more_horiz
Wiadomości

"Za Buczę i Irpień". Ukraińskie wojska kontynuują niszczenie rosyjskich pozycji [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 04:47
Za Buczę, za Irpień i za Hostomel. Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują niszczenie rosyjskich pozycji. Pokazały też w mediach społecznościowych nagranie z kontrataku. Na bieżąco śledzimy aktualne wydarzenia dotyczące rosyjskiej wojny na Ukrainie oraz reakcje świata.
Rosyjska wojna. Na Ukrainę dotarły systemy artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS
Rosyjska wojna. Na Ukrainę dotarły systemy artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARSFoto: TT/@oleksiireznikov

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

05:58

Wojska ukraińskie utrzymają obronę wokół Lisiczańska i będą nadal wyczerpywały siły wojsk rosyjskich - ocenia "The Institute for the Study of War", cytowany przez Ukrinform.

05:46

Rosjanie ostrzelali wieś Desna i obwód żytomierski - podaje Ukrinform.

05:31

Ukraina zaoferowała Niemcom dostawę energii elektrycznej ze swoich elektrowni jądrowych. Miałoby to pomóc Berlinowi uporać się z kryzysem energetycznym spowodowanym zdecydowanym ograniczeniem dostaw rosyjskiego gazu.

05:20

Co najmniej osiem wybuchów było słyszalnych w nocy w obwodzie kijowskim na Ukrainie. Większość wystrzelonych przez Rosjan pocisków została zniszczona przez obronę przeciwlotniczą ukraińskiej armii. 

Na kanale "Białoruski Hajun" na Telegramie poinformowano, że dwa lub trzy pociski zostały wystrzelone z terytorium Białorusi. Doniesienia o tym zebrano z okolic Swietłahorska, Mozyrza, Pietrykawa i Narouli położonych w obwodzie homelskim na południu Białorusi.

05:14

Lars Klingbeil, przewodniczący SPD, partii kanclerza Olafa Scholza, w wywiadzie udzielonym "Frankfurter Allgemeine Zeitung" krytycznie odniósł się do polityki Niemiec wobec Rosji w ostatnich kilkunastu latach.

- Największym zarzutem, jaki musimy sobie postawić jako Niemcy, jest to, że nie słuchaliśmy w wystarczającym stopniu wschodnich krajów Unii Europejskiej - ocenił.

04:38

Polski rząd zmienił rozporządzenie w sprawie świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Jeśli pomoc udzielana jest m.in. osobie niepełnosprawnej, starszej lub kobiecie w ciąży, pieniądze mogą być wypłacane za okres dłuższy niż 120 dni od jej przybycia do naszego kraju.

04:33

Według ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kułeby Moskwie nie jest obojętne, że Kijów zostanie członkiem Unii Europejskiej. - Rosja "chciałaby zatrzymać ten proces", ale nie ma takiej możliwości - dodaje, cytowany przez agencję Unian.

03:51

- Policja na Ukrainie zabezpieczyła najliczniejszy jak dotąd zbiór dzieł sztuki starożytnej, które zostały zrabowane w czasie rosyjskiej inwazji na Krym - poinformowała w Muzeum Historii Ukrainy w Kijowie prokurator generalna Iryna Wenediktowa.

02:42

W Mariupolu Rosjanie próbują przywrócić dopływ wody, jednak nie udaje się to ze względu na uszkodzenia wodociągów - informuje Ukrinform.

01:55

"The Institute for the Study of War" opublikował mapy obrazujące aktualną sytuację na froncie.

01:28
01:21

Według ukraińskiego Państwowego Pogotowia Ratunkowego Ukraina będzie potrzebowała przynajmniej 10 lat na oczyszczenie swoich terytoriów z min.

01:07

W nocy z piątku na sobotę na całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy - poinformowała agencja DPA, cytując informację ukraińskiego portalu 24tv. 

Portal informował także o eksplozjach w Zaporożu i Dnieprze.

00:51

Wołodymyr Zełenski przypomniał listę reform, które zostały wprowadzone na Ukrainie i które były częścią procesu umożliwiającego rozpoczęcie procesu akcesyjnego do UE. Prezydent wymienił m. in. prywatyzację, decentralizację, sąd antykorupcyjny, centra usług administracyjnych i wprowadzenie możliwości korzystania z usług publicznych on-line.

- Wiele zostało zrobione. Bardzo wiele. Nie zapominajmy o tym. Bądźmy z siebie dumni. Szanujmy siebie - dodał.

00:40

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych porównał drogę Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej ze zdobyciem Mount Everestu.

- Pokonaliśmy 7000 metrów, więc nie zatrzymamy się - zdobędziemy nasz Everest - podkreślił ukraiński przywódca.

00:19

Reporterka BBC, która przebywa w Donbasie, opowiada o tym, że na ukraińskim froncie walczą żołnierze z całego świata - m.in. z Peru, Kolumbii, Tajwanu, Anglii, Kanady oraz Polski.

23:54

Ostatnie wydarzenia, naznaczone rosyjską inwazją wojskową na Ukrainę, mają negatywny wpływ na światową architekturę bezpieczeństwa, w tym na realizację wytycznych Grupy Dostawców Jądrowych - ocenił szef MSZ Zbigniew Rau podczas posiedzenia Grupy w Warszawie.

23:52

Wyzwania wynikające z ataku Rosji na Ukrainę oraz pandemii COVID-19, konsekwencje dla ładu międzynarodowego oraz wnioski jakie polska dyplomacja musi wyciągnąć z tych kryzysów były głównymi tematami zakończonej corocznej Narady Ambasadorów RP - poinformowało MSZ.

23:49

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski spotkał się z doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego wiceprezydent Kamali Harris, Philem Gordonem. Do spotkania doszło w Białym Domu.

"Omówiliśmy znaczącą rolę Polski, jaką odgrywa w odpowiedzi na kryzys w Ukrainie" - poinformował ambasador na Twitterze. Zaznaczył, że Phil Gordon to jego wieloletni przyjaciel i "znakomity strateg polityki zagranicznej".

23:41

Ukraińscy żołnierze w Siewierodoniecku.

23:27

Burmistrz Berlina Franziska Giffey odbyła wideokonferencję ze swoim kijowskim odpowiednikiem Witalijem Kliczką. Rozmowa rozpoczęła się o godzinie 17 - ale rozmówca wcale nie był Kliczką - podały niemieckie media. "Wygląda na to, że to deep fake" - napisano na profilu kancelarii berlińskiego Senatu.

23:19

Tak wyglądają ulice w Mariupolu. 

22:59

"Rosyjska armia wykorzystuje przeciwko Siłom Zbrojnym Ukrainy do tysiąca pocisków na godzinę" - podkreślił ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

Reznikow zaznaczył również, że zachodnia artyleria już w tym momencie znacząco zmienia obraz walk, ale przeciwnik ma faktycznie niekończące się zapasy nabojów.

22:53

Wojska ukraińskie bohatersko bronią się przed najeźdźcą. Wcześniej szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken zaznaczył, że z informacji wywiadowczych USA wynika, iż rosyjskie wojsko nadal zmaga się z problemami logistycznymi, niskim morale, problemami ze sprzętem oraz "przywódcami, którzy boją się mówić prawdę o tym, co naprawdę dzieje się na miejscu".

22:35

W czwartek Ukrainie i Mołdawii przyznano status kandydatów do UE, ale przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił, że Gruzja może otrzymać status kraju kandydującego do UE dopiero po zajęciu się "priorytetowymi zagadnieniami". Jak przypomniała AFP "Komisja Europejska domaga się od Tbilisi między innymi reform sądownictwa, systemu wyborczego i zagwarantowania wolności mediów".

W związku z powyższym, ponad 120 tys. osób przemaszerowało ulicami Tbilisi, domagając się przyjęcia Gruzji do Unii Europejskiej. Do udziału w "Marszu dla Europy" wzywały Gruzinów organizacje proeuropejskie oraz wszystkie formacje opozycyjne. Kilka dni wcześniej Komisja Europejska zaleciła przyznanie Gruzji perspektywy europejskiej, ale bez statusu państwa kandydującego do UE.

Czytaj więcej:

22:25
22:16

W ciągu trzech dni Ukraińcy zebrali pieniądze na zakup czterech bezzałogowców Bayraktar dla ukraińskiej armii - przekazała fundacja działacza politycznego i showmana Serhija Prytuły. Organizacja wyliczyła, że w ciągu trzech dni zebrano 600 mln UAH (ponad 90,3 mln PLN).

22:09

"Przyznanie statusu kandydata Ukrainie do Unii Europejskiej to kluczowy i historyczny moment" - napisano na profilu społecznościowym ukraińskiego ministerstwa obrony. Jak podkreślono "witamy w silniejszej Unii!". 


22:03

Rosyjskie tankowce, pływające pod liberyjską banderą i ubezpieczone przez indyjską firmę, dostarczają ropę do portów w UE mimo sankcji Unii i USA - przekazano w ramach Projektu Raportowania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji (Organized Crime and Corruption Reporting Project, OCCRP), medialne konsorcjum śledzące przestępczość zorganizowaną i korupcję.

18 tankowców, należących faktycznie do największej rosyjskiej firmy żeglugowej Sowkomfłot, jest zarejestrowanych jako własność jej spółek córek z Cypru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a ich ubezpieczycielem została indyjska firma Indian Register of Shipping (IRClass).

Statki te, pływające bez przeszkód między innymi do Włoch, Danii, Holandii i Republiki Południowej Afryki, zidentyfikowali w maju dziennikarze OCCRP, każdy tankowiec transportuje ładunek ropy wart około 240 mln dolarów.

Prof. Ricardo Soares z Uniwersytetu w Oxfordzie wyjaśnił, że udowodnienie przynależności tych statków do rosyjskiej firmy jest niemal niemożliwe, ponieważ struktura własności jest bardzo złożona, a Sowkomfłot często zmienia ich nazwy i nakazuje im wyłączenie transponderów.

21:57

Wieczorem alarm powietrzny został ogłoszony we wszystkich regionach Ukrainy, z wyjątkiem obwodu chersońskiego i krymskiego.

21:50

Wołodymyr Zełenski to prezydent państwa będącego w stanie wojny, dlatego też chroniony jest przez setki osób. Kim jest osobisty ochroniarz, który towarzyszy Zełenskiemu od pierwszych dni prezydentury, opisał opozycyjny białoruski portal Nasza Niwa.

Oczywiście o ochroniarzu Zełenskiego - jak o osobistych ochroniarzach każdej głowy państwa - wiadomo niewiele. Nasza Niwa napisała, że nazywa się Maksym Doniec, ma żonę i córkę, a z jego oświadczenia majątkowego wynika, że nie ma żadnej nieruchomości, a jedynie prawo do zamieszkania w jednostce wojskowej oraz dwóch mieszkaniach swojego ojca i że jeździ samochodem z 2011 roku.

21:45
21:42

Proces rosyjskiego żołnierza, który jest oskarżony o ostrzelanie z czołgu budynku mieszkalnego w Ukrainie 26 lutego, rozpoczął się w Czernihowie - poinformował portal Suspilne.

31-letniemu Michaiłowi Kulikowowi, który od czterech miesięcy jest w ukraińskiej niewoli, grozi wyrok od 8 do 12 lat więzienia za zbrodnie wojenne. Suspilne podał, że w wyniku ostrzelania nowo wybudowanego wielopiętrowego domu nikt nie zginął, ani nie został ranny, a rosyjski czołg przechwyciły siły ukraińskie. Prokurator Artem Dyky przekazał, że oskarżony współpracuje z ukraińskimi śledczymi.

21:29

W wielkich bazach artyleryjskich na Białorusi rozpoczęto ładowanie uzbrojenia w celu wywiezienia go do Rosji - wskazało Stowarzyszenie Kolejarzy Białorusi, według którego Rosja zamówiła 100 wagonów.

Jak podało Stowarzyszenie na Telegramie, ładowanie broni trwa - np. w miejscowości Bronna Góra w obwodzie brzeskim ilość ładowanej amunicji jest tak olbrzymia, że do pomocy w załadunku trzeba było zaangażować żołnierzy z innych pododdziałów. Po załadunku grupy 6-10 wagonów są wysyłane do Mińska i tam są one doczepiane do składów, jadących trasą Mińsk-Orsza-Krasnyj-Smoleńsk.

21:23

Siły ukraińskie zestrzeliły samolot szturmowy Su-25 w obwodzie mikołajowskim - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. 

21:19

Pięciu cywilów zginęło, a czterech zostało rannych w piątek w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - przekazał Pawło Kyryłenko, szef władz tego regionu.

24 czerwca Rosjanie zabili pięciu mieszkańców obwodu donieckiego: dwóch w Rajhorodku, dwóch w miejscowości Staryj Karawan i jednego w Konstantynówce. Cztery osoby zostały ranne. Kyryłenko podkreślił, że obecnie niemożliwe jest ustalenie liczby ofiar w zajętych przez siły rosyjskie Mariupolu i Wołnowasze.

21:13

Aktor z Wielkiej Brytanii Tom Felton, czyli Draco Malfoy z serii filmów o Harrym Potterze wsparł Ukrainę oraz organizację UAnimals.

- To szczególne przesłanie dla odważnych ludzi Ukrainy, którzy nigdy nie przestają inspirować. Nawet w najciemniejszych dla Ukraińców czasach ich serca są na tyle otwarte, że próbują ratować nawet zwierzęta - powiedział aktor, dziękując Ukraińcom i wzywając świat do przyłączenia się do wsparcia ukraińskich obrońców praw zwierząt.

21:09
21:02

"Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley powiedział w rozmowie telefonicznej z dowódcą ukraińskich sił zbrojnych gen. Wałerijem Załużnym, że Ukraina powinna mieć taką samą siłę ognia jak Rosja" - zrelacjonował Reuters.

20:32

- Samochód nie zdoła dziś dojechać do Lisiczańska z ładunkiem humanitarnym, ponieważ dosłownie parę godzin temu armia rosyjska zaatakowała ze śmigłowców most na trasie, która prowadzi do Lisiczańska. Został całkowicie zniszczony. Przejazd ładunków ciężarowych jest tam po prostu niemożliwy - oznajmi szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Podkreślił, ze władze starają się znaleźć wyjście z tej sytuacji.

20:28

Prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził, że jego kraj spełnił swoje obietnice podczas francuskiej prezydencji w radzie Unii Europejskiej, która zakończy się 30 czerwca. Po unijnym szczycie w Brukseli francuski przywódca przedstawił bilans działań, które prowadził w ciągu ostatniego półrocza. Podkreślił, że francuska prezydencja była naznaczona wybuchem wojny na Ukrainie.

Posłuchaj
00:59 11808383_1.mp3 O szczegółach z Paryża Stefan Foltzer (IAR) 
20:14

Co najmniej dekadę zajmie rozminowanie lądu i wód terytorialnych po zakończeniu wojny z Rosją - ocenił Ołeksandr Chorunżyj, rzecznik prasowy Państwowej Służby Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy. Jak dodał, jest to optymistyczna liczba ze względu na trudność określenia sytuacji na terenie aktywnych działań wojennych.

- W pierwszej kolejności rozminowywana jest infrastruktura, osiedla mieszkaniowe i drogi, ale oczyszczenie lasów, rzek i linii brzegowej zajmie więcej czasu - wyjaśnił urzędnik na konferencji prasowej.

Jak wskazał Ołeksandr Chorunżyj, do tej pory, walczącej z rosyjskim najeźdźcą Ukrainie udało się oczyścić 620 kilometrów kwadratowych terenu, w tym usunięto 2000 bomb zrzuconych z powietrza. Niemal 300 tysięcy kilometrów kwadratowych jest nadal postrzeganych jako "skażone".

20:01

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie ukraińskiego pilota latającego Su-25 w nowych barwach, co wskazuje na to, że odrzutowiec mógł zostać niedawno wyjęty z magazynu i poddany remontowi. 

19:56
19:49

Ukraińskie siły odparły rosyjski szturm pod Lisiczańskiem w obwodzie ługańskim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sztab podał, że na Morzu Czarnym i Azowskim siły rosyjskie utrzymują cztery jednostki uzbrojone w pociski manewrujące. 

W komunikacie czytamy też m.in. o sytuacji na wschodnim froncie. Na kierunku siewierodonieckim siły rosyjskie przeprowadziły ostrzały artyleryjskie w okolicach miejscowości: Lisiczańsk, Siewierodonieck, Łoskutiwka, Spirne. W okolicy Lisiczańska przeprowadzono nalot, zaś w strefie przemysłowej w Siewierodoniecku - działania szturmowe.

19:37

Istnieje realne ryzyko, że w 2022 roku zostanie ogłoszonych wiele klęsk głodu, a rok 2023 może być nawet gorszy - ostrzegł sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Dodał, że grozi nam bezprecedensowy kryzys na światową skalę, wywołany rosnącym niedoborem żywności.

19:30

Włochy znacznie zmniejszyły od zeszłego roku swoje uzależnienie od dostaw rosyjskiego gazu - poinformował po szczycie UE premier Mario Draghi. Na konferencji prasowej w Brukseli szef włoskiego rządu przekazał, że o ile w 2021 roku jego kraj 40 procent gazu importował z Rosji, teraz jest to 25 proc.

19:25
19:21

Nowoczesny sprzęt gospodarstwa domowego dla uchodźców z Ukrainy trafił do organizacji pomagającym uchodźcom. 68 urządzeń AGD podarowała miastu prywatna firma, a przedstawicielom sześciu stowarzyszeń symbolicznie przekazał prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Wśród przekazanego sprzętu znalazły się m.in. pralki, suszarki do odzieży, czajniki elektryczne.

19:16

"Lokalne władze w Rosji skarżą się na brak środków na pogrzeby swoich mieszkańców, którzy zginęli na wojnie z Ukrainą. Nawet w małych miejscowościach zakupuje się setki krzyży, wieńców i tabliczek" - napisano w analizie zakupów z budżetu państwa, dokonanej przez niezależny kanał Możem Objasnit.

19:09

Postępy wojskowe, których dokonuje Rosja w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, okupione są niesamowicie wysokim kosztem i nie pomogą jej odnieść strategicznego zwycięstwa - oświadczył w Berlinie sekretarz stanu USA Antony Blinken. Dodał, że sankcje pogorszyły sytuację ekonomiczną około połowy Rosjan.

18:57
18:52

Unia Europejska przygotowuje się na poważne zakłócenia w dostawach gazu z Rosji - poinformowała przewodnicząca Komisji na zakończenie szczytu w Brukseli.

Moskwa w odwecie za sankcje i unijne poparcie dla Ukrainy zaczęła przykręcać kurek z gazem. Ursula von der Leyen powiedziała, że oprócz zróżnicowania dostaw konieczna jest też ściślejsza koordynacja między państwami.

Posłuchaj
00:28 11808288_1.mp3 Szefowa KE o przygotowaniu na zakłócenia w dostawach gazu z Rosji (IAR) 
18:47

"Niemiecki rząd zastanawia się nad wywłaszczeniem części nieczynnego gazociągu Nord Stream 2 i podłączeniem jej do nowo powstających terminali gazu skroplonego" - doniósł tygodnik "Der Spiegel". Media przypominają, że Rosja ograniczyła ostatnio dostawy gazu do Niemiec.

Posłuchaj
00:58 11808261_1.mp3 O szczegółach z Berlina Wojciech Osiński (IAR) 
18:40

Wideo z momentu wystrzelenia trzech ukraińskich pocisków Point-U. 

18:33

Ukraińscy partyzanci działający w okupowanym przez Rosjan Melitopolu na Zaporożu wyznaczyli nagrody za lokalnych rosyjskich przywódców politycznych. Mer miasta Iwan Fedorow poinformował, że za każdego z wysoko postawionych Rosjan oferowane jest 10 tysięcy dolarów.

18:29

Co najmniej jedna osoba zginęła, a cztery odniosły obrażenia na skutek rosyjskiego ostrzału miasta Konstantynówka w obwodzie donieckim - poinformowała policja i władze obwodu donieckiego.

18:24
18:20

"Rosyjska armia nadal maksymalnie koncentruje swoje siły i środki wojskowe w obwodach donieckim i ługańskim" - podało ukraińskie Ministerstwo Obrony.

Rzecznik resortu obrony Ołeksandr Motuzianyk dodał, że agresorzy usiłują za wszelką cenę utrzymać się na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego i rozbudowują pozycje obronne, żeby powstrzymać kontrnatarcie ukraińskiej armii.

W obwodzie charkowskim wojska ukraińskie przebywają pod nieustającym ogniem artyleryjskim rosyjskiej armii. W ten sposób Rosjanie próbują zablokować ukraińskej armii dostęp do granicy z Rosją i przedostanie się na tyły wojsk rosyjskich.

18:14

Zajęto budynek rosyjskiego koncernu Rosatom w Kijowie o wartości 60 mln hrywien (ok. 9 mln złotych) - poinformowała ukraińska policja. "Śledczy prowadzą dochodzenie w sprawie finansowania wojny Rosji przeciwko Ukrainie" - czytamy na stronie internetowej policji.

Ukraińscy śledczy ustalili, że rosyjski producent paliwa jądrowego podlegający koncernowi Rosatom jest właścicielem budynku w Kijowie. Jego powierzchnia to prawie 1000 metrów kwadratowych, a wartość szacowana jest na 60 mln UAH. Nieruchomość została przeszukana i zajęta przez ukraińskie organy ścigania.

18:10

Mieszkańcy okupowanego przez Rosję Melitopola w obwodzie zaporoskim w południowo wschodniej Ukrainie są zmuszani przez Rosjan do otrzymywania paszportów Federacji Rosyjskiej. Tam też muszą być rejestrowane prywatne firmy.

Rosjanie rozpowszechniają fałszywe informacje o tym, że emeryci nieposiadający rosyjskiego paszportu nie otrzymają emerytur, a jakakolwiek działalność biznesowa będzie zakazana bez rejestracji w Rosji.

Mer Melitopola Iwan Fedorow podkreśla, że to nieprawda.

Posłuchaj
00:11 11808007_2.mp3 Fedorow: to wszystko są bzdury. Państwo ukraińskie wykonuje swoje obowiązki i w pełnym zakresie wypłaca zarówno pensje, emerytury jak i świadczenia socjalne (IAR) 
18:05

Ukraińskie wojska dokonują "taktycznego i profesjonalnego" wycofania z Siewierodoniecka, by skonsolidować swoje siły i zająć lepsze pozycje obronne - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, wojska rosyjskie w bitwie o miasto poniosły duże straty i mają trudności z ich uzupełnieniem.

17:57
Posłuchaj
00:54 11808046_1 (2).mp3 Przywódcy UE na szczycie oskarżyli Rosję o wykorzystywanie gazu jako broni. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 
17:49

Nieście prawdę o wojnie - to apel prezydenta Ukrainy do uczestników słynnego festiwalu rockowego Glastonbury. Wołodymir Zełeński niespodziewanie przemówił do fanów muzyki z telebimu.

Posłuchaj
00:32 11808181_1.mp3 Z Londynu korespondent Polskiego Radia Adam Dąbrowski (IAR) 
17:40

Rosyjska wojna powoduje wzrost cen energii, w Unii potrzebna jest koordynacja działań - mówił w Brukseli szef Rady Europejskiej Charles Michel po zakończeniu unijnego szczytu. Drugi dzień obrad był poświęcony był między innymi blokowaniu przez Moskwę dostaw błękitnego paliwa do Europy oraz wojnie na Ukrainie.

17:36

Ministerstwo Obrony Ukrainy nie komentuje informacji dotyczących wycofania wojsk ukraińskich z Siewierodoniecka. Wcześniej kierownik ługańskiej obwodowej administracji Serhij Hajdaj oświadczył, że obrońcy miasta otrzymali rozkaz wycofania się i przejścia na nowe, bardziej umocnione pozycje.

Siewierodonieck i okolice pobliskiego Lisiczańska to obecnie w dalszym ciągu miejsca najcięższych walk. Tam, ukraińska armia broni swoich pozycji, ale w ostatnim czasie musiała wycofać się z kilku miejscowości.

Posłuchaj
00:25 11808099_1.mp3 Motiuzanyk: informacja o tym, czy na określonym obszarze, w tym w Siewierodoniecku, znajdują się jednostki ukraińskich sił zbrojnych, jest zastrzeżona. Nie mówimy o tym. Bardzo proszę wszystkich o skupienie się na informacjach podawanych przez Sztab Generalny i Ministerstwo Obrony Ukrainy (IAR) 

17:33

Jak przekazał szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, "najeźcy niszczą z helikopterów drogi i mosty prowadzące do Lisiczanska".

17:30

Czytaj więcej:

17:26

Władze Ukrainy po rozpoczęciu pełnowymiarowej agresji rosyjskiej przeciwko temu krajowi usunęły kilkadziesiąt pomników z czasów ZSRR. Tymczasem Rosjanie na okupowanych terytoriach Ukrainy stawiają pomniki Lenina - podała ukraińska redakcja BBC.

17:24

Rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadzi w tym roku do głodu 40-50 mln osób - przyznał sekretarz stanu USA Antony Blinken w Berlinie. - Odpowiedzialność za to ponosi wyłącznie Rosja, kryzysu żywnościowego nie można usprawiedliwiać nałożonymi przez Zachód sankcjami - podkreślił.

17:22

Ukraińcy też chcieli cieszyć się wolnością i tym wspaniałym latem, ale nie mogą, bo wydarzyło się coś najstraszniejszego - wskazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwracając się do uczestników najważniejszego brytyjskiego festiwali muzycznego, Glastonbury.

17:19

"Ruch oporu w okupowanym Melitopolu wyznaczył nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów za głowę szefa kolaboracyjnych władz miasta" - oświadczył lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

- W zamian za taką kwotę sami najeźdźcy zgodzą się na to, by pozbyć się swojego przewodniczącego - dodał Fedorow.

17:16
17:10

"Rosja próbuje, ale nie jest w stanie namierzyć i zatrzymać napływu zachodniej broni na Ukrainę" - ocenił niewymieniony z nazwiska urzędnik USA, zajmujący się obronnością, cytowany przez agencję Reutera.

Urzędnik wyraził również pogląd, że wycofanie się sił ukraińskich z Sewierodoniecka pozwoli im zająć lepsze pozycje obronne na wschodzie kraju.

17:06

Na Ukrainie została wykryta duża siatka przestępcza zajmująca się produkcją i rozpowszechnieniem narkotyków.

Rzeczniczka Państwowego Biura Śledczego Olga Czikanowa poinformowała, że narkotyki były rozpowszechniane przede wszystkim wśród ukraińskich żołnierzy. Siatką kierowały służby specjalne Federacji Rosyjskiej.

Działalność przestępców miała na celu podważanie gotowości bojowej wojsk ukraińskich. Organizacja miała ponad 40 członków, w tym obywateli Białorusi, i dysponowała laboratoriami oraz kanałami rozpowszechnienia narkotyków.

14:02

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zdemaskowała grupę związaną z rosyjskim wywiadem wojskowym, kierowaną przez ukraińskiego deputowanego Andrija Derkacza; celem tej struktury miało być wsparcie działań wroga podczas inwazji na Ukrainę - powiadomiła w piątek SBU.

Derkacz miał od 2016 roku współpracować z Głównym Zarządem Wywiadu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Z deputowanym bezpośrednio kontaktowali się szefowie GRU - kierujący służbą Igor Kostiukow i jego pierwszy zastępca Władimir Aleksiejew.

Według SBU głównym zadaniem Derkacza było koordynowanie działalności prywatnych firm ochroniarskich w różnych regionach Ukrainy.

- Otrzymywał pieniądze od GRU, przeznaczone na zakładanie tych firm. Następnie planowano wykorzystać (siły ochrony) podczas zajmowania terytorium Ukrainy (przez Rosjan). Na realizację tych zadań GRU wydawał co kilka miesięcy po 3-4 mln dolarów. Jak wynika z materiałów śledztwa, duża część pieniędzy trafiła do kieszeni Derkacza - oświadczył rzecznik SBU Artem Dechtiarenko.

13:45

Sytuacja w Mikołajowie jest bardzo zła, dlatego wzywam do ewakuacji wszystkich mieszkańców, którzy chcą pozostać przy życiu; nie wiadomo, kiedy zakończą się rosyjskie ostrzały miasta - zaapelował w piątek mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz w rozmowie z Radiem Swoboda.

- Rosyjskie wojska atakują nas każdego dnia, wykorzystując różne rodzaje pocisków. Około 80 proc. z nich to pociski kasetowe. (...) Według stanu na 21 czerwca, w mieście zginęło już 111 osób, w tym jedno dziecko. Rannych zostało 502 mieszkańców, w tym sześcioro dzieci. (...) Z naszych informacji wynika, że w Mikołajowie nadal przebywa 230 tys. osób - relacjonował Sienkewycz.

13:29

Dziękuję USA za kolejny pakiet pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy - przekazał w piątek prezydent Wołodymyr Zełenski. To wsparcie jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek - podkreślił. Nowy pakiet amerykańskiej pomocy obejmuje m.in. cztery kolejne systemy artylerii rakietowej HIMARS.

13:28

Ukraina musi wytrzymać stawiając opór jeszcze przez kilka miesięcy, zamrozić konflikt, a potem zacząć kontrofensywę dzięki broni przysyłanej z USA - taki plan zdaniem byłego specjalnego przedstawiciela USA na Ukrainie Kurta Volkera mają władze w Kijowie. Według Volkera strategia USA i Ukrainy oparta jest na skuteczności dostaw broni.

W wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa" w piątek amerykański dyplomata stwierdził, że sankcje zaczynają oddziaływać na Rosję, a z biegiem czasu jeszcze bardziej pogorszą jej sytuację.

- Moskwa już ma trudności ze spłacaniem swoich długów, a blokada importu niektórych materiałów i produktów uniemożliwia produkcję pocisków precyzyjnych i innych niezbędnych narzędzi dla wojska - ocenił Volker.

13:27

 Na razie nie ma mowy o wycofaniu ukraińskich wojsk z Lisiczańska - zadeklarował w piątek szef władz rejonu siewierodonieckiego Roman Własenko. Wcześniej pojawiły się doniesienia o odstąpieniu od dalszej obrony miasta Siewierodonieck, szturmowanego od ponad półtora miesiąca przez siły wroga.

13:05

Ukraińskie wojsko wycofało się z dzielnicy przemysłowej Siewierodoniecka. Poinformował o tym przebywający na miejscu dziennikarz wojenny Jurij Butusow. Wcześniej władze obwodu ługańskiego poinformowały, że obrońcy miasta otrzymali rozkaz wycofania się.

Jak napisał Jurij Butusow, oddziały ukraińskie wyszły w nocy w sposób zorganizowany ze strefy przemysłowej Siewierodoniecka. Dziennikarz, na co dzień szef portalu cennsor.net, podkreślił, że na tym odcinku frontu, gdzie przebywał on sam, podczas wycofywania trwały rosyjskie ostrzały, ale obeszło się bez strat. Jak zaznaczył, ukraińscy wojskowi godnie walczyli o miasto i zrobili wszystko co możliwe w takich trudnych warunkach.

13:04

Rosjanie prześladują pracowników zaporoskiej elektrowni nuklearnej. Porywają ich z miejsca pracy i przetrzymują w piwnicach. Dlatego coraz więcej specjalistów opuszcza Energodar, gdzie znajduje się elektrownia. Mer Dmytro Orłov powiedział, że w konsekwencji zakład obsługuje coraz mniej ludzi.

12:16

Rosyjska inwazja na Ukrainę pogorszyła już i tak nienajlepsze stosunki między Unią Europejską a Chinami; Bruksela po raz pierwszy w historii swoich relacji z Pekinem jest gotowa przejść do bardziej stanowczych działań w sprawach dotyczących handlu i praw człowieka - ocenia amerykański magazyn "Foreign Affairs".

"Bruksela jest zirytowana tym, że Pekin odmówił potępienia rosyjskiej agresji na Ukrainę. (...) Co ważniejsze, wojna na Ukrainie zmusiła Europę, by po raz pierwszy od 1991 roku zaczęła myśleć w kategoriach geopolityki. Oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego w krajach UE w 2022 r. zostały obniżone w związku z rosnącymi cenami energii. Od dawna przyjęte przez UE założenie, że w stosunkach z państwami autorytarnymi ekonomia może zastąpić rzeczywistą politykę zagraniczną wygląda teraz na kiepską koncepcję" - czytamy w opublikowanej w środę analizie.

12:02

Europa musi zintensyfikować wysiłki, aby zmniejszyć swoją zależność od importu rosyjskich paliw kopalnych w obliczu kryzysu - powiedział w piątek w Brukseli kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

11:57

Przez cztery miesiące rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło co najmniej 338 dzieci, a 610 zostało rannych – podała w piątek ukraińska prokuratura generalna. Według Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka w wyniku inwazji zginęło przynajmniej 4,5 tys. cywilów.

11:54

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba powiedział włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że prezydent Rosji Władimir Putin "zatrzyma się dopiero wtedy, gdy zostanie militarnie pokonany". W opublikowanym w piątek wywiadzie stwierdził: "broń zagwarantuje drogę dyplomacji".

Odnosząc się do przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE, Kułeba oświadczył, że cztery miesiące temu jego kraj i UE były bardzo od siebie oddalone.

- Teraz wszystko się zmieniło. Wiemy dobrze, że proces , by stać się pełnoprawnym krajem członkowskim będzie długi. Ale przekaz jest jasny: Ukraina należy do projektu integracji europejskiej, kończy się okres niepewności, otwiera się nowa epoka między krajami, które podzielają te same wartości - podkreślił szef dyplomacji.

11:53

W okupowanym Chersoniu na południu Ukrainy nieznani sprawcy przeprowadzili zamach na kolaboranta Dmytra Sawłuczenkę, przedstawiciela okupacyjnej administracji. Według niepotwierdzonych informacji mężczyzna zginął na miejscu.

Dmytro Sawłuczenko, który w okupacyjnych władzach pełnił funkcję "kierownika departamentu ds. rodziny, młodzieży i sportu", miał zginąć na miejscu w wyniku eksplozji samochodu. Przed pełnoskalową wojną Sawłuczenko był prorosyjskim działaczem, należał do partii Wiktora Medwedczuka.

11:52

W podkijowskiej Buczy oddano do użytku polskie domy modułowe przeznaczone dla mieszkańców miasta, którzy utracili swoje domy w wyniku rosyjskiej agresji. W otwarciu uczestniczył szef KPRM Michał Dworczyk. Jak powiedział, Polska ogółem zamierza zapewnić takie tymczasowe schronienia kilkudziesięciu tysiącom Ukraińców.

11:10

Ukraina w przyszłości będzie członkiem UE – oświadczył w piątek prezydent Wołodymyr Zełenski. Do rządu i Rady Najwyższej zaapelował o priorytetowe uchwalenie ustaw, dotyczących eurointegracji.

- Ta książka nie ma od dzisiaj innego zakończenia oprócz jednego – Ukraina stanie się w przyszłości członkiem UE – oświadczył Zełenski w wystąpieniu, opublikowanym w piątek rano.

- Ukraina to nie mostek, nie poduszka między Zachodem i Rosją, nie bufor między Europą i Azją, nie "szara strefa", nie terytorium tranzytowe i nie pogranicze między orkami i elfami. Ukraina to przyszły równy partner dla co najmniej 27 krajów UE – powiedział Zełenski.

10:59

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska chce zwiększyć wydobycie węgla krajowego w reakcji na szantaż energetyczny Rosji. Szef rządu mówił o tym przed rozpoczęciem drugiego dnia unijnego szczytu w Brukseli, na którym kryzys energetyczny i wstrzymywanie przez Rosję dostaw gazu ma być jednym z tematów.

Posłuchaj
00:24 morra.mp3 Mateusz Morawiecki o bezpieczeństwie energetycznym (IAR)

 

10:48

Posłuchaj
00:48 reak.mp3 Reakcje na Ukrainie na uzyskanie statusu kandydata do UE. Relacja Pawła Buszki (IAR)

 

10:29

Po wygranej wojnie z Rosją Ukraina zbuduje europejskie państwo, które będzie członkiem Unii Europejskiej, ale będzie też miało silny system bezpieczeństwa i obrony, na wzór Izraela - przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wirtualnego spotkania z izraelskimi studentami.

10:28

W Siewierodoniecku zburzonych lub uszkodzonych jest 90 proc. budynków - poinformował szef administracji obwodowej Serhij Hajdaj. Miasto jest pod stałym ostrzałem.

10:26

Wojska ukraińskie muszą wycofać się z Siewierodoniecka, by ograniczyć straty i zająć bardziej umocnione pozycje – powiadomił szef administracji obwodowej Serhij Hajdaj w piątek rano.

- Nasi obrońcy z różnych formacji wojskowych dostali już rozkaz, by odchodzili na nowe bardziej umocnione i tam skutecznie walczyć i zadawać straty wrogowi – powiedział Hajdaj w komentarzu dla telewizji, opublikowanym w piątek rano w Telegramie.

Hajdaj wyjaśnił, że umocnienia obronne w Siewierodoniecku zostały bardzo zniszczone i obecnie dalsza walka na tych pozycjach "nie ma sensu" i grozi proporcjonalnym wzrostem strat po stronie ukraińskich żołnierzy.

10:25

 Przez cztery miesiące inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło ponad 1,5 tys. czołgów, ponad 3,6 tys. pojazdów opancerzonych, 759 systemów artylerii, 216 samolotów, 183 śmigłowce i 34 530 żołnierzy - ogłosił w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

09:26

Posłuchaj
00:34 natyw.mp3 Rosyjska adwokat ukarana za mowę sądową przeciwko wojnie. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

08:31

Zdaniem doradcy prezydenta Ukrainy Ołeksija Arestowycza walki w Donbasie "wkraczają w rodzaj przerażającego punktu kulminacyjnego", a siły rosyjskie mogą wkrótce otoczyć Siewierodonieck i Lisiczańsk w obwodzie ługańskim i odciąć je od reszty Ukrainy. W szturmowanym przez wojska rosyjskie Siewierodoniecku ukraińscy obrońcy miasta kontrolują już tylko teren zakładów chemicznych Azot.

08:29

Najcięższe walki toczą się w obwodach ługańskim i donieckim – wciąż trwają starcia o Siewierodonieck, Rosjanie atakują pod Myrną Dołyną na południe od Lisiczańska, gdzie w ostatnich dniach zajęli kilka miejscowości – podaje sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w piątek rano.

"Rosjanie atakowali w rejonie Myrnej Dołyny, trwają walki. W okolicach miejscowości Boriwske nasi żołnierze zatrzymali atak wroga" – powiadomił sztab generalny w porannym komunikacie w piątek. W dalszym ciągu toczą się walki o Siewierodonieck.

Siły rosyjskie prowadzą intensywny ostrzał z artylerii w rejonie Słowiańska, atakowały Lisiczańsk, Siewierodonieck i inne miejscowości przy użyciu artylerii, moździerzy, wyrzutni rakietowych. Lisiczańsk i Boriwske były atakowane przez wroga z powietrza. Również na wschód od Bachmutu pozycje ukraińskich wojsk były atakowane z artylerii.

Na południowy zachód od Doniecka wojska ukraińskie wykryły i rozbiły grupy dywersantów, podano w komunikacie.

08:29

Ukraińcy ponoszą straty w rejonie Siewierodoniecka-Lisiczańska na wschodzie kraju i być może stracą te miasta, ale osiągnęli już w tej bitwie swoje cele: spowolnili i osłabili Rosjan – ocenił w nowym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował w czwartek, że wojska ukraińskie być może będą musiały się wycofać, by uniknąć okrążenia w Lisiczańsku. Według ISW oznacza to, że ukraińskie władze przygotowują się na utratę tego miasta i Siewierodoniecka.

Jednak strata tych miast nie będzie punktem zwrotnym w wojnie, a Ukraińcy osiągnęli już w tej bitwie swoje cele. Trwająca od wielu tygodni obrona zmusiła Rosjan do przerzucenia tam znacznych sił i środków, uniemożliwiając im postępy na innych, korzystniejszych kierunkach – ocenili eksperci ISW.

"Ideologiczne zafiksowanie Kremla na zdobyciu Siewierodoniecka, podobnie jak wcześniejsze oblężenie Azowstalu (w Mariupolu), ostatecznie zaszkodzi najpewniej zdolnościom Rosjan do dalszych postępów na Ukrainie" – napisano w raporcie.

08:28

Wykorzystywanie przez Rosję do lotniczych misji bojowych emerytowanych pilotów, którzy podjęli pracę w prywatnej firmie wojskowej, Grupie Wagnera, świadczy, że brakuje jej załóg lotniczych do wsparcia inwazji - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

07:32

Rosjanie w dalszym ciągu stosują taktykę polegającą na wywieraniu presji psychologicznej przy pomocy ataków rakietowych. Rosyjskie rakiety trafiły na południu Ukrainy w szpital, szkołę sportową dla dzieci i stadion. Część pocisków została strącona przez ukraińską obronę przeciwlotniczą – podał Ukrinform za ukraińskim dowództwem operacyjnym Południe.

07:18

Minionej doby siły ukraińskie wyeliminowały na południu kraju 44 rosyjskich żołnierzy – podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło w czwartek na południu kraju pięć ataków na wojska rosyjskie, niszcząc rosyjski sprzęt wojskowy. Wśród zadanych Rosjanom strat są dwa samobieżne działa kalibru 152 mm oraz pojazdy opancerzone i inne – napisano.

"Ukraińscy partyzanci kontynuują opór wewnątrz tymczasowo okupowanych terytoriów. W ten sposób utrudniają działanie rosyjskich »władz« okupacyjnych w obwodzie chersońskim" – poinformowało dowództwo Południe.

06:57

Po czterech miesiącach wojny na Ukrainie stanowisko władz Chin pozostaje bez zmian. Xi Jinping w rozmowie z Władimirem Putinem udzielił Moskwie jednoznacznego wsparcia politycznego i propagandowego, ale Pekin unika działań, które mogłyby narazić chińskie firmy na sankcje – ocenił ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Michał Bogusz.

06:40

Będziemy finalizować porozumienie z Niemcami w sektorze rafineryjno-naftowym; treść dokumentu jest już wynegocjowana – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

- Będziemy finalizować porozumienie ze stroną niemiecką. Chcemy podpisać porozumienie o współpracy nadal trwają rozmowy biznesowe między PERN-em a niemieckimi operatorami, ale czekamy na ostateczne wycofanie udziałów rosyjskich z rafinerii Schwedt - poinformowała.

Podkreśliła, że to jest polski warunek wejścia w jakąkolwiek współpracę, "żeby »było zero« jakichkolwiek udziałów i obecności rosyjskiej we wszystkich elementach, czy to magazynowania czy to w samej rafinerii, wszystko co jest związane z ropą w Niemczech. Nasze oczekiwania są takie, że nie ma tam Federacji Rosyjskiej. Niemcy się na to zgodzili” - zaznaczyła Anna Moskwa.

05:51

Zdobycie Siewierodoniecka prawdopodobnie nie będzie decydującym zwycięstwem Rosji - ocenia "The Institute for the Study of War", cytowany przez agencję Unian.

05:34

- Przewidywany termin przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej to rok 2029 - oceniła Natalia Forsyuk, dyrektor generalna ukraińskiego Rządowego Urzędu Koordynacji Integracji Europejskiej i Euroatlantyckiej, cytowana przez agencję Ukrinform.

05:11

Komisja Spraw Zagranicznych Senatu USA przyjęła rezolucję uznającą Rosję za sponsora terroryzmu - informuje Ukrinform.

04:46

Drugi dzień unijnego szczytu w Brukseli poświęcony będzie kwestiom gospodarczym. Przywódcy 27 krajów będą rozmawiać na temat rosnącej inflacji oraz wysokich cen energii.

Nie jest wykluczone, że w przyszłym miesiącu unijni liderzy ponownie zjadą do Brukseli na szczyt, bo kilka krajów uważa, że należy go zorganizować by ponownie omówić sytuację na rynku energetycznym.

04:04

Rosja narzuca narrację o zmęczeniu Ukrainy w Unii Europejskiej, by podkreślić naszą niższość. W rzeczywistości w Europie nie ma zmęczenia, a przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE to potwierdza - ocenił minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba, cytowany przez agencję UNIAN.

02:30

Jesienią między Ukrainą a Mołdawią zostaną przywrócone połączenia kolejowe - informuje Ukrinform.

02:08

Szefowie państw i rządów UE, którzy w czwartek rozpoczęli szczyt w Brukseli, uznali Rosję za kraj, który próbuje wykorzystać żywność jako broń w wojnie z Ukrainą i ponosi wyłączną odpowiedzialność za sztuczny światowy kryzys żywnościowy - wynika z konkluzji szczytu, opublikowanych na stronie Rady Europejskiej.

01:57

"The Institute for the Study of War" opublikował mapy obrazujące aktualną sytuację na froncie.

01:30

Od początku rosyjskiej agresji ukraińska straż graniczna zatrzymała ponad 3500 osób, które chciały wyjechać za granicę. Z kolei ponad tysiąc mężczyzn próbowało przekroczyć granicę ze sfałszowanymi dokumentami - podaje Ukrinform.

01:14

Unia Europejska powinna przestać nakładać sankcje na Rosję z powodu jej inwazji na Ukrainę, a zamiast tego naciskać na zawieszenie broni i rozpoczęcie negocjacji - powiedział Balazs Orban, główny doradca węgierskiego premiera Viktora Orbana.

01:04
00:33

- Przed Ukrainą jeszcze długi marsz do Unii Europejskiej, po drodze mogą wydarzyć się jeszcze różne rzeczy - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie. 

Czytaj także: PE przyjął rezolucję ws. Ukrainy. Jan Piekło: to bardzo ważna deklaracja polityczna

00:24

USA są przekonane, że Turcja osiągnie porozumienie ze Szwecją i Finlandią w sprawie ich członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim - informuje agencja Ukrinform.

00:19

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraińcy wierzą w Unię Europejską. W przemówieniu skierowanym do liderów państw Wspólnoty po przyznaniu jego krajowi statusu kandydata do Unii podkreślił, że mimo formalnego pozostawania poza strukturą naród ukraiński jest bardzo związany ze wspólnotą europejską.

Posłuchaj
00:20 11806547_1.mp3 Wołodymyr Zełenski: chcę podziękować naszym bohaterom, którzy bronią niepodległości Ukrainy, którzy bronią wolności Europy (IAR) 
00:16
00:15

W Zaporożu po sygnale alarmu lotniczego rozległy się eksplozje - informuje Ukrinform, powołując się w telegramie na sekretarza Zaporoskiej Rady Miejskiej Anatolija Kurtewa.

"Zachowaj spokój i trzymaj się bezpiecznych miejsc. Oficjalne informacje zostaną podane później" - przekazano.

00:10

Europejska Unia Nadawców (EBU) potwierdziła ostatecznie, że przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji nie odbędzie się na Ukrainie. Nie wiadomo jeszcze, w jakim kraju impreza zostanie zorganizowana w przyszłym roku.

00:06

Unia Europejska pokazała, że to ona nadal wyznacza reguły gry na kontynencie europejskim, a nie Rosja czy Chiny - oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, komentując fakt przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE.

00:05

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dodatkowe 450 milionów dolarów pomocy wojskowej - poinformował Biały Dom. Pakiet wsparcia obejmuje również dostawy systemów rakietowych HIMARS.

Czytaj także: Biały Dom ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Na front trafią kolejne zestawy HIMARS

00:05

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że decyzja unijnych liderów o nadaniu jego krajowi statusu kandydata do Wspólnoty to jedno z najważniejszych wydarzeń dla jego państwa od momentu odzyskania przez Kijów niepodległości od Związku Radzieckiego.

23:40

"Rada Europejska zdecydowała o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydatów do UE. To świetna wiadomość! Gratulujemy!" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Zobacz także

Zobacz także