more_horiz
Wiadomości

UE przyjęła przepisy o przechowywaniu gazu. Anna Moskwa: umożliwi to wywłaszczanie rosyjskich magazynów

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 20:56
- Unijne przepisy o magazynowaniu gazu umożliwią wywłaszczanie magazynów, które są własnością rosyjską - powiedziała w Luksemburgu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Kraje członkowskie ostatecznie zatwierdziły regulacje zgodnie z którymi najbliższej zimy magazyny mają być zapełnione gazem w co najmniej w 80 procentach, w kolejnych latach ma to być minimum 90 procent.
Anna Moskwa: przepisy o magazynowaniu gazu umożliwią wywłaszczanie magazynów, które są własnością rosyjską
Anna Moskwa: przepisy o magazynowaniu gazu umożliwią wywłaszczanie magazynów, które są własnością rosyjskąFoto: calado/Shutterstock

Polska - jak mówiła Anna Moskwa - przyjęła te przepisy z zadowoleniem, bo już dawno zgłaszała taki postulat w Unii Europejskiej. Sama ma już pełne magazyny.

Zdaniem minister Anny Moskwy ważne w tych regulacjach są zapisy o wymogu certyfikacji dla operatorów i właścicieli magazynów.

- Jest to istotne, żeby móc wykluczyć podmioty rosyjskie, ale też jednocześnie daje ta regulacja możliwość uwłaszczania tej infrastruktury, która jest infrastrukturą rosyjską. My nie mamy magazynów, które byłyby własnością Federacji Rosyjskiej, wszystkie magazyny polskie są w 100 procentach w polskich rękach, ale są państwa, które są w takim kłopocie i stąd ta regulacja umożliwi im przejecie tych magazynów - powiedziała minister Anna Moskwa.

UE przyjęła przepisy o magazynowaniu gazu

Zgodnie z przepisami, nie otrzymają uprawnień ci operatorzy i właściciele magazynów, którzy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego i którzy zapełniali europejskie magazyny w ostatnich dwóch latach poniżej średniej unijnej.

Tak robił właśnie Gazprom - właściciel magazynów w Niemczech czy Austrii. Ostatniej zimy rosyjski monopolista utrzymywał zapasy na rekordowym niskim poziomie, zmniejszał też dostawy surowca do Europy windując ceny.

Zobacz także:

Posłuchaj
00:25 11812837_1.mp3 Anna Moskwa: unijne przepisy o magazynowaniu gazu umożliwią wywłaszczanie magazynów, które są własnością rosyjską (IAR) 

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Zobacz także: Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w "Salonie politycznym Trójki"

ng

Zobacz także

Zobacz także