more_horiz
Wiadomości

Za jego głowę Al-Kaida wyznaczyła nagrodę. Znana jest przyczyna wypadku autora karykatury Mahometa

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 16:44
Szwedzka prokuratura poinformowała, że autor karykatury Mahometa, Lars Vilks zginął w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Śmierć szwedzkiego rysownika była przedmiotem kilkumiesięcznego dochodzenia w związku z groźbami, jakie islamscy fundamentaliści kierowali pod jego adresem.
Znane są przyczyny śmiertelnego wypadku szwedzkiego rysownika, autora karykatury Mahometa. Wcześniej Al-Kaida wyznaczyła nagrodę za głowę
Znane są przyczyny śmiertelnego wypadku szwedzkiego rysownika, autora karykatury Mahometa. Wcześniej Al-Kaida wyznaczyła nagrodę za głowęFoto: PAP/EPA/RAHAT DAR

Szwedzki rysownik, autor karykatury Mahometa, zginął w październiku ubiegłego roku w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W policyjnym aucie, którym go przewożono, prawdopodobnie pękła opona - poinformowała prokuratura, umarzając śledztwo w sprawie śmierci artysty.

- To co się wydarzyło na autostradzie było tragicznym wypadkiem - podkreślił prokurator Per Nichols.

Do zdarzenia doszło 3 października ubiegłego roku w Markaryd w południowej Szwecji. Samochód, w którym był rysownik zjechał na przeciwległy pas, przerywając barierkę. Auto zderzyło się czołowo z ciężarówką. Oba pojazdy stanęły w płomieniach.

Za jego głowę al-Kaida wyznaczyła nagrodę

Śmierć Larsa Vilksa oraz dwóch jego ochroniarzy była przedmiotem trwającego osiem miesięcy dochodzenia w związku z groźbami, jakie islamscy fundamentaliści kierowali pod jego adresem. W 2007 roku gazeta "Nerikes Allehanda" opublikowała karykaturę Mahometa autorstwa Vilksa. Publikacja wzbudziła protesty i zamieszki w krajach arabskich, al-Kaida oferowała za głowę rysownika 100 tys. dolarów.

Nieszczęśliwy wypadek artysty

Do wypadku doszło 3 października ubiegłego roku w Markaryd w południowej Szwecji. Prowadzony przez jednego z ochroniarzy opancerzony samochód zjechał na przeciwległy pas, przerywając drucianą barierkę. Auto zderzyło się czołowo z nadjeżdżającą ciężarówką. Oba pojazdy stanęły w płomieniach. Kierowca tira został ranny.

Czytaj także:

ASP

Zobacz także

Zobacz także