more_horiz
Wiadomości

Finlandia i Szwecja wstępują do NATO. Kiedy podpisanie protokołów akcesyjnych?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 13:10
Podpisanie protokołów akcesyjnych Finlandii i Szwecji odbędzie się we wtorek, 5 lipca, w Brukseli. Poinformowała o tym na Twitterze rzecznik Sojuszu Północnoatlantyckiego Oana Lungescu.
We wtorek podpisanie protokołów akcesyjnych Finlandii i Szwecji
We wtorek podpisanie protokołów akcesyjnych Finlandii i SzwecjiFoto: JOHANNA GERON/AFP/East News

"W poniedziałek 4 lipca 2022 r. w Kwaterze Głównej NATO odbędą się rozmowy akcesyjne między przedstawicielami NATO a przedstawicielami Finlandii i Szwecji. Sojusznicy podpiszą protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji we wtorek, 5 lipca" - podała Lungescu.

Co oznacza podpisanie protokołów?

Podpisanie protokołów wiąże się z tym, że oba kraje starające się o członkostwo w NATO będą mogły brać udział w naradach NATO na prawach obserwatorów (bez prawa głosu). Jednocześnie w krajach członkowskich Sojuszu będzie trwał proces ratyfikacji protokołów.

Szwecja i Finlandia w maju złożyły wnioski o dołączenie do NATO w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Wejście zarówno Szwecji, jak i Finlandii do NATO blokowała Turcja, zarzucając tym krajom wsparcie dla kurdyjskich bojowników, a także domagając się zniesienia zakazu eksportu broni.

Podczas szczytu Sojuszu w Madrycie trzy kraje ostatecznie podpisały porozumienie. Zgodnie z nim Szwecja i Finlandia obiecały znieść embargo i wspierać Turcję w walce z Partią Pracujących Kurdystanu, którą Ankara uznaje za organizację terrorystyczną. Prezydent Erdogan poparł obecność Sztokholmu i Helsinek w NATO również w zamian za ekstradycję podejrzanych o terroryzm poszukiwanych przez Turcję.

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także