more_horiz
Wiadomości

Białoruskie służby na granicy z Polską skatowały migrantów. Wstrząsające nagranie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 16:05
W sieci pojawiło się wstrząsające nagranie, na którym widać, jak białoruscy pogranicznicy katują migrantów. Wszystko dzieje się tuż przy granicy z Polską. Funkcjonariusze Łukaszenki uderzają cudzoziemców pałkami i rzucają na ogrodzenie. Polska Straż Graniczna zażądała wyjaśnień od Białorusi. 
Białoruskie służby katują migrantów na granicy z Polską
Białoruskie służby katują migrantów na granicy z PolskąFoto: Twitter.com/@Straz_Graniczna

- Siedmioro dorosłych obywateli Kuby (pięciu mężczyzn i dwie kobiety) zostało brutalnie potraktowanych przez służby białoruskie. Świadkami tego zdarzenia byli funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierze Wojska Polskiego, którzy udzielali pomocy cudzoziemcom - mówiła portalowi TVP Info rzecznik SG Anna Michalska. Dodała, że do zdarzenia doszło 18 maja.

Okładani pałkami i popychani na kolczasty drut 

Na filmie opublikowanym w sieci widać, jak białoruskie służby okładają pałkami cudzoziemców. Popychają ich na kolczaste ogrodzenie. Słychać krzyki i prośby o pomoc. Pobici migranci otrzymali pomoc medyczną. Mimo powagi sytuacji nie odnieśli głębokich obrażeń, nie wymagali też hospitalizacji. Wszyscy trafili do Polski, ale wkrótce na własne życzenie opuszczą terytorium naszego kraju. Jak mówiła rzecznik SG, nie chcą zostać w Polsce.

SG żąda wyjaśnień od Białorusi

Na Twitterze Straży Granicznej pojawił się komunikat w związku z zaistniałą sytuacją. "W sprawie nagrania, na którym widać służby białoruskie brutalnie traktujące cudzoziemców, Komendant Główny SG oraz Komendant Podlaskiego OSG zażądali wyjaśnień od swoich odpowiedników po stronie białoruskiej. Strona białoruska odpisała, że bada okoliczności zdarzenia. Czekamy na dalsze wyjaśnienia" - napisano.

Kolejne kłamstwa białoruskich służb

Stacja Biełsat TV przekazała z kolei, że białoruskie służby za sytuację obwiniają polskich strażników. Jak czytamy na Twitterze Biełat TV: "polscy pogranicznicy rzekomo wysłali na Białoruś grupę migrantów, uzbrojonych w kanistry z gazem, kamienie i kije".

Czytaj także:

tvp.info

ASP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem