more_horiz
Wiadomości

Rosja celuje w obiekty cywilne. Zmasowany ostrzał rakietowy Mikołajowa [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 21:09
Mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz poinformował, że pięć osób poniosło śmierć, a pięć zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na miasto. Jedna z rakiet trafiła w wielopiętrowy dom mieszkalny. Zniszczone zostały piętra od drugiego do czwartego, a odłamki uszkodziły także okoliczne domy. Tak relacjonowaliśmy kolejną dobę wojny na Ukrainie.
Mer Mikołajowa: w rosyjskim ataku rakietowym zginęło pięć osób
Mer Mikołajowa: w rosyjskim ataku rakietowym zginęło pięć osóbFoto: PAP/Mykola Kalyeniak

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

***

PAP/IAR/Twitter/in.

23:41

Czy Rosja zapłaci za zniszczenia wojenne Ukrainy? Ruiny są wszechobecne, ale uzyskanie odszkodowań będzie trudne prawnie i politycznie - uważa publicystka WSJ.

 

23:18

CNN przypomina, że Sojusz Północnoatlantycki został założony, aby chronić kraje Europy Zachodniej przed zagrożeniem ze strony Związku Radzieckiego. Ponad siedem dekad później - wraz z trwająca wojną Rosji na Ukrainie - funkcja NATO wróciła do tej, która legła u jej podstaw.

23:00

Posłuchaj
00:25 11817402_1.mp3 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że bez jego kraju nie da się zagwarantować bezpieczeństwa w Europie w obecnej sytuacji. W cowieczornym wystąpieniu przywódca odniósł się do szczytu NATO w Madrycie, który nazwał "szczytem transformacji" - (IAR)

 

22:52

Władimir Putin powiedział, że cele wojny się nie zmieniły, ale taktyka "może być inna" - podaje portal "Ukraińska prawda".

22:46

Niemiecka agencja dpa podała, że Syria uznała "niepodległość" i "suwerenność" separatystycznych regionów Ługańska i Doniecka we wschodniej Ukrainie i planuje nawiązanie z tymi regionami stosunków dyplomatycznych.

22:39

Posłuchaj
00:57 11817267_1.mp3 Historyczne zmiany w NATO. Sojusz Północnoatlantycki rozszerzy się o Szwecję i Finlandię, wzmocni wschodnią flankę - takie decyzje zapadły na szczycie z udziałem przywódców państw członkowskich w Madrycie. Przyjęta została również nowa koncepcja strategiczna Sojuszu. Na wniosek Polski do deklaracji końcowej wpisano, że państwa, które są szczególnie

 

22:29

Jak podaje portal Nexta, powołując się na ukraiński wywiad, większość ukraińskich żołnierzy, którzy wrócili z niewoli - jest poważnie ranna.

21:59

Jak podaje ukraińska agencja Unian -  zgodnie z przechwyconą rozmową - rosyjski żołnierz chwalił się swojej dziewczynie zabiciem cywilów w Chersoniu.

21:55
Ministrowie kultury krajów Europy Środkowej podpisali w środę w Operze Lwowskiej deklarację pomocy Ukrainie. Dokument przewiduje utworzenie funduszu na odnowę kultury i pomoc artystom na Ukrainie Ministrowie kultury krajów Europy Środkowej podpisali w środę w Operze Lwowskiej deklarację pomocy Ukrainie. Dokument przewiduje utworzenie funduszu na odnowę kultury i pomoc artystom na Ukrainie
21:46

Posłuchaj
00:27 11817136_1 (2).mp3 Ostatniej doby rosyjskie wojsko ostrzelało Charków oraz inne miejscowości w obwodzie charkowskim. Rosjanie użyli prawie wszystkich rodzajów broni, które mają - (IAR)

 

21:43

Jak podaje agencja Reuters, stopa bezrobocia w Rosji spada do rekordowo niskiego poziomu, ale przeszkody gospodarcze narastają.

21:34

 - Większość ukraińskich obrońców Mariupola, uwolnionych w środę w ramach wymiany jeńców, nie ma rąk albo nóg, ale są szczęśliwi - powiedziała portalowi Suspilne siostra jednego z dowódców obrony kombinatu metalurgicznego Azowstal, który jeszcze jest w rosyjskiej niewoli.

- Prawie wszyscy, 99 proc., są bez rąk, bez nóg. Ktoś stracił czucie, ktoś inny nie widzi, ale są szczęśliwi. Niektóre chłopaki mówią ze łzami w oczach, inni nie mogą mówić - oznajmiła Tetiana Charko.

- To wielkie szczęście móc zobaczyć ich uśmiechy, ich oczy. Czekamy na absolutnie każdego obrońcę - dodała Charko, które reprezentuje Stowarzyszenie Rodzin Obrońców Azowstalu.

21:32

Posłuchaj
00:27 11817136_1 (2).mp3 20 osób zgięło w wyniku ostrzału Centrum Kultury Islamskiej "Bismillah" w Siewierodoniecku. W budynku znajdował się meczet, został zniszczony - poinformował imam muzułmanów z regionu Siewierodoniecka i Ługańska Timur Beridze. Według niego ukrywający się w meczecie cywile mieli nadzieję, że budynek nie będzie celem ostrzału - (IAR)

 

21:31

Jak podaje portal "Ukraińska prawda", w Rumunii przewrócił się pociąg przewożący ukraińskie zboże.

20:45

Posłuchaj
00:43 11817174_1.mp3 NATO zapowiada kolejną pomoc wojskową dla Ukrainy. Decyzja w tej sprawie zapadła w trakcie trwającego w Madrycie szczytu Sojuszu. Pomoc ma trafić także do krajów, które najmocniej wspierają Ukrainę, w tym prawdopodobnie do Polski - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

20:32

Niemal stu obrońców Azowstalu wróciło do domu z rosyjskiej niewoli. Odbyło się to w ramach największej, jak do tej pory, wymiany jeńców między Ukrainą i Rosją.

Jak podaje komunikat głównego zarządu wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, ogółem w ramach najnowszej wymiany jeńców, do domu powróciło 144 osób - wśród nich 95 obrońców Azowstalu. 44 z nich to żołnierze z pułku Azow.

Większość uwolnionych to osoby ciężko ranne wymagające hospitalizacji. Obrońcy zakładów metalurgicznych Azowstal w połowie maja poddali się po wielotygodniowych walkach. Z fabryki wyszło wówczas ponad 2300 żołnierzy.

Według nieoficjalnych informacji trafili oni do kolonii "Ołeniwka" pod Donieckiem.

20:28
Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z prezydentem Indonezji Joko Widodo. To pierwsza taka wizyta w historii stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma państwami Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z prezydentem Indonezji Joko Widodo. To pierwsza taka wizyta w historii stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma państwami
20:18

 - Pięć osób poniosło śmierć, a pięć zostało rannych w środę w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Mikołajów - poinformował mer tego miasta na południu Ukrainy Ołeksandr Sienkewycz.

Do zmasowanego ostrzału rakietowego doszło około godz. 6 rano (godz. 5 w Polsce). Jedna z rakiet trafiła w wielopiętrowy dom mieszkalny. Zniszczone zostały piętra od drugiego do czwartego, a odłamki uszkodziły także okoliczne domy.

Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy powiadomiła, że udało się uratować trzy osoby, ale podczas akcji rannych zostało dwóch ratowników.

20:17

 - Nadal oceniamy, że celem Rosji jest zajęcie większości Ukrainy, jednak rosyjscy żołnierze będą w stanie poczynić jedynie niewielkie postępy - oświadczyła w środę Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines, cytowana przez agencję Reutera. Dodała, że według służb żadna ze stron nie będzie w stanie dokonać przełomu w wojnie, a Ukraina może odzyskać małą część terytorium na południu.

Haines sformułowała te oceny podczas zamkniętej konferencji, zorganizowanej przez Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa Ministerstwa Handlu.

Jak podaje Reuters, urzędniczka ta, nadzorująca wszystkie służby wywiadowcze USA, stwierdziła, że według służb cel Rosji jest taki sam, jak na początku wznowionej inwazji, czyli przejęcie kontroli nad większością Ukrainy.

17:12

Jedna osoba poniosła śmierć, a pięć zostało rannych w środę w wyniku dwóch rosyjskich ataków rakietowych w obwodzie czerkaskim w środkowej Ukrainie – poinformował szef władz obwodowych Ihor Taburec, cytowany przez portal Suspilne.

„Mamy dwa ataki w pobliżu centrum obwodowego. Jeden zabity i pięcioro rannych. Uszkodzony został obiekt infrastruktury” – napisał Taburec.

Zaapelował przy tym, by nie publikować zdjęć ani nagrań wideo przedstawiających skutki ataku. „Nie narażajcie nas wszystkich na powtórne ataki w tych miejscach” – oznajmił. (

16:53

O "kolejowych partyzantach" z Białorusi napisał też - we wtorek - niezależny rosyjski portal Meduza, przedstawiając ze szczegółami akty dywersji na kolei, które zaczęły się jeszcze przed napaścią Rosji na Ukrainę, gdy Rosjanie prowadzili ćwiczenia wraz z Białorusinami. Meduza podaje, że ataków takich było około 80 i zakończyły się pod koniec marca. Od tamtej pory ani opozycja, ani władze nie wspomniały o żadnym nowym przypadku.

16:53

Komitet Śledczy Białorusi zakończył dochodzenie w sprawie spalenia szaf przekaźnikowych na kolei; sprawcom, którzy określają się jako "kolejowi partyzanci" i wyjaśniają, że ich czyny podyktowane były chęcią spowolnienia dostaw rosyjskiego sprzętu na wojnę z Ukrainą, grozi kara śmierci - poinformował w środę opozycyjny białoruski portal Nasza Niwa.

"Partyzanci" w trzy osoby spalili szafę na początku wojny, w nocy z 28 lutego na 1 marca. W efekcie ruch pociągów wiozących sprzęt i wojsko rosyjskie został spowolniony, a służby były zmuszone wzmocnić ochronę kolei. Portal nie podał miejsca zdarzenia ani nazwisk oskarżonych, zwrócił jednak uwagę, że Komitet Śledczy nazywa sprawców „zdrajcami ojczyzny”, choć nie zostali jeszcze osądzeni.


16:52

- Siły rosyjskie uprowadzają dla okupu mieszkańców Enerhodaru w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy i żądają za ich zwolnienie 50 tys. hrywien okupu (7500 zł) – poinformował w środę mer miasta Dmytro Orłow na Telegramie. Zakładnicy są torturowani - dodał.

„Teraz w niewoli są setki mieszkańców miasta. Część z nich to wykwalifikowani pracownicy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Ludzi torturują prądem, biją, tygodniami, a czasem nawet miesiącami trzymają w zamknięciu” – oświadczył Orłow. 

16:51

Prezydent Andrzej Duda wyraził w środę zadowolenie, że w deklaracji szczytu NATO w Madrycie znalazł się zapis o szczególnym wsparciu ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego dla państw, które w szczególny sposób wspierają Ukrainę. Dodał, że zabiegał o takie postanowienie.

16:51

- Około 1,6 tys. głównie ukraińskich kierowców osobówek znajdowało się w środę w kolejce do przejścia granicznego z Ukrainą w Zosinie (Lubelskie). Niektórzy Ukraińcy czekali na przekroczenie granicy od pięciu dni. Do końca czerwca ma obowiązywać zwolnienie z opłat celnych samochodów sprowadzanych na Ukrainę.

Rzecznik Izby Administracji Krajowej w Lublinie Michał Deruś poinformował, że w środę w kolejce do odprawy w Zosinie znajduje się 1,6 tys. samochodów osobowych. "Szacunkowy czas oczekiwania na przekroczenie granicy wynosi aktualnie 45 godzin. W ciągu nocnej zmiany na wyjeździe z Polski odprawiono 279 pojazdów" – poinformował rzecznik.

16:14

- Mam nadzieję, że ta wojna wkrótce się skończy - napisał na Twitterze prezydent Indonezji Joko Widodo, który przyjechał w środę na Ukrainę, gdzie spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, po czym wyruszy do Rosji na rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem; Widodo zapowiedział wcześniej, że będzie nawoływać Putina do zawieszenia broni.

16:13

Następny szczyt NATO odbędzie się w przyszłym roku w Wilnie - tak zdecydowali przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego drugiego dnia szczytu w Madrycie.

15:25

Fizyczna bariera na granicy z Białorusią liczy już niemal 170 kilometrów. Na ukończeniu są prace związane z ustawianiem stalowych przęseł, ale Straż Graniczna podkreśla, że wysoka na 5,5 metra zapora będzie kompletna, gdy zainstalowany zostanie system elektronicznych zabezpieczeń i perymetrii.

Jutro wizytę na polsko-białoruskiej granicy w okolicach Kuźnicy złoży premier Mateusz Morawiecki. Rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska powiedziała Polskiemu Radiu, że już teraz zmniejszyła się fala nielegalnej migracji obywateli państw trzecich z terytorium Białorusi.

15:23

Jens Stoltenberg dodał, że NATO pozostanie zaangażowane w przyszłość Ukrainy, ponieważ od zdolności obronnych tego państwa zależy bezpieczeństwo całej wspólnoty euroatlantyckiej. Jak podkreślił, rosyjska agresja na Ukrainę doprowadziła do fundamentalnej zmiany strategii Sojuszu.

15:23

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział podczas szczytu w Madrycie, że Ukraina może liczyć na wszechstronną pomoc tak długo, jak będzie ona potrzebna. Państwa członkowskie Sojuszu zobowiązały się przekazywać Kijowowi nowoczesny sprzęt oraz zapasy zaopatrzenia, niezbędne do prowadzenia wojny.

"To zakłada środki bezpiecznej komunikacji, paliwo, zaopatrzenie medyczne, kamizelki kuloodporne, sprzęt do zwalczania min oraz chemicznych i biologicznych zagrożeń, a także setki przenośnych systemów przeciwdronowych. W dłuższym okresie pomożemy Ukrainie przejść z uzbrojenia z czasów sowieckich na nowoczesny, natowski sprzęt. Wzmocnione zostaną interoperacyjność i ukraińskie instytucje odpowiedzialne za obronę i bezpieczeństwo" - mówił Jens Stoltenberg.

15:22

NATO wyśle kolejne wojska na wschodnią flankę w Europie. Sojusz drastycznie zwiększy też swoje siły szybkiego reagowania. Takie decyzje podjęli przywódcy krajów NATO na trwającym właśnie szczycie w stolicy Hiszpanii.

O największych od czasów Zimnej Wojny zmianach w obronności Sojuszu poinformował jego szef Jens Stoltenberg.

14:46

W wyniku pożaru składu pocisków, amunicji i materiałów wybuchowych w obwodzie włodzimierskim w Rosji zniszczeniu uległo ponad 400 przeciwpancernych systemów rakietowych typu 9M113 Konkurs; zginęło co najmniej trzech żołnierzy - poinformował na Facebooku ukraiński dziennikarz Roman Cymbaliuk.

Jak przekazał Cymbaliuk, incydent miał miejsce 22 czerwca w obiekcie wojskowym w miejscowości Brastowo. Oprócz systemów rakietowych, spłonęły również przeznaczone do nich pociski

14:46

Deklaracja szczytu NATO: Rosja jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim

14:45

Deklaracja uczestników szczytu NATO w Madrycie: przerażające okrucieństwo Rosji spowodowało ogromne ludzkie cierpienie i masowe przesiedlenia

13:55

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który w środę bierze udział w szczycie NATO w Madrycie, wyraził przekonanie, że Unia Europejska powinna zwiększyć wydatki na obronność.

"I robimy to. Zdecydowaliśmy, by w nadchodzących latach zwiększyć wydatki na obronność o 200 mld euro. Chcemy wydawać więcej, ale to nie wszystko. Powinniśmy też zmniejszyć poziom fragmentaryzacji, żeby te wydatki były efektywniejsze" - ocenił szef Rady przed dołączeniem do przywódców krajów NATO obradujących w stolicy Hiszpanii. 

13:55

Po zamieszczonym na Telegramie ostrzeżeniu rosyjskiej grupy hakerskiej Killnet o planowanym ataku na norweskie instytucje w środę przestały działać m.in. strony Norweskiej Inspekcji Pracy oraz identyfikatora cyfrowego Bank ID.

Według gazety "Dagbladet" w środę rano hakerzy opublikowali zdjęcie szefowej norweskiej dyplomacji Anniken Huitfeldt, przerobione na postać z bajki "Czarownica" Disneya, które podpisano "Mrs Error", a następnie podano listę celów, wśród nich policję oraz urząd migracyjny.

Powiązana z Rosją grupa Killnet na początku tygodnia przeprowadziła atak na państwowe instytucje na Litwie w odwecie za ograniczenie przez Litwę tranzytu z i do Kaliningradu.

Publiczny nadawca NRK podkreślił, że w "przypadku Norwegii powód wydaje się podobny". Na Telegramie hakerzy odnieśli się do artykułu, w którym norweskie władze odmówiły rosyjskiej firmie wydobywczej, działającej na arktycznym archipelagu Svalbard, zgody na transport przez terytorium Norwegii.

13:54

Amerykańsko-norweski system obrony powietrznej NASAMS znacząco poprawi sytuację Ukrainy w wojnie z Rosją, ponieważ pozwoli nie tylko przeciwstawić się atakom lotniczym, ale też przechwytywać więcej różnego typu pocisków, w tym rakiet manewrujących - ocenili w środę ukraińscy eksperci wojskowi, cytowani przez agencję Ukrinform.

Tylko od soboty do poniedziałku rosyjskie siły przeprowadziły 130 ataków rakietowych na Ukrainę, które skutkowały śmiercią kilkudziesięciu cywilów. Dlatego otrzymanie przez Kijów systemu NASAMS ma kluczowe znaczenie - czytamy na łamach Ukrinform.

13:31

- Zamroziliśmy dotychczas około 330 mld dolarów środków finansowych należących do rosyjskiej elity i banku centralnego od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformowała w środę w oświadczeniu REPO (Russian Elites, Proxies, and Oligarchs), międzynarodowa grupa zadaniowa ds. sankcji, do której należą sojusznicy Ukrainy.

Na 330 mld dolarów, które zostały zablokowane składa się ponad 30 mld dolarów w aktywach rosyjskich oligarchów i przedstawicieli władz oraz około 300 mld dolarów należących do rosyjskiego banku centralnego. REPO zatrzymała także 5 luksusowych jachtów i zamroziła nieruchomości należące do rosyjskich miliarderów.

"Wspólnie sprawimy, że nasze sankcje będą dalej powodować ponoszenie kosztów przez Rosję w odpowiedzi na jej niesprowokowaną i ciągłą agresję na Ukrainie" - przekazała grupa w oświadczeniu opublikowanym przez amerykański Departament Skarbu.

13:30

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, zwracając się do uczestników szczytu NATO w Madrycie, że mają do czynienia z wyborem: albo pilne wsparcie Ukrainy i jej zwycięstwo nad Rosją, albo w przyszłości "odroczona" wojna Rosji z Sojuszem Północnoatlantyckim.

Zełenski przekonywał, że z tego powodu NATO powinno znaleźć dla Ukrainy miejsce we wspólnej strefie bezpieczeństwa. Apelował o dostarczenie Ukrainie większej ilości ciężkiej artylerii. 

13:30

Jak przypomniał brytyjski rząd, od czasu inwazji Putina na Ukrainę Wielka Brytania objęła sankcjami ponad 1000 osób i ponad 120 firm, a trzy czwarte firm zagranicznych ograniczyło działalność w Rosji - z czego prawie jedna czwarta całkowicie się wycofała. Poinformował również, że od czasu inwazji rosyjski import spadł o ponad 40 proc., a zapasy ważnych importowanych komponentów produkcyjnych prawdopodobnie wyczerpią się w ciągu najbliższych trzech do sześciu miesięcy. Ponadto zwrócił uwagę, że produkcja samochodów spadła o 60 proc., a rosyjski minister transportu sam przyznał, że w wyniku sankcji rosyjska infrastruktura logistyczna obecnie "nie działa".

13:29

Brytyjski rząd dodał w środę kolejnych 13 osób i podmiotów z Rosji do listy objętych sankcjami w związku z napaścią tego kraju na Ukrainę. Wśród nich znaleźli się drugi najbogatszy człowiek Rosji, Władimir Potanin oraz kuzynka Putina, Anna Cywilowa.

Jak wskazano w wydanym komunikacie, Potanin, właściciel konglomeratu Interros, wspiera reżim Putina, kupując już po napaści na Ukrainę Rosbank oraz udziały w Tinkoff Bank. Z kolei Cywilowa jest prezesem znanej rosyjskiej spółki węglowej JSC Kolmar Group, jej mąż Siergiej Cywilow jest gubernatorem bogatego w węgiel regionu Kemerowo, a para odniosła znaczne korzyści dzięki swoim związkom z Putinem. Sankcjami została objęta również spółka JSC Kolmar.

Na liście właśnie objętych sankcjami jest także grupa osób i firm z Rosji zaangażowanych w represjonowanie ludności cywilnej w Syrii i wspieranie reżimu prezydenta tego kraju Baszara Assada, co jak podkreślono, pokazuje szkodliwą działalność Rosji na całym świecie.

13:05

13:04

13:02

13:02

Papież Franciszek w środę nazwał "barbarzyńskim" atak wojsk rosyjskich na centrum handlowe w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie modlił się o zakończenie tej, jak mówił, "szaleńczej wojny".

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański w uroczystość świętych Piotra i Pawła papież powiedział: "Każdego dnia noszę w sercu umiłowaną, udręczoną Ukrainę, która dalej jest nękana przez barbarzyńskie ataki, jak ten, który uderzył w centrum handlowe w Krzemieńczuku".

13:01

Zełenski do uczestników szczytu NATO: stoimy przed wyborem - albo wsparcie Ukrainy i jej zwycięstwo nad Rosją, albo w przyszłości wojna Rosji z NATO.

13:01

Zełenski do uczestników szczytu NATO: Rosja chce zniewolić kraje, które kiedyś były w jej strefie wpływów

12:31

Minister spraw zagranicznych RFN Annalena Baerbock z ulgą przyjęła fakt, że Turcja zrezygnowała ze swojego sprzeciwu wobec przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO. To pokrzyżuje plan rosyjskiego prezydenta Putina, aby rozbić sojusz wojskowy - powiedziała w telewizji ZDF w środę przed rozpoczęciem szczytu NATO w Madrycie.

"Najważniejsze jest teraz, abyśmy to jasno określili: stoimy razem, stoimy ze sobą" - podkreśliła Baerbock.

Oba kraje nordyckie są "bardzo silnymi liberalnymi demokracjami", członkami UE i już w przeszłości współpracowały z NATO - podkreśliła minister spraw zagranicznych. "Oba kraje mają silne armie".

12:30

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos padła ofiarą hakerów tuż po opublikowaniu przez nią pogróżek pod adresem NATO i państw członkowskich Sojuszu; sprawcy cyberataku pochodzą najprawdopodobniej z Rosji - poinformował w środę izraelski dziennik "Jerusalem Post".

Jak przekazano, strona Roskosmosu ucierpiała w wyniku operacji typu DDoS, polegającej na zaatakowaniu serwisu internetowego z wielu komputerów w tym samym czasie. Hakerzy mieli prowadzić działania z Jekaterynburga w środkowej części Rosji.

We wtorek Roskosmos opublikował na Telegramie zdjęcia satelitarne ukazujące obiekty, w których odbywa się szczyt NATO w Madrycie, "centra podejmowania decyzji" w USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech oraz kwaterę główną Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Podano również dokładne współrzędne geograficzne tych miejsc, w których rzekomo "wspiera się ukraińskich nacjonalistów"

12:29

Można dziś powiedzieć, że liderzy zachodni są stanowczy jak nigdy dotąd; Rosja spotka się ze zdecydowanym odporem - tak skomentował środowy szczyt NATO w Madrycie doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

W krótkim komentarzu na Twitterze Podolak ocenił, że na szczycie NATO dominują opinie, iż "Rosja zagraża całemu światu", zaś "Ukraina powinna zwyciężyć drogą militarną".

"Pierwszym fatalnym błędem Putina było niedocenianie Ukrainy, a drugim - niedocenianie Europy" - dodał.

11:17

- Podczas tej strasznej wojny nikogo na Ukrainie nie wyzwalamy, lecz wyłącznie krzywdzimy ludzi i jesteśmy szabrownikami; przychodziły do mnie dzieci z prośbą o coś do jedzenia i picia, ponieważ zburzono sklepy i domy tych osób - zeznał rosyjski jeniec w nagraniu opublikowanym w środę przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).W połowie kwietnia żołnierz brał udział w misji ratunkowej na krążowniku Moskwa, zatopionym przez ukraińskie siły na wodach Morza Czarnego. Następnie otrzymał dwie propozycje - kontynuować służbę na jednym z rosyjskich okrętów wojennych lub trafić do oddziałów piechoty. Marynarz wybrał drugą możliwość i po trzytygodniowym szkoleniu, przeprowadzonym przez najemników z tzw. grupy Wagnera (prywatnej firmy wojskowej związanej z Kremlem) został wysłany na front w Donbasie.

"Na krążowniku Moskwa było dużo trupów, a cała misja ratunkowa przedstawiała bardzo smutny obraz. Okręt przepadł, zatonął, nie dało się go odholować. Napatrzyłem się na to, co działo się na pokładzie Moskwy, dlatego nie chciałem więcej widzieć, jak umiera się na środku morza. To przerażające. Odmówiłem" - opowiadał jeniec, nawiązując do swojej decyzji o odejściu ze służby w marynarce wojennej

11:15

Norwegia we współpracy z Wielką Brytanią przekaże Ukrainie artylerię dalekiego zasięgu (MLRS). W pierwszej kolejności wysłane zostaną trzy pojazdy rakietowe M270 - poinformował w środę norweski resort obrony.

Jak oświadczył minister obrony Norwegii Bjorn Arild Gram, norweskie działa wymagają znacznej modernizacji, dlatego zostaną przekazane Wielkiej Brytanii. W zamian Brytyjczycy wyślą na Ukrainę część swojej nowocześniejszej artylerii tego samego typu. "Jest to broń, która ma daleki zasięg (70-80 km) i precyzję, a zatem jest znaczącym wkładem" - podkreślił.

System uzbrojenia M270 jest artylerią rakietową z 12 wyrzutniami umieszczonymi na opancerzonym pojeździe gąsienicowym.

11:14

10:58

- Walki w Lisiczańsku przypominają to, co działo się ponad miesiąc temu w Siewierodoniecku, kiedy trwały zmagania o każdy dom; okupanci nie cofają się przed niczym i rujnują miasto - zaalarmował w środę na Telegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

"Tylko na kierunek lisiczański najeźdźcy rzucili dwie batalionowe grupy taktyczne, wyposażone w ciężki sprzęt. Przeciwnik ma kilkukrotną przewagę pod względem liczby żołnierzy i uzbrojenia, ale nasi obrońcy mają wyższe umiejętności na polu walki" - ocenił gubernator.

Jak podkreślił Hajdaj, mieszkańców Lisiczańska może czekać to, co wcześniej wydarzyło się w pobliskim Siewierodoniecku. "Kiedy Rosjanie przez dłuższy czas nie mogli posunąć się naprzód, wystrzelili w kierunku jednego ze skrzyżowań prawie 200 różnego rodzaju pocisków. W rezultacie obrócili w popiół kilka okolicznych domów" - ostrzegł szef regionalnej administracji.

10:56

- Prokuratura w Kijowie poinformowała w środę, że we współpracy z wydziałem do spraw przestępczości cybernetycznej ukraińskiej policji rozbiła grupę przestępczą, która kradła pieniądze obywatelom Ukrainy, starającym się o otrzymanie pomocy finansowej z krajów Unii Europejskiej.

Przestępcy tworzyli fałszywe strony internetowe, bardzo podobne do oficjalnych stron rządowych Ukrainy i krajów unijnych. Oferowano na nich pomoc finansową od państw UE dla osób poszkodowanych przez wojnę.

Gdy chętni na otrzymanie pomocy przechodzili procedurę autoryzacji niezbędną do uzyskania pomocy, wypełniali rubryki, gdzie wymagano od nich podania danych ich kart bankowych, rzekomo w celu pobrania prowizji przy naliczaniu pomocy finansowej. Gdy przestępcy mieli już te dane, zabierali pieniądze z konta oszukanej osoby.

10:54

Dziś, w niemal milionowym Dnieprze pod gruzami znaleziono dwie cywilne ofiary ataku rakietowego. Rosjanie zniszczyli tam między innymi stację naprawy pojazdów. 7 osób zostało rannych, w tym dziecko.

10:54

Ostatniej doby w wyniku ataków Rosjan na obiekty cywilne w obwodzie charkowskim zginęły 2 osoby, a 9 zostało rannych. Rosyjska armia używała tam artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet. W nocy rosyjskie pociski spadały na kilka dzielnic Charkowa - drugiego co do wielkości miasta Ukrainy.

10:53

Rano rosyjskie rakiety spadły na Mikołajów na południu kraju, w którym przed wojną mieszkało około 500 tysięcy osób. Zniszczony został blok mieszkalny. Zginęło co najmniej 4 cywilów.

10:53

Trwa akcja poszukiwawcza w Krzemieńczuku w centralnej Ukrainie. Przedwczoraj rosyjska rakieta zniszczyła tam centrum handlowe, w którym znajdowało się kilkaset do tysiąca osób. Rosyjskie rakiety i pociski spadają na miejscowości w różnych częściach Ukrainy. Władze donoszą o kolejnych ofiarach cywilnych.

Do tej pory w Krzemieńczuku przeszukano ponad 2/3 gruzowiska. Znaleziono 20 cywilnych ofiar śmiertelnych. Ponad 60 osób odniosło rany. Władze wcześniej informowały, że ponad 30 osób uważa się za zaginione.

10:52

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w Madrycie, że w Polsce będzie na stałe dowództwo piątego korpusu amerykańskiej armii. Chodzi o dowództwo w Poznaniu, które zostało stworzone 2 lata temu. Jego charakter nie był do tej pory określony. Stałe dowództwo prawdopodobnie będzie się też wiązać ze zwiększeniem amerykańskiego personelu w Polsce. Prezydent USA, przed rozpoczęciem szczytu Sojuszu w Madrycie podkreślił zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do obrony każdego kawałka terytorium NATO.

10:49

Minister energetyki Ukrainy Herman Haluszczenka: Ukraina rozpocznie komercyjny eksport energii elektrycznej do UE 30 czerwca, ponieważ spełniła wszystkie niezbędne warunki techniczne, określone przez kontynentalny europejski system przesyłowy.

10:35

10:20

Szesnaście zbrodni wojennych popełniły siły rosyjskie minionej doby w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowała w środę ukraińska policja.

Wśród udokumentowanych zbrodni znalazło się zniszczenie 20 obiektów cywilnych, w tym m.in. budynków mieszkalnych, szkoły i fabryki oraz ostrzały miast i wsi, w których zginęli cywile.

Najwięcej, po pięć razy, ostrzelano Słowiańsk i Bachmut - miasta, na których koncentruje się rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy.

10:12

10:11

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Madrycie z prezydentem USA Joe Bidenem i z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem. Poinformował o tym prezydencki minister Jakub Kumoch. W stolicy Hiszpanii odbywa się szczyt NATO. Jego głównymi tematami są wojna na Ukrainie i bezpieczeństwo w Europie.

Andrzej Duda miał rozmawiać z Joe Bidenem i z Olafem Scholzem podczas wczorajszej kolacji, która poprzedzała szczyt. Bliższe szczegóły tych rozmów nie są znane, ale według relacji prezydenckiego ministra Jakuba Kumocha, omawiano kwestie związane z krajami, które w największym stopniu wspierają Ukrainę, a zatem także z Polską.

09:56

 Władimir Putin mylił się, jeśli myślał, że inwazja na Ukrainę odsunie obecność NATO od jego zachodnich granic; będzie dokładnie na odwrót - powiedział w środę w Madrycie przed rozpoczęciem obrad drugiego dnia szczytu NATO premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

"Jeśli Władimir Putin liczył, że będzie miał mniejszą obecność NATO na swoich zachodnich granicach w wyniku swojej niesprowokowanej, nielegalnej inwazji na Ukrainę, to okazało się, że całkowicie się mylił. Obecność NATO będzie większa. To jest historyczny szczyt pod wieloma względami. Mamy dwa nowe kraje wstępujące do Sojuszu - Finlandię i Szwecję. To ogromny krok naprzód dla naszego Sojuszu. Będziemy teraz rozmawiać, co jeszcze możemy zrobić - jako NATO - żeby wspierać Ukraińców i jakie wnioski należy wyciągnąć z lekcji ostatnich kilku miesięcy i o potrzebie zrewidowania przez NATO swojego stanowiska wobec wschodniej flanki" - powiedział Johnson.

09:56

09:37

"Podejmiemy historyczne decyzje. Uzgodnimy nową koncepcję strategiczną. To będzie plan dla Sojuszu do działania na przyszłość w bardziej niebezpiecznym świecie. Uzgodnimy też zasadniczą zmianę w naszej polityce odstraszania i obrony. To będzie największa zmiana w naszej kolektywnej obronie od czasów zakończenia zimnej wojny" - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

09:36

Jedność i solidarność kluczowe w NATO w reakcji na napaść Rosji na Ukrainę - podkreślał prezydent Andrzej Duda przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Sojuszu w Madrycie.

„Wielkim osiągnięciem jest to, że wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, w tak zdecydowany sposób państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego stanęły razem solidarnie i razem działają i ta pomoc Ukrainie jest rzeczywiście udzielana, dzięki czemu Ukraina trwa, wobec potęgi militarnej, jaką jest Rosja” - powiedział prezydent.

09:15

09:14

We wtorek z Polski na Ukrainę odprawiono 24,5 tys. osób. Od 24 lutego 2022 to już 2,452 mln osób.

24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę. Środa jest 126. dniem wojny.

09:14

Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 4,408 mln osób - poinformowała w środę Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 21,4 tys. osób.

08:44

Dotychczas Rosja straciła na Ukrainie 35 tysięcy 450 żołnierzy. Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że w wyniku wczorajszych działań militarnych zginęło około 200 rosyjskich żołnierzy. Największe straty Rosjanie ponieśli wczoraj w okolicach Bachmutu.

. .
08:10

Okupacyjne władze w Donbasie otrzymały polecenia dotyczące organizacji tzw. głosowania w sprawie przyłączenia obwodu donieckiego do Rosji; bezprawne referendum ma zostać przeprowadzone 11 września - poinformował na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Samozwańczym jednostkom administracyjnym z nadania Kremla nakazano już przygotować odpowiednie lokale i utworzyć komisje wyborcze. Według wytycznych Moskwy szczególną rolę podczas tzw. referendum powinny odgrywać "oddolne inicjatywy społeczne" - powiadomił samorządowiec.

08:09

Dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w ostrzale Mikołajewa, miasta na południu Ukrainy, dokonanym w środę rano przez wojska rosyjskie. Jeden z pocisków spadł na wielopiętrowy dom mieszkalny - poinformował szef obwodu mikołajewskiego Witalij Kim.

07:39

Incydenty z udziałem rosyjskich samolotów i okrętów w rejonie Bałtyku należy oceniać jako presję Rosji na Zachód, by przestał wspierać Ukrainę; napięcie rośnie na całej linii styku Rosja-NATO - mówi Witold Rodkiewicz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.

Rodkiewicz, główny specjalista Zespołu Rosyjskiego OSW, nie uważa, by incydenty należało uważać za sygnały ze strony Rosji przed szczytem NATO w Madrycie. Postrzega je raczej jako element ogólnej napiętej sytuacji w relacjach Rosja-NATO.

07:08

Na kierunku Mikołajewa, na południu Ukrainy, wojska rosyjskie rozmieściły dodatkową baterię systemów przeciwlotniczych S-300WM, by osłonić zgrupowanie sprzętu i uzbrojenia w tym rejonie - podał w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W komunikacie opublikowanym na Facebooku sztab poinformował, że Rosjanie "wzmocnili swoje pozycje na kierunkach: Bachmutu, Nowej Pawliwki i Krzywego Rogu". Rosjanie kontynuują natarcie na Lisiczańsk (obwód ługański), zmierzając do jego okrążenia. Na kierunku Bachmutu wojska rosyjskie "odniosły częściowy sukces", umacniając się w północnej części miejscowości Kłynowe - relacjonuje sztab.

Rosjanie starają się teraz stworzyć warunki do dalszego szturmu na Słowiańsk i Barwinkowe. Ostrzeliwują pozycje ukraińskie w tym rejonie i przerzucają do niego sprzęt i uzbrojenie - poinformował sztab.

07:05

Dwie osoby zginęły w ciągu dnia we wtorek w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy; samoloty rosyjskie odpalały tam pociski nie przekraczając granicy z Ukrainą - poinformował szef obwodu sumskiego Dmytro Żywycki. Pięć osób zostało rannych.

06:54

Zdjęcia satelitarne pokazują efekt rosyjskiego ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku.

06:48

Jedna osoba została ranna w Charkowie po wieczornym ataku rakietowym - poinformował doradca przewodniczącego rady obwodowej. Według informacji strony ukraińskiej, Rosja wystrzeliła w kierunku miasta dwa pociski.

06:45

Do Polski trafią wkrótce kolejni żołnierze NATO. Prezydent Andrzej Duda zapowiada ponadto, że Warszawa również wyśle wojska do innych krajów Sojuszu. Liderzy krajów członkowskich NATO zbierają się dzisiaj na szczycie w hiszpańskiej stolicy. Tematem rozmów w Madrycie będą wojna na Ukrainie oraz bezpieczeństwo Europy.

02:35

We wtorek wieczorem Rosjanie ponownie przypuścili atak rakietowy na Charków w wyniku którego na południu miasta wybuchł pożar, jedna osoba została ranna, poinformowały w Telegramie lokalne media.

W wystąpieniu opublikowanym w nocy w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy stwierdził, że dotychczas w ukraińskie miasta trafiło 2811 rosyjskich pocisków.

Posłuchaj
00:36 Zełenski IAR.mp3 Zełenski: wykorzystujemy wszelkie sposoby na arenie międzynarodowej, aby postawić Rosję przed wymiarem sprawiedliwości za terroryzm. Za wszystko, co armia rosyjska zrobiła Ukraińcom w Krzemieńczuku, Oczakowie, Łisiczańsku, Charkowie, Dnieprze i wielu innych ukraińskich miastach (IAR)

- Łączna liczba rosyjskich rakiet, które trafiły w nasze miasta wynosi już 2811, a bomb lotniczych i pocisków artyleryjskich jest o wiele więcej. Rada Bezpieczeństwa ONZ minutą ciszy upamiętniła dziś wszystkich Ukraińców zabitych przez armię rosyjską. Członek delegacji rosyjskiej również postanowił wstać - mówił prezydent Ukrainy.

02:05

Od początku inwazji rosyjskiej na pełną skalę ukraińskie organy ścigania zarejestrowały ponad 20 tys. przestępstw związanych z rosyjska agresją i zbrodni wojennych - poinformowała w środę w Telegramie służba prasowa Prokuratury Generalnej, o czym donosi agencja Ukrinform.

Według opublikowanego zestawienia prokuratura generalna zarejestrowała 20 010 przestępstw agresji i zbrodni wojennych, z czego 19 276 spraw dotyczących naruszenie praw i zwyczajów wojennych, 73 planowania, przygotowania i prowadzenie wojny agresywnej, 18 dotyczących prowadzenia propagandy wojennej.

Ponadto zarejestrowano 9973 przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu narodowemu, w tym, 6972 spraw za naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy, 1201 za zdradę, 1361 za kolaborację, 68 za pomoc państwu agresorowi, 64 za sabotaż.

01:06

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział we wtorek ukraińskim mediom, że tysiące ukraińskich obrońców już opanowało posługiwanie się bronią przekazaną przez zachodnich partnerów, a szkolenia nadal trwają. Ukraińscy żołnierze szybko się uczą, a każda broń w ich rękach staje się jeszcze skuteczniejsza - cytuje ministra Ukraińska Prawda.

00:28
Posłuchaj
00:45 Wałkuski.mp3 Prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał ONZ do stworzenia prawnej definicji państwa terrorystycznego i uznania Rosji za takie państwo. Podczas wystąpienia na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ Zełenski powiedział, że każdego dnia Rosja dokonuje na Ukrainie aktów terroru. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
00:11

Rosja zawiesza działalność swoich konsulatów w Sofii i Warnie i zamyka na miesiąc konsulat w Ruse - poinformowała we wtorek wieczorem rosyjska ambasada w Sofii. Wcześniej rząd Bułgarii postanowił wydalić 70 dyplomatów i pracowników placówek Rosji.

00:02

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się we wtorek do członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, by sformułowali prawną definicję "państwa terrorystycznego" i ukarali Rosji za jej działania przeciwko ludności cywilnej. Dodał, że Rosja codziennie popełnia akty terroru.

"Niestety obecnie ONZ nie posiada definicji państwa terrorystycznego, co do której zgadzają się wszystkie państwa członkowskie, ale ta wojna pokazuje konieczność zdefiniowania tego konceptu (...) na poziomie ONZ i ukarania takich państw" - powiedział Zełenski podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa dotyczącego rosyjskich ataków na ukraińskich cywilów.

Zobacz także

Zobacz także