more_horiz
Wiadomości

Olbrzymie straty Rosjan w wojnie z Ukrainą. Teraz pilnie werbują żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 11:39
Rosjanie ponieśli olbrzymie straty w wojnie z Ukrainą. "Jest to co najmniej 1000 czołgów, ponad 50 śmigłowców i 36 samolotów" - przekazał zastrzegający sobie anonimowość wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu, cytowany przez Radio Swoboda.  
Straty Rosjan w wojnie z Ukrainą są ogromne
Straty Rosjan w wojnie z Ukrainą są ogromneFoto: shutterstock.com/ShapikMedia

Przedstawiciel Pentagonu skomentował także niedawną decyzję Rosji o dopuszczeniu do służby wojskowej mężczyzn powyżej 50. roku życia. Wcześniejszy limit wiekowy w Rosji wynosił 40 lat. 

"A więc widzimy jak (Rosjanie) próbują znaleźć sposoby na uzupełnienie zasobów ludzkich" - powiedział. Jak zauważył, dotąd Rosji nie udało się obalić rządu w Kijowie, a rosyjskie wojska zostały wypchnięte ze stolicy we wczesnych dniach inwazji. Urzędnik Pentagonu wskazał, że Rosja nadal uderza na terytorium Donbasu, jednak ukraińscy żołnierze stawiają silny opór. Amerykanie przewidują, że walki w Donbasie mogą być długotrwałe.

Ukraińcy robią postępy 

Zdaniem źródła Radia Swoboda, Ukraińcy dokonują stopniowych postępów wokół Charkowa i nie znaleźli się jeszcze "w sytuacji patowej". Podkreśliło ono także, że siły ukraińskie prowadzą kontrofensywę i odzyskują terytoria, zajęte przez wojska rosyjskie w ciągu ostatnich trzech miesięcy. 

Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały wcześniej, że tylko 26 maja zabito 87 rosyjskich żołnierzy. Agresor miał stracić również helikopter, dwa moździerze, pięć bojowych wozów piechoty, trzy systemy artyleryjskie, trzy ciężarówki i jeden bezzałogowy statek powietrzny. Od początku wojny na Ukrainie miało zginąć już, według Kijowa, ponad 29 600 Rosjan.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także