more_horiz
Wiadomości

Uprowadzają ludzi i kradną majątki. Szokujące doniesienia o działaniach Rosjan [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 22:10
Zakończył się 118. dzień wojny na Ukrainie. Poniżej przedstawiamy zapis wtorkowej relacji.
W obwodzie zaporoskim 150 osób jest w rosyjskiej niewoli
W obwodzie zaporoskim 150 osób jest w rosyjskiej niewoliFoto: Sergei Chuzavkov/Forum

Najnowszą relację można śledzić TUTAJ.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zapis relacji:

23:50

W obwodzie donieckim rosyjskie siły zniszczyły już poprzez bombardowania i ostrzał około 200 szkół.

23:38

- Nie obawiam się rozłamów w zachodnim sojuszu, co do postawy wobec Rosji, ale będzie to gra na przeczekanie między Europą a Rosją - ocenił prezydent USA Joe Biden, odpowiadając na pytanie, czy obawia się rozłamów w jedności Zachodu w obliczu zmęczenia wojną na Ukrainie.

- Myślę, że to będzie jedna z rzeczy, o której będziemy rozmawiać w Hiszpanii - dodał.

22:57

- Trzeba czynić wszystko, by przekonać państwa zachodnie do dostaw artylerii, do dostaw precyzyjnej broni dalekiego zasięgu. Jeśli Ukraińcy ją dostaną, to się obronią - mówił na antenie TVP Info prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Czytaj także: Jarosław Kaczyński: trzeba przekonać państwa zachodnie, by dostarczyły na Ukrainę artylerię

22:55

Ukraińscy piloci są sceptycznie nastawieni do ewentualnego zakupu dronów MQ-1C Gray Eagle, wątpiąc w ich przydatność w walce w Donbasie - informuje portal "Foreign Policy". Ich zdaniem drony mogłyby zostać szybko strącone przez rosyjską obronę powietrzną.

22:42

- To zatrważające, że przedstawiciele Rosji mówią o karze śmierci dla amerykańskich ochotników pojmanych przez Rosjan na Ukrainie - powiedział John Kirby, koordynator komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Oskarżył też Rosjan o używanie żywności jako broni.

22:35
22:32

- We wszystkich negocjacjach nieustannie podkreślam: siódmy pakiet unijnych sankcji jest potrzebny jak najszybciej. Rosja musi odczuwać ciągły wzrost presji na wojnę - wskazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

22:30

Jak powiedział w swoim najnowszym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, "wtorek był dniem bardzo aktywnej pracy zagranicznej".

- Zwiększamy krąg osób, które są za kandydaturą do UE dla Ukrainy i ufamy, że decyzja Rady Europejskiej w piątek będzie pozytywna - podkreślił przywódca.

22:27

Ukraina jest zadowolona ze zmiany stanowiska Holandii w sprawie członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej - powiedział Ihor Żowkwa, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, w rozmowie z dziennikiem "De Volkskrant".

22:25

Jak informuje Werchowna Rada, okupanci zbierają informacje o Ukraińcach. Według doradcy ministra spraw wewnętrznych Ukrainy w tym celu rosyjskie służby specjalne stworzyły bota.

22:14

Władze Rosji oficjalnie przyznały, że na rynku brakuje około 170 tysięcy informatyków. Specjaliści z branży nowoczesnych technologii komunikacyjnych wyjechali z kraju w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Już wcześniej portal Meduza alarmował, że rynek informatyczny w Rosji jest w katastroficznej sytuacji.

22:14

Włoski senat przyjął rezolucję wspierającą politykę rządu, ale w koalicji rządzącej doszło do ostrych sporów na temat dalszej pomocy zbrojnej Ukrainie. W kontestacyjnym Ruchu 5 Gwiazd, który jest najliczniejszym ugrupowaniem w parlamencie, doszło na tym tle do rozłamu.

22:08

Słowacja wstrzymuje zapowiadaną dostawę czołgów T-72 na Ukrainę. Powodem jest niewystarczająca ilość sprzętu, którzy nasi południowi sąsiedzi mieliby otrzymać w zamian za pomoc.

22:08

Rada Europejska postanowiła przyznać Ukrainie i Mołdawii status kraju kandydującego do Unii - tak brzmi najnowszy projekt wniosków na szczyt, który pojutrze rozpoczyna się w Brukseli. Dokument widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Posłuchaj
00:49 11802339_1.mp3 Rada Europejska postanowiła przyznać Ukrainie i Mołdawii status kandydata do UE - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 
21:43

Jedna osoba zginęła, a 19 zostało rannych we wtorek wskutek rosyjskiej agresji w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy - poinformował gubernator tego regionu Pawło Kyryłenko.

21:40

Estonia poinformowała, że rosyjski helikopter straży granicznej naruszył w weekend jej przestrzeń powietrzną - podała agencja AP. Ambasador Rosji w Tallinie został wezwany do estońskiego MSZ i otrzymał notę protestacyjną.

21:39

Na czele planowanej przez USA grupy śledczych badających zbrodnie wojenne na Ukrainie stanie Eli Rosenbaum, były szef Biura Dochodzeń Specjalnych Ministerstwa Sprawiedliwości USA, zajmującego się ściganiem żyjących w Stanach Zjednoczonych zbrodniarzy hitlerowskich - podała CNN.

21:12

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przekazał, że rozmawiał z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem o przyznaniu Ukrainie statusu członka kandydującego do Unii Europejskiej.

"Rozmawiałem z Josepem Borrellem w przededniu historycznego szczytu UE, który odbędzie się w tym tygodniu. Status Ukrainy jako kandydata do UE wyznaczy linię po dziesięcioleciach niejasności i utrwali przekonanie, że Ukraina to Europa, a nie część rosyjskiego świata. Jestem wdzięczny za wsparcie Ukrainy na naszej drodze" - napisał.

20:53

- Ukraina ma wolę, stanowczość i odwagę, by powstrzymać Rosję - powiedział na forum Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia. - Rosja nie cofnie się przed niczym w swojej inwazji - przekonywał dyplomata.

20:18

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował, że w opanowanym przez Rosjan kombinacie Azowstal zginęło w wybuchu dwóch saperów rosyjskich, którzy rozminowywali zakłady.

20:11

W Kijowie wciąż są miejsca, w których przebywanie może grozić niebezpieczeństwem ze względu na pozostawione tam przed Rosjan materiały wybuchowe. Władze ukraińskiej stolicy opublikowały listę miejsc, w których mieszkańcy powinni być szczególni ostrożni. Jak wskazują, przed wejściem na niebezpieczny obszar znajdują się znaki ostrzegawcze.

20:06

Po czterech miesiącach wojny na Ukrainie rząd Olafa Scholza opublikował listę uzbrojenia, która ma zostać dostarczona władzom w Kijowie. Lista zawiera sprzęt bojowy z zapasów Bundeswehry i nowe zestawy przygotowane przez niemiecki przemysł zbrojeniowy.

20:05

Jak podała rosyjska agencja informacyjna "RIA Nowosti", marynarka i armia Rosji rozpoczęły ćwiczenia wojskowe w obwodzie kaliningradzkim - enklawie na granicy z Litwą i Polską. W ćwiczeniach bierze udział blisko tysiąc wojskowych, a także artyleria i oddziały rakietowe.

19:57

W parlamencie Łotwy otwarto wystawę ukraińskiego fotografa Maksyma Łewina, który według ukraińskiej prokuratury, zginął w marcu z rąk rosyjskich wojskowych. Wystawa poświęcona jest realiom wojny na Ukrainie.

19:55

Z wykradzionych przez Anonymous maili koncernu zbrojeniowego Kałasznikow wynika, że rosyjskie zakłady mogły kupować narzędzia potrzebne do produkcji broni od niemieckiej firmy Guehring mimo trwających sankcji - informuje portal stacji ZDF, która dotarła do dokumentów. Rozmowy ofertowe z Rosjanami prowadziła też firma zbrojeniowa z Belgii.

19:53

Wysokiej rangi przedstawiciel Departamentu Stanu USA powiedział, że Waszyngton "radykalnie nie zgadza się ze stanowiskiem Rosji w sprawie pojmanych na Ukrainie Amerykanów", których - zdaniem Kremla - nie chroni konwencja genewska.

19:50

W rosyjskim ostrzale wsi Bezruky, w obwodzie charkowskim, zginęła we wtorek ośmiolatka, a jej matka została ranna - poinformował szef władz tego obwodu Ołeh Syniehubow.

W obwodzie tego dnia zginęło 15 osób, a 16 zostało rannych.

19:46

Pod pretekstem pomocy humanitarnej przemycono na Ukrainę sprzęt techniczny oraz markową odzież o wartości 70 mln hrywien (ok. 2,4 mln dolarów) - poinformowało ukraińskie Biuro Prokuratora Generalnego.

19:45

Prokurator generalny USA Merrick Garland spotkał się w Kijowie ze swoją odpowiedniczką Iryną Wenediktową. Po rozmowach zapowiedziano dodatkowe kroki w ściganiu zbrodni wojennych Rosji - przekazał amerykański resort sprawiedliwości.

19:42

Luksemburg przekazał 15 proc. swojego budżetu obronnego na pomoc wojskową dla Ukrainy. - Gdyby inne państwa świata poszły w jego ślady już wygralibyśmy tę wojnę - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski, który spotkał się w Kijowie z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem.

19:38

Oficjalnie zarejestrowani ukraińscy bezrobotni, którzy nie znajdą zatrudnienia przez 30 dni, będą usuwać gruz po zniszczonych budynkach, budować konstrukcje obronne i wykonywać prace remontowe - zapowiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

19:35

Sztab Generalny armii ukraińskiej wskazał, że obrońcy odparli rosyjski szturm w kierunku miejscowości Wysoke, a także ataki na kierunkach: Metiołkine-Woronowe i Metiołkine-Syrotyne. Rosjanie nie odnieśli sukcesu w próbach ataku w rejonie Komyszuwachy i Ołeksandropilla, położonych dalej na południe od Lisiczańska.

19:33

Wojska rosyjskie zajęły miejscowości Pidlisne i Myrna Dołyna, leżące na południe od Lisiczańska. Okupanci umacniają się w Ustyniwce i prowadzą szturm w kierunku Biłej Hory - podał Sztab Generalny armii ukraińskiej.

17:51

Siły ukraińskie przeprowadziły uderzenie na garnizon rosyjski na okupowanej Wyspie Węży, na Morzu Czarnym - poinformowało Dowództwo Operacyjne Południe sił zbrojnych Ukrainy. Zapewniło, że atak spowodował "znaczne straty".

17:49

Turcja stara się zachować dobre relacje z Moskwą i Kijowem i ostrożniej podchodzi do sprzedaży broni dla ukraińskiej armii. Stanowisko Ankary wobec wojny na Ukrainie coraz bardziej oddala się od postawy większości krajów NATO - ocenia "Wall Street Journal".

17:47

Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy ostrzega przed rosyjskimi "prowokacjami", do jakich może dojść w środę, kiedy obchodzony jest dzień pamięci ofiar wojny II wojny światowej.

17:47

Podczas rozmów w Luksemburgu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej zapanował "pełny konsensus" w sprawie przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE - poinformował francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune.

17:46

Pięć osób zginęło, a 11 zostało rannych we wtorek w rosyjskich ostrzałach Charkowa - poinformował zastępca komendanta policji obwodu charkowskiego Serhij Bołwinow.

Okupanci zaatakowali budynki komercyjne i mieszkalne; żadnego obiektu wojskowego - przekazał policjant. Ze wstępnych ustaleń wynika, że wykorzystano system rakietowy Uragan.

16:45

Dzisiejsze nagranie z Charkowa:

16:34

Po szefach dyplomacji unijnych krajów także ministrowie do spraw europejskich poparli przyznanie Ukrainy statusu kandydata. Poinformował o tym, po dzisiejszej naradzie ministerialnej w Luksemburgu, wiceszef Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz.

16:07

- Prokurator generalny USA Merrick Garland uda się we wtorek na Ukrainę, gdzie będzie omawiał dokumentowanie i ściganie zbrodni wojennych popełnionych przez siły rosyjskie w tym kraju - poinformował przedstawiciel amerykańskiego resortu sprawiedliwości.

15:35

- Na froncie wojny z Rosją pojawiły się już niemieckie Panzerhaubitze 2000 wraz z przeszkolonymi z ich obsługi ukraińskimi załogami; to szósty typ haubic kalibru 155 mm, który wzmacnia nasze wojska - poinformował we wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

15:21

Ukraińska Gwardia Narodowa w Siewierodoniecku

15:18

- Ukraińskie siły stosunkowo łatwo przełamały pierwszą linię rosyjskiej obrony w obwodzie chersońskim, co świadczy o fatalnym morale najeźdźców; żołnierze wroga po prostu nie chcą umierać za Chersoń i walczyć tam do ostatniej kropli krwi - ocenił we wtorek ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow w rozmowie z portalem tsn.ua.

15:17

Komisja Europejska broni decyzji o unijnych sankcjach nałożonych na Rosję i powtarza, że mogą one być złagodzone dopiero po wycofaniu się rosyjskich wojsk z Ukrainy. Rzecznik Komisji Eric Mamer skomentował w ten sposób pojawiające się ostatnio informacje o konieczności złagodzenia restrykcji, które uderzają w unijne gospodarki.

13:43

Główne biuro wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformowało na Facebooku, że wojskowi rosyjscy aktywnie handlują częściami zamiennymi skradzionymi ze sprzętu wojskowego.

13:20

Jedynie wycofanie przez Rosję swoich wojsk z Ukrainy i zakończenie wojny zmieni myślenie Unii Europejskiej o sankcjach - zapewnił we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.

12:31

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew przybył we wtorek do Kaliningradu, gdzie będzie przewodniczył spotkaniu na temat transportu i bezpieczeństwa narodowego. Do wizyty dochodzi na tle zaostrzenia rosyjskiej retoryki wobec Litwy z powodu wprowadzenia przez Wilno sankcji UE dotyczących Rosji za jej inwazję na Ukrainę; ograniczają one tranzyt koleją przez Litwę do Kaliningradu niektórych rosyjskich towarów.

12:24

Zełenski opublikował za pośrednictwem Telegrama post, w który zaznaczył, że obecnie linia frontu rozciąga się już na długość 2,5 tys. km.

12:05

Ukraina nawet w czasie rosyjskiej inwazji walczy z korupcją, a w Bośni i Hercegowinie zrobiono niewiele, by otrzymać status kandydata do UE - oświadczył we wtorek Johann Sattler, szef delegacji UE w BiH.

12:00

Z okupowanych przez rosyjskie wojska terenów w obwodzie charkowskim Ukrainy udało się ewakuować 993 osoby, w tym 254 dzieci; dziękuję czeskiej inicjatywie Helping to Leave oraz naszym miejscowym wolontariuszom - napisał we wtorek na Telegramie szef regionalnych władz Ołeh Syniehubow.

11:53

Minęły już prawie dwa miesiące, odkąd wojska rosyjskie rozpoczęły atak na Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy. Jednak mimo przewagi uzbrojenia wciąż nie są w stanie wypchnąć z miasta ukraińskich obrońców ani odciąć wszystkich linii zaopatrzenia – pisze we wtorek CNN.

11:46

W graniczących z Ukrainą obwodach Białorusi, brzeskim i homelskim, stacjonuje do siedmiu białoruskich batalionów - przekazał we wtorek rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk w wypowiedzi dla ukraińskiej telewizji.

11:43

- Kreml postanowił odtworzyć imperium zła; stanowczo się temu sprzeciwiamy - mówił we wtorek na Łotwie szef MON Mariusz Błaszczak. Zrobimy wszystko, żeby imperium zła nie odżyło - zapewnił.

11:10

Każdy, kto zobaczył Irpień, Borodiankę, Buczę, Mariupol i inne miejsca na Ukrainie wie, po co dzisiaj na wschodniej flance NATO są wojska sojusznicze - po to, by nikt nas nie napadł. To się nie opłaca i tak ma być - powiedział prezydent Andrzej Duda w Adażi na Łotwie.

