more_horiz
Wiadomości

Holandia nie popiera członkostwa Ukrainy w UE. Zełenski: jeżeli nas nie chcecie, to powiedzcie to otwarcie

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 19:41
W wywiadzie dla holenderskiej telewizji Wołodymyr Zełenski powiedział, że jest "przekonany o tym, iż Ukraina wygra wojnę z Rosją". Prezydent Ukrainy dodał, że "nie rozumie holenderskich wątpliwości co do kandydatury jego kraju do UE".
Wołodymyr Zełenski: jeżeli nas nie chcecie w UE, to powiedzcie to otwarcie
Wołodymyr Zełenski: jeżeli nas nie chcecie w UE, to powiedzcie to otwarcieFoto: facebook.com/zelenskiy.official

Rozmowa została nagrana w Kijowie i wyemituje ją w sobotę wieczorem program Nieuwsuur holenderskiej telewizji publicznej.

"Wojnę zakończy rozmowa z jedną osobą"

Prezydent Ukrainy powiedział w niej, że jest przekonany, iż jego kraj wygra wojnę z rosyjskim agresorem. - Chcemy walczyć do ostatniego tchu, ale nie do ostatniego człowieka - oznajmił Wołodymyr Zełenski. W jego ocenie Rosja nie liczy się ze stratami ludzkimi, a tych będą "nie dziesiątki, ale setki tysięcy".

Wołodymyr Zełenski twierdzi, że aby zakończyć wojnę, musi dojść do rozmów tylko z jedną osobą. Ma na myśli rosyjskiego prezydenta. - Nie ma innych ludzi, z którymi możesz rozmawiać. Wszyscy ci ludzie są niczym - Putin decyduje o wszystkim - powiedział ukraiński lider.

Prezydent zauważył, że wojna trwa znacznie dłużej niż początkowo sądził prezydent Rosji ze względu na zaciekły opór armii ukraińskiej. Wskazał, że Ukraińcy są niezwykle zmotywowani. - Nie sądzę, aby Putin rozumiał, że mieszkańcy wschodniej Ukrainy, nie chcą być częścią Rosji - dodał Wołodymyr Zełenski.

"Jeżeli nas nie chcecie w UE, to powiedzcie to otwarcie"

- Nie rozumiem powściągliwości holenderskich polityków wobec członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej - powiedział ukraiński prezydent, komentując europejskie aspiracje swojego kraju. Jego zdaniem poparcie dla ukraińskiej akcesji jest w holenderskim społeczeństwie "wystarczająco duże".

Wołodymyr Zełenski ujawnił, że omawiał tę kwestię z premierem Markiem Rutte w czwartek. - Powiedziałem bardzo otwarcie: jeśli uważasz, że nie ma dla nas miejsca w UE, to powinieneś powiedzieć tak wyraźnie - dodał prezydent.

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem