more_horiz
Wiadomości

Rosjanie mordują ludność cywilną. W Charkowie użyli zakazanej amunicji [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 23:55
Rosjanie ostrzelali osiedle mieszkaniowe w Charkowie w północno-wschodniej Ukrainie. Deputowany charkowskiej rady miejskiej Andriej Iwanow powiedział, że 4 osoby zginęły, a 19 zostało rannych. - Armia rosyjska wykorzystała zakazaną przez międzynarodowe konwencje - amunicję kasetową - zaznaczył Andriej Iwanow, podkreślając, że Rosjanie zaatakowali wyłącznie miejsca, gdzie przebywała ludność cywilna. Poniżej zapis relacji ze 124. dnia wojny na Ukrainie.
Rosyjski atak rakietowy na Charków: zamordowano czterech cywilów, 19 jest rannych
Rosyjski atak rakietowy na Charków: zamordowano czterech cywilów, 19 jest rannychFoto: PAP/EPA/STR
  • Poniedziałek to 124. dzień wojny na Ukrainie.
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w przemówieniu do przywódców G7, że chce zakończenia wojny w swym kraju przed najbliższą zimą i zaapelował o systemy przeciwlotnicze dla Ukrainy oraz dalsze sankcje wobec Rosji - podała agencja Reutera.
  • Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału jednej z miejscowości obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy - poinformowała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).
  • Rosjanie sporządzają listy budynków w Mariupolu, które rzekomo przeznaczono do wyburzenia w celu podstępnego przekonywania Ukraińców, by ci wracali do miasta - podała mariupolska rada miejska, lojalna wobec rządu Kijowa. Śledzimy sytuację na Ukrainie.
  • Federacja Rosyjska, po raz pierwszy od ponad stu lat, czyli od czasu obalenia ostatniego cara Mikołaja II i rewolucji bolszewickiej w 1917, roku nie wywiązała się ze spłaty zagranicznego długu. Niespłacenie długu zagranicznego jest wyraźnym sygnałem, że bariera sankcji nałożonych na Rosję przez Zachód w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie przynosi rezultaty - pisze agencja Bloomberg.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

***

PAP/IAR/in./nt

23:55

Rośnie liczba ofiar rosyjskiego bombardowania centrum handlowego na Ukrainie. Rosyjskie rakiety zabiły już co najmniej 13 osób w Krzemieńczuku i raniły kilkadziesiąt kolejnych. Liczba poszkodowanych może jednak jeszcze wzrosnąć.

Posłuchaj
00:50 11813043_1.mp3 Informacje w tej sprawie zebrał Wojciech Cegielski (IAR) 
23:45
23:40

Przywódcy państw grupy G7 potępili rosyjski ostrzał centrum handlowego w Krzemieńczuku w środkowej części Ukrainy, nazywając go "ohydnym".

"Łączymy się z Ukrainą w żałobie po niewinnych ofiarach tego brutalnego ataku" - napisali przywódcy we wspólnym oświadczeniu. "Dokonywane na oślep ataki na niewinnych cywilów stanowią zbrodnię wojenną" - dodali. "Prezydent Rosji Władimir Putin i inni za tym stojący, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności" - zapowiedziano w oświadczeniu.

23:28

Mołdawia i Ukraina będą współpracować w celu przyspieszenia reform na drodze do Unii Europejskiej.

23:17

Odrażające. Absolutnie odrażające. Rada Bezpieczeństwa ONZ spotka się, by omówić rosyjskie okrucieństwa przeciwko cywilom. Musimy w dalszym ciągu pociągać Rosję do odpowiedzialności - oznajmiła Thomas-Greenfield na Twitterze.

23:03

Ukraina zażądała zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z ostatnimi atakami Rosji na cele cywilne.

Uderzenie na centrum handlowe w mieście Krzemieńczuk w centralnej części Ukrainy ma być głównym tematem spotkania, które ma się odbyć jutro o 21.00 czasu obowiązującego w Polsce - poinformował przedstawiciel albańskiej delegacji, która obecnie sprawuje rotacyjne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa. Omawiany ma być także wczorajszy ostrzał Kijowa, który objął między innymi osiedle mieszkaniowe. 

22:54

"Francja potępia rosyjski atak rakietowy na supermarket w Krzemieńczuku w Ukrainie. Poprzez masowe bombardowania zarówno ludności cywilnej, jak i infrastruktury cywilnej, Rosja nadal w przerażający sposób narusza międzynarodowe prawo humanitarne" - podało francuskie MSZ w oświadczeniu. 

22:47
22:36

Wołodymyr Zełenski powiedział także, że obecnie nie jest możliwe ustalenie liczby poszkodowanych, pożarem jest objętych ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Akcja ratunkowa jest nadal prowadzona, i - jak mówił prezydent Ukrainy - trzeba mieć świadomość tego, że straty będą znaczne.

Przekazał też, że ranni zostaną otoczeni opieką. Na miejsce wyruszyli już lekarze z Kijowa, a także minister spraw wewnętrznych.

Posłuchaj
00:32 11812973_1.mp3 Zełenski: spokojne miejsce, zwyczajne centrum handlowe, w środku kobiety, dzieci, zwyczajni cywile. Według informacji służb ratowniczych, w momencie ataku w środku było prawie tysiąc osób. Na szczęście - z tego co wiadomo w tej chwili - większości ludzi udało się wyjść cało. Uderzyć rakietami w taki obiekt może tylko absolutnie bezczelny terrorysta. 
22:26

Prezydent Ukrainy poinformował, że według najnowszego bilansu, w wyniku rosyjskiego ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku, zginęło 12 osób, 24 osoby zostały ranne.

22:15

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że rosyjski atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku to jeden z "najbardziej zuchwałych" zamachów w historii Europy.

- Państwo rosyjskie stało się największą organizacją terrorystyczną świata. To fakt. I ma być to prawny fakt. I każdy na świecie powinien wiedzieć, że kupowanie czy przewożenie rosyjskiej ropy, utrzymywanie powiązań z rosyjskimi bankami, płacenie podatków i ceł państwu rosyjskiemu to dawanie pieniędzy terrorystom - powiedział prezydent w wieczornym nagraniu.

22:00

"Świat jest przerażony rosyjskim atakiem rakietowym na centrum handlowe w Krzemieńczuku na Ukrainie" - napisał na Twitterze szef dyplomacji USA Antony Blinken. "Stany Zjednoczone zamierzają pociągnąć sprawców do odpowiedzialności" - dodał.

21:37
21:18

Rosyjskie wojska nie posunęły się wzdłuż linii frontu w obwodzie donieckim, ale nie rezygnują z podejścia w kierunku Słowiańska i Kramatorska. Jak podał szef donieckiej administracji regionalnej Pawło Kyrylenko rosyjska armia zbliżyła się do przedmieść Bachmutu, skąd ukraińskie władze ewakuują ludność cywilną. W mieście pozostało dwadzieścia pięć tysięcy osób - przed wojną mieszkało tam ponad osiemdziesiąt tysięcy.

21:09

Armia rosyjska ostrzelała ludzi, którzy przyszli po wodę w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - przekazał szef władz regionu Serhij Hajdaj. 

Według gubernatora armia przeciwnika ostrzelała grupę mieszkańców miasta z systemu Uragan. Cywile trafili pod ostrzał, kiedy przyszli po wodę z podstawionej cysterny.

Osiem osób zginęło, 21 trafiło do szpitala. Pięciu poszkodowanych po otrzymaniu pomocy medycznej pozostało w mieście, a 16 przewieziono do szpitali w innych regionach.

21:02

Po szczycie NATO w Madrycie oczekujemy kolejnego sygnału, że Sojusz jest spójny i że na rosyjską agresję reaguje w sposób jednolity - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski.

20:54
20:47

Cierpiący głód mieszkańcy okupowanego przez Rosjan Mariupola zmuszeni są do polowania na gołębie - poinformowały władze miasta. Poważnym problemem jest też brak wody pitnej.

"Żeby przeżyć, ludzie montują pułapki na gołębie, tak samo jak podczas Wielkiego Głodu w latach 1932-1933. Ptaki, które kiedyś dokarmiali w pobliżu teatru, są teraz ich pożywieniem" - napisała rada miejska Mariupola na Telegramie.

20:43

Wieczorem Rosjanie ostrzelali osiedle mieszkaniowe w Charkowie w północno-wschodniej Ukrainie. Jak powiedział deputowany charkowskiej rady miejskiej Andriej Iwanow, są ofiary wśród cywilnej ludności.

Posłuchaj
00:05 11812788_1.mp3 Iwanow: dziewiętnaście osób zostało rannych, cztery z nich nie żyją. Wśród ofiar są dzieci (IAR) 
20:41

Unijne przepisy o magazynowaniu gazu umożliwią wywłaszczanie magazynów, które są własnością rosyjską - powiedziała w Luksemburgu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Kraje członkowskie ostatecznie zatwierdziły regulacje zgodnie z którymi najbliższej zimy magazyny mają być zapełnione gazem w co najmniej w 80 procentach, w kolejnych latach ma to być minimum 90 procent.

Posłuchaj
00:25 11812837_1.mp3 Anna Moskwa: przepisy o magazynowaniu gazu umożliwią wywłaszczanie magazynów, które są własnością rosyjską (IAR) 
20:31

Oficjalny komunikat tureckiego koncernu Baykar, który zobowiązał się dostarczyć Ukrainie bezpłatnie trzy Bayraktary.

20:25

"Współpracownicy prezydenta Rosji Władimira Putina zwrócą się przeciwko niemu, gdy tylko poczują się niezadowoleni z zajmowanych pozycji albo postępów inwazji na Ukrainę, jego dni są policzone" - powiedział były szef moskiewskiej placówki CIA Daniel Hoffman, cytowany przez australijski portal news.com.au.

- Nikt nie zapyta "hej, Władimir, chcesz odejść?" - Nie. To będzie p*** walnięcie obuchem w łeb i będzie martwy - skomentował Hoffman.

20:16
20:07

Doradca szef MSW Ukrainy Anton Geraszczenko opublikował nowe wideo z akcji ratowniczo-gaśniczej w centrum handlowym Amstor w Krzemieńczuku.   

19:56

"W momencie wybuchu w centrum handlowym w Krzemieńczuku, które zostało ostrzelane przez wojsko rosyjskie, było bardzo dużo ludzi" - przekazała ukraińska redakcja BBC, powołując się na świadków.

Miejscowa dziennikarka Alona Duszenko poinformowała BBC, że w chwili wybuchu pożaru wiał silny wiatr, co przyczyniło się do szybkiego rozprzestrzenienia ognia.

W budynku zawalił się dach. Wskutek ostrzału uszkodzone zostały też zaparkowane obok centrum handlowego samochody. W centrum handlowym Amstor był supermarket, sklepy z odzieżą, zabawkami, obuwiem itd.

19:47

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku na Ukrainie pokazuje okrucieństwo i barbarzyństwo prezydenta Rosji Władimira Putina.

- Ten przerażający atak po raz kolejny pokazał, w jakiej głębi okrucieństwa i barbarzyństwa zanurza się rosyjski przywódca. Po raz kolejny łączymy się w myślach z rodzinami niewinnych ofiar na Ukrainie. Putin musi zdać sobie sprawę, że jego zachowanie nie przyniesie nic innego, jak tylko wzmocni determinację Ukrainy i każdego innego kraju G7, aby stać u boku Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne - oświadczył Johnson.

19:46
Posłuchaj
00:33 11812728_1.mp3 Rosja zbombardowała centrum handlowe. Informacje w tej sprawie zebrał Wojciech Cegielski (IAR) 
19:38

Na okupowanym Krymie Rosjanie bezpowrotnie niszczą jego archeologiczną spuściznę, w tym grobowce Chersonezu Taurydzkiego, antycznej greckiej kolonii - podał Ukrinform.

19:35

Oczekiwane są kolejne lotnicze i rakietowe uderzenia na Ukrainę z terytorium i przestrzeni powietrznej Białorusi - ostrzegł w poniedziałek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sztab nie wykluczył również przeprowadzenia "demonstracyjnych i prowokacyjnych" działań ze strony sił zbrojnych Białorusi na terytorium graniczącym z Ukrainą. Możliwe jest też wzmocnienie białoruskich działań rozpoznawczych.

19:28

W przypadającym w poniedziałek Dniu Pamięci o Ofiarach Reżimu Komunistycznego przypomniano w Czechach o zbrodniach komunistycznych i apelowano o pamięć o ofiarach trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainie.

19:22

Zwiększenie przepustowości portów i miejsc przeładunku wymaga czasu, problemu transportu ukraińskiego zboża nie rozwiąże się z dnia na dzień - zaznaczył szef KPRM Michał Dworczyk, który w Warszawie uczestniczył w otwarciu wystawy rosyjskiego uzbrojenia zniszczonego przez ukraińskie wojsko.

19:16

Pierwszym zadaniem w zakresie potrzeb ukraińskich miast jest powrót uchodźców - ocenił na Światowym Forum Miejskim dyrektor generalny dyrekcji planowania przestrzennego i architektury Ministerstwa Rozwoju Wspólnot i Terytoriów Ukrainy Jewhen Plaszczenko.

19:13
19:09

"Prezydent USA Joe Biden podniósł cła na pewne rosyjskie towary do 35 proc., co stało się możliwe dzięki odebraniu Rosji klauzuli największego uprzywilejowania. Nowe taryfy będą obejmować grupę towarów, których import nie został zakazany w ramach sankcji" - podał Biały Dom.

19:08
19:07

Na Twitterze pokazano nowe zdjęcia z akcji ratunkowo-gaśniczej w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie.

19:03
Posłuchaj
00:48 11812579_1 (1).mp3 NASAMS dla Ukrainy. Z Waszyngtonu korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski (IAR) 
18:54

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że nie ma powrotu do takich relacji z Rosją, jakie były przed inwazją na Ukrainę. Podczas wystąpienia na szczycie G7 w Niemczech Scholz podkreślił, że działania Rosji spowodowały długofalową zmianę w stosunkach międzynarodowych. - Kiedy zmienia się sytuacja, my też się zmieniamy - powiedział kanclerz Niemiec.

18:46
18:45

Wskutek rosyjskiego ataku rakietowego na centrum handlowe w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie zginęły co najmniej trzy osoby, a około 40 zostało rannych - poinformował szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin. - Liczba ofiar wzrośnie - dodał.

Serwis Hromadske podał, powołując się na państwową służbę ds. sytuacji nadzwyczajnych, o dziewięciu ofiarach śmiertelnych.

18:42
18:33

W zdobytym przez Rosjan Siewierodoniecku panuje trudna sytuacja. W części miasta Rosja chce wprowadzić swoich przedstawicieli władzy. Zachodnia część miasta jest ostrzeliwana przez rosyjskie wojska, aby uniemożliwić ewakuację pozostałych w Siewierodoniecku ludzi na zachód Ukrainy.

Szef wojskowo-cywilnej administracji miasta Aleksander Striuk powiedział, że jedyna droga z miasta prowadzi na wschód, na tereny zajęte przez Rosjan.

Posłuchaj
00:27 11812553_1.mp3 Striuk: warunki życia są ciężkie. Brakuje żywności, większość infrastruktury została zniszczona. W mieście pozostaje około 7-8 tysięcy osób. Wielu z nich stara się opuścić zniszczone miasto. Opuszczone przez Ukraińców domy i mieszkania są zajmowane przez okupantów (IAR) 
18:29

Rosjanie ostrzelali Charków na wschodzie Ukrainy. Co najmniej cztery osoby zginęły, a 19 zostało rannych, w tym czworo dzieci - poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

Gubernator przekazał, że rannym udzielana jest pomoc medyczna. Podkreślił, że dane w sprawie liczby poszkodowanych są aktualizowane.

18:23

Na Półwyspie Kolskim na północnym wschodzie Rosji, przy granicy z Norwegią, powstała stacja radarowa prawdopodobnie umożliwiająca wczesne wykrywanie i śledzenie samolotów wykorzystujących technologię stealth, takich jak myśliwce F-35, które sąsiednie Norwegia i Finlandia zamierzają wykorzystywać w regionie - podał portal Barents Observer.

18:20

Stany Zjednoczone wyślą Ukrainie zaawansowany system obrony przeciwrakietowej - potwierdził doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Uzbrojenie ma zostać przekazane władzom w Kijowie jesienią tego roku.

Posłuchaj
00:48 11812579_1.mp3 Z Waszyngtonu Marek Wałkuski (IAR) 
18:16
18:13

Szwajcarskie służby wywiadowcze ostrzegają w swoim raporcie, że Rosja może starać się umieścić w Szwajcarii szpiegów wydalonych z innych państw po inwazji na Ukrainę, np. w Genewie, która jest siedzibą wielu organizacji międzynarodowych.

18:11

Szef MSZ Łotwy Edgars Rinkeviczs zaapelował o więcej sankcji na Rosję po zaatakowaniu przez rosyjskie wojska centrum handlowego w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie. - Koniec z dzwonieniem na Kreml - wezwał.

18:08
Posłuchaj
00:09 11812491_1.mp3 Na szczycie NATO w Madrycie zapowiedź zwiększenia wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 
18:04

Rosjanie ostrzelali budynek mieszkalny w Słowiańsku w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Jak powiedział mer miasta Wadym Lach są ofiary ataku. 

Posłuchaj
00:09 11812491_1.mp3 Wadym Lach: niestety ofiar nie udało się uniknąć, ostrzelano ulicę Torską, są zabici i ranni. Dlatego nie zapominamy o ewakuacji, która trwa (IAR) 
18:00

W mediach społecznościowych pojawiło się także kolejne nagranie przedstawiające zaręczyny ukraińskiego żołnierza z partnerką na stacji kolejowej w Odessie. 

17:58

Ukraińcy czynią dobry użytek z przekazanych im systemów artylerii rakietowej HIMARS, uderzając w ośrodki logistyczne, stanowiska dowodzenia i zgrupowania wojsk - ocenił wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Urzędnik stwierdził też, że Rosji może zacząć brakować dowódców wysokiego szczebla.

Czytaj więcej:

17:51
17:50

Kraje graniczące z Rosją potrzebują bezpieczeństwa i solidarności - powiedział wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki podczas wizyty na Łotwie.

17:46

W mediach społecznościowych pojawiło się kolejne wideo z rosyjskiego ostrzału centrum handlowego w Krzemieńczuku. Trwa walka z pożarem i akcja ratunkowa.

17:39

Rosyjska rakieta, wystrzelona z okupowanego Krymu, wywołała pożar trzech prywatnych domów w obwodzie odeskim. Mieszkaniec zaatakowanej miejscowości:

Posłuchaj
00:10 11812429_1.mp3 Iwan: spadła rakieta, eksplodowała i wszystko, co było, zostało zburzone. Tu stoją domy mieszkalne, nie mamy tu żadnych jednostek wojskowych, nic wojskowego. Nie ma ofiar śmiertelnych, są tylko lekko ranni (IAR) 
17:31

Centrum handlowe w Krzemieńczuku przed najazdem Rosjan oraz po. 

17:25

W Rosji nauczyciele, którzy sprzeciwiają się polityce Kremla, stracą pracę. Propozycję wyrzucania ze szkół i uczelni przeciwników wojny z Ukrainą przedstawił szef Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin. Obrońcy praw człowieka alarmują, że represje w Rosji mają charakter masowy i zbliżają się do poziomu z okresu stalinowskiego.

Posłuchaj
00:40 11812341_1.mp3 Więcej na ten temat wie nasz korespondent Maciej Jastrzębski (IAR) 
17:11

Co najmniej dwie osoby zginęły, a 20 zostało rannych na skutek rosyjskiego ostrzału centrum handlowego w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie - przekazał wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

Podał również, że dziewięciu rannych jest w stanie ciężkim. Trwa akcja ratunkowa. W mediach społecznościowych pojawiają się nagrania z miejsca zdarzenia:

17:06
Posłuchaj
00:50 11812409_1.mp3 Litwa będzie konsekwentnie dążyć do wdrożenia sankcji wobec Rosji. Z Wilna Kamil Zalewski (IAR) 
16:53

Rakiety, które spadły na Krzemieńczuk na Ukrainie uderzyły w centrum handlowe, w którym przebywało ponad tysiąc osób - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.

16:53
16:09

Prezydent Mołdawii powiedziała podczas wizyty w Ukrainie, że jej kraj jest "kruchy i bezbronny" i potrzebuje pomocy, aby pozostać "częścią wolnego świata".

16:07

Siły rosyjskie uderzyły w budynek cywilny podczas ataku na miasto Krzemieńczuk - przekazał szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin cytowany przez agencję Reutera. - Niestety są ofiary - powiedział. Nie podał szczegółów.

15:40

Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że Stany Zjednoczone przygotowują kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, który obejmuje między innymi broń defensywną dalekiego zasięgu. - To nasza odpowiedź na apel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o broń przeciwlotniczą oraz na niedawne ostrzelanie Kijowa przez Rosjan - powiedział Jake Sullivan podczas szczytu państw G7.

15:26

Najbogatszy człowiek w Ukrainie Rinat Achmetow, właściciel huty Azowstal, złożył w poniedziałek pozew przeciwko Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Domaga się odszkodowania za miliardy dolarów strat od czasu rosyjskiej inwazji.

15:23

W 420 kijowskich lokalach przeprowadzono kontrole pod kątem przestrzegania reguł godziny policyjnej; pracownicy wojskowych komend uzupełnień wręczyli 219 mężczyznom w wieku poborowym wezwania do służby w armii - poinformowała w poniedziałek agencja UNIAN za komendantem policji Kijowa Iwanem Wyhiwskim.

14:51

Polska jest jednym z krajów wschodniej flanki, w którym nastąpi wzmocnienie obecności sił Sojuszu Północnoatlantyckiego i przekształcenie grup bojowych w brygady. Zapowiedział to sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pytany przez brukselską korespondentkę Polskiego Radia Beatę Płomecką.

14:50

Szefowie państw grupy G7 zapowiadają zwiększenie presji na rosyjskiego przywódcę Władimira Putina z powodu prowadzonej przez niego wojny na Ukrainie. "Jako G7 jesteśmy zjednoczeni po stronie Ukrainy i nadal będziemy ją wspierać" – napisał w poniedziałek na Twitterze kanclerz Olaf Scholz, dziękując za udział w szczycie prezydentowi Ukrainy.

14:50
14:43

Niemiecka artyleria samobieżna dostarczona do Kijowa jest już na linii frontu we wschodniej Ukrainie

14:43
14:35

Siły ukraińskie kontynuują operację przeciw wojskom rosyjskim na Wyspie Węży i minionej nocy przeprowadziły skuteczne ostrzały, trafiony został zestaw rakietowy Pancyr-S - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Południe Natalia Humeniuk.

14:34

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł postanowił przenieść uchodźców z miejsca tymczasowego zakwaterowania przy ul. Modlińskiej w Warszawie. Uchodźcy darmowym transportem zostaną przewiezieni do hal Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. Przeprowadzkę zaplanowano w dniach 27-28 czerwca, jednak nawet później uchodźcy będą mieli zapewniony bezpłatny transport do innych lokalizacji.

14:34

NATO wyśle kolejne wojska na wschód Europy w reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainie. Tym samym dotychczasowe oddziały, które są już w Polsce czy w krajach bałtyckich, zostaną znacznie wzmocnione. Decyzje w tej sprawie mają zapaść w czasie rozpoczynającego się jutro wieczorem w Madrycie szczytu NATO.

14:02

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że budowa gazociągu Baltic Pipe dobiega końca. Podczas konferencji w Senacie "Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu" powiedział, że "w tej chwili jest on finalizowany".

13:53
13:53

Po inwazji na Ukrainę Rosja nadal wykorzystuje gaz ziemny jako broń polityczną i gospodarczą; rosyjski przymus energetyczny wywarł presję na rynki energii, podniósł ceny dla konsumentów i zagroził światowemu bezpieczeństwu energetycznemu - ogłosili we wspólnym oświadczeniu prezydent USA Joe Biden i szefowa KE Ursula von der Leyen.

13:50

Stoltenberg: oczekuję, że na szczycie NATO sojusznicy wyraźnie oświadczą, że Rosja stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, dla naszych wartości, dla ładu międzynarodowego opartego na zasadach.

szczyt nato pap 1200.jpg
Stoltenberg zapowiada historyczny szczyt NATO. "Europa Wschodnia zamieni się w twierdzę"
13:47

Posłuchaj
00:55 gaz - spec - plomecka .mp3 Najbliższej zimy magazyny w unijnych krajach będą musiały być wypełnione w co najmniej 80 procentach. Ministrowie do spraw energii państw UE zatwierdzili ostatecznie przepisy w tej sprawie. Przed miesiącem wstępny kompromis osiągnęli negocjatorzy krajów członkowskich i Parlamentu Europejskiego - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

13:46

Liderzy grupy G7 wyrazili swoje pełne wsparcie dla rządu w Kijowie. "Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne" - czytamy we wspólnym oświadczeniu. Agendę spotkania przywódców czołowych gospodarek świata zdominowała kwestia wojny na Ukrainie, a także widmo spowodowanego nią głodu na świecie.

13:44

Rosjanie podstępem zachęcają Ukraińców by ci wracali do Mariupola i ratowali jakikolwiek ocalały dobytek lub osiedlali się ponownie, bo lokale mają być rzekomo remontowane - informuje mariupolska rada miejska, lojalna wobec Kijowa (fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV) Rosjanie podstępem zachęcają Ukraińców, by ci wracali do Mariupola i ratowali jakikolwiek ocalały dobytek lub osiedlali się ponownie, bo lokale mają być rzekomo remontowane - informuje mariupolska rada miejska, lojalna wobec Kijowa (fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV)
13:24

Komisja Europejska uruchomiła nowe rezerwy ratunkowe w odpowiedzi na wniosek rządu Ukrainy o sprzęt medyczny, ochronny i specjalistyczny stosowany w przypadku zagrożenia chemicznego, biologicznego, radiologicznego i nuklearnego.

13:24

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski może zostać zaproszony do złożenia wizyty państwowej w Wielkiej Brytanii, która obejmowałaby także audiencję u królowej Elżbiety II - podał w poniedziałek dziennik "Daily Telegraph".

13:22

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że grupy bojowe na wschodniej flance zostaną zwiększone do poziomu brygad. Decyzję mają zapaść na rozpoczynającym się we wtorek w Madrycie szczycie z udziałem przywódców państw członkowskich.

13:17

Specjaliści "The New York Times" zbadali ponad 1000 fotografii zrobionych przez ukraińskich dziennikarzy, które były wykorzystane przez kierownictwo Ukrainy i jej struktury wojskowe jako dowody przestępczych działań armii rosyjskiej.

W taki sposób udało się zidentyfikować ponad 2000 rodzajów amunicji, z których 210 jest zakazanych międzynarodowymi konwencjami. Lotnictwo rosyjskie wielokrotnie wykorzystywało bomby kasetowe. Pojemnik każdej z takich bomb jest zapełniony przez 200-650 ładunków. Ładunki wybuchowe zasypują duży obszar, a ich część nie wybucha, zamieniając się w swego rodzaju miny, które stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla cywili nawet wiele lat po wojnie. 

12:37

Minionej doby Rosjanie przypuścili 20 ataków na 12 miejscowości obwodu donieckiego (fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV) Minionej doby Rosjanie przypuścili 20 ataków na 12 miejscowości obwodu donieckiego (fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV)
12:19

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w przemówieniu do przywódców G7, że chce zakończenia wojny w swym kraju przed najbliższą zimą i zaapelował o systemy przeciwlotnicze dla Ukrainy oraz dalsze sankcje wobec Rosji - podała agencja Reutera.

szczyt G7 1200 PAP
Szczyt G7 w Niemczech. Prezydent Zełenski apeluje o pilne dostawy broni
12:15

Władze Rosji unikają ogłoszenia oficjalnej mobilizacji na wojnę z Ukrainą, ale aktywnie działają na rzecz pozyskania nowych sił poprzez tworzenie batalionów rezerwowych, złożonych z rezerwistów, którzy zgodzili się podpisać kontrakt z wojskiem - twierdzą analitycy projektu śledczego Conflict Intelligence Team (CIT).

12:10

Podczas szczytu NATO w Madrycie Rosja, z powodu inwazji na Ukrainę, zostanie uznana za bezpośrednie zagrożenie dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, zaś Chiny - za wyzwanie geostrategiczne. NATO zostanie także zrestrukturyzowane i zaadaptowane do bezprecedensowej od zakończenia zimnej wojny sytuacji militarnej - podaje dziennik "El Pais", powołując się na źródła w Sojuszu.

12:09

Ukraińskie służby ewakuowały ze strefy aktywnych działań wojennych 16 osób: 15 ze wsi Nowoukrainka w rejonie Wołnowachy (w tym 1 dziecko i 4 niepełnosprawnych), i 1 osobę ze wsi Rajgorodok w rejonie Kramatorska - podała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

12:00

- Jeśli Rosja przyzna teraz, że nie była w stanie pokonać Ukrainy, to nie oznacza upadku systemu, to oznacza upadek państwowości, dlatego będą walczyć tak bardzo, jak będą mogli - ocenił w rozmowie z "Financial Times" szef ukraińskiego wywiadu wojskowego.

11:56

Na białoruskich targowiskach zauważono produkty rolne pochodzące z Ukrainy - pisze NEXTA na Twitterze i wskazuje na czereśnie z Melitopola oraz ziemniaki i kapustę z regionu Chersonia.

11:52

"Rosja na wojnę przeciwko Ukrainie wysyła przede wszystkim przedstawicieli mniejszości etnicznych zamieszkujących kraj. Etniczni Rosjanie stanowią mniejszość oddziałów wysyłanych na zbrodniczą misję przeciwko UA" - oświadczył na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

11:49

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar powiedziała w Warszawie, że Polska jest dla jej państwa najbliższym przyjacielem i partnerem. Podczas konferencji prasowej wiceminister obrony Ukrainy mówiła o skali pomocy, jaką jej rodacy otrzymali od Polaków.

- Chcę podziękować wszystkim polskim obywatelom i polskiemu państwu za tę wielką pomoc, której udzielacie Ukrainie przez 123 dni tej wojny. Dziękujemy wam za udzielenie schronienia naszym kobietom i dzieciom oraz za broń, którą ukraińscy żołnierze wykorzystują dziś na froncie - dodała.

11:48

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że wystawa "Za wolność naszą i waszą" jest dowodem na to, iż Rosjan można pokonać. Szef KPRM wziął udział w otwarciu ekspozycji na Placu Zamkowym, na której jest prezentowany rosyjski sprzęt zniszczony przez ukraińskich żołnierzy.

- Miejsce, w którym otwieramy tę wystawę, jest niezwykle symboliczne. Ta wystawa, jej tytuł "Za wolność naszą i waszą" odwołują się do historycznej maksymy, ale są niezwykle aktualne. Dlaczego? Dlatego, że dzisiaj bohaterscy, ukraińscy żołnierze bronią nie tylko własnej ojczyzny, nie tylko Ukrainy, ale bronią bezpieczeństwa Polski i całej Europy - podkreślił Michał Dworczyk.

11:47

Na Placu Zamkowym w Warszawie otwiera się wystawa sprzętu wojskowego zniszczonego przez ukraińskie wojsko - donosi na Twitterze ukraiński profil Nowa Polska, czyli "projekt medialny o polskiej polityce, historii i kulturze".

11:27

Udzielanie pomocy publicznej małym, średnim i dużym firmom w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z agresją Rosji na Ukrainę - zakłada rozporządzenie, które ukazało się w poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Budżet programu pomocowego wynosi ok. 65 mln zł.

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie udzielania pomocy z instrumentów finansowych oraz ze środków instrumentów inżynierii finansowej podlegających ponownemu wykorzystaniu, w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

11:17

Posłuchaj
00:58 zelenski - bron - spec - cegla .mp3 Prezydent Ukrainy ponownie apeluje do Zachodu o szybkie dostawy broni. W Niemczech trwa spotkanie liderów najbogatszych krajów świata, poświęcone sytuacji na Ukrainie. Prezydent Zełenski ostrzega, że zwlekanie z przekazywaniem broni oznacza przyzwolenie dla Rosji na dalszą inwazję w Donbasie - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

11:14

Ukraiński regulator energetyki jądrowej wypowiedział porozumienia zawarte z Rosją w sprawie bezpieczeństwa atomowego - informuje NEXTA.

11:11
11:04

Rakietowe ostrzały Ukrainy są zagrożeniem dla całej Europy - oświadczył minister obrony Ołeksij Reznikow. Zwrócił uwagę, że ataki są coraz częściej prowadzone czy to z terytorium samej Rosji czy Białorusi, czy z akwenu Morza Czarnego.

Według ministra obrony Ukrainy, szybka odpowiedź na to wezwanie powinna składać się z dwóch części: wzmocnienia sankcji i jak najszybsze zainstalowanie skutecznego systemu przeciwlotniczej i przeciwrakietowej obrony na Ukrainie. "To są dodatkowe 500-1000 kilometrów bezpieczeństwa dla każdego miasta europejskiego" - zauważył Reznikow

11:02

- Wiele środowisk twierdziło, że rosyjska armia jest niepokonana, że trzeba się za wszelką cenę się z Rosją porozumieć. Wystawa zniszczonego rosyjskiego sprzętu pokazuje, że Rosjan można pokonać - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk podczas otwarcia wystawy "Za wolność naszą i waszą" w Warszawie.

11:01

W Alczewsku w obwodzie ługańskim płonie magazyn z rosyjską amunicją - informuje NEXTA.

10:59

"Wielka Brytania przekaże nawet 10 milionów funtów na pomoc Ukrainie w odbudowie infrastruktury kolejowej i pomoc w eksporcie zboża. Stworzy także system pozwalający sprawdzić, czy zboże sprzedawane przez Rosję zostało skradzione z Ukrainy" - podaje Suspilne News na Twitterze.

10:57

We wtorek w Madrycie dojdzie do spotkania przywódców Turcji, Szwecji i Finlandii. Recep Tayyip Erdogan przylatuje na szczyt NATO. Zaproszeni na niego zostali także prezydent Finlandii Sauli Niinistö i premier Szwecji Magdalena Andersson. Udział w spotkaniu weźmie także Sekretarz Generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

W połowie maja, kilka dni przed złożeniem przez Szwecję i Finlandię wniosków o przyjęcie do NATO, Ankara wystąpiła z postulatami wobec obu tych państw i zablokowała rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych.

10:51

Poseł Maciej Konieczny powiedział, że państwa wspierające Ukrainę nie mogą zgodzić się na ustępstwa wobec Rosji. W Programie 1 Polskiego Radia polityk skrytykował Ursulę von der Leyen, która odrzuciła pomysł bojkotu szczytu G20, jeśli udział w nim wziąłby Władimir Putin.

Maciej Konieczny jedynka 1200.jpg
Putin na szczycie G20? Konieczny: to nieakceptowalne, nie powinno mieć miejsca
10:48

Rada Unii Europejskiej przyjęła w poniedziałek rozporządzenie, które ma zapewnić – pomimo zakłóceń na rynku – zapełnienie magazynów gazu w UE przed sezonem zimowym i w razie konieczności umożliwić współdzielenie tych zasobów w duchu solidarności.

10:35

Rosyjskie wojska przeprowadziły 20 ataków na 12 osiedli w obwodzie donieckim w ciągu ostatnich 24 godzin, w których zginęli i zostali ranni cywile, w tym dziecko - podaje Ukrinform za ukraińskimi służbami bezpieczeństwa.

"Najeźdźcy przeprowadzili ataki przy użyciu lotnictwa, pocisków, artylerii, wielu systemów rakiet nośnych, w tym Grad, Uragan i Smerch" - czytamy.

10:26

W związku z realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia wzywamy do pilnej ewakuacji - zaapelował do mieszkańców Lisiczańska szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj. Miasto jest kolejnym celem rosyjskiej ofensywy po tym, jak siły ukraińskie wycofały się z sąsiedniego Siewierodoniecka.

10:23

Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze postawiło zarzut zdrady byłemu dowódcy jednostki wojskowej stacjonującej na Krymie - informuje Ukrinform.

Według śledczych, w 2014 roku oficer zdradził przysięgę i pozostał w jednostce wojskowej przejętej przez Rosjan. Potem złożył rosyjską przysięgę wojskową i kontynuował służbę w rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej.

"Obecnie dezerter dowodzi kutrem rakietowym Wyszny Wołoczek i z Morza Czarnego wystrzeliwuje pociski na pokojowe terytoria Ukrainy. Śledczy SBI zebrali wystarczającą ilość dowodów i poinformowali go o podejrzeniu zdrady" - cytuje oświadczenie ukraińskich śledczych Ukrinform.

10:05

Ukraińskie siły specjalne po raz pierwszy przyznały, że faktycznie prowadzą działania na terytorium Rosji, wysadzając w powietrze rafinerie, składy broni czy inną krytyczną dla wojny infrastrukturę - pisze w poniedziałek brytyjski dziennik "The Times".

Gazeta rozmawiała z dwoma członkami batalionu Szaman - jak nazwano 10. oddział ukraińskich sił specjalnych - którzy uczestniczą w takich misjach, sierżantami "Przystojnym" i "Dwadzieścia Dwa".

- Najciekawsze misje to praca za linią wroga; podkładanie materiałów wybuchowych za linią frontu, za granicą - powiedział "Dwadzieścia Dwa", szczegółowo opisując plan siania zamętu w szeregach wroga, prosząc jednak "The Times" o nieujawnianie tego w całości. "Przystojny" dodał: "Rosjanie nie wiedzą, co się stało, często nie mogą uwierzyć, że tam byliśmy".

09:50

Władze Ukrainy zakazały wykonywania na terytorium kraju utworów rosyjskich muzyków, lecz przewidziano wyjątek w postaci tzw. białej listy z nazwiskami artystów potępiających inwazję; aby znaleźć się na tej liście, należy złożyć deklarację poparcia dla suwerenności Ukrainy - przekazał w poniedziałek resort kultury tego państwa.

09:50

Okupant permanentnie ostrzeliwuje Lisiczańsk, w obwodzie ługańskim. Miasto jest atakowane od strony Popasnej; jest zrujnowane. Ostatniej doby zaatakowana została infrastruktura cywilna, a także cerkwie. Ewakuacja od co najmniej miesiąca jest utrudniona, właśnie z powodu nieustannego ostrzału - mówi rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Sztupun.


00:28 lisiczansk - setka .mp3 Rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Sztupun: na odcinku donieckim nieprzyjaciel przy wsparciu artylerii próbuje zablokować miasto Lisiczańsk od południa. Prowadzi ostrzał infrastruktury cywilnej i wojskowej w rejonach Lisiczańska, Wowczojariwki, Łoskutiwki i Werchnokamjanki. Wrogi samolot szturmowy ostrzelał okolice Lisyczańska. W rejonie Wowczojariwki trwają walki. W pobliżu Wierchnokamjanki Siły Obronne zadały wrogowi duże straty i zmusiły go do odwrotu (IAR)

 

09:48

- Niewywiązanie się przez Rosję ze spłaty długu zagranicznego świadczy o tym, że nałożone na nią sankcje działają; potrzebne są dalsze restrykcje wobec rosyjskiego sektora bankowego - ocenił Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

09:47

Na około 35 tys. żołnierzy oszacował w poniedziałek straty osobowe Rosji od początku inwazji na Ukrainę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W ciągu minionej doby wojska rosyjskie straciły - według sztabu - około 150 ludzi i 20 czołgów.

09:45

W Rosji artyści, którzy sprzeciwili się wojnie, nie mogą publicznie występować. Rosyjskie media niezależne zwracają uwagę, że choć nie ma oficjalnego zakazu, to pod różnymi pretekstami lokalne władze zrywają koncerty.

08:44

Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 4,367 mln osób - poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 24 tys. osób.

08:42

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału jednej z miejscowości w rejonie (powiecie) czuhujewskim obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy; zaatakowano też Charków, lecz nie odnotowano tam ofiar - poinformowała w poniedziałek ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

08:42

W nadchodzących tygodniach rosyjska kampania militarna na Ukrainie w coraz większym stopniu opierać się będzie na siłach rezerwy; część z nich niemal na pewno jest już wystawiana w walkach - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

08:40

Posłuchaj
00:36 rosja-rekruci-spec-jastrzebski.mp3 Władze Rosji chcą wysyłać na wojnę z Ukrainą chłopców, którzy dopiero ukończyli szkołę - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

08:22

Władze Rosji chcą wysyłać na wojnę z Ukrainą chłopców, którzy dopiero ukończyli szkołę. Rosyjski parlament pracuje nad ustawą znoszącą ograniczenia w naborze do kontraktowej służby wojskowej. Projekt poprawek zgłosił szef komisji obrony Dumy Państwowej Andriej Kartapałow.

08:22
08:18

"O godzinie 8 rano wznowiono akcję ratowniczą w dziewięciopiętrowym budynku mieszkalnym w rejonie szewczenkowskim, który został zniszczony przez ostrzał rakietowy 26 czerwca. Łącznie w prace zaangażowanych było 86 osób i 9 jednostek sprzętu" - poinformowała na Twitterze Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

08:16

- Przeciwnik zmierza do zablokowania Lisiczańska od południa, przy tym niszczy wszystko, czego dosięga jego artyleria i wyrzutnie - poinformował rano szef administracji obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

08:15

Niedzielny rosyjski atak rakietowy na Kijów był najpoważniejszym uderzeniem na stolicę Ukrainy od 29 kwietnia; ostrzał zakładów zbrojeniowych Artem należy odczytywać jako sygnał Kremla wobec Zachodu w kontekście trwającego szczytu G7 i planów dalszego wsparcia strony ukraińskiej - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badan nad Wojną (ISW).

08:14

Rosja Moskwa Kreml Free shutt 1200.jpg
Rosja nie spłaciła zagranicznych długów. Sankcje przynoszą rezultaty
07:45

"Nowe smutne znaleziska. Podczas oględzin budynków w dzielnicy Lewobrzeżnej, w domu, gdzie spadła bomba lotnicza, na skrzyżowaniu ul. Zwycięstwa i ul. Meotydy znaleziono ponad 100 ciał osób zabitych w bombardowaniu. Ciała te wciąż są pod gruzami" - napisał Andriuszczenko na Telegramie.


07:43

Doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował w poniedziałek, że w jednym z domów w tym okupowanym mieście natrafiono na zwłoki ponad 100 osób zabitych w wyniku rosyjskich ataków lotniczych. Ciała te wciąż są pod gruzami.

07:31

Ostrzał Charkowa i Odessy W nocy na Kijów spadło 14 pocisków, są informacje o ofiarach. Ostrzelano także Charków i Odessę, w tym ostatnim mieście zginęło dziecko (fot. Foto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV)
07:12

Rosyjska artyleria ostrzelała Bahmut i Kramatorsk. Rosjanie zmierzają w kierunku wsi Dolyna w okolicach Słowiańska. W obwodach sumskim i charkowskim oraz w obwodzie zaporoskim Rosjanie ograniczają się do ostrzału artyleryjskiego i rozpoznania. Na całej linii frontu przeprowadzili również ataki rakietowe i lotnicze. W okolicach Mikołajowa na południu kraju Rosjanie mają umacniać swoje pozycje i ostrzeliwać pozycje ukraińskie.

07:11

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że najcięższe walki z Rosjanami trwają w Donbasie. Armia Federacji Rosyjskiej stara się podejść od południa pod Lisiczańsk, a w innych miejscach prowadzi rozpoznanie i małe natarcia.

06:50

- Rosyjskie siły powietrzne nie zdołały przeprowadzić skutecznej operacji zniszczenia ukraińskiego lotnictwa i obrony przeciwlotniczej w pierwszych dniach wojny; teraz boją się wlatywać nad Ukrainę - mówi ekspert ds. wojskowości Mariusz Cielma, redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej".

06:35

"To znów rodzi pytanie, dlaczego państwo wtrąca się w wewnętrzne sprawy innego państwa, zamiast rozwiązywać własne problemy" - pyta na Twitterze NEXTA dołączając zdjęcia - jak pisze - "typowej rzeki w Krasnojarsku".

06:18

Federacja Rosyjska po raz pierwszy od ponad stu lat, czyli od czasu obalenia ostatniego cara Mikołaja II i rewolucji bolszewickiej w 1917 roku nie wywiązała się ze spłaty zagranicznego długu. W nocy z niedzieli na poniedziałek upłynął termin 30-dniowej karencji w spłacie odsetek, która pierwotnie miała nastąpić 27 maja.

W niedzielę upłynął termin zapłaty 100 mln dolarów odsetek od dwóch obligacji rządowych wyemitowanych w dolarach i euro. Rosja miała dokonać płatności 27 maja, ale nie zrobiła tego. Następnie wprowadzono 30-dniowy okres karencji, który w niedzielę dobiegł końca.

Niespłacenie długu zagranicznego jest wyraźnym sygnałem, że bariera sankcji nałożonych na Rosję przez Zachód w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie przynosi rezultaty - pisze agencja Bloomberg. "Jest to ponury sygnał świadczący o szybkiej transformacji kraju w gospodarczego, finansowego i politycznego wyrzutka" - skomentował Bloomberg.

06:13

Ruch osobowy na polsko-ukraińskim drogowym przejściu granicznym Dorohusk - Jagodzin od poniedziałku jest zawieszony - poinformował Wojciech Kopeć z sekcji prasowej komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. - Odprawa graniczna prowadzona będzie wyłącznie wobec pojazdów ciężarowych oraz czasowo regularnych połączeń autobusowych - przekazał.

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie wskazała w komunikacie, że rozwiązanie ma przyczynić się do zwiększenia przepustowości przejścia w Dorohusku oraz poprawić płynności ruchu towarowego w związku ze znacznym wzrostem odpraw w imporcie produktów rolno-spożywczych.

05:32

Nowy dowódca niemieckiego Dowództwa Operacyjnego Bundeswehry Bernd Schuett uważa północno-wschodnią flankę NATO za najbardziej zagrożoną eskalacją konfliktu z Rosją. - Tutaj obecność wojsk lądowych odgrywa kluczową rolę - powiedział niemieckiej agencji prasowej DPA.

05:09

Rada miasta Odessy - powołując się na dowództwo operacyjne "Południe" - poinformowała, że w wyniku uderzenia w wieś kilka budynków mieszkalnych i gospodarczych zostało zniszczonych, wywiązał się także pożar. W gaszeniu ognia wzięły udział trzy zespoły sprzętu i 12 specjalistów.

Po ugaszeniu pożaru pracę rozpoczną śledczy z ukraińskiej Komendy Głównej Policji. Dane dotyczące skali szkód i liczby ofiar są aktualizowane.

04:46

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) udostępnił nowe mapy z sytuacji na froncie.

04:20

Wśród rannych w wyniku ostrzału Odessy jest dziecko - donosi Ukrinform.

03:55

- Wielka Brytania nie mogłaby być w awangardzie udzielania wsparcia Ukrainie, gdyby nadal była w Unii Europejskiej - powiedział brytyjski premier Boris Johnson.

03:36

Administracja USA zamierza w najbliższych dniach ogłosić, że zakupiło dla Ukrainy system obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu NASAMS - podała w niedzielę telewizja CNN. Taki system używany jest m.in. do obrony przestrzeni powietrznej nad Waszyngtonem.

02:19

- Ważne jest, aby powiedzieć mu prosto w twarz, co o nim myślimy i co sądzimy o tego rodzaju działaniach - uzasadniała Ursula von der Leyen i dodała, że G20 jest zbyt ważnym gremium, także dla krajów rozwijających się, by pozwolić Putinowi na "zepsucie go". 

01:44

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie udzielonym w niedzielę wieczorem w programie "Heute Journal" dla niemieckiej telewizji publicznej ZDF opowiedziała się przeciwko bojkotowi jesiennego szczytu G20, nawet jeśli w spotkaniu miałby wziąć udział prezydent Rosji Władimir Putin.

01:10

Eksplozje słychać również w Odessie - donosi Ukrinform.

01:09

Rosjanie nocą ostrzeliwują kolejne ukraińskie miasta. Pociski spadają na Charków, a alarm przeciwlotniczy ogłoszono w obwodach zaporoskim, połtawskim, donieckim, dniepropietrowskim i sumskim.

00:57

Prezydent Ukrainy powiedział, że zwlekanie z przekazaniem broni jego krajowi to zaproszenie dla Rosji do dalszej agresji. Zełenski prezydent stwierdził, że przywódcy G7, którzy zebrali się dziś w Niemczech, mają wystarczający wspólny potencjał, by powstrzymać rosyjską agresję na Ukrainę i całą Europę. - Ale to będzie możliwe tylko wtedy, gdy dostaniemy wszystko, o co prosimy, i dokładnie wtedy, kiedy będziemy potrzebowali - broń, wsparcie finansowe i sankcje wobec Rosji. Nie ma innego rozwiązania - podkreślił. 

23:56

Prezydent Andrzej Duda zwołał na poniedziałek naradę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, która ma być poświęcona zbliżającemu się szczytowi NATO oraz oczekiwaniom, które wobec tego spotkania mają polskie władze.

Narada w BBN jest zaplanowana na 15:00, wezmą w niej udział szefowie MON, MSWiA, przedstawiciele kancelarii premiera oraz ambasador Polski przy NATO i wojskowi dowódcy.

23:56

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się w niedzielę do obywateli Białorusi, oświadczając, że są oni wciągani w wojnę przez Rosjan. "Na Kremlu już o wszystkim za was zdecydowano, wasze życie nic dla nich nie jest warte" - oznajmił.

23:55

Rosyjska armia ostrzelała Kijów i odpaliła pociski w inne części kraju: obwód mikołajowski, czernihowski, Odessę i Czerkasy – przekazał Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Podkreślił, że część pocisków rakietowych zestrzeliła ukraińska obrona powietrzna. Jednak tylko silna obrona tego rodzaju może zapewnić bezpieczeństwo - przyznał prezydent i zapewnił, że codziennie Ukraina rozmawia na ten temat z partnerami.

23:54

Sztab Generalny Ukraińskiej Armii poinformował, że na terytorium Białorusi dywersyjne grupy rosyjskie szykują się do działań w Ukrainie.

"Na kierunkach wołyńskim i poleskim, na terytorium Republiki Białoruś, zaobserwowano manewry pojedynczych oddziałów sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Chodzi o dywersyjno-wywiadowcze grupy do dalszych działań na terytorium Ukrainy" - informuje Sztab Generalny.

Zobacz także

Zobacz także