11:04
10:58

- Ukraina i jej sojusznicy mają prawo czuć się moralnymi zwycięzcami, ale to dzisiaj zdecydowanie za mało; Rosja jest cały czas potężnym państwem o wielkich zasobach, których tylko część na razie została uruchomiona - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas Narady Ambasadorów RP w Warszawie.

10:51

Dla Litwy kwestią najważniejszą jest przeciwstawienie się dezinformacji ze strony Rosji w związku z blokadą Kaliningrdu i nie poddawanie się panice - oświadczył dziś litewski ambasador przy Unii Europejskiej Arnoldas Pranckeviczius. W ten sposób odniósł się do oskarżeń Moskwy, że Wilno zablokowało tranzyt kolejowy do obwodu kaliningradzkiego.

10:44

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek o zatrzymaniu dwóch agentów rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa; są to urzędnicy zajmujący kierownicze stanowiska w ukraińskiej Radzie Ministrów oraz Izbie Handlowo-Przemysłowej.

10:42
10:42

Aktywa o łącznej wartości 4,5 mld dolarów, w tym pałace, jachty i winnice, które miały być przekazane prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi przez jego przyjaciół i oligarchów, wydają się powiązane nieformalną siecią - pisze brytyjski dziennik "The Guardian".

10:38

Wojna na Ukrainie to punkt zwrotny w europejskiej historii - powiedział premier Mateusz Morawiecki w przesłaniu wideo do uczestników konferencji w Parlamencie Europejskim.

W Brukseli zorganizowano czwartą konferencje Kalinowskiego dotycząca sytuacji na Białorusi, tym razem w kontekście wojny na Ukrainie.

10:26

Otoczenie Władimira Putina nie informuje go o katastrofalnych dla Rosji skutkach wojny z Ukrainą i zachodnich sankcji - napisał internetowy serwis informacyjny "Agienctwo. Nowosti".

Według dziennikarzy serwisu, jedyną osobą, która się na to zdecydowała, jest szef Izby Rachunkowej Aleksiej Kudrin. Według części komentatorów niezależnych, rosyjskie elity związane z Kremlem krytykują wojnę z Ukrainą, ale strach przed represjami jest tak silny, że nikt nie ma odwagi, aby powiedzieć o tym prezydentowi.

10:22

Wynik wojny na Ukrainie będzie kluczowy dla sytuacji bezpieczeństwa w Europie a także dla sytuacji krajów na Wschodzie. Tak mówiła w Parlamencie Europejskim Anna Fotyga, otwierając czwartą Konferencję Kalinowskiego dotyczącą Białorusi, tym razem w kontekście wojny na Ukrainie.

10:22

Szef Rady Europejskiej opowiedział się za przyznaniem Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii. Charles Michel oczekuje, że taka będzie decyzja przywódców państw członkowskich, którzy pojutrze przylatują na szczyt do Brukseli. Przewodniczący Rady napisał o tym w liście do liderów, zapraszając ich na dwudniową naradę. Opublikował także przesłanie wideo.

10:06

Minionej doby wojska rosyjskie straciły około 300 żołnierzy - poinformował we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak podkreśla agencja UNIAN łączne straty osobowe sił rosyjskich od 24 lutego do 20 czerwca wynoszą około 34 100 żołnierzy.

09:34

- Cywile, którzy ukrywają się w zakładach chemicznych Azot w Siewierodoniecku, na wschodzie Ukrainy, odmawiają ewakuacji mimo naszych licznych apeli; nie można wykluczyć, że przynajmniej część spośród tych osób oczekuje nadejścia wojsk rosyjskich - poinformował we wtorek szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

09:30
09:20

- Siły ukraińskie twierdzą, że przy pomocy przekazanych przez Zachód pocisków rakietowych zniszczyły rosyjski holownik morski, który byłby już kolejną rosyjską jednostką zniszczoną lub uszkodzoną podczas wojny - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

09:19

W rosyjskiej niewoli przebywa łącznie ponad 2,5 tysiąca obrońców Mariupola z Azowstalu. Ich bliscy nie wiedzą, co się z nimi dzieje.

- Nie mamy żadnych oficjalnych informacji. Nieoficjalnie wiadomo, że warunki, w których przebywają są ciężkie – cele przepełnione, pomoc medyczna niepewna - powiedziała dla PAP Daria Cykunowa, partnerka jednego z uwięzionych żołnierzy Pułku Azow, Ilji Samojłenki.

09:18

Siły ukraińskie wyeliminowały ostatniej doby 25 rosyjskich żołnierzy oraz zniszczyły między innymi stację łączności, radar i trzy składy amunicji – podała we wtorek agencja Ukrinform, cytując komunikat ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe.

09:13

Rosyjskie linie lotnicze ograniczają liczbę rejsów i wycofują z eksploatacji część samolotów - podał portal "Meduza". Ma to związek z zachodnimi sankcjami i wycofaniem się światowych koncernów lotniczych ze współpracy z Rosją.

09:06
09:03

W nocy Rosjanie ostrzelali szkołę w Adwijiwce, w obwodzie donieckim. To trzecia szkoła w tym mieście zniszczona przez wojska rosyjskie.

09:03

Ukraińskie władze donoszą o zmasowanych szturmach Rosjan w Siewierodoniecku, w obwodzie ługańskim. Ukraińskie siły wciąż utrzymują się w jednej z dzielnic miasta. Rosyjska armia atakuje też na innych kierunkach frontu. Ukraińcy bronią się przed inwazją od 118 dni.

09:03
08:07

- Afryka jest zakładnikiem Rosji, która rozpętała wojnę przeciwko naszemu krajowi - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu wygłoszonym za pośrednictwem łącza wideo do państw Unii Afrykańskiej (UA).

08:03

Rosyjskie kanały informacyjne próbują usprawiedliwiać niepowodzenia rosyjskiej armii pod Słowiańskiem na wschodzie Ukrainy – czytamy w nowym raporcie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). Rosja stara się wykorzystać blokadę eksportu zboża, by zmusić Zachód do ustępstw - dodano.

07:54

- Władimir Putin od dłuższego czasu odwołuje się do imperium rosyjskiego i jego niedawne porównanie się do cara Piotra Wielkiego wpisuje się w tę narrację, ale jest ono bardziej na użytek wewnętrzny - powiedziała dr Domitilla Sagramoso, ekspertka ds. Rosji z King's College London - Putin szuka argumentów, aby wyjasnić dlaczego prosi naród o poświęcenie - dodała.

07:49

Rosjanie ponoszą poważne straty w dowództwie wojsk powietrznodesantowych i są zmuszeni rekrutować do służby oficerów rezerwy, proponując im krótkie, trzymiesięczne kontrakty - poinformował we wtorek na Facebooku sztab generalny ukraińskiej armii.

07:28

- Z pewnością odbudujemy Ukrainę i nie mówię tu tylko o Unii Europejskiej, ale także o międzynarodowych instytucjach finansowych i o innych przyjaciołach Ukrainy, takich jak Wielka Brytania i USA - powiedziała w wywiadzie dla wtorkowej "Rzeczpospolitej" szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

06:28
06:18

Na Ukrainie zginął obywatel USA Stephen Zabielski, który dołączył do tysięcy zagranicznych ochotników, aby pomóc temu krajowi odeprzeć rosyjską inwazję - poinformował w poniedziałek Departament Stanu USA.

05:31

Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się wczoraj z aktorem Benem Stillerem.

05:30

Ukraińska armia przekazała, że w poniedziałek w walkach na południu Ukrainy zniszczyła 3 rosyjskie składy amunicji oraz stację łączności. Zginęło też 25 rosyjskich żołnierzy.


05:20

Redaktor naczelny rosyjskiej "Nowej Gaziety" Dmitrij Muratow, laureat Pokojowej Nagrodą Nobla, sprzedał na aukcji w USA swój noblowski medal za rekordową sumę 103,5 mln dolarów. Pieniądze te przekaże na pomoc dla ukraińskich dzieci, które uciekły przed rosyjską agresją.

04:04

Portal "Ukrainska Prawda" poinformował, że w poniedziałek we wschodniej Ukrainie armia ukraińska zniszczyła rosyjski czołg. Zginąć miało też ponad 100 rosyjskich żołnierzy.

02:41

Z informacji władz Hiszpanii wynika, że dotychczas dotarło tam ponad 137 tys. ukraińskich uchodźców, z których pracę otrzymało blisko 4 tys. osób. W większości przypadków mieszkają oni w dużych aglomeracjach miejskich, takich jak Madryt i Barcelona.

Z kolei według szacunków rządu Portugalii Antonio Costy dotychczas do tego kraju dotarło około 44 tys. uciekinierów wojennych z Ukrainy, wśród których ponad 3 tys. znalazło już zatrudnienie.

02:18

Z ponad 180 tys. ukraińskich uciekinierów wojennych, którzy dotarli do Hiszpanii i Portugalii, pracę znalazło już około 7 tys. osób - wynika z danych rządów obu państw. Zazwyczaj pracują w dużych aglomeracji miejskich.

01:46

Zaatakowana przez Rosję Ukraina każdego dnia udowadnia, że już jest częścią zjednoczonej Europy i jej systemu wartości - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w nocy z poniedziałku na wtorek nagraniu wideo.

Komisja Europejska w piątek wydała pozytywną opinię w sprawie przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu państw kandydujących do Unii Europejskiej. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą państwa członkowskie UE.

01:45

Ukraińskie władze podkreślają, że ten tydzień będzie decydujący dla rosyjskich starań o zajęcie Siewierodoniecka, gdzie siły rosyjskie będą prawdopodobnie próbowały przejąć zakłady Azot i zakończyć operację okrążenia sił ukraińskich - pisze w najnowszej analizie Instytut Badań nad Wojną (ISW).


01:14

- Tak jak przewidywałem, Rosja bardzo nerwowo reaguje na naszą aktywność. Znów ostrzał Charkowa, Odessy, znów próby brutalnych działań ofensywnych w Donbasie. To jest zło, któremu można dać odpór jedynie na polu walki - podkreślił w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski.

01:09

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że zbliżenie Ukrainy z Trójmorzem daje jego państwu duże możliwości gospodarcze.

- Trójmorze to potężny regionalny związek w Europie. Skupia 12 państw między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Przed wystąpieniem rozmawiałem z prezydentem Andrzejem Dudą, koordynowaliśmy nasze stanowiska. Na szczycie zdecydowano, że Ukraina uzyska status, który pozwoli jej stać się pełnoprawnym członkiem Trójmorza. Dla nas są to duże możliwości gospodarcze, modernizacja transportu i łączności. To kolejna linia ścisłej współpracy między Ukrainą a państwami Unii Europejskiej - podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Posłuchaj
00:32 11800555_1.mp3 Prezydent Ukrainy W.Zełenski o zbliżeniu jego kraju do Trójmorza (IAR)

 

01:07

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała sabotażystę, który przygotowywał ataki na ukraińską kolej - podał serwis "Euromaidan Press".

01:06

Rosyjskie media podają, że mieszkańcy Kaliningradu zaczęli masowo wykupywać towary ze sklepów. Najszybciej z półek znikają materiały budowlane, ale jest też bardzo duży popyt na gaz w butlach. To efekt zakazu przewozu koleją przez Litwę produktów z Rosji.

Czytaj więcej: Panika w Kaliningradzie. Mieszkańcy masowo wykupują towary ze sklepów

01:05

d początku wojny zginęło niemal 10 tys. ukraińskich żołnierzy - poinformował w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez agencję Unian.

Czytaj więcej: Ukraińcy podali dane nt. liczby zabitych żołnierzy. Straty Rosjan są dużo większe

01:04

Premier Viktor Orban popiera nadanie statusu kandydata do UE Ukrainie, Mołdawii, Gruzji oraz Bośni i Hercegowinie - poinformował w poniedziałek portal Budapest Times.

Węgierski premier wziął w tym dniu udział w wideokonferencji w ramach przygotowań do dwudniowego szczytu UE, który ma się odbyć w czwartek i piątek. Wezwał do przyznania statusu kandydata kilku państwom europejskim - przekazał portal, cytując rzecznika prasowego premiera Orbana.

Zobacz także

Zobacz także