more_horiz
Wiadomości

Antysemityzm w Niemczech. "W szkołach to problem strukturalny"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 08:10
Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster w wywiadzie dla gazety "Passauer Neue Presse" zwrócił uwagę na antysemityzm rozpowszechniony w instytucjach edukacyjnych w Niemczech. - Antysemityzm jest niestety problemem strukturalnym w szkołach - powiedział Schuster.
Przewodniczący Centralnej Rady Żydów: antysemityzm w szkołach jest problemem strukturalnym
Przewodniczący Centralnej Rady Żydów: antysemityzm w szkołach jest problemem strukturalnymFoto: Sylwia Penc / Forum

"Odnajdujemy go we wszystkich przedmiotach, we wszystkich jego przejawach, na przykład także w odniesieniu do Izraela, a także wśród samych nauczycieli" - mówił Schuster.

"Odwracanie wzroku jest najgorszą możliwością"

Nauczyciele często nie wiedzą, jak radzić sobie z uprzedzeniami antysemickimiWychowawcy muszą zatem otrzymać "narzędzia", które pozwolą im odpowiednio i wyraźnie reagować na takie incydenty: "Odwracanie wzroku jest zdecydowanie najgorszą z możliwości".

W czerwcu w Berlinie odbyła się specjalistyczna konferencja poświęcona temu, w jaki sposób można w szkołach realizować działania prewencyjne w zakresie antysemityzmu.

"Nauczyciele wszystkich typów szkół i przedmiotów muszą umieć odpowiednio reagować na wszelkie formy antysemityzmu, w tym antysemityzm związany z Izraelem. Tu nie może być tolerancji. Nie chcemy jednak pozostawiać nauczycieli samych z tym wyzwaniem. Oprócz ukierunkowanych szkoleń i doskonalenia zawodowego należy także nadal testować programy i materiały dydaktyczne" - stwierdził Schuster w podsumowaniu konferencji zamieszczonym na stronie Centralnej Rady Żydów.

Problem z antysemityzmem

Niemcy mają obecnie problem z antysemityzmem. W swoim najnowszym raporcie sieć ośrodków badań i informacji o antysemityzmie (Rias) "przedstawia przerażający obraz nienawiści do Żydów w Niemczech" - w tym obelgi i ataki - napisał we wtorek portal tygodnika "Spiegel". W 2021 roku Rias odnotowała łącznie 2738 incydentów antysemickich. To średnio siedem dziennie.

as

Zobacz także

Zobacz także