fesenko. Jak dodaje, Polska pozostaje sojusznikiem w czasie wojny, ale zacieśnienie stosunków będzie też owocować w czasach pokoju.

17:04

W czeskim MSZ powołano zespół, który ma ustalić prawa majątkowe nieruchomości na terenie kraju należących do Federacji Rosyjskiej. Według ministerstwa, część z nich może nie służyć do celów dyplomatycznych.

Według danych resortu dyplomacji, Rosja jest właścicielem około pięćdziesięciu budynków w Pradze i poza stolicą.

17:02

Wciąż pełną aktywność na rosyjskim rynku wykazują takie firmy jak francuskie Auchan, Bonduelle, Lacoste, włoskie Benetton, Calzedonia, Diadora, Diesel, Giorgio Armani oraz wiele innych.

17:01

Po 15 latach obecności na rosyjskim rynku, sieć kawiarni Starbucks wycofa się z niego, żegnając się z siecią 130 lokali. Wszystkie działają na zasadach franczyzy, więc amerykańska firma nie zarządza nimi bezpośrednio.

16:58

- Już w lipcu świat ostro odczuje kryzys żywnościowy, spowodowany zbrojną agresją Rosji przeciwko Ukrainie - alarmuje ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski.

16:49

Ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy - Ukroboronprom - poinformował, że dotychczas siły rosyjskie zajęły pięć jego przedsiębiorstw.

16:45

Radca Rosji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie Borys Bondarow podał się do dymisji. Potępił wojnę na Ukrainie i politykę Kremla.

W liście rezygnacyjnym udostępnionym przez szefa organizacji UN Watch Hillela Neuera, Borys Bondarow napisał, że agresywna wojna wytoczona Ukrainie i całemu Zachodowi przez Władimira Putina, to poważne przestępstwo wobec Ukraińcom, ale także wobec mieszkańców Rosji. Dodał, że litera Z będąca symbolem rosyjskiej inwazji "przekreśliła wszelkie nadzieje na wolne społeczeństwo w Rosji".

16:34

Otrzymaliśmy już 44 tys. zgłoszeń dotyczących rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, w które było zamieszanych 87 tys. żołnierzy wroga - oświadczyła w poniedziałek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.

15:53

W miejscowości Berysław w obwodzie chersońskim, okupanci usunęli z masztu ukraińską flagę, dlatego mieszkańcy namalowali ją na cokole znajdującym się pod masztem. 

15:52

Jest bardzo mało prawdopodobne, że Rosja zakręci kurek z gazem takim krajom jak Holandia, Niemcy czy Włochy, uważa wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

- Kreml woli trzymać "dużych chłopców" po swojej stronie, ponieważ to jedyne źródło dochodu, jakie mu pozostało - powiedział w programie telewizyjnym Buitenhof holenderski komisarz.

15:40

Papież Franciszek nazwał wojnę na Ukrainie "absurdalną" i zaapelował o to, by chronić "święte prawo narodów do pokoju". Podziękował za niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy, których jest we Włoszech około 120 tysięcy.

Podczas spotkania z przedstawicielami włoskiej Obrony Cywilnej w poniedziałek papież powiedział: "Każda wojna oznacza kapitulację wobec ludzkiej zdolności ochrony; to zaprzeczenie tego, co zapisano wśród uroczystych zobowiązań Organizacji Narodów Zjednoczonych".

15:00

Strażnik Graniczny z Wyspy Węży, który wypowiedział znane na całym świecie słowa "symbol" rosyjskiej agresji, został zwolniony z niewoli - podaje Ukrinform.

14:54

Najnowszą sytuacje na froncie wojennym na wschodzie Ukrainy przestawił Amerykański instytut Wojskowy.

14:46

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson postanowił intensyfikować wysiłki, aby umożliwić Ukrainie eksport zboża. Informuje o tym agencja Reuters, powołując się na przedstawiciela Downing Street.

Na oficjalnej stronie rządu brytyjskiego zauważono, że blokowanie eksportu ukraińskiego zboża przez Rosjan powoduje, że ponad pięćdziesiąt krajów, głównie w Afryce i Azji, jest już na skraju sytuacji kryzysowej lub głodu.

14:34

Rosyjskie straty sięgnęły już 29 200 żołnierzy.

13:59

W poniedziałek w Kijowie wznowiono ruch "12" - tramwaju, który łączy historyczną dzielnicę Padół z Puszczą Wodycią.

Linia tramwajowa została uszkodzona w marcu w wyniku walk z rosyjskim agresorem. "Dwunastka" wpisała się w kijowską historiografię jeszcze w maju 1920 roku, gdy ppor. Wojska Polskiego Mirosław Olszewski wraz z kilkoma kolegami z plutonu wjechali do Kijowa tramwajem, dokonali rozeznania w terenie, wzięli do niewoli kilku bolszewików i wrócili tym tramwajem na swoje pozycje w Puszczy Wodyci. Dwa dni później pluton Olszewskiego wkroczył do Kijowa, a mieszkańcy miasta radośnie powitali Polaków.

13:56

Na obszarach obwodu charkowskiego odbitych z rąk rosyjskich żołnierze ukraińscy zebrali dotąd ciała 63 poległych Rosjan. Zwłoki te mogą zostać wymienione na zabitych żołnierzy Ukrainy bądź tych, którzy trafili do niewoli - pisze w poniedziałek portal Hromadske.

13:46

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wystąpieniu przed uczestnikami Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że 17 maja 87 osób zginęło w ostrzale rosyjskim miejscowości Desna, gdzie znajduje się ośrodek szkoleniowy armii Ukrainy.

"Mój poranek zaczyna się od tego, ilu ludzi straciliśmy w nocy. Dziś zakończyliśmy prace w Deśnie. Niestety, pod gruzami jest dziś 87 ofiar" - powiedział Zełenski w wystąpieniu przez łącze wideo.

13:31

MSZ Ukrainy przekonuje, że Ukraina spodziewa się w tym roku uzyskać status kandydata do członkostwa w UE i pozyskać poparcie Francji na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej.

Poinformował o tym "Ukraińską Prawdę" rzecznik MSZ Ołeh Nikołenko, reagując na wypowiedź francuskiego ministra ds. europejskich Clementa Beaune'a. 

Nowo mianowany francuski minister oznajmił wczoraj, że Ukraina może czekać na wejście do UE 15-20 lat.

- Dlatego nalegamy na przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE w czerwcu. Dziś Ukraina jest jedynym miejscem w Europie, gdzie ludzie bronią europejskich wartości kosztem własnego życia. Przyznanie statusu kandydata będzie ważnym sygnałem dla Ukraińców, że Europa ceni ​​i szanuje ich wysiłki - powiedział Nikołenko.

13:06

Sąd w Kijowie,który skazał rosyjskiego żołnierza Wadima Szyszymarina na dożywotnie więzienie za zabicie ukraińskiego cywila, uuznał, że 21-letni żołnierz dopuścił się umyślnego zabójstwa. Odrzucił argument obrony, że Szyszymarin wykonywał rozkaz.

Sąd uznał bowiem, że rozkazu nie wydał bezpośredni dowódca Szyszymarina i że sam ten rozkaz był przestępczy.

Zdaniem sądu skrucha, którą żołnierz wyraził na procesie, nie była szczera.

Według jednego ze świadków, który potwierdził zeznania Szyszymarina, rozkaz zabicia cywila wydał żołnierzowi jeden z wojskowych. Oskarżony miał się początkowo opierać, ale pod presją wykonał rozkaz i zastrzelił mężczyznę.

13:04

Ekspert ds. zagranicznych opozycyjnej partii CDU Roderich Kiesewetter oskarżył kanclerza Niemiec Olafa Scholza o niezdecydowanie w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. "Obawiam się, że kanclerz nie chce, aby Ukraina wygrała tę wojnę" - powiedział Kiesewetter w programie telewizji ARD.

Polityk przypomniał w niedzielę wieczorem w programie "Anne Will", że Ukraina potrzebuje transporterów opancerzonych i czołgów, ale do tej pory "nie dostarczono jej żadnego".

13:04

Ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski zaapelował w Davos o wsparcie finansowe dla swego kraju zaatakowanego przez Rosję.

"Potrzebujemy pomocy w wysokości 5 mld dolarów miesięcznie, przeznaczymy ją na odbudowę ojczyzny. Chcemy dać przykład całemu światu, jak odbudowywać państwo i gospodarkę. Dlatego zachęcamy wszystkich, by przyłączali się do programu międzynarodowego wsparcia Ukrainy, funkcjonującego pod nazwą United24. Naszym założeniem jest stworzenie na tej podstawie stałego mechanizmu, a dzięki tej inicjatywie będzie można w przyszłości udzielać pomocy krajowi, który padł ofiarą zbrojnej agresji lub katastrofy naturalnej" - poinformował Zełenski, występujący przez łącze wideo.

Według prezydenta "w obliczu zagrożeń należy nie tylko reagować i adaptować się do otaczającej rzeczywistości, ale raczej działać profilaktycznie, z wyprzedzeniem". Na potwierdzenie tych słów Zełenski odwołał się do sankcji nałożonych na Rosję przez kraje i instytucje Zachodu po aneksji Krymu w 2014 roku.

13:03

- Nie powinno być żadnego handlu z Rosją, trzeba wprowadzić całkowite embargo na import rosyjskiej ropy i objąć sankcjami wszystkie banki. Niezbędne jest stworzenie globalnego precedensu, który zniechęci przyszłych agresorów do użycia siły - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

"Jeśli zagraniczne firmy nie chcą być kojarzone z agresją na nasz kraj, muszą zrezygnować z obecności na rosyjskim rynku. Wszystkim takim podmiotom proponujemy inwestycje na Ukrainie. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla nas, jak i też dla was" - dodał Zełenski.

13:02

Według statystyk polskiej Straży Granicznej, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Polski przyjechało ponad 3,5 mln osób uciekających przed wojną. Wczoraj z Ukrainy do Polski przyjechało prawie 20 tysięcy osób. Jest to spadek o około 2 tysiące osób w porównaniu z danymi sprzed 2 dni. W przeciwnym kierunku - z Polski na Ukrainę - wyjechało natomiast ponad 31 tysięcy osób.

13:02

Według biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców, od 24 lutego ponad 6 milionów obywateli Ukrainy wyjechało z kraju, uciekając przed wojną. Z kolei 8 milionów osób zmieniło miejsce zamieszkania wewnątrz Ukrainy. Dane te podała w oficjalnym komunikacie Agencja ONZ do spraw uchodźców.

13:01

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson postanowił intensyfikować wysiłki, aby umożliwić Ukrainie eksport zboża. Informuje o tym agencja Reuters, powołując się na przedstawiciela Downing Street.

Na oficjalnej stronie rządu brytyjskiego zauważono, że blokowanie eksportu ukraińskiego zboża przez Rosjan powoduje, że ponad pięćdziesiąt krajów, głównie w Afryce i Azji, jest już na skraju sytuacji kryzysowej lub głodu.
Przedstawiciel Wielkiej Brytanii w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Neil Bush,powiedział, że "utrata zboża, które jest obecnie przechowywane w Odessie, może wpłynąć na około 43 miliony ludzi na świecie, którzy są już o krok od głodu.

13:00

Według danych Kancelarii Federalnej w Austrii do tej pory zamrożono 97 kont należących do rosyjskich oligarchów. Znajduje się na nich 254 mln euro. To wynik sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainie – informuje portal „Die Presse”.

12:43

- Ceną za pokój na Ukrainie nie może być jej integralność terytorialna - oświadczyła w Rzymie ukraińska wiceminister spraw zagranicznych Emine Dżaparowa. Zaapelowała o kontynuowanie sankcji przeciwko Rosji.

W wystąpieniu na rzymskim uniwersytecie Luiss wiceszefowa MSZ powiedziała, że Rosjanie „bardzo szybko” rozpoczęli negocjacje, gdy „nie zdołali osiągnąć początkowego celu, czyli przejęcia kontroli nad krajem w trzy dni”.

12:43

Prezydent Rosji Władimir Putin straci władzę i trafi do sanatorium w przyszłym roku - ocenił były szef brytyjskiego wywiadu MI6 Richard Dearlove, cytowany przez dziennik "New York Post".

Wysłanie Putina do ośrodka leczenia miałoby być częścią strategii, mającej na celu odcięcie go od władzy.

"Teraz zaryzykuję. Myślę, że (Putin) odejdzie w 2023 roku. Prawdopodobnie trafi do sanatorium, z którego nie wyjdzie już jako przywódca Rosji" - powiedział Dearlove we współprowadzonym przez siebie podcaście "One Decision".

Jak dodał były szef MI6, umieszczenie Putina w ośrodku zdrowia byłoby "elegancką" alternatywą dla puczu. Ostrzegł również, że Moskwa nie ma opracowanego planu dotyczącego następcy Putina, jednak Dearlove wierzy, że po usunięciu Putina, kontrolę przejąłby obecny sekretarz rady bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew.

12:43

Prezydent Zełenski do uczestników Forum w Davos: aby odbudować Ukrainę, potrzebujemy 5 mld dolarów miesięcznie.

12:27

Sąd w Kijowie skazał na dożywocie rosyjskiego żołnierza, który zastrzelił ukraińskiego cywila. Jest to pierwszy wyrok za zbrodnie, popełnione w czasie wojny ukraińsko-rosyjskiej.

Sąd uznał 21-letniego dowódcę czołgu Wadima Sziszimarina za winnego zastrzelenia 62-letniego mężczyzny we wsi Czupachywka na północnym wschodzie Ukrainy. Do zbrodni doszło 28 lutego, cztery dni po rozpoczęciu wojny.

12:03

Niemcy blokują dostawę swoich bojowych wozów piechoty na Ukrainę. Według mediów rząd Olafa Scholza od tygodni mógłby dostarczyć władzom w Kijowie pojazdy typu Marder, choć nadal temu zaprzecza. Opozycja jest oburzona.

Z poufnego dokumentu, do którego dotarł między innymi dziennik "Bild", wynika, że Berlin od tygodni świadomie wstrzymuje dostawę 32 Marderów na Ukrainę. "Gdyby rząd Olafa Scholza zgodził się w marcu na prośby Kijowa i koncernu zbrojeniowego Rheinmetall, pojazdy byłyby już dawno były na Ukrainie" - czytamy w gazecie.

"Bild" wskazuje, że wniosek firmy z siedzibą w Duesseldorfie blokowany jest głównie przez Federalną Radę Bezpieczeństwa. Podlegający Urzędowi Kanclerskiemu organ od ponad miesiąca się do niego nie odnosi.

11:39

Brytyjski premier Boris Johnson napisał list otwarty do dzieci z Ukrainy, w którym nazwał je wzorem do naśladowania dla dzieci i dorosłych na całym świecie i zapewnił je, że "my w Wielkiej Brytanii nigdy o was nie zapomnimy".

"W każdym innym roku dzieci takie jak wy wybiegałyby z domów i szkół, by bawić się z przyjaciółmi, ganiać za piłką (...), po prostu cieszyć się tym, co powinno być wyjątkowo beztroskim okresem w waszym życiu. Oczywiście, to nie jest rok jak każdy inny" - napisał brytyjski premier.

Podkreślił, że będąc w kwietniu w Kijowie, aby spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, widoczny w mieście brak dzieci, które musiały uciekać przed wojną, bardzo go zasmucił. Zauważył, że trudno sobie wyobrazić, jak trudna to dla nich sytuacja, ale zwrócił się do nich, by pamiętały o dwóch sprawach. Po pierwsze, że powinny być niezmiernie dumne "z waszego kraju, waszych rodziców, waszych rodzin i waszych żołnierzy, a przede wszystkim dumne z samych siebie".

11:26

- W wyniku rosyjskiego ostrzału hromady Biłozerske w obwodzie chersońskim zginęły dwie kobiety, pięć osób - w tym dwoje dzieci - zostało rannych - poinformowała w poniedziałek ukraińska prokuratura generalna.Do ostrzału doszło 21 maja. Ostrzał "uszkodził infrastrukturę cywilną i domy mieszkalne z budynkami gospodarczymi" - podała prokuratura w oświadczeniu na serwisie Telegram.

Podkreśliła, że rozpoczęła w tej sprawie postępowanie karne dotyczące naruszenia prawa wojennego.

11:25

Szefowa komisji obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann wyraziła ubolewanie z powodu zaniedbań w niemieckich dostawach broni na Ukrainę. "Irytujące jest to, że można było zacząć już kilka tygodni temu. To jest właśnie najbardziej gorzkie" - powiedziała w telewizji RTL - n-tv.

Polityk współrządzącej liberalnej partii FDP domaga się lepszej komunikacji ze strony Urzędu Kanclerskiego w sprawie dostaw broni, "aby nie powstało wrażenie, że w ogóle nic nie robimy".

11:25

Wojska rosyjskie ostrzelały rakietami miasto Korosteń w ukraińskim obwodzie żytomierskim.

Mieszkańcy usłyszeli odgłosy eksplozji około drugiej w nocy. Zastępca burmistrza Korostenia Natalia Cziżewska potwierdziła, że w mieście doszło do dwóch wybuchów.

W jednym z lokalnych czatów na Telegramie jeden z mieszkańców napisał, że od początku alarmu do wybuchu minęły trzy minuty. - Nocą nie ma szans gdzieś uciec, nawet jeśli bardzo tego chcesz - napisał mieszkaniec Korostenia.

W mieście znajduje się węzłowa stacja kolejowa, w której zbiegają się linie z południa i zachodu Ukrainy.

11:02

Ze względu na trudności z przywróceniem pracy portu morskiego, rosyjscy okupanci w Mariupolu remontują linie kolejowe, żeby wywozić z miasta pozostałości zboża i walcowane wyroby metalowe - poinformował na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"Pilnie przystąpiono do remontu linii kolejowej w Mariupolu i stacji w pobliskiej miejscowości Sartana. Jednocześnie pojawiają się doniesienia o próbie przywrócenia połączeń kolejowych w okolicach Wołnowachy w obwodzie donieckim. Kilkadziesiąt milionów dolarów to wystarczająca motywacja i faktyczny cel okupacyjnych władz Mariupola" - napisał doradca mera

10:51

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) nie poda liczby żołnierzy ukraińskich, którzy opuścili kombinat metalurgiczny Azowstal w Mariupolu, ani też ich nazwisk; dane te są poufne - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka MKCK Mirella Hodeib ukraińskiej agencji Ukrinform.

"Naszym priorytetem jest zweryfikowanie warunków, w jakich trzymani są jeńcy wojenni i zweryfikowanie ich traktowania, tak aby zapobiec ich zaginięciu i podtrzymać ich kontakt z rodziną. Nie podamy jednak publicznie list z nazwiskami osób, które odwiedzamy, bądź które odwiedzimy w przyszłości" - oświadczyła rzeczniczka.

Hodeib zapewniła, że zarejestrowanie osoby przez MKCK jako jeńca wojennego sprawia, że może ona czuć się pod ochroną, przynajmniej jeśli chodzi o ryzyko zaginięcia bez wieści. Dodała, że rodziny żołnierzy mogą zwracać się do MKCK o informację na ich temat.

10:47

- Od rosyjskiej inwazji Polska stała się jednym najważniejszych sojuszników Ukrainy w Unii Europejskiej - piszą "Lidove Noviny" cytując fragmenty wystąpienia Andrzeja Dudy, w którym mówił o pełnym poparciu dla Ukrainy oraz jej prawie do samostanowienia i w którym wykluczył możliwość ustępstw na rzecz Rosji.

- Duda obiecał Ukrainie wsparcie w jej staraniach o status państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Przemówienie polskiego prezydenta było nieustannie przerywane gromkimi owacjami na stojąco - podkreśliły "Lidove Noviny".

10:32

Amerykańskie władze wojskowe i Departament Stanu rozważają wysłanie kilkudziesięciu żołnierzy sił specjalnych w celu ochrony ambasady USA w Kijowie, która wznowiła działalność w minionym tygodniu - poinformował amerykański dziennik "The Wall Street Journal" (WSJ).

10:29

Rosyjski portal niezależny "Projekt"ustalił dane 166 rosyjskich dowódców, walczących na terytorium Ukrainy. Dziennikarze portalu napisali, że tylko 23 procent z nich ma doświadczenie bojowe, część zalega z opłatami za usługi komunalne, alimenty i mandaty drogowe, a pięciu stawało przed sądem administracyjnym.

"Projekt" ustalił, że rosyjscy żołnierze kontraktowi, wysyłani na terytorium Ukrainy, zarabiają najczęściej około 50 tysięcy rubli, to jest w przeliczeniu 800 euro. Dowódcy brygad otrzymują wynagrodzenie w wysokości 160 tysięcy rubli, dowodzący zgrupowaniami o statusie lądowej armii 270 tysięcy rubli, oficerowie Sztabu Generalnego 300 tysięcy, a dowódcy okręgów 900 tysięcy rubli. Tylko 23 procent z tych osób ma doświadczenie bojowe, zdobyte w trakcie II wojny czeczeńskiej lub w Syrii.

Według "Projektu” Moskwa wysłała na Ukrainę 150 pododdziałów, w tym 5 szturmowo-desantowych, 1 pancerny oraz jedyną, jaką dysponuje Rosja, jednostkę przeznaczoną do udziału w pokojowych misjach ONZ - 15 Zmotoryzowaną Brygadę Aleksandryjską z Samary.

09:56

 Od początku wojny na Ukrainie do Niemiec przyjechały setki wykwalifikowanych pracowników z Rosji. "W kwietniu w Moskwie wydano obywatelom rosyjskim około 350 wiz w celu podjęcia pracy zarobkowej " - informuje niemieckie MSZ. Konsulat generalny RFN w Petersburgu miał wydać 190 wiz pracowniczych.

Na wyjazd do Niemiec decydują się zwłaszcza pracownicy niemieckich firm, którzy z powodu sankcji nałożonych na Rosję za inwazję na Ukrainę stoją w obliczu niepewnej przyszłości zawodowej - pisze w poniedziałek agencja dpa.

"Inicjatywa wychodzi zwykle od firm, z których niektóre przenoszą do Niemiec całe działy" - powiedziała dpa Katharina Vorlaender, prawnik w firmie Fragomen Global LLP we Frankfurcie nad Menem, która specjalizuje się w migracji zarobkowej. Dotyczy to między innymi korporacji z branży IT i motoryzacyjnej, ale także niektórych firm średniej wielkości.

09:55

Rosjanie prowadzą ostrzał wzdłuż całej linii frontu w obwodzie donieckim, a także w obwodzie chersońskim. Informuje o tym agencja Ukrinform, powołując się na administrację cywilną i wojskową.

W miejscowości Biłozercy w obwodzie chersońskim trzy osoby zginęły wskutek ostrzału pociskami kasetowymi. Uszkodzonych zostało 10 budynków.

W obwodzie donieckim najbardziej ucierpiało miasto Awdijiwka, gdzie została uszkodzona szkoła i co najmniej 20 innych budynków. Intensywny ostrzał trwa też w rejonie miejscowości Wozdwyżenka i Myroniwka

09:54

Rosjanie przez całą noc bombardowali miasto Białopole w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy. Według agencji Ukrinform nie ma ofiar, ale uszkodzonych zostało wiele budynków.

Rosyjskie lotnictwo dokonało nalotu na miasto, było ono też ostrzeliwane rakietami z terytorium Rosji. 11 domów mieszkalnych zostało poważnie uszkodzonych. Rosyjskie wojska ostrzelały też z moździerzy miejscowości w rejonie szosteckim na północy obwodu sumskiego.

09:28

Wojska rosyjskie ostrzelały w nocy z niedzieli na poniedziałek miasto Korosteń w obwodzie żytomierskim, na zachód od Kijowa. Mikołajew na południu Ukrainy został ostrzelany z systemów rakietowych Smercz - podał portal Ukrańska Prawda.

W Korosteniu odłamki jednego z pocisków uszkodziły 3 budynki. Drugi pocisk uszkodził obiekt przemysłowy. Według informacji z poniedziałku rano nikt nie ucierpiał w ostrzale - pisze Ukraińska Prawda, podsumowując wydarzenia na Ukrainie minionej nocy.

W obwodzie sumskim, na północnym wschodzie, Rosjanie ostrzeliwali z terytorium Rosji rejon miasta Białopole, na północ od Sum. Dane o ofiarach i szkodach są ustalane.

08:58

W związku z wojną na Ukrainie wyjechało z Rosji około 3 milionów 900 tysięcy osób - poinformowali współpracownicy opozycjonisty i więźnia politycznego, Andrieja Piwowarowa.

08:58

Rosjanie prowadzą ostrzał wzdłuż całej linii frontu w obwodzie donieckim, a także w obwodzie chersońskim. Informuje o tym agencja Ukrinform, powołując się na administrację cywilną i wojskową.

W miejscowości Biłozercy w obwodzie chersońskim trzy osoby zginęły zostało wskutek ostrzału pociskami kasetowymi. uszkodzonych zostało 10 budynków.

W obwodzie donieckim najbardziej ucierpiało miasto Awdijiwka, gdzie została uszkodzona szkoła i co najmniej 20 innych budynków. Intensywny ostrzał trwa też w rejonie miejscowości Wozdwyżenka i Myroniwka.

08:57

Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej w Programie 1 Polskiego Radia w "Sygnałach dnia":  gazociąg Baltic Pipe jest już na ukończeniu, wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem przyjętym 6 lat temu. 1 października zostanie oddany do użytku, początkowo przy 1/3 możliwości, w grudniu dojdziemy do 100 procent.

08:45

Od 24 lutego, czyli początku inwazji na Ukrainę, rosyjskie wojsko straciło już około 29 200 żołnierzy, w tym około 150 w ciągu ostatniej doby, a także m.in. 1293 czołgi - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W ciągu ubiegłego dnia siły agresora straciły m.in. 8 czołgów, 25 pojazdów opancerzonych, 5 systemów artylerii, 12 pojazdów i cystern, 3 rakiety manewrujące oraz 6 dronów - oznajmiono w porannym komunikacie.

Według ukraińskiego sztabu łączne straty sił rosyjskich od 24 lutego do 23 maja wynoszą: 3166 pojazdów opancerzonych, 204 samoloty, 170 helikopterów, 604 systemy artyleryjskie, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 93 systemy przeciwlotnicze, 2206 pojazdów i cystern, 13 jednostek pływających, 110 pocisków manewrujących i 476 dronów.

Największe straty w ciągu minionej doby Rosjanie ponieśli na kierunku bachmuckim w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - dodał sztab.

08:35

Prezydent Andrzej Duda pojedzie dziś do szwajcarskiego Davos, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym. Zgodnie z zapowiedziami rozmowy z przywódcami światowymi zogniskują się wokół Ukrainy i polityczno-gospodarczych konsekwencji rosyjskiej inwazji.

08:34

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że rola NATO jest obecnie kluczowa w obronie Europy przed imperialnymi aspiracjami Rosji. Jak mówił, bardzo ważne jest wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu i oraz prowadzenie konsekwentnej polityki obrony poprzez odstraszanie.

Po powrocie z Ukrainy podczas konferencji na dworcu w Przemyślu prezydent Andrzej Duda podkreślił, że NATO musi pełnić rolę gwaranta bezpieczeństwa w Europie. Decyzje w tej sprawie mają być podjęte na zbliżającym się szczycie Sojuszu. "Chciałbym, żeby zostały podjęte decyzje o wzmocnieniu wschodniej flanki, o stworzeniu brygadowych grup bojowych, o stworzeniu mocniejszych sił obronnych antyrakietowych i przeciwlotniczych, żebyśmy w naszej części Europy byli bezpieczni" - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Szczyt NATO odbędzie się pod koniec czerwca w Madrycie.

08:08

"Wczoraj także zginęła mieszkanka Lisiczańska. W drzwi jej domu trafił pocisk rosyjski. Ostrzał tego domu mieszkalnego był bardzo gęsty, jednocześnie uszkodzone zostały cztery budynki" - poinformował szef władz regionu ługańskiego Serhij Hajdaj.

W komunikacie Hajdaj przekazał, że w niedzielę pociski trafiły w 70 obiektów mieszkalnych w obwodzie ługańskim. Na załączonych zdjęciach widać budynki spalone, zrujnowane i objęte pożarem

08:08

11-letnia dziewczynka, która 7 maja została ranna w ostrzale rosyjskim w miejscowości Prywilla w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, zmarła w szpitalu w Dnieprze mimo wysiłków lekarzy - poinformował w poniedziałek szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

08:06

Rosyjskie wojska prawdopodobnie starają się utworzyć nową linię frontu na północ od miasta Popasna w obwodzie ługańskim, aby okrążyć Siewierodonieck, czyli kluczowy cel ofensywy w Donbasie, na wschodzie Ukrainy - ocenili w najnowszym raporcie eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

08:05

- Rosja w ciągu trzech miesięcy wojny straciła na Ukrainie podobną liczbę żołnierzy, jak ZSRR przez dziewięć lat w Afganistanie; liczba ofiar może powodować wzrost niezadowolenia społecznego i gotowości do jego wyrażania - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony."W ciągu pierwszych trzech miesięcy swojej "specjalnej operacji wojskowej" Rosja poniosła prawdopodobnie podobną liczbę ofiar, jak Związek Radziecki podczas dziewięcioletniej wojny w Afganistanie. Połączenie złej taktyki na niskim poziomie, ograniczonej osłony powietrznej, braku elastyczności oraz podejścia dowództwa, gotowego wzmacniać niepowodzenia i powtarzać błędy, doprowadziło do tak wysokiego wskaźnika ofiar, który nadal rośnie w ofensywie w Donbasie. W przeszłości rosyjska opinia publiczna okazała się wrażliwa na ofiary ponoszone w wojnach z wyboru. W miarę wzrostu liczby ofiar na Ukrainie będą one coraz bardziej widoczne, a niezadowolenie społeczne z wojny i gotowość do jego wyrażenia mogą wzrosnąć" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej. 

07:50

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica" przestrzega, że bierność wobec Rosji zagraża bezpieczeństwu całej Europy. Lewicowy dziennik anonsuje obszerny wywiad na pierwszej stronie tytułem "Putin jak Hitler".

Polski premier przekonuje, że nie można dążyć do pokoju z Rosją za wszelką cenę ponad głowami Ukraińców, ani darzyć Rosji jakimkolwiek zaufaniem. Przypomina, że dotychczas wszelkie próby negocjacji z prezydentem Władimirem Putinem kończyły się upokorzeniem. Wskazuje, że Rosja od dłuższego czasu prowadzi wojnę hybrydową przeciw Europie i próbuje ją destabilizować. Mateusz Morawiecki powiedział: "Mam dla was radę. Nie łudźcie się, że Rosja w końcu się zatrzyma. Gdyby nie bohaterski opór Ukrainy, na Kremlu już kreślono by plany najazdu na Warszawę, Tallinn, Wilno i Helsinki". Polski premier przypomniał, że Adolf Hitler nie poprzestał na Austrii, Czechosłowacji i Polsce. Wskazał, że bierna postawa wobec Rosji może się skończyć pojawieniem rosyjskich czołgów w Warszawie, a potem w Berlinie.

07:48

Trwa 89 dzień wojny na Ukrainie. Najintensywniejsze działania zbrojne prowadzone były w Donbasie, zwłaszcza w obwodzie ługańskim. Rosjanie wznowili też ataki w obwodzie charkowskim - w okolicach Iziumu.

Jak wynika z porannego raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanie kolejną dobę atakowali Siewierodonieck z okolic wsi Toszkiwka w obwodzie ługańskim. Intensywne ataki Rosjanie prowadzili też w kierunku Bachmutu w obwodzie donieckim. Wczoraj prezydent Wołodymyr Zełenski podczas
wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą mówił, że obrona tych terytoriów kosztuje życie wielu ukraińskich żołnierzy. Jak mówił, codziennie od około 50 do 100 ukraińskich wojskowych ginie na
najtrudniejszym - wschodnim odcinku frontu.

07:21

Dzisiaj był prawdziwie polski dzień. Z radością powitałem w Kijowie Prezydenta naszej bratniej Polski i mojego przyjaciela Andrzeja Dudę - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Najpierw 3 maja premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wystąpił przed naszą Radą Najwyższą online. A dziś - już osobiście - przemawiał Prezydent RP. Ta linia współpracy - Ukraina - Polska, Ukraina - Wielka Brytania była naprawdę bardzo efektywna i taka pozostaje podczas tej wojny.

Z radością stwierdzam, że stosunki polsko-ukraińskie są wreszcie oparte na zupełnie czystych, szczerych podstawach, bez kłótni i spadku dawnych konfliktów. To jest osiągnięcie, historyczny dorobek naszych narodów. I chcę, żeby braterstwo Ukraińców i Polaków zachowało się na zawsze. Jak powiedziałem dziś deputowanym: oby nasza jedność, jedność Ukraińców i Polaków, była stałą wartością, której nikt nie naruszy - powiedział Zełenski.

07:18

W ciągu najbliższego tygodnia Wołodymyr Zełenski dołączy online do Forum w Davos , przemówi do społeczności Uniwersytetu Stanforda i będzie rozmawiał z politykami i ekspertami z Indonezji, informuje Ukrinform relacjonując w niedzielę wieczorne wystąpienie wideo głowy państwa.

07:08

Sąd w Kijowie wyda wyrok w sprawie rosyjskiego żołnierza Wadima Szyszymarina. 21-latek jest oskarżony o zabicie cywila w pierwszym procesie dotyczącym rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.

Ukraińska prokuratura zażądała dla Wadima Szyszymarina kary dożywotniego pozbawienia wolności.

07:07

W dniu wizyty w Kijowie prezydenta Polski Andrzeja Dudy prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret dotyczący wprowadzenia nowej nagrody państwowej - miasta-ratownika - w podziękowaniu krajom partnerskim, które najbardziej pomogły Ukraińcom. Pierwszym takim miastem - decyzją ukraińskiego prezydenta - został Rzeszów.

06:50

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podjął decyzję o przygotowaniu ustawy, która będzie lustrzanym odbiciem prawa uchwalonego w Polsce dla obywateli Ukrainy.

W tradycyjnym wieczornym wystąpieniu ukraiński przywódca zaznaczył, że dzięki wprowadzonej w Polsce ustawie uchodźcy wojenni z Ukrainy otrzymali - de facto i de iure - takie same prawa jak polscy obywatele. "Oby obywatele Polski nigdy nie musieli z takiego prawa korzystać, ale okażmy naszą wdzięczność i szacunek" - dodał. Wołodymyr Zełenski powiedział, że chce, aby ten krok był częścią nowej ukraińskiej polityki sąsiedztwa. "Musimy rozwiązać spory i usunąć presję przeszłości z naszych obecnych relacji ze wszystkimi sąsiadami Ukrainy, którzy nas szanują i nie okupują naszego państwa" - podkreślił.

04:52

Od początku wojny ratownicy charkowskich służb wydobyli spod gruzów 98 budynków ponad 150 ciał. W akcjach ratowniczych po bombardowaniach i ostrzałach udało się uratować ponad 250 osób, poinformował Interfax-Ukraina Anatolij Torjanik z Pogotowia Ratunkowego w Charkowie.

04:52

Syryjscy inżynierowie zaangażowani podczas wojny domowej w Syrii do produkcji niesławnych bomb beczkowych są w Rosji od kilku tygodni, informuje Guardian opierając się na anonimowych doniesieniach pracowników europejskich agencji wywiadowczych.

04:51

Wielka Brytania zwiększy wysiłki w celu odblokowania ukraińskich portów, tak aby Ukraina mogła znowu eksportować żywność - zapewnił brytyjski premier Boris Johnson w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

04:50

W ciągu najbliższego tygodnia Wołodymyr Zełenski dołączy online do Forum w Davos , przemówi do społeczności Uniwersytetu Stanforda i będzie konferował z politykami i ekspertami z Indonezji, informuje Ukrinform.

04:09

Rosjanie używają cywilów jako żywe tarcze - donosi Kyiv Independent, powołując się na ukraińską Prokuraturę Generalną.

03:14

Amerykańskie dostawy broni na Ukrainę nie są zagrożone i powstał stabilny łańcuch dostaw - zapewnił Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa. W ten sposób skomentował doniesienia strony rosyjskiej o zniszczeniu zachodniego transportu broni.

02:00

Z powodu blokady ukraińskich portów 1,6 mld ludzi na świecie grozi niedożywienie, a kolejne setki milionów znajdzie się poniżej progu ubóstwa w wyniku wzrostu cen - poinformował na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

01:49

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podjął decyzję o przygotowaniu ustawy, która będzie lustrzanym odbiciem prawa uchwalonego w Polsce dla obywateli Ukrainy.
W tradycyjnym wieczornym wystąpieniu ukraiński przywódca zaznaczył, że dzięki wprowadzonej w Polsce ustawie uchodźcy wojenni z Ukrainy otrzymali - de facto i de iure - takie same prawa jak polscy obywatele.

- Oby obywatele Polski nigdy nie musieli z takiego prawa korzystać, ale okażmy naszą wdzięczność i szacunek - dodał. Wołodymyr Zełenski powiedział, że chce, aby ten krok był częścią nowej ukraińskiej polityki sąsiedztwa.

- Musimy rozwiązać spory i usunąć presję przeszłości z naszych obecnych relacji ze wszystkimi sąsiadami Ukrainy, którzy nas szanują i nie okupują naszego państwa - podkreślił.

01:40

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki będą reprezentować Polskę w szwajcarskim Davos, gdzie po dwóch latach pandemicznej przerwy odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne.

Dziś wieczorem szef rządu weźmie udział w oficjalnym otwarciu Domu Polskiego w Davos. Rozmowy i wystąpienia polskich przywódców w szwajcarskim kurorcie zogniskują się wokół Ukrainy i polityczno-gospodarczych konsekwencji rosyjskiej inwazji.

01:34

Już w poniedziałek Bułgaria zwróci się do Komisji Europejskiej w sprawie ewentualnego otwarcia kont rublowych w Gazprombanku przez Włochy i Niemcy - powiedział w wywiadzie telewizyjnym bułgarski minister energetyki Aleksander Nikołow.

O zamiarze otwarcia kont rublowych przez Niemcy i Włochy, aby nadal kupować rosyjski gaz bez naruszania sankcji wobec Moskwy, poinformowała w sobotę agencja Reuters. Dodała, że zdaniem brukselskich dyplomatów, wytyczne KE w tej kwestii są "celowo niejednoznaczne", by umożliwić dalsze kupowanie rosyjskiego surowca.

01:32

Siły ukraińskie w Donbasie zniszczyły w ciągu minionej doby sześć rosyjskich czołgów i 10 jednostek sprzętu opancerzonego - poinformował na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich oddziałów walczących na wschodzie kraju.

W wieczornym komunikacie sztab podał, że oddziały ukraińskie w Donbasie odparły w ciągu ostatniej doby 11 ataków wroga.

Zobacz także

Zobacz także