more_horiz
Wiadomości

"Kolejna zbrodnia wojenna Rosji". Andrzej Duda o ataku na ukraińskie centrum handlowe

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 00:57
"W przeddzień szczytu NATO w Madrycie Rosja popełniła kolejną zbrodnię wojenną na ludności cywilnej" - napisał w poniedziałek wieczorem Andrzej Duda, odnosząc się do zbombardowania centrum handlowego w Krzemieńczuku na Ukrainie. Polski prezydent podkreślił, że rosyjska zbrodnia "wymaga odpowiedzi", dodając, że Ukraińcy bronią Europy.
Jak podają media, liczba ofiar ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku wzrosła do 14. 13 ciał wydobyto spod gruzów, jedna osoba zmarła w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń
Jak podają media, liczba ofiar ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku wzrosła do 14. 13 ciał wydobyto spod gruzów, jedna osoba zmarła w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeńFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

"W przeddzień szczytu NATO w Madrycie Rosja popełniła kolejną zbrodnię wojenną na ludności cywilnej. Tym razem w Krzemieńczuku na Ukrainie. Ostrzelanie centrum handlowego pełnego niewinnych ludzi powinno spotkać się z odpowiedzią w postaci większego wsparcia militarnego dla Ukrainy, obrońców Europy" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Wpis został zamieszczony w języku angielskim.

Rosyjski atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku

Według ostatnich informacji podanych przez portal Ukraińska Prawda, który powołuje się na lokalne władze oraz Prokuraturę Generalną Ukrainy, wskutek ataku na centrum handlowe zginęło co najmniej 14 osób, a ponad 40 zostało rannych. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał po południu, że na terenie obiektu przebywało ponad tysiąc osób. W jego ocenie, liczba ofiar jest "nie do wyobrażenia".

Ukraińskie dowództwo podało, że w centrum handlowe w Krzemieńczuku trafiły rakiety Ch-22 wystrzelone z bombowców Tu-22M3. Samoloty wyleciały z lotniska Szajkowka w obwodzie kałuskim w Rosji, a pociski wystrzeliły w obwodzie kurskim.

Szczyty G7 i NATO przede wszystkim o Ukrainie

W niedzielę w zamku Elmau w Alpach Bawarskich rozpoczął się szczyt G7 poświęcony m.in. światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu. Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania ogłoszono, iż Wielka Brytania, USA, Kanada i Japonia wprowadzą wspólnie zakaz importu rosyjskiego złota, aby zwiększyć presję na reżim prezydenta Władimira Putina w związku z wojną na Ukrainie.

We wtorek rozpoczyna się natomiast szczyt NATO w Madrycie, którego głównym tematem ma być agresja Rosji na Ukrainę i jej skutki.

Posłuchaj
00:50 Cegielski IAR.mp3 Rośnie liczba ofiar rosyjskiego bombardowania w Krzemieńczuku. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Czytaj również:

Zobacz także: wiceszef MSZ Marcin Przydacz w "Salonie politycznym Trójki"

jmo

Zobacz także

Zobacz